Aloe vera: Rastlina a jej liečivé aj nežiaduce účinky na organizmus, použitie a produkty

Aloe vera: Rastlina a jej liečivé aj nežiaduce účinky na organizmus, použitie a produkty

Aloe vera je jednou z najznámejších rastlín, ktorá sa využíva naozaj vo veľkom sortimente rôznych prípravkov a foriem. Ide o produkty na pitie, hlavne rôzne nápoje s príchuťou, ale aj o čaj, olej, šťavy, kozmetické prípravky, zdravotnícke produkty alebo ústne vody.

To, že použitie Aloe pravej, čo je slovenský názov bylinky, je také široké, je výsledkom jej viacerých pozitívnych vplyvov. Má totiž účinky na tvár a pleť, na vlasy, na rany, ekzém aj akné, no tiež na trávenie, imunitu a obranyschopnosť. Ak chcete vedieť, aké je použitie u dospelých a u detí a aj to, kde kúpiť prípravky s touto rastlinou, tu sa to dozviete.

Čo je Aloe vera, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Aloe vera je rastlina sukulentného typu, ktorá rastie prirodzene v tropických a subtropických oblastiach a z hľadiska jej liečivých účinkov je známa už cez 6 tisíc rokov. Využíva sa v kozmetike, pri príprave rôznych nápojov a taktiež v zdravotníckych prípravkoch a doplnkoch výživy. Vďaka svojmu vzhľadu ju možno použiť aj ako dekoráciu.

Rastlina je bez kvetov, má dlhé, tvrdé a zelené listy s ostňami po ich obvode. Obsahuje rôzne aminokyseliny, minerály vápnik, horčík, zinok, mangán a selén, vitamíny C, E a B12, mastné kyseliny, saponíny, lignín, tráviace enzýmy a acemanán podporujúci imunitu.

Aloe ADVANCE

 • 100 % šťava Aloe vera
 • špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia AbCert

Vážnejší nedostatok všetkých týchto prospešných látok sa odrazí nasledovné:

Prirodzená imunita: Najmä vďaka polysacharidu acemanán má rastlina antibakteriálne, antivirotické a antimykotické účinky a aj antioxidačný vplyv na bunky.

Stav pokožky: Využitie rastliny v kozmetike nie je náhodné, látky v nej obsiahnuté totiž hydratujú a vyživujú pokožku a pozitívne vplývajú aj na vzhľad vlasov.

Trávenie: Látky obsiahnuté v Aloe vera pomáhajú lepšiemu tráveniu, na chronickú zápchu, podráždenú črevnú mikroflóru, bolesti brucha a taktiež pálenie záhy.

Rastlina je vhodná skoro pre každého, no špeciálne sa odporúča pre:

 • každého, kto chce podporiť prirodzenú obranyschopnosť a imunitu
 • ľudí, ktorí majú časté problémy s pálením záhy a žalúdočnou kolikou
 • ženy, ktoré chcú mať krajšie a prirodzene lesklé vlasy a zdravšiu kožu
 • tých, čo chcú podporiť kardiovaskulárny systém a lepší krvný obeh

POZOR NA NEŽIADUCE ÚČINKY

Tak, ako aj iné rastliny, aj v prípade Aloe vera sa môžu objaviť niektoré vedľajšie účinky, nemusia pritom ani súvisieť s predávkovaním. Ide o alergickú reakciu, hnačku, nadmernú krvácavosť, príliš veľké zníženie hladiny cukru a srdcovú arytmiu.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Aloe vera

Aloe vera sa využíva vo viacerých druhoch a typoch produktov. Môžete si ju kúpiť ako čerstvú alebo sušenú rastlinu, hlavne listy, prípadne hotové produkty z rôznych oblastí starostlivosti o zdravie a telo. Využitie môže byť vo vnútri aj navonok.

Toto sú najviac využívané formy a podoby:

Listy: Zakúpiť alebo vypestovať doma si viete listy Aloe vera, ktoré je možné využiť na prípravu domácich sirupov, roztokov, zábalov na vlasy alebo na pleťové vody.

Nápoje a gély: Ak ide o hotové prípravky, najviac známe sú nápoje a perorálne gély s Aloe vera. V tom druhom prípade môže byť použitie aj navonok a to na kožu a vlasy.

Doplnky výživy: Ako súčasť zloženia z viacerých iných bylinných extraktov, vitamínov a iných látok sa nachádza rastlina aj v rôznych tabletkách a perorálnych doplnkoch.

Kozmetické produkty: Aloe vera býva aj súčasťou rôznych druhov kozmetiky, napríklad ústnych vôd, šampónov, balzamov, krémov, mastí, sprchových gélov masiek na tvár.

