Alergia na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom a čo robiť doma

Alergia na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom a čo robiť doma

Uštipnutie hmyzom nie je nič príjemné a je pritom jedno, či ide o komára, včelu, osu, ovada alebo iný druh hmyzu. Typickým prejavom uštipnutia, bodnutia alebo uhryznutia takýmto hmyzom ja podráždenie pokožky sprevádzané začervenaním a samozrejme opuchom.

Zatiaľ čo bežné uštipnutie nie je obvykle žiadnym vážnejším problémom, v prípade neprimeranej reakcii imunitného systému hrozí naopak až ohrozenie života, hlavne vtedy, ak sa jedná o anafylaktický šok. Ako rozoznať alergiu na uštipnutie hmyzom, aké má príznaky a prejavy, ale hlavne to, ako ju riešiť doma, to si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je alergia na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom a ako vzniká

Alergia na uštipnutie hmyzom je neprimeraná reakcia organizmu, konkrétne imunitného systému, a škodlivé a toxické látky, ktoré hmyz do tela pri uštipnutí vypustí. Vo väčšine prípadov je našťastie reakcia organizmu lokálna, pričom do pár hodín ustúpi.

V prípade, že je reakcia rozsiahlejšia, prípadne intenzívnejšia a trvá dlhšiu dobu, hovorí sa už o alergickej reakcii. Tá môže byť lokálna, ale aj komplexná, môže sa k nej dokonca pridať aj sekundárna infekcia a to najčastejšie v prípade škrabania. Táto infekcia býva sprevádzaná zápalom pozdĺž ciev. Niekedy môže byť oneskorená, aj o 1 či 2 neskôr.

Psilo-Balsam

 • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

HAPPY MOM PATCH

 • Hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom
 • Miernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov
 • Rýchly účinok

PREDATOR

 • Gél na pokožku
 • Vhodný i po bodnutí hmyzom

Fenistil

 • Bodnutie a poštípanie hmyzom
 • Povrchové popáleniny na pokožke
 • Podráždenie kože

Čo sa týka samotnej alergie, tá má viacero stupňov závažnosti a foriem:

 • z hľadiska možného rizika je najľahšou reakciou organizmu nealergická reakcia na uštipnutie, kedy dochádza k lokálnemu podráždeniu a svrbivému pupienku
 • prvým stupňom alergickej reakcie je potom jej lokálna forma spojená s opuchnutím, ktorý však býva nadrozmerne väčší, niekedy aj vo veľkosti celej dlane
 • druhým stupňom je celková alergická reakcia, ktorá môže mať ľahkú, strednú aj ťažkú formu, podľa toho nastáva žihľavka, závraty či pocit sťaženého dýchania
 • najviac rizikovou alergickou reakciou je anafylaktický šok, ktorý býva spojený aj s ťažkosťami s prehĺtaním, dochádza k pocitu omámenosti a k zachrípnutiu

V našom geografickom pásme sa alergická reakcia dostavuje najčastejšie na osy, včely a sršne, ktoré patria medzi bodavý hmyz. Alergia však môže prísť aj po klasickom uštipnutí komárom, kliešťom, blchou či ovadom, v tomto prípade však býva menej častá.

AKO ALERGIU DIAGNOSTIKOVAŤ?

Pokiaľ ide o potvrdenie alergie, lekár – alergológ obvykle vykonáva anamnézu, čiže zisťovanie fyziologických prejavov, spoločne s laboratórnym vyšetrením krvi na prítomnosť špecifických protilátok. Súčasťou dagnostiky môžu byť aj známe kožné prick testy.

Príznaky a prejavy alergie na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom

Čo sa týka symptómov, ktoré sprevádzajú alergickú reakciu na bodnutie alebo uštipnutie hmyzom, tie sa odlišujú aj podľa toho, či ide len o lokálnu alebo o celkovú reakciu. Prejavy môžu byť nielen na koži, čo je prirodzené, ale aj v iných sústavách.

