Arónia: Jej liečivé účinky na zdravie, užívanie, skúsenosti a využitie na čaj, šťavu a prášok

Arónia: Jej liečivé účinky na zdravie, užívanie, skúsenosti a využitie na čaj, šťavu a prášok

Arónia je krík, ktorého plody, čierne bobuľky, majú veľmi široké a overené účinky na ľudské zdravie v mnohých oblastiach a to v rámci prevencie, ako aj na akútne a aktuálne problémy. V Severnej Amerike, odkiaľ pochádza, sa bežne konzumuje v surovej forme.

U nás je možné tiež zakúpiť plody tohto kríku, ale aj rôzne produkty, ktoré obsahujú výťažky či extrakty z týchto plodov. Ide hlavne o čaje, šťavy, tabletky a kapsuly, prášok a roztoky, nájsť sa dajú dokonca aj potraviny obsahujúce túto zložku, napríklad celozrnné sušienky. O tom, aké účinky Arónia má a ako pôsobí na zdravie, si povieme práve teraz.

Čo je Arónia, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Arónia je opadavý ker, ktorého prirodzený výskyt je v oblasti Severnej Ameriky, no dnes ho už možno nájsť aj vo vlhkých lesoch v Európe. Typický je svojim menším vzrastom, bielymi kvetmi a hlavne modro-čiernymi plodmi v podobe bobúľ. Práve tie sa najviac využívajú nielen na konzumáciu, ale aj v rôznych prípravkoch na podporu zdravia.

Dôvodom je zloženie ich obsahových látok, ktoré sú pre organizmus mimoriadne pozitívne. Ide hlavne o antioxidanty, vlákninu, antokyány, rôzne kyseliny, minerály typu vápnik, draslík a železo, vitamíny A, B, C, E, K a P a prospešné a dôležité bioflavonoidy.

nefdesanté ARÓNIA šťava

 • šťava z plodov arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa)

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Viacero týchto látok je pre telo dôležitých a ak ich je málo, prejaví sa to:

Horšou imunitou: Látky obsiahnuté v bobulách majú protizápalové, antibakteriálne a imunostimulačné účinky, ich nedostatok ovplyvní prirodzenú obranyschopnosť.

Zažívacími ťažkosťami: Ďalšou oblasťou sú problémy tráviaceho charakteru, ide hlavne o problémy so žalúdočnými vredmi, zápchou a aj pričastou hnačkou.

Zhoršením krvného obehu: Vzhľadom na to, že viacero látok obsiahnutých v Arónii ovplyvňuje napríklad hladinu cukru či krvný tlak, vplývajú aj na zdravý krvný obeh.

Aróniu by mali kvôli jej vplyvom a obsahovým látkam užívať hlavne:

 • ľudia s rizikom rôznych kardiovaskulárnych porúch a ochorení
 • deti aj dospelí, ktorých trápia časté zápaly v dôsledku oslabenej imunity
 • ľudia pracujúci v stresovom prostredí, ktorí chcú zlepšiť emocionálnu rovnováhu
 • seniori, ktorí potrebujú do tela doplniť dostatok antioxidantov

HROZIA AJ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY?

V prípade, ak budete dodržiavať odporúčané dávkovanie, nemali by ste sa obávať žiadnych podobných rizík. Pri nadmernej konzumácii môže prísť k laxatívnym účinkom. Pozor si však treba dať na možnú alergickú reakciu, podobne ako aj pri inom ovocí.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Arónie

Bobule Arónie sa pomerne bežne konzumujú priamo a v surovom stave, no k dispozícii sú aj iné formy. Vďaka bohatému zloženiu viacerých aktívnych látok sa totiž Arónia využíva vo viacerých produktoch, či už ide o sirupy, šťavy alebo doplnky výživy.

Tu sú jednotlivé typy a formy využitia Arónie v praxi:

Surové plody: Ak si chcete doma pripraviť čaj, prípadne pridať Aróniu do nejakého hlavného jedla alebo k raňajkovému jogurtu, viete si kúpiť mrazom sušené celé bobule.

Tekuté formy: K dispozícii máte aj tekuté podoby tejto rastliny a jej plodov, či už ide o čaje a čajoviny, prípadne o rôzne bio šťavy a bio sirupy na priamu konzumáciu.

Doplnky výživy: Arónia v podobe extraktu z plodov býva tiež súčasťou tabliet, kapsúl alebo práškov, ktoré sa užívajú perorálne a pomáhajú hlavne na imunitu a vitalitu.

Potraviny a suroviny: V rámci širšieho zloženia bývajú bobule obsiahnuté aj v niektorých surovinách, napríklad tyčinkách, sušienkach, pudingoch či marmeládach.