Ak ide o dávkovanie, držte sa týchto odporúčaní v závislosti od formy:

 • pri hotových doplnkoch výživy sa držte dávkovania od výrobcu
 • na domáci sirup použite 100 až 250 gramov gélu z listov Aloe vera
 • na obklady na pokožku sa používajú 4 listy rastliny, na zábal na vlasy 200 ml gélu
 • nepoužívajte prípravky a prostriedky s Aloe vera dlhšie, ako 3 týždne po sebe

Účinky a na čo Aloe vera pomáha

Využitie Aloe vera vo viacerých formách a prípravkoch hovorí samo za seba, rastlina má totiž bohaté pôsobenie v rôznych oblastiach. Veľkým plusom je, že ide nielen o použitie vo vnútri organizmu, ale aj navonok, čo je dôvodom využitia v kozmetike.

Toto sú najdôležitejšie oblasti a účinky Aloe:

Podpora obranyschopnosti

Acemanán, ale aj viaceré vitamíny a iné látky obsiahnuté v Aloe vera pomáhajú na imunitu a prirodzenú obranyschopnosť, majú tiež antibakteriálne, antimykotické a antivirotické účinky. Okrem toho podporujú aj ochranu buniek pred antioxidačným stresom.

Vplyv na trávenie a tráviacu sústavu

Ak máte problémy so zápchou, nadúvaním, prekyslením žalúdka, žalúdočnou kolikou alebo iné bežné zažívacie problémy, môže vám Aloe vera pomôcť aj v tejto oblasti. Výhodou je, že tak spraví bez podráždenia čriev alebo narušenie črevnej mikroflóry.

Pôsobenie na cukor a cholesterol

Aloe vera má účinky aj na hladinu cukru v krvi, pomáha na jej zníženie, čo sa odporúča hlavne u ľudí, ktorý majú zvýšený cukor. Okrem toho znižuje aj hladinu cholesterolu. Výsledkom týchto dvoch vplyvov je zlepšenie krvného obehu a stavu ciev.

Horné dýchacie cesty

Rastlinu a prípravky z nej viete využiť aj v rámci respiračného systému. Pomáha napríklad na ústnu dutinu a jej dezinfekciu, na upchatý nos pri nádche, pri bežnom prechladnutí celkovo na horné dýchacie cesty a taktiež pri infekciách a zápaloch prínosových dutín.

Vonkajšie pôsobenie

Čo sa týka využitia rastliny a prostriedkov z nej navonok, tu sú najvýraznejšie účinky na vlasy a pleť. Aloe vera pomáha na lepšie vyživovanie vlasov a ich krajší vzhľad, zlepšuje stav pokožky a možno ju použiť aj na ekzémy, zápaly, rany, omrzliny a popáleniny.

Ostatné účinky a vplyvy

Medzi ďalšie oblasti, kde má Aloa pravá svoje pôsobenie, patrí pomoc pri bolestiach zubov, vplyv na prejavy artritídy, posilnenie srdca, zlepšenie funkcie obličiek a zdravia močových ciest, podpora fungovania svalov a upokojenie nervov pre lepší spánok.

VYSKÚŠAJTE AJ DOMÁCE RECEPTY

Existujú aj viaceré domáce recepty s využitím surovej rastliny Aloe vera alebo gélov a štiav s jej obsahom. Z jej listov či šťavy si viete spraviť aj domáce nápoje, zábaly na vlasy, obklady na pokožku, pleťovú vodu s citrónom či sirup na detoxikáciu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Aloe vera

Môže sa Aloa pravá využívať počas tehotenstva? Sú nejaké kontraindikácie s liekmi alebo zdravotnými problémami, ktoré by bránili jej používaniu? A ako je na tom pestovanie v našich podmienkach doma? Toto je len ukážka niekoľkých otázok a dotazov, o ktoré sa ľudia v súvislosti s rastlinou zaujímajú.

Tu je prehľad tých najčastejších tém z diskusií a internetových fór:

Je Aloe vera vhodná aj pre deti, v tehotenstve a počas dojčenia?

Pokiaľ ide o užívanie u detí, tu sa názory rozchádzajú, niektoré zdroje odporúčajú užívanie až od 12. roku života, iné od 10. roku. Počas tehotenstva a dojčenia by sa produkty s výťažkom alebo rastlinou nemali užívať, môže prísť aj k podráždeniu maternice.

Aké sú rizikové kontraindikácie a interakcie s rastlinou?

Aloe vera nie je vhodná pre ľudí s hemoroidmi, nadmernou krvácavosťou, príliš nízkou hladinou cukru, vážnejšími žalúdočnými a črevnými ťažkosťami či syndrómom dráždivého čreva. Interakcie sú aj s liekmi na nepravidelný srdcový rytmus a diuretikami.

Ako dlho sa odporúča produkty s Aloe vera užívať?

To závisí od konkrétnej formy prípravku alebo produktu, no väčšina odporúčaní je taká, že po 2 až 3 týždňov je dobré si dať prestávku s rovnakou dobou. Platí to tak pre gély s Aloe vera, ako aj pre niektoré iné perorálne formy s koncentrovanejším zložením.

Je možné pestovanie tejto rastliny aj v našich podmienkach?

Áno, avšak iba vo vnútri, nakoľko rastlina je citlivá na zimu a mráz, v lete však môže byť na slnečnom balkóne v kvetináči. Pozor si dajte na prílišnú vlhkosť pôdy aj prievan. Ideálne je použiť piesčito-hlinitý substrát, použiť môžete aj hnojivo na kaktusy.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Aloe vera

Výťažky a extrakty z Aloe vera sa využívajú naozaj vo veľkom množstve rôznych foriem produktov. Môže ísť o bežné nápoje a šťavy na voľnú konzumáciu, ale aj kozmetické prípravky, produkty osobnej a dentálnej hygieny či zdravotnícke prípravky.

Aloe ADVANCE

 • 100 % šťava Aloe vera
 • špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia AbCert

Tu je prehľad najviac využívaných foriem a typov prípravkov:

Sortiment obsahuje tekuté formy v podobe rôznych štiav, sirupov a nápojov, taktiež gély na perorálne aj vonkajšie použitie, tabletky, pastilky aj kozmetické formy produktov

V prípade, že siahnete po niektorom z týchto prípravkov, získate:

 • produkt s jednoduchou kúpou bez lekárskeho vyšetrenia či receptu
 • maximálne prirodzené pôsobenie, ktoré vychádza z prírodných látok
 • bezproblémový prípravok pre použitie na akútne prípady aj prevenciu

Pokiaľ ide o bežné doplnky výživy v podobe tabliet, kapsúl, pastiliek či šumivých tabliet, Aloe vera je tu obvykle len jednou z viacerých látok, obvykle v kombinácii s vitamínmi či inými rastlinnými extraktmi. Takéto doplnky pomáhajú predovšetkým na imunitu, detoxikáciu, trávenie, horné dýchacie cesty, vitalitu alebo stav pokožky a vlasov.

Aloe vera sa nachádza aj v kozmetike, napríklad šampónoch, maskách na tvár, ústnych vodách, géloch na zuby, micerálnych vodách či antiperspirantoch. Aj tu je jednou z viacerých zložiek a využívajú sa jej antiseptické a celkovo upokojujúce účinky na kožu.

Čo sa týka štiav a tekutých foriem, tie pomáhajú predovšetkým na trávenie, metabolizmus, podporu imunity, na hladinu glykémie a proti únave. Siahnuť môžete aj po géloch na perorálne užitie, tie majú veľmi podobné účinky. Viaceré gély možno použiť aj navonok, hlavne na rôzne poranenia či jazvy na pokožke, no riaďte sa inštrukciami od výrobcu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Aloe vera

Nech už sa rozhodnete pre podporné doplnky výživy, rôzne nápoje na pitie, alebo aj pre prípravky s vonkajším pôsobením, napríklad rôzne šampóny, krémy či ústne vody, najlepšie spravíte, ak si sortiment týchto produktov pozriete v lekárni.

Ešte lepšie urobíte, ak využijete nielen kamenné, ale aj online lekárne:

 • je to cenovo výhodnejšie, niektoré ponúkajú aj doručenie zdarma
 • je to bezpečnejšie, nemusíte platiť v hotovosti, využiť viete aj internet
 • je to komfortnejšie, objednávku spravíte aj z pohodlia obývačky cez mobil
 • je to jednoduchšie, nákup je otázkou zopár kliknutí alebo minút

Podobne, ako aj pri nákupe v eshope, aj objednávka v online lekárni je veľmi jednoduchou záležitosťou. Stačí len vložiť do online košíka tie prípravky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platby, kuriérnu službu a objednávku odoslať.

Aloe ADVANCE

 • 100 % šťava Aloe vera
 • špičková kvalita spracovania
 • BIO certifikácia AbCert

Ak si však potrpíte nielen na čo najnižšiu cenu, ale aj kvalitný zákaznícky servis, odporúčame určite využiť tie viac overené online lekárne, napríklad typu [lekaren]. V ich prípade totiž môžete využiť napríklad aj pohodlnú platbu platobnou kartou online, rýchlejšie doručenie, jednoduchší nákup bez registrácie či možnosť online sledovania doručovania.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

43 Hodnotení