Aspirin: Liek proti bolesti zubov, hlavy aj svalov, na zníženie horúčky a na zápal

Aspirin: Liek proti bolesti zubov, hlavy aj svalov, na zníženie horúčky a na zápal
  • Overení predajcovia
  • Najnižšie ceny na trhu
  • Sledovanie dostupnosti
  • Overení predajcovia
  • Najnižšie ceny na trhu
  • Sledovanie dostupnosti

Jednou z možností, ktorú máte v prípade horúčky, vysokej teploty, bolesti zubov alebo zápalu, je aj známy liek Aspirin. Ten je založený na kyseline acetylsalicylovej, čo je účinná látka využívaná napríklad aj na riedenie krvi. V prvom rade však má účinky na zníženie telesnej teploty, utlmenie bolesti a proti zápalom, čo sa využíva aj pri indikácii Aspirinu.

Ak sa rozhodnete pre tento liek, viete si ho kúpiť voľne. Okrem toho, že pomáha na typické chrípkové príznaky, mnoho ľudí ho používa aj na migrénu, na bolesť zubov či na svalovicu. Na čo všetko sa používa a aké sú jeho skutočné účinky, to vám ukáže táto recenzia.

Výrobca a pôvod

Značka Aspirin patrí do portfólia farmaceutickej spoločnosti Bayer. Ide o producenta, ktorý má zastúpenie aj u nás a naozaj široké portfólio rôznych prípravkov a liečiv. Spoločnosť má dlhú históriu a ide o globálnu firmu s pôsobením takmer v každej krajine sveta.

Produkty, ktoré má vo svojom portfóliu spoločnosť dnes, patria medzi klasické lieky vo forme tabliet, ako aj medzi iné inovatívne formy liečiv. Spoločnosť pôsobí aj v poľnohospodárstve a zaoberá sa nielen vývojom a výrobou humánnych liečiv, ale aj tých veterinárnych. Zaujímavosťou je, že Bayer bola prvým výrobcom Aspirinu na svete vôbec.

Zloženie, účinné látky a vzhľad Aspirinu

Aspirin patrí medzi voľne dostupné lieky, ktoré je možné kúpiť bez predpisu. Základom lieku je kyselina acetylsalicylová, čo je špeciálna aromatická kyselina využívaná aj v iných podobných prípravkoch a produktoch. Ide o jedinú účinnú látku v tabletkách.

Okrem nej zahŕňa zloženie aj niektoré doplnkové a pomocné látky:

  • Kyselina acetylsalicylová: Liek Aspirin a jeho pôsobenie sú založené na účinnej látke zvanej kyselina acetylsalicylová. Jedná sa o aromatickú karboxylovú kyselinu, ktorej liečivé účinky boli známe už v priebehu 19. storočia. Účinky podobných látok boli dokonca známe už v starovekom Ríme, napríklad kôra vŕby obsahovala podobnú kyselinu salicylovú.

Kyselina acetylsalicylová, čiže účinná látka Aspirinu, má viacero účinkov. Prvým je pôsobenie na bolesť, kedy kyselina pôsobí proti tvorbe prostaglandínov. Ide o látky, ktoré sú zodpovedné za vnímanie bolesti, ale napríklad aj pri priebehu zápalu. To je druhý účinok kyseliny, ktorá má aj protizápalové pôsobenie. Ruka v ruke s tým ide aj zvýšená teplota.

Kyselina acetylsalicylová teda pôsobí na tie faktory v organizme, ktoré sú zodpovedné za reakciu organizmu na problémy v ňom, nerieši teda príčinu zápalu ani bolesti, ale len potláča ich prejavovanie sa navonok. Okrem toho látka pomáha aj na bolesti súvisiace s nervovým systémom a pri dlhodobom užívaní znižuje zrážanlivosť krvi, čo však môže byť negatívne.

  • Ostatné látky a ďalšie zložky: Okrem kyseliny acetylsalicylovej sa v tabletkách nachádzajú aj niektoré iné látky, ktoré majú doplnkový alebo pomocných charakter. Ich cieľom je pomôcť lepšiemu vstrebaniu účinnej látky, ale aj uchovať tabletky čo najdlhšie použiteľné pre liečbu. V Aspirine sú týmito pomocnými látkami prášková celulóza a kukuričný škrob.

Dávkovanie a užívanie Aspirinu

Aspirin je liekom, ktorý je určený na krátkodobejšie užívanie a to práve preto, že nerieši príčinu zápalu či bolesti, ale len potláča ich prejavovanie sa navonok. Dávkovanie lieku preto musí byť v súlade s odporúčaniami výrobcu, lekárnika alebo lekára.

Odstup medzi jednotlivými dávkami musí byť 4 až 8 tabliet, pričom u dospelých a detí nad 12 rokov je maximálna denná dávka 8 tabliet a u detí do 12 rokov je maximum 3 tablety denne. Tabletky sa užívajú celé, kvôli zníženiu žalúdočných ťažkostí by sa mali užívať prednostne po jedle a každú dávku treba zapiť vodou.

Uchovanie a skladovanie Aspirinu

Liek Aspirin treba uchovávať mimo dohľad a dosah detí, nakoľko liek nie je určený pre ne. Skladovanie musí spĺňať tiež niektoré iné podmienky, napríklad je potrebné tabletky uchovať v pôvodnom obale a v suchom prostredí bez rizika vlhkosti.

Dôležité sú aj niektoré ďalšie podmienky a zásady:

  • liek nevystavujte mrazom ani teplotám vysoko nad 30 °C
  • tabletky neužívajte po dátume exspirácie, ktorý je na obale
  • dátum uvedený na obale sa vzťahuje na posledný deň v mesiaci
  • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne

Aspirin

  • Tlmenie bolesti
  • Zníženie horúčky
  • Pôsobenie proti zápalom

Účinky, indikácie a použitie Aspirinu

Aspirin patrí medzi lieky známe svojimi účinkami na zvýšenú teplotu alebo horúčku, no tam sa jeho pôsobenie ani zďaleka nekončí. Všetky účinky a možnosti použitia lieku vychádzajú z mechanizmu pôsobenia jeho jedinej účinnej látky, kyseliny acetylsalicylovej.

Tabletky môžete využiť v týchto oblastiach:

Tlmenie bolesti

Vďaka kyseline acetylsalicylovej pôsobí Aspirin veľmi dobre na bolesti rôzneho druhu. Nakoľko látka obmedzuje prostaglandíny zodpovedné za vyvolanie bolesti, je účinok ideálny aj pri bolestiach centrálneho typu. Aspirin môžete využiť napríklad na utlmenie bolesti hlavy, bolesti zubov, bolesti svalov, bolesti kĺbov aj na menštruačné bolesti.

Zníženie horúčky

Druhou veľmi známou a využívanou indikáciou Aspirinu je pôsobenie proti zvýšenej teplote. Aj v tomto prípade je mechanizmus účinku veľmi podobný, nakoľko Aspirin znižuje tvorbu látok vyvolávajúcich horúčku a zvýšenie teploty v organizme. Utlmenie horúčky alebo teploty je ale len dočasné, obvykle trvá do 4 hodín, niekedy aj menej.

Pôsobenie proti zápalom

Tretím veľmi známym a dôležitým účinkom je pôsobenie Aspirinu proti zápalom. Kyselina acetylsalicylová je totiž známa svojim antizápalovými účinkami a ide o látku z kategórie antiflogistík, konkrétne nesteroidného typu. Kyselina totiž blokuje tvorbu špecifických tkanivových hormónov, ktoré sú zodpovedné za vyvolanie zápalu.

Nežiaduce a vedľajšie účinky Aspirinu

Užívanie Aspirinu so sebou prináša nielen žiaduce účinky, ale v niektorých prípadoch môže prísť aj k výskytu vedľajších účinkov. Tie sa nemusia prejaviť u každého, ale ak sa vyskytnú, treba užívanie prerušiť a kontaktovať lekára ohľadom ďalšieho postupu.

Výrobca v príbalovom letáku uvádza napríklad tieto prípady:

Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) účinky sú:

  • zápal tráviaceho systému, žalúdkové alebo dvanástnikové vredy, veľmi zriedkavo spojené s krvácaním a prasknutím vredov

Veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb) účinky sú:

  • prechodná porucha funkcie pečene so zvýšenými pečeňovými enzýmami
  • závažná alergická reakcia, anafylaktický šok

Niektoré neznáme (z dostupných údajov sa ich frekvencia nedá odhadnúť) účinky sú:

  • porucha funkcie obličiek alebo ich akútne zlyhanie
  • závrat
  • hučanie v ušiach

Kontraindikácie a možné interakcie Aspirinu

Aspirin nemôžu užívať ľudia, ktorí sú alergickí na niektorú z látok v jeho obsahu, rovnako tak pacienti so žalúdkovými a dvanástnikovými vredmi, ľudia so závažnou srdcovou nedostatočnosťou a inými problémami, ktoré spomína aj príbalový leták.

Pozor si treba dať aj na tieto prípady, situácie a interakcie:

  • užívanie lieku pre ľudí so zníženou funkciou pečene, astmou alebo inými problémami je možné len po konzultácii s lekárom
  • Aspirin a jeho účinkom môžu byť ovplyvnené aj niektorými inými liečivami, napríklad na krvné zrazeniny alebo na vysoký krvný tlak
  • tabletky neužívajte na lačno, ideálna je kombinácia s dostatočným množstvom tekutín, počas liečby je však zakázané užívať alkoholické nápoje
  • bez konzultácie s lekárom nie je možné liek užívať v prvom a druhom trimestri tehotenstva, v poslednom trimestri sa nesmie užívať vôbec

Balenie a cena Aspirinu

Hoci výrobca má zaregistrovaný Aspirin vo viacerých baleniach od 10 až po 100 tabliet, v lekárni sa najčastejšie dajú kúpiť dve veľkosti balenia a to po 10 alebo po 20 tabletkách. Balenia sa neodlišujú ničím iným, len počtom tabliet, koncentrácia účinnej látky kyseliny acetylsalicylovej je zhodná, po 500 mg.

Ceny Aspirinu pre jednotlivé balenia v lekárňach sa mierne odlišujú:

  • Overení predajcovia
  • Najnižšie ceny na trhu
  • Sledovanie dostupnosti
  • Overení predajcovia
  • Najnižšie ceny na trhu
  • Sledovanie dostupnosti

Z ekonomického hľadiska sa oplatí viac kúpiť väčšie balenie, to menšie len v prípade, ak ide o prechodné ťažkosti a potrebujete lieky len na jeden alebo dva dni. Dávkovanie odporúčané výrobcom by si žiadalo aj väčšie balenie, to však obvykle k dispozícii nie je.

Kde kúpiť Aspirin

Tabletky Aspirinu si môžete kúpiť jedine v lekárni, nakoľko ide o oficiálne registrované a schválené liečivo. Pokiaľ ide o kúpu, ta je možná aj bez receptu alebo predošlého lekárskeho vyšetrenia, čo otvára možnosti nielen osobného nákupu v kamennej lekárni, ale aj alternatívu online objednávky z tej internetovej.

V tomto prípade získate lepšiu cenu, ale hlavne viac pohodlia pri kúpe. Všetko totiž prebieha online, postup objednávky sa príliš nelíši od nákupu cez internet v prípade iných produktov a liek vám donesie domov kuriér. Nikam teda nemusíte ísť.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak ešte nemáte dostatok skúseností s objednávaním liekov a tabliet z internetových lekární, odporúčame vybrať si pre nákup nejakú väčšiu alebo známejšiu. Tieto lekárne majú totiž proces online objednávky na vysokej úrovni.

Postup prebieha obvykle nasledovne:

  • Najskôr si nájdete to balenie, o ktoré máte záujem
  • Vložíte si ho do košíka a vyplníte svoje údaje
  • Vyberiete si spôsob platby a dopravy
  • Na záver objednávku odošlete a ak platíte vopred, aj zaplatíte

Platba vopred je štandardne realizovaná cez internet banking a klasický prevod, prípadne tie väčšie lekárne umožňujú zaplatiť aj pohodlnejšie, platobnou kartou a online. Dopravu lieku domov zabezpečujú kuriérske služby, pričom obavy nemusíte mať ani o rýchlosť dodania, väčšinou je to do 24 až 48 hodín od momentu objednávky.

Aspirin

  • Tlmenie bolesti
  • Zníženie horúčky
  • Pôsobenie proti zápalom

Najčastejšie otázky

Aspirin patrí u nás medzi naozaj hojne využívané lieky a to nielen v prípade horúčku alebo zápalov, ale aj na viacero druhov iných príznakov a problémov. Vidno to aj v prípade záujmu o liek a jeho pôsobenie v praxi, mnoho užívateľov sa totiž pred kúpou alebo začiatkom užívania pýta na niektoré praktické témy a otázky.

Tu sú odpovede na tie najviac kladené otázky:

Existujú aj nejaké špeciálne tablety Aspirinu pre deti?

Áno, konkrétne ide o Aspirin s obsahom účinnej látky kyseliny acetylsalicylovej v objeme 100 mg. Vo všeobecnosti sa dávkuje približne 60 mg tejto látky na kilogram, čo je maximálna denná dávka, ktorá by sa mala rozdeliť na 4 až 6 jednotlivých dávok v priebehu celého dňa.

Je možné používať Acylpyrin a Aspirin súčasne?

Nie, nakoľko ide o lieky so zhodnou účinnou látkou, kyselinou acetylsalicylovou. Aspirin je navyše originálny liek, kým Acylpyrin je už generikom. Súčasné použitie nedáva zmysel a môže byť kontraproduktívne, mohlo by spôsobiť predávkovanie spomínanou kyselinou.

Je možné tabletky užívať aj v prípade, ak žena dojčí?

Príbalový leták udáva, že do materského mlieka prechádzajú malé množstvá kyseliny acetylsalicylovej. Zároveň však výrobca hovorí, že pri krátkodobom použití riziko nehrozí a dojčenie nie je treba prerušiť. Pri pravidelnom užívaní to už však nutné je.

Užíva sa Aspirin aj na svalovicu?

Hoci v indikáciách nie je priamo spomenutý účinok s indikáciou na svalovicu, čiže svalovú horúčku, skúsenosti užívateľov z praxe ukazujú, že takéto užitie je pomerne časté. Liek v týchto prípadoch účinkuje zväčša pozitívne a pomáha na uvoľnenie svalstva.

Skúsenosti s tabletkami Aspirin

Aspirin je liek, ktorý je u nás pomerne často využívaný. Má teda výhodu, že ho možno nájsť v celej sieti lekární a má dobrú poznateľnosť. Jeho obľúbenosť však súvisí hlavne s využitím v praxi, kde sú skúsenosti mužov, žien aj seniorov veľmi pozitívne. Platí to tak o účinkoch na horúčku, ako aj na rôzne bolesti.

Najlepšie výsledky dosahuje Aspirin v prípade utlmenia bolestí súvisiacich s nervovou sústavou, napríklad ide o bolesti hlavy. Využíva sa tiež často aj na bolesť kĺbov a svalov. Užívanie v tomto prípade ale býva skôr jednorazové.

Aspirin

  • Tlmenie bolesti
  • Zníženie horúčky
  • Pôsobenie proti zápalom

Liek sa dá kúpiť vo dvoch baleniach, ak ho však budete chcieť užívať viac dní, ani to najväčšie vám stačiť nemusí a vtedy si treba kúpiť rovno balenia dve. To je však asi jediné mínus, ktoré Aspirin má. Miera vedľajších účinkov alebo kontraindikácií sa oproti iným podobným tabletkám príliš nelíši.

Zhodnotenie

Pre prípad bolestí hlavy, zvýšenej teploty alebo aj pre prípad svalovej horúčky môžete po Aspirine určite siahnuť. Skúsenosti a referencie ľudí hovoria, že nepôjde o zlú voľbu, práve naopak. Neužívajte však liek dlhodobo bez lekárskeho vyšetrenia.

Ak si zvolíte Aspirin, získate aj niekoľko výhod:

  • ide o voľne dostupný liek, kúpite si ho teda aj online
  • na výber sú viaceré veľkosti balenia
  • účinky sú pomerne široké a hlavne s rýchlym nástupom
  • za istých podmienok je užívanie možné aj pre tehotné a dojčiace ženy

V prospech výberu práve Aspirinu hovoria jednoznačne veľká poznateľnosť a množstvo pozitívnych referencií z praxe. Liek patrí medzi najstaršie z pohľadu vývoja liečivej látky, jeho účinky sú teda dobre overené a známe.

Ak sa rozhodnete Aspirin zakúpiť, nemusíte predtým navštíviť lekára a nepotrebujete ani predpis či recept. To vám dáva zároveň možnosť kúpiť si tabletky aj bez osobného obchádzania lekární, jednoducho online. Stačí si len nájsť serióznu internetovú lekáreň a tabletky si objednáte za pár minút.

Aspirin

  • Tlmenie bolesti
  • Zníženie horúčky
  • Pôsobenie proti zápalom

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.84

32 Hodnotení