Alkalická diéta, skúsenosti s ňou a aké potraviny a recepty zahŕňa jej jedálniček
Jedným z najnovších druhov diétnych programov je Alkalická diéta, ktorá sa stáva vo svete a aj u nás čoraz populárnejšou. Nejde však o klasickú diétu, ale skôr o životný štýl, kde sa do úvahy berie stravovanie z pohľadu pH a možného prekyslenia vnútra organizmu.
Základným cieľom diéty je znížiť konzumáciu tzv. prekysľujúcich potravín za tie, ktoré pôsobia na telo zásadito, čiže alkalicky. Z toho aj vychádza názov diéty, čiže Alkalická diéta, ktorá by mala pôsobiť na alkalizáciu organizmu. Hoci na prvý pohľad to vyzerá vedecky, viaceré poznatky ukazujú, že takéto zdôvodnenie diéty stojí na vratkých nohách.
Čo je Alkalická diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká
Alkalická diéta je založená na predpoklade, že organizmus je nastavený prirodzene alkalicky, no konzumácia prekysľujúcich potravín narušuje túto krehkú rovnováhu a spôsobuje viaceré zdravotné ťažkosti. Cieľom diéty je preto zmeniť jedálniček z pohľadu pH.
Za diétou je Robert Young, ktorý o Alkalickej diéte napísal aj knihu. Tá hovorí, že vďaka diéte je možné znížiť riziko osteoporózy, infarktu či mŕtvice a že za prekyslením organizmu je aj zhoršená kvalita krvi a krvného obehu. Plusmi diéty je, že je možné ju dodržiavať dlhodobo a jej pravidlá ohľadom jedál, surovín, potravín a nápojov sú jednoduché.
Na druhú stranu, Alkalická diéta má aj viaceré mínusy:
- najvážnejším rizikom diéty je v podstate jej koncept o prekyslení organizmu, kde sa tomuto stavu dávajú za vinu aj ochorenia, ktoré s tým nesúvisia
- hoci mnoho zásad vrátane odporúčaných potravín je správnych, niektoré potraviny sú úplne nesprávne zaradené medzi zásadité, napríklad pomarančový džús
- aj samotná teória o tzv. prekyslení organizmu neplatí všeobecne, nakoľko nejde o správny termín a v rôznych častiach tela môže byť rôzna hodnota pH
- podľa tejto diéty sa budete musieť vzdať potravín, ktoré by ste inak mohli konzumovať bez problémov a sú aj zdravé, pripravíte sa tak o viaceré živiny
Ak už nejde ani o vyššie spomínané nevýhody, zásadným problémom Alkalickej diéty je to, že sa nejedná primárne o klasickú diétu na chudnutie. Ak ste sa však stravovali predtým veľmi nezdravo, tak vám môže v tomto pomôcť, ale nečakajte zázraky.
PRE KOHO DIÉTA NIE JE VHODNÁ
Tak, ako aj mnohé iné diéty, ani tá Alkalická nie je vhodná pre každého. Držať by ju nemali ženy v čase tehotenstva a počas dojčenia, deti a dospievajúci ľudia do veku 18 rokov a seniori nad 65 rokov by si mali dávať väčší pozor a najskôr sa poradiť s lekárom.
Aké princípy má Alkalická diéta
Alkalická diéta je založená na zmene jedálnička, čo je absolútne základný princíp celej zmeny stravovania. Okrem toho je však vhodné pozrieť sa aj na pitný režim, spôsob stravovania počas dňa z hľadiska porcií a tiež na fyzickú aktivitu a pohyb.
Ak chcete chudnúť, uplatňujte tieto 4 zásady:
Zmeny v jedálničku: Alkalická diéta je postavená na vylúčení a obmedzení potravín a jedál zvyšujúcich kyslosť a naopak na zvýšení príjmu tých potravín, ktoré sú zásadité. Medzi tie potraviny, ktoré treba primárne z jedálnička vylúčiť, patria mäso, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, zrná, cícer a viaceré strukoviny.
5 jedál denne a pravidelne: Okrem zmien v jedálničku týkajúcich sa zásaditých a kyslých potravín je treba zmeniť aj spôsob stravovania, v opačnom prípade nepríde k zlepšeniu metabolizmu, trávenia a chudnutia. Základom je väčší počet jedál v menšej porcii a častejšie počas dňa, ideálne 5 krát za deň.