Medzi tie, ktoré sa objavujú najčastejšie, patria:

Podráždenie kože: Pokiaľ ide o najviac typický prejav alergie na hmyz, na prvom mieste je jednoznačne podráždenie pokožky. Dochádza k jej začervenaniu, žihľavke a intenzívnemu svrbeniu. Ak ide o rozsah príznakov, závisia aj od miery uštipnutia.

Opuch: Tak pri lokálnej, ako aj pri celkovej alergickej forme, dochádza spravidla k opuchom. V prvom prípade býva opuch lokálny v mieste vpichu a bodnutia, pri celkovej reakcii potom nastáva opuch najčastejšie na tvári, niekedy aj v oblasti krku.

Problémy s dýchaním: Veľmi častým prejavom alergie na bodnutie a uštipnutie hmyzom sú problémy s dýchaním. Tie môžu mať rôznu intenzitu, od miernych ťažkostí, až po dýchavičnosť, pocitmi úzkosti v hrudníku až po pocit dusenia sa.

Zažívacie ťažkosti: Čo sa týka zažívacích problémov, tie nastávajú obvykle pri ťažších a celkových formách alergie. Ide najčastejšie o bolesti brucha a kŕče v žalúdku, objaviť sa môže aj vracanie spojené s nevoľnosťou a individuálne aj hnačka.

Ostatné prejavy: Súčasťou alergickej reakcie sú aj niektoré prejavy týkajúce sa nervového systému, napríklad triaška, problémy s koncentráciou, straty vedomia v najťažšom prípade, bolesti hlavy či závraty. Prísť môže aj k poklesu krvného tlaku.

Riešenie alergie na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom doma

Podľa toho, aká forma alergickej reakcie nastala, aká je intenzita alergických prejavov a tiež podľa toho, či ide o lokálne alebo celkové prejavy, je potrebné zvoliť konkrétny spôsob riešenia situácie. Rozlišovať treba aj akútne a dlhodobé opatrenia.

Tu sú možnosti a prostriedky, ktoré v tejto situácii máte:

Prvá pomoc

V rámci prvej pomoci okamžite po uštipnutí hmyzom dané miesto dezinfikujte a aplikujte naň chladivý alebo ľadový obklad na zmiernenie zápalovej reakcie a opuchu. V prípade, že nastáva opuch krku, treba zavolať rýchlu záchrannú službu.

Vytiahnutie žihadla

Ak prišlo k alergickej reakcii následkom uštipnutia, po ktorom zostalo na žihadlo, je potrebné ho vytiahnuť. Najlepším spôsobom je jeho zoškrabnutie nechtom, nesnažte sa ho vyťahovať pinzetou, mohlo by prasknúť a vypustiť zvyšok toxínov do tela.

Pohotovostný balíček

V prípade, že sa u vás už alergická reakcia v minulosti objavila, je na mieste nosiť so sebou vždy aj tzv. pohotovostný balíček. Jeho súčasťou by mala byť tabletka s antihistaminikom, rovnako tak kortikoidy v perorálnej forme a inhalátor na dýchanie.

Preventívne režimové opatrenia

Nielen riešenie následného uštipnutia a problémov s ním spojených, ale aj prevencia je veľmi dôležitá. V rámci nej sa snažte vyhýbať miestam s väčším výskytom hmyzu, noste dlhé rukávy, uprednostňujte tmavšie oblečenie a nepoužívajte parfumy.

Lieky na úľavu od niektorých symptómov

V rámci podpornej liečby doma a na úľavu niektorých problematických alergických symptómov týkajúcich sa pokožky alebo dýchacích je možné použiť aj niektoré voľne dostupné lieky. Ide hlavne o gély na kožu alebo spreje do nosa.

KEDY BEZPODMIENEČNE NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA

Pri alergických reakciách na pokožke, ktoré presahujú 10 centimetrov na rozlohu, by sa mal minimálne dodatočne na daný problém pozrieť lekár. Ak však nastane u postihnutého anafylaktický šok s dýchacími ťažkosťami, treba ísť za lekárom ihneď.