Nemenej dôležité je aj dodržiavať správne dávkovanie a užívanie:

 • ideálne množstvo denne skonzumovaného ovocia je v objeme 30 bobúľ
 • ak si budete robiť čaj, 1 lyžicu plodov zalejte 2 dcl vriacej vody a pite raz denne
 • pokiaľ ide o šťavu z týchto plodov, pije sa jej najviac 50 až 60 ml denne
 • šťavy alebo sirupy pite aspoň 30 minút pred alebo po konzumácii jedla

Účinky a na čo Arónia pomáha

Arónia má veľmi bohaté pôsobenie na viacero orgánových sústav, či už ide o srdce, cievy, imunitu, krvný obeh alebo tráviaci systém. Plusom je, že aj pri vnútornom užívaní môže podporiť napríklad zdravie organizmu navonok, hlavne ak ide o kožu.

Čo sa týka konkrétnych oblastí, kde pomáha, medzi ne patria:

Vplyv na srdce, cievy a krvný obeh

Obsah bioflavonoidov, vitamínov a minerálov má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Arónia pomáha zníženie cukru a cholesterolu krvi, zlepšenie krvného obehu a zdravia srdca a ciev, zníženie rizika aterosklerózy, prečistenie krvi a na kŕčové žily.

Podpora prirodzenej obranyschopnosti

Vďaka tomu, že viaceré zložky nachádzajúce sa v tomto ovocí, majú protizápalové, antiseptické, antibakteriálne a antibiotické účinky, podporuje Arónia aj celkovo obranyschopnosť a imunitu. Znižuje riziko prechladnutia a chrípky.

Pôsobenie na pokožku a jej zdravie

Ak ide o vonkajšie účinky, Arónia podporuje stav kože a vlasov. Pomáha na ich zdravý vzhľad a vyživovanie a v prípade pokožky aj na jej lepšiu pružnosť. Látky obsiahnuté v bobulách pomáhajú aj na hojenie rán, akné, ekzém, svrab, strie a popáleniny.

Vplyv na trávenie a vylučovanie

Čo sa týka tráviacej sústavy, Arónia pomáha na žalúdok a žalúdočné vredy, proti zápche a hnačke, všeobecne na trávenie, na prečistenie obličiek a pečene, na črevnú peristaltiku, na detoxikáciu organizmu aj pri jeho otrave a na zápaly močových ciest.

Pôsobenie na nervy a psychickú vitalitu

Nielen na fyziologické zdravie, ale aj na to psychické má Arónia pozitívny vplyv. Ide o psychickú vitalitu, podporu fungovania nervového systému, pamäte, koncentrácie a funkcií mozgu, pôsobenie proti depresiám a prevenciu voči nervovým poruchám.

Ďalšie účinky a vplyvy

Medzi ďalšie oblasti, kde bobule pomáhajú, patria pomoc na dobrý zrak, pôsobenie proti voľným radikálom a oxidačnému stresu, podpora funkcie štítnej žľazy, zmiernenie migrény, prevencia proti prechladnutiu a angíne a spomalenie starnutia.

KOMBINUJTE ROZLIČNÉ FORMY

Vzhľadom na to, že Arónia sa dá konzumovať a užívať v rozličných formách, je aj kvôli jednotlivým oblastiam pôsobenia a tiež kvôli lepšiemu využitiu jej účinných látok lepšie, ak budete tieto formy kombinovať. Nezabudnite však na maximálnu dennú dávku.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Aróniou

V súvislosti s Aróniou sa užívatelia na internete zaujímajú o viaceré praktické témy, napríklad možnosť konzumácie u žien v tehotenstve, prípadné zdravotné riziká a kontraindikácie alebo možnosti pestovania aj v našich podmienkach. Vidno to hlavne na rôznych známych internetových fórach alebo v diskusiách.

Toto sú tie otázky a dotazy, ktoré sú najčastejšie:

Môžu sa bobule konzumovať u tehotných a dojčiacich žien?

V prípade hotových doplnkov výživy a prípravkov vo väčšine prípadov platí, že v tehotenstve a počas dojčenia sa ich používanie neodporúča. Ak ide o surovú formu plodov Arónie, tu sa najskôr poraďte s lekárom, môže to byť individuálne podľa vašej situácie.

Je možné využívať účinky Arónie aj dlhodobo viac týždňov?

Áno, avšak je potrebné dodržiavať maximálnu dennú dávku plodov, do ktorej zahrňte všetky možné formy. Po mesiaci si dajte aspoň na týždeň prestávku. Najlepšie je nekonzumovať bobule každý deň, pre ich pozitívne pôsobenie postačí aj 3 krát za týždeň.

Treba vedieť o nejakých kontraindikáciách súvisiacich s Aróniou?

Vzhľadom na jednotlivé účinky bobúľ sa neodporúča užívanie Arónie pre niektoré špecifické skupiny užívateľov. Ide o ľudí, ktorí majú problém s vyššou zrážanlivosťou krvi, nízkym krvným tlakom, akútnym zápalom žalúdka a ochorením štítnej žľazy.

Môže sa Arónia pestovať aj v našich podnebných podmienkach?

Áno, môže, ale treba dodržiavať niektoré konkrétne zásady a pravidlá. V prvom rade musí ísť o miesto s dostatočným slnečným žiarením, vyhýbajte sa vápencovým pôdam a v čase sucha je potrebná dostatočná zálievka. Pozor si dajte na škorce a iných škodcov.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Aróniu

Ároniu si viete zakúpiť tak v prirodzenej podobe plodov, ale býva používaná aj v rôznych druhoch prípravkov a produktov. Všetky tieto prípravky obsahujú nejakú formu Arónie a jej plodov, niektoré majú aj širšie zloženie a obsahujú pestrejší výber zložiek.

Čo sa týka jednotlivých foriem a typov prípravkov, tu je ich prehľad:

Sortiment zahŕňa celé sušené plody, ktoré viete využiť na priamu konzumáciu, rôzne šťavy, sirupy, marmelády, tyčinky, sušienky, potraviny a doplnky výživy v prášku

Bez ohľadu na to, po ktorej forme siahnete, všetky ponúkajú tieto výhody:

 • všetky tieto prípravky sú voľne predajné, netreba mať lekársky recept
 • zloženie je prírodné, nie sú tu žiadne rizikové syntetické látky
 • aj vďaka tomu je pôsobenie prirodzené a bez rizík vedľajších účinkov

Väčšina spomínaných produktov je určená pre dospelých, niektoré však môžu užívať aj deti. Pokiaľ ide o surové plody Arónie, obvykle ide o plody sušené mrazom, vďaka čomu si ovocie zachová všetky potrebné živiny aj chuť. Takto pripravené plody si viete pridať do jedál, napríklad na raňajky alebo do jogurtov, prípadne ich konzumovať aj samotné.

Pokiaľ ide o hotové produkty, tu sú najviac populárne šťavy vyrobené z plodov, zamerajte sa hlavne na tie, ktoré sú v bio kvalite. Môže ísť tiež o rôzne sirupy, ktoré sú bez rôznych konzervačných látok a pomáhajú na krvný obeh aj proti oxidačnému stresu.

V rámci doplnkov výživy viete nájsť aj kapsuly, prášky alebo tabletky na perorálne užívanie, ktoré podporujú či už imunitu alebo vitalitu, viaceré sú dokonca špeciálne určené pre deti. Arónia sa využíva aj v rámci sortimentu niektorých potravín a surovín, napríklad v sušienkach, tyčinkách, pudingoch alebo v špeciálnych druhoch marmelád.

nefdesanté ARÓNIA šťava

 • šťava z plodov arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa)

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Aróniu

Či už siahnete po ovocnom sirupe, perorálnych tabletkách a kapsulách alebo si budete chcieť kúpiť celé plody, môžete si ich kúpiť buď v eshopoch, obchodoch s bio potravinami či sortimentom alebo aj v lekárňach. Čoraz viac ľudí využíva poslednú možnosť.

Zvlášť internetové lekárne ponúkajú pomerne užívateľom viacero výhod:

 • sortiment prípravkov skladom je oproti kamenným predajniam oveľa širší
 • nemusíte nikam chodiť, objednávku spravíte cez počítač, tablet aj mobil
 • je to maximálne pohodlné, kuriér vám zásielku prinesie domov
 • máte možnosť porovnania všetkých prípravkov na jednom mieste

Ak sa rozhodnete pre nákup v online lekárňach, najlepšie spravíte, ak budete pozerať nielen na čo najnižšiu cenu produktov, ale hlavne na známosť značky. Tie väčšie a viac overené online lekárne, napríklad ako je [lekaren], majú totiž lepšie zákaznícke služby.

To sa prejaví napríklad v rýchlejšom doručení aj do 24 až 48 hodín, v bezproblémovej platbe cez internet aj s platobnou kartou, väčšom výbere kuriérnych služieb a možností doručenia vrátane osobného prevzatia na najbližšej kamennej pobočke. Viaceré online lekárne ponúkajú aj možnosť jednoduchšej objednávky bez zdržujúcej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.05

58 Hodnotení