Allergodil: Nosový sprej na sezónnu sennú nádchu aj na celoročnú alergickú nádchu

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Trápi vás sezónna senná nádcha, celoročná alergia a s tým spojené prejavy, hlavne pokiaľ ide o kýchanie alebo plný nos? V takomto prípade môžete siahnuť po voľne dostupnom lieku Allergodil, čo je nosová aerodisperzia, čiže kvapky do nosa. Ide o liek, ktorý patrí medzi antihistaminiká a antialergiká a obsahuje liečivo blokujúce špecifické receptory.

Výhodou lieku je, že je dostupný bez receptu, takže si ho môžete kúpiť aj bez toho, aby ste museli navštíviť lekára. Táto recenzia vám Allergodil predstaví komplexne a dozviete sa aj informácie či skúsenosti s užívaním, ktoré bežný príbalový leták neponúka.

Výrobca a pôvod

Výrobcom tohto lieku je nemecká spoločnosť Meda Manufacturing GmbH, ako držiteľ oprávnenia je zapísaná írska Mylan IRE Healthcare Limited a dodávateľom na trh je tiež nemecká MEDA Pharma GmbH & Co. KG. Ide všetko o známe značky.

V prípade výrobcu Meda Manufacturing GmbH možno v jeho portfóliu nájsť aj ďalšie známe lieky a liečivá, napríklad Budelin Novolizer, Tioctacid alebo Ventilastin Novolizer. Spoločnosť Mylan IRE Healthcare Limited, kam Allergodil spadá, má na našom trhu uvedené aj ďalšie zaujímavé lieky, napríklad Elidel, Duspatalin či iné liečivá.

Zloženie, účinné látky a vzhľad spreju Allergodil

Allergodil je liekom, ktorý spadá do kategórie antihistaminík a antialergík, čo znamená, že ide o liečivo pôsobiace na alergie a jej prejavy spojené s reakciou na histamín. Základom pôsobenia je látka azelastíniumchloridu, nazývaná skrátene aj azelastín.

Čo sa týka zloženia a pôsobenia, toto sú najdôležitejšie informácie:

 • Azelastíniumchlorid: Azelastíniumchlorid je látka patriaca do skupiny ftalazinónových derivátov so špecifickou štruktúrou. Ide o dlhodobo pôsobiacu antialergickú látku blokujúcu špecifické H1 receptory, ktorá má biologický polčas rozpadu až okolo 20 hodín. Látka má osobitne silné selektívne H1 antagonistické vlastnosti.

Z hľadiska mechanizmu účinku je dôležité, že azelastíniumchlorid inhibuje syntézu a uvoľňovanie chemických mediátorov zúčastňujúcich sa alergických reakcií v skorej aj neskoršej fáze, kam patria nielen spomínaný histamín, ale aj leukotriény, inhibítory PAF a serotonín. To so sebou prináša pomerne široké účinky.

Vďaka nosovej aplikácií dochádza k priamemu pôsobeniu na nosovú sliznicu, vďaka čomu pôsobí liek Allergodil práve na symptómy alergickej a sennej nádchy spojené s dýchacou sústavou. Ide o kýchanie, plný nos alebo výtok z nosa. Liečivo môže pôsobiť v organizme aj dlhšie, dôležité je však dodržiavať odporúčanú maximálnu dávku.

 • Ostatné látky a doplnkové zložky: Tak, ako v prípade iných liekov, aj v prípade Allergodilu sa v zložení spreju nachádzajú okrem účinnej látky aj niektoré pomocné a prídavné zložky. Ide o dihydrát dinátrium-edetátu, hypromelózu, dodekahydrát hydrogénfosforečnanu sodného, bezvodú kyselinu citrónovú, chlorid sodný a čistenú vodu.

Dávkovanie a užívanie spreju Allergodil

Čo sa týka dávkovania, správny spôsob užitia a dodržiavanie odporúčaných dávok sú nevyhnutným predpokladom dosiahnutia maximálnej možnej účinnosti spreju. Liek podávajte dospelým a deťom vo veku od 6 rokov, u mladších je použitie kontraindikované.

Liek je možné používať aj do odznenia ťažkostí, čiže aj dlhodobejšie, no zároveň treba dodržiavať pravidlo použiteľnosti do 6 mesiacov od prvého otvorenia a aplikácie spreju. Dbajte na to, aby sa do každej nosovej dierky dostalo rovnomerné množstvo roztoku. Po aplikácií rozprašovač očistite suchou textíliou a nasaďte vrchnák.

Uchovanie a skladovanie spreju Allergodil

Okrem správneho použitia je dôležité pre čo najlepšiu využiteľnosť lieku aj jeho správne uchovanie a skladovanie. Allergodil uchovajte v pôvodnom obale, po každom použití vhodne očistite podľa inštrukcií a uložte ho tak, aby bol na mieste mimo dosahu detí.

Medzi ďalšie dôležité zásady skladovania patria nasledovné pravidlá:

 • liek uchovávajte pri teplote nad 8 ° C, zároveň však nie na priamom slnku
 • chráňte pred mrazom a vlhkosťou, skladujte ho pri bežnej izbovej teplote
 • po dátume exspirácie už liek nepoužívajte, taktiež ani pri poškodení obalu
 • nespotrebovaný zvyšok nevyhadzujte do odpadu, ale vráťte do lekárne

Allergodil

 • Liečba alergickej a sennej nádchy

Účinky, indikácie a použitie spreju Allergodil

Allergodil patrí medzi lieky indikované na liečbu alergie spojenej s nádchou a s príznakmi týkajúcimi sa dýchacích ciest. Toto jeho použitie vychádza z obsahu účinnej látky azelastín, ktorá je jedinou liečivou zložkou obsiahnutou v roztoku v podobe nosového spreja.

Pokiaľ ide o konkrétne použitie lieku, treba vedieť toto:

Liečba alergickej a sennej nádchy

Allergodil je liekom z kategórie antihistaminík a antialergík, čo znamená, že ide o liek určený na liečbu alergickej a sennej nádchy. Použite môže byť tak na krátkodobú a sezónnu nádchu, napríklad pri alergii na niektoré prírodné vonkajšie alergény, ako aj v prípade celoročnej alergickej nádchy, vtedy je jeho použitie dlhodobé.

Liek pomáha na symptómy nádchy, ktoré sú spojené so zapálenou nosovou sliznicou a hornou časťou dýchacích ciest. Môžete ho využiť napríklad vtedy, ak vás trápi zdurená nosová sliznica a s ňou spojený pocit plného nosa alebo výtok z neho, prípadne ak trpíte alergickým kýchaním. Práve na tieto alergické symptómy účinkuje najviac.

Vďačí za to liečivu zvanému azelastíniumchlorid, čo je látka dlhodobo pôsobiaca na špecifické H1 receptory, kde blokuje ich pôsobenie. Plusom je, že má veľmi dlhý polčas rozpadu, takže počas dňa pôsobí na tieto symptómy dlhodobo. Okrem histamínu zodpovedného za alergiu vplýva aj na serotonín a iné látky.

Nežiaduce a vedľajšie účinky spreju Allergodil

Podobne, ako aj v prípade iných liekov a liečiv, aj v prípade Allergodilu sa môžu objaviť niektoré vedľajšie a nežiaduce účinky počas jeho užívania. Nemusia sa však prejaviť u každého a veľa závisí aj od toho, či je liek aplikovaný správnym spôsobom.

V prípade, ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto javov, kontaktujte lekára:

 • v zriedkavých prípadoch sa môžu objaviť po vstreknutí do nosa niektoré podráždené reakcie na zapálenej nosovej sliznici, pichanie, svrbenie a kýchanie
 • rovnako tak sa môže v zriedkavých prípadoch objaviť krvácanie z nosa, čo môže vyvolať nevoľnosť, prípadne sa môže objaviť horká chuť po podaní
 • spomínaná horká chuť býva najčastejšie spôsobená nesprávnym spôsobom aplikácie, typicky pri vstreknutí spreju súčasne so zaklonenou hlavou

Kontraindikácie a možné interakcie spreju Allergodil

V prípade, ak sa u vás vyskytne alergia na azelastín alebo na ktorúkoľvek inú zložku či látku obsiahnutú v lieku Allergodil, nepoužívajte tento liek a poraďte sa s lekárom či lekárnikom o možných alternatívach. Pozor si treba dať aj na ďalšie interakcie.

Toto sú situácie, ktorým je potrebné venovať najviac pozornosti:

 • liek je určený pre dospelých, u detí je možné ho použiť vo veku od 6 rokov, avšak len v sprievode dospelého, u mladších detí je kontraindikovaný
 • súčasné terapeutické koncepty neodporúčajú užitie počas prvého trimestra v tehotenstve, liek sa nemá užívať ani počas obdobia dojčenia
 • liek neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá a ani obsluhovať stroje, ak však spozorujete problémy tohto druhu, prerušte jeho užívanie
 • neužívajte viacero liekov a liečiv podobného účinku a zloženia súčasne, nakoľko môže prísť k predávkovaniu sa konkrétnymi účinnými látkami

Balenie a cena spreju Allergodil

Čo sa týka veľkostí balenia, v prípade nosného spreju Allergodil sú na trhu k dispozícii dve veľkosti balenia. Menšie, Allergodil 5 ml, je dostupné voľne bez predpisu, väčšie, Allergodil 10 ml si však zakúpite už iba s receptom od lekára. Menšie balenie je však z hľadiska pomeru ceny, účinnosti a doby použitia na bežné účely plne dostačujúce.

Ak ide o ceny lieku, tu je porovnanie v niektorých lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Čo sa týka samotného balenia, to je podobné, ako aj v prípade iných podobných sprejov. Vonkajším obalom je papierová škatuľka, samotný roztok je v sklenenej liekovke s rozpračovačom, vďaka čomu sa používa ako štandardný nosový sprej.

Kde kúpiť sprej Allergodil

Ak sa rozhodnete Allergodil zakúpiť, jedná sa o humánny registrovaný liek, čiže ide o produkt, ktorého predaj je možný iba v lekárni, čiže s odborným zázemím. Na druhú stranu, spomínané 5  ml balenie je dostupné bez receptu, takže nie je nevyhnutná návšteva u lekára. Vďaka tomu viete využiť nielen kamenné lekárne.

Alternatívou k nim sú online lekárne, či niektoré iné, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Výhodou takéhoto nákupu je samozrejme pohodlie a zároveň aj lepšia dostupnosť, nakoľko liek nájdete skladom.

Online objednávka, doprava a doručenie

Pokiaľ by ste mali záujem o nákup Allergodilu najpohodlnejšou formou, čiže cez internet, nie je nič ľahšie. Z technického hľadiska sa kúpa v online lekárni príliš od kúpy v bežnom eshope neodlišuje, oboje viete spraviť nielen cez počítač, ale napríklad aj cez mobil.

Toto je stručný popis celého procesu popísaný v 4 krokoch:

 • Najskôr nájdete balenie Allergodilu a vložíte ho do online košíka
 • Zvolíte si spôsob platby, čiže na dobierku alebo bezhotovostne
 • Vyplníte svoje osobné údaje vrátane adresy doručenia
 • Vyberiete si spôsob dopravy, kuriérnu firmu a objednávku odošlete

Ako vidíte, ide o vec niekoľkých minút či kliknutí, pričom ak budete nakupovať v niektorej zo spomínaných väčších lekární, získate aj zaujímavé benefity. Môže ísť tak o nefinančné, napríklad rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín či pohodlnejšia platba kartou, ako aj o tie finančné, hlavne čo sa týka vernostných zliav alebo rôznych bonusov.

Allergodil

 • Liečba alergickej a sennej nádchy

Najčastejšie otázky

Chceli by ste vedieť, ako dlho trvá účinok po aplikácii? Alebo to, ako dlho možno liek užívať, prípadne, ako sa starať o balenie, aby vám dlho vydržalo? Všetky tieto otázky a dotazy sa riešia pomerne často aj na internetových fórach a v diskusiách, nakoľko značka Allergodil je známa a u ľudí pomerne rozšírená.

Tu sú témy, ktoré sa v súvislosti s liekom objavujú najviac:

Ako dlho trvá účinok spreju Allergodil po aplikácií?

Biologický polčas rozpadu účinných látok obsiahnutých v spreji Allergodil je okolo 20 hodín, no viditeľné účinky proti alergickým reakciám trvajú obvykle o niečo kratšie. Pri časovo rovnomernom dávkovaní však stačí sprej použiť len 2 krát za deň.

Je možné používanie lieku aj dlhodobo viac mesiacov?

Áno, výrobca v príbalovom letáku výslovne uvádza, že použitie lieku je možné aj dlhodobejšie a to bez nejakého časového obmedzenia. Obvykle by sa mali prvé pozitívne účinky dostaviť už po pár dňoch, no dávkovanie je možné aj viac mesiacov.

Je potrebná nejaká špeciálna starostlivosť o sprej?

Vzhľadom na to, že liek má podobu spreju, je posledné sa starať iba o to, aby bol dávkovač čistý a priechodný pre ďalšie použitie. To znamená po každom použití utrieť aplikátor suchou textíliou, nie vodou, a nasadiť ochranný vrchnák.

Čo robiť, ak sa objavuje po aplikácii Allergodil horká chuť v ústach?

V takomto prípade ide najčastejšie o dôsledok nesprávneho použitia, kedy sa väčšina roztoku vstreknutého do nosa dostala do ústnej dutiny, kde spôsobila takúto reakciu. Riešením je aplikovať sprej s hlavou vo vzpriamenej, nie zaklonenej polohe.

Skúsenosti so sprejom Allergodil

Čo sa týka hodnotení spreju Allergodil, skúsenosti užívateľov sú v tomto ohľade nadpriemerne pozitívne, hoci sa nájdu aj výnimky. Stačí si pozrieť porovnávacie portály typu Heureka alebo rôzne diskusie či fóra, kde sú hodnotenia väčšinou pozitívne, či už ide o účinnosť alebo iné charakteristiky.

Sprej Allergodil patrí medzi často využívané, pričom ľudia si pochvaľujú hlavne účinky na plný nos alebo výtok z neho, pri dlhodobejšom používaní aj na ťažšie stavy. Pomôže vám tiež na zmiernenie nadmerného kýchania.

Allergodil

 • Liečba alergickej a sennej nádchy

Pochopiteľne, nie vždy je účinnosť na 100 %, veľa závisí aj od intenzity alergie. Plusom však je, že liek možno využívať prakticky na všetky typy sennej nádchy, či už pôjde o tú krátkodobú alebo dlhodobú. Chválené sú aj jednoduché dávkovanie a dlhšia účinnosť lieku počas dňa oproti konkurenčným značkám.

Zhodnotenie

Na základe vyššie uvedených referencií, recenzií a skúseností je možné nosový sprej Allergodil určite odporučiť a to bez ohľadu na to, či vás trápi len sezónna senná nádcha, alebo máte problémy s celoročnou alergiou a jej príznakmi v dýchacích cestách.

Medzi najdôležitejšie výhody lieku patria:

 • jednoduchá kúpa bez receptu alebo vyšetrenia
 • možnosť dlhodobej aplikácie aj viacero mesiacov
 • ideálna veľkosť balenia a jednoduchá aplikácia
 • minimálne množstvo nežiaducich účinkov

Liek patrí spomedzi celej konkurencie medzi tie účinnejšie, no dôležité je správne a hlavne pravidelné dávkovanie. Pochopiteľne, intenzita jeho pôsobenia je veľmi závislá od toho, ako intenzívnu alergiu máte, v niektorých prípadoch nemusí zabrať na 100 %.

Zároveň však platí, že značka je pomerne známa a vyhľadávaná, skúsenosti s ňou sú prevažne pozitívne. Plusom je tiež dostupnosť, väčšinou býva Allergodil skladom a to hlavne v známejších a väčších internetových lekárňach. Keďže je predajný bez receptu, viete využiť aj spôsob online objednávky priamo z pohodlia domova.

Allergodil

 • Liečba alergickej a sennej nádchy

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.70

10 Hodnotení