Lieky na alergiu na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom

Lieky na alergické reakcie súvisiace s uštipnutím alebo bodnutím hmyzom viete získať nielen na indikáciu od lekára, ale aj bez jeho receptu, predpisu či predošlého vyšetrenia. V lekárni si totiž môžete zakúpiť aj liečivá so symptomatickým pôsobením.

Ich cieľom je úľava od viacerých prejavov a príznakov:

Sortiment voľne dostupných liekov na alergické reakcie zahŕňa liečivá zmierňujúce podráždenosť pokožky a žihľavku, dýchacie ťažkosti, nádchu či podráždenie očí

Z hľadiska najvýznamnejších výhod sú pre užívateľov dôležité:

 • jednoduchá kúpa bez toho, aby ste museli ísť predtým za lekárom
 • možnosť výberu z foriem s komplexným, ale aj konkrétnym účinkom
 • kvalitnejšie a koncentrované zloženie, teda aj rýchlejšia účinnosť

Ak ide o zloženie, to pozostáva hlavne zo syntetických antialergík alebo antihistaminík, napríklad ako sú látky typu azelastínium, cetirizínium, levokabastínium a dimetindénmaleinát. Tie sú špecializované a účinné každá v inej oblasti, či už ide o alergické prejavy na pokožke, v nosovej sliznici, ústnej dutine, dýchacích cestách a očiach.

Na výber máte lieky s konkrétnym pôsobením, či už na nos v podobe sprejov a kvapiek, na oči v podobe roztokov a kvapiek alebo na pokožku v podobe krémov, gélov a mastí. Siahnuť možno aj po tabletkách a kapsulách, ktoré majú komplexnejší vplyv.

V každom prípade platí, že tieto lieky a liečivá obsahujú látky s výrazným účinkom, no to zároveň so sebou prináša aj riziká súvisiace s možnými vedľajšími či nežiaducimi účinkami. Prečítajte si preto pred prvým užitím príbalový leták od výrobcu. Zároveň je dôležité zamerať sa aj na kontraindikácie, napríklad v tehotenstve a u detí.

Psilo-Balsam

 • Zmiernenie podráždenia kože a súvisiacich symptómov

HAPPY MOM PATCH

 • Hydrogélová náplasť po injekciách a uštipnutí hmyzom
 • Miernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov
 • Rýchly účinok

PREDATOR

 • Gél na pokožku
 • Vhodný i po bodnutí hmyzom

Fenistil

 • Bodnutie a poštípanie hmyzom
 • Povrchové popáleniny na pokožke
 • Podráždenie kože

Ako a kde kúpiť lieky na alergiu na uštipnutie osou, včelou, ovadom, komárom a iným hmyzom

Bez ohľadu na to, či siahnete po krémoch, géloch, mastiach, kvapkách, roztokoch alebo tabletkách či kapsulách, získate v týchto produktov voľne dostupné liečivá bez receptu. Zakúpite si ich síce iba v lekárni, ale nie ste odkázaní len na osobný nákup.

Využiť môžete aj objednávku cez internet v online lekárňach, ktoré majú tieto výhody:

 • jednoduchosť, na nákup vám stačí mobilný telefón, tablet či notebook
 • pohodlie, všetko zariadite doma, aj kuriér vám prinesie zásielku až k dverám
 • väčší výber liekov skladom, hlavne v známejších lekárňach
 • možnosť platby nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou

Spomínané výhody platia hlavne v tých väčších lekárňach, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Práve v nich nájdete bohatý výber rôznych značiek, foriem a typov liekov, pričom väčšina balení je skladom, takže netreba osobne obchádzať kamenné lekárne a hľadať ich.

Okrem toho, tie známejšie lekárne majú aj kvalitnejší zákaznícky servis. To sa prejaví najmä väčším výberom spôsobov doručenia a aj rýchlejším doručením, ideálne do 24 až 48 hodín, rovnako tak viacerými možnosťami platby vrátane online platby platobnou kartou. Zabúdať netreba samozrejme ani na finančnú výhodnosť, nájdete tu viac akcií a zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

24 Hodnotení