Fyzická aktivita: Ak chcete podporiť chudnutie, metabolizmus a hlavne spaľovanie kalórií a tukov, bez dostatočnej fyzickej aktivity sa nezaobídete. Optimálne je, ak sa jedná o pravidelný a dlhodobý pohyb, napríklad chôdzu, beh, kardio cvičenia vo fitku, bicykel či plávanie, ktoré viete robiť každý deň.
Pitný režim: V rámci odporúčaného jedálnička sa dozviete aj to, ktoré nápoje sú alkalické a ktoré kyslé, no nedozviete sa už odporúčania ohľadom pitného režimu celkovo. Dôležité je preto piť aspoň 2 litre čistej, neochutenej a nebublinkovej vody denne a to každú hodinu až dve v pravidelnej dávke 1 až 2 dcl.
Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Alkalickú diétu
Čo sa týka vhodných a nevhodných jedál, diéta je založená práve na vhodnej kombinácii takýchto potravín. Vylúčiť alebo obmedziť treba tie, ktoré prekysľujú organizmus a narúšajú teda jeho prirodzené pH, naopak, tie zásadité zas treba zvýšiť.
Tu sú obe kategórie potravín aj s viacerými príkladmi:
Vhodné a odporúčané zásadité potraviny
Pri Alkalickej diéte by mali v jedálničku prevažovať zásadité potraviny, kam patria hlavne väčšina ovocia a zeleniny. V kuchyni môžete používať aj studené oleje, hlavne repkový, slnečnicový, olivový, sezamový, mandľový, ricínový, kokosový či avokádový.
Z ovocia môžete konzumovať citrusové plody, jablká, granátové jablká, hrušky, hrozno, čerešne, mango, marhule, broskyne, papáju, žltý melón, ďatle, figy alebo kiwi. Zo zeleniny sa najviac odporúčajú jesť zemiaky, cibuľa a cesnak.
Okrem nich sú zdravé a vhodné aj brokolica, cuketa, špenát, kel a špargľa. Pokiaľ ide o iné druhy vhodných potravín, do jedálnička zaraďte aj mandle, píniové orechy, hrach, fazuľu, sóju, celozrnné pečivo, quinoa alebo tekvicové či slnečnicové semienka.
Nevhodné a zakázané kyslé potraviny
Druhou skupinou sú potraviny, ktoré môžu v tele podľa vytvárať kyslé pH prostredie a preto je potrebné ich v jedálničku radikálne obmedziť. Ideálnym pomerom by mal byť pomer 80:20 v prospech zásaditých a neprospech kyslých potravín.
Ide hlavne o mäso, či už červené mäso, kam patrí hovädzina, bravčovina, divina a zverina, ale aj o priemyselne spracovávané mäsové výrobky, najmä rôzne salám, klobásy a slanina. Vyradiť treba aj plnotučné mlieko a plnotučné mliečne výrobky.
Vyhýbať sa musíte aj tučným a vyprážaným jedlám, rybám všeobecne, vajciam, obilninám, cíceru, viacerým druhom strukovín a ovocia, cukru, rafinovaným olejom, bielej múke, čokoláde, polotovarom a soli ako takej. Zakázané sú aj alkohol a sladené limonády.
ZOBERTE SI NIEKTORÉ PRINCÍPY AJ DO ŽIVOTA
Ak ide o Alkalickú diétu, aj po jej skončení môžete niektoré princípy uplatňovať v bežnom živote a bude to iba pozitívne. Jedná sa napríklad o obmedzenie negatívnych faktorov typu alkohol, červené mäso a vyprážané jedlá, ale aj o pozitívne, napríklad pohyb.
Prečo vyskúšať aj Keto diétu
Okrem Alkalickej diéty môžete skúsiť aj nejaké špecifickú diétu zameranú špeciálne na chudnutie, ktorá vám dokáže pomôcť v optimalizácii hmotnosti ešte efektívnejšie. Dobrým príkladom je Ketogénna alebo Ketónová diéta, ktorá má pozitívne výsledky.
Táto diéta pomáha na chudnutie komplexne a to v týchto princípoch:
- cieľom Keto diéty je dosiahnutie stavu zvaného ketóza, kedy organizmus nespaľuje v prípade potreby energie cukry, ale ako zdroj používa uložené tuky
- aby bol tento stav dosiahnutý, je potrebné obmedziť v potravinách príjem sacharidov a tukov na nevyhnutné minimum, naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín
- k tomu sa zvyšuje konzumácia vlákniny zo zeleniny, ktorú by ste mali mať každý deň v jedálničku v objeme 0,5 kilogramu a k tomu 20 gramov semien alebo orechov
- počet jedál počas dňa musíte zvýšiť, v prípade, ak ste jedli len raňajky, obed a večeru, pridajte ešte aj desiatu a olovrant, samozrejme, ide už o menšie porcie
Vďaka tomu, že Keto diéta nie je o hladovaní a keďže sa počas nej zvýši objem prijatých bielkovín, nemusíte sa obávať žiadneho fyziologického oslabenia organizmu. Navyše, všetky potrebné živiny, látky, vitamíny, minerály a stopové prvky sú dostatočne zastúpené.
Diéta pomáha nielen na chudnutie, ale má aj iné zdravotné benefity. Ide hlavne o podporu zdravého trávenia, metabolizmu a rovnako tak o pozitívny vplyv na zníženie cholesterolu a krvného tlaku. Pomáha aj na prevenciu cukrovky a niektorých ochorení srdca. Ak už cukrovku máte, ide o prekážku, nakoľko diéta ovplyvňuje cukor v krvi.
Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Jednou z najčastejších výčitiek mnohých ľudí v prípade Keto diéty je náročnosť receptov a príprava jedál pri zohľadnení objemu bielkovín, sacharidov a tukov. Tento problém však viete vyriešiť vďaka programu KetoMix, ktorý je na diétu stavaný.
Ide totiž o výrobcu potravín a produktov pre kompletný jedálniček:
V sortimente KetoMix môžete nájsť menšie aj väčšie jedlá, polievky aj pochutiny a tiež nápoje či koktejly, pre tých, ktorým sa to máli, sú v ponuke aj doplnky výživy
Pre tých, ktorí sa rozhodnú program využiť, má KetoMix viac výhod:
- nemusíte sa o nič starať, na jednom mieste nájdete všetky potraviny
- produkty sú z hľadiska zloženia kvalitné a hlavne dlhodobo overené
- vo všetkých potravinách je vyvážený pomer vitamínov aj minerálov
Príprava jedál z programu KetoMix je záležitosťou pár minút a všetky produkty si pripravíte bez potreby miešania s mliekom. Nenájdete v nich ani žiadne škodlivé alebo rizikové chemické prísady, sú vhodné aj pre celiatikov a v ponuke sú potraviny aj prípravky pre všetky fázy Keto diéty. K dispozícii sú aj výživové doplnky obsahujúce L-Karnitín.
Pokiaľ ide o sortiment, KetoMix ponúka proteínové polievky, cestoviny, kaše, omelety, pečivo, nátierky, ale aj drobnosti typu tyčinky, chipsy, palacinky a rôzne sladkosti. V sortimente je cez 20 hlavných jedál a množstvo pochutín, je si z čoho vyberať.
Zabúdať netreba ani na proteínové nápoje, ktoré si viete objednať v rôznej veľkosti objemu a s rozličnými príchuťami. Dobrou správou je, že všetky tieto potraviny či tekutiny si viete kúpiť tak jednotlivo, ako aj v rámci balíčkov a to na týždeň, 14 dní, tri týždne aj celý mesiac. Výživový poradca vám na mieru zostaví jedálniček aj podľa vašej nadváhy.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Pokiaľ vás Keto diéta zaujala a chceli by ste ju skúsiť práve s programom KetoMix, pokojne tak môžete spraviť jednoducho cez internet. Výrobca má k dispozícii oficiálny eshop www.ketomix.sk, kde nájdete všetky produkty a aj ďalšie informácie o diéte.
Ak sa rozhodnete pre online nákup, získate tieto benefity a plusy:
-
- záruku originality, nakupujete totiž priamo od oficiálneho predajcu
- pohodlie, objednávku aj doručenie zásielky vyriešite doma
- jednoduchosť, nákup spravíte aj cez mobilný telefón z obývačky
- úsporu, objednávkou z oficiálneho eshopu máte najlepšiu cenu
Platiť viete v hotovosti na dobierku kuriérovi, ako aj vopred a cez internet, napríklad cez internet banking a platobnou kartou online. K dispozícii máte viac možností doručenia a väčší výber kuriérnych služieb, dodanie obvykle netrvá dlhšie ako 3 pracovné dni.
Postup nákupu sa nelíši od obvyklej objednávky v eshope, stačí teda do online košíka vložiť tie produkty, ktoré chcete, vyplniť svoje osobné údaje, zvoliť podmienky platby a doručenia a to je celé. Plusom je, že pre uľahčenie si môžete rovno vybrať celý balíček kompletného výberu potravín pre jedálniček na 1 týždeň aj na celý mesiac.