Ataralgin: Liek na bolesť hlavy, na zuby, na krčnú chrbticu, na teplotu a aj na chrípku

Ataralgin: Liek na bolesť hlavy, na zuby, na krčnú chrbticu, na teplotu a aj na chrípku
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak vás trápia bolesti hlavy, určite ste vyskúšali mnoho liekov. Na svete asi nie je človek, ktorý by nevyskúšal na bolesť viac druhov liekov. Poznáte aj liek Ataralgin? Jeho zameranie je rozsiahle a vďaka svojim 3 účinným látkam vám prinesie aj úľavu od bolesti hlavy, bolestí svalov, kĺbov, dokonca aj od menštruačných bolestí.

Liek Ataralgin je určený pre dospelých na úľavu od bolestí rôzneho pôvodu, hlavne pri bolestiach hlavy, zubov, krčnej chrbtice, chrbta, pri bolestiach kĺbov a poskytuje úľavu aj pri chrípkových ochoreniach. Viac informácií o jeho účinkoch a aj zložení či dávkovaní vám prinesie táto recenzia.

Výrobca a pôvod

Tabletky Ataralgin vyrába česká firma Medicamenta a.s., avšak do lekární liek dodáva Glenmark Pharmaceuticals. Od roku 2007 patrí Medicametna pod Glenmark Pharmaceutical, stále má sídlo vo Vysokém Mýtě, kde sa realizuje výroba a balenie liekov a doplnkov stravy pre celý región Európskej únie.

Súčasťou závodu vo Vysokém Mýtě je aj pracovisko „Quality Assurance“, ktoré dohliada na to,  že všetky produkty budú mať chemickú a mikrobiologickú kvalitu podľa prísnych požiadaviek Európskej únie. Firma Glenmark Pharmaceutical sa venuje vo veľkej miere aj charite a pomoci.

Zloženie, účinné látky

Ataralgin je humánny liek s analgetickým a antipyretickým účinkom. Má formu tabliet, ktoré sú balené v škatuľkách. Je viacero veľkostí balenia, ale na trhu nemusia byť k dispozícii všetky. Balenia má firma registrované na 10, 20, 30, 40 alebo 50 tabletkové.

V tomto lieku sa nachádzajú 3 hlavné účinné zložky:

 • Paracetamol: pôsobí proti bolesti a znižuje telesnú teplotu. Je to veľmi známe liečivo, dokonca Svetová zdravotnícka organizácia (SZO) pokladá paracetamol za kľúčové liečivo v základnom systéme zdravotníctva.

Paracetamol je známy už od roku 1893 a odvtedy je stále jedným z najfrekventovanejšie používaných antipyretík a analgetík s dobrým profilom toxicity. Paracetamol sa považuje za liek znižujúci intenzitu signálov bolesti smerujúcich do mozgu.

 • Guajfenezín: zosilňuje protibolestivé účinky paracetamolu. Okrem toho sa radí medzi mierne anxiolytiká, pretože znižuje duševné a emočné napätie s pocitom úzkosti, má slabé upokojujúce účinky a uľahčuje vykašliavanie.

Je to bezpečná a nenávyková látka vhodná na ľahšie formy neurastenických ťažkostí. Získava sa zo stromu Guajak liečivý, ktorý je známy aj ako „Strom života“. Pre svoju obľúbenosť a pomalý rast je strom dnes ohrozenou rastlinou.

 • Kofeín: zosilňuje protibolestivé účinky, najmä pri bolestiach hlavy, odstraňuje únavu a zvyšuje duševnú aktivitu. Výhodou kofeínu jeho rýchla vstrebateľnosť, ktorá sa prejaví už po 15. minútach.

Tento alkaloid je stimulantom centrálnej nervovej sústavy. Kofeín ovplyvňuje aj psychiku človeka, napr. spôsobuje nespavosť. Je to najrozšírenejšia psychoaktívna droga na svete, takže je možné aj predávkovanie sa kofeínom.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Okrem hlavných 3 účinných látok obsahujú tablety aj prídavné látky. Konkrétne to sú predželatínovaný kukuričný škrob, povidón 30, sodná soľ kroskarmelózy, kyselina stearová a magnéziumstearát.

Dávkovanie a užívanie

Tabletky Ataralgin sa užívajú presne podľa odporúčaní od lekára, lekárnika alebo na základe dávkovacej schémy v príbalovom letáku v prípade, ak ich zakúpite v internetovej lekárni bez predošlej konzultácie. Tabletky sa užívajú v celosti, nehryzú sa.

Po prekročení povolenej dávky môže nastať predávkovanie, ktoré sa prejaví: pocitom nevoľnosti, vracaním, slabosťou, búšením srdca a bolesťami brucha. Ataralgin nie je určený pre deti a dospievajúcich do 15. rokov. Ak sa po 3 dňoch nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, obráťte sa na lekára. Bez porady s ním neužívajte tablety viac ako 7 dní.

Uchovanie a skladovanie

Uchovanie a skladovanie tabletiek Ataralgin je jednoduché, nevyžaduje si žiadnu špeciálnu teplotu či miesto. Stačí, ak budete tablety uchovávať v pôvodnom obale, bez prítomnosti priameho slnečného žiarenia a vlhkosti.

Je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • tabletky skladujte mimo dohľadu a dosahu detí
 • uchovávajte liek pri izbovej teplote do 25 °C
 • tabletky neužívajte po dátume exspirácie uvedenom na obale
 • nespotrebovaný liek nevyhadzujte, vráťte ho do lekárne

V rámci užívania lieku Ataralgin si ďalej dávajte pozor na to, že liek nesmiete zapíjať alkoholickými nápojmi. Nikdy neužívajte dvojitú dávku, aby ste nahradili vynechanú tabletu. Užívanie lieku neovplyvňuje schopnosť viesť motorové vozidlo.

Ataralgin

 • Účinky proti bolesti
 • Pôsobenie na chrípkové príznaky
 • Bolestivá menštruácia

Účinky, indikácie a použitie

Použitie Ataralginu je vhodné v prípade akejkoľvek bolesti. Má naozaj širokospektrálne využitie. Liek je dostatočne účinný aj vďaka správnemu vyváženiu 3 hlavných látok v pomere: 325 mg paracetamol, 130 mg guajfenezín a 70 mg kofeín v 1 tablete.

Tu sú najpodstatnejšie oblasti a účinky, ktoré tabletky ponúkajú:

Účinky proti bolesti

Ataralgin sa používa na úľavu pri bolestiach rôzneho pôvodu. Siahnite po ňom, ak vás trápi bolesť hlavy, bolesť zubov, krčnej chrbtice, chrbta celkovo, pri bolestiach kĺbov. Nielen, že sa vám vďaka nemu uľaví od fyzickej bolesti, tento liek pomáha znížiť aj emočné napätie.

Pôsobenie na chrípkové príznaky

Po tomto liečive môžete siahnuť aj v čase chrípkových epidémií, pretože prináša úľavu aj pri tomto type ochorenia. Vďaka paracetamolu vám klesne teplota, zmizne bolesť hlavy a neskôr vám guajfenezín pomôže k vykašliavaniu.

Bolestivá menštruácia

Ataralgin pomáha ženám stlmiť menštruačné kŕče a aj uľaviť od bolesti. Tento liek je v prípade bolestivej menštruácie ideálny, pretože úľavu poskytne už po pol hodine a zvyčajne účinkuje 4 hodiny. Nepoužívajte ho ale za týmto účelom pravidelne a dlhodobo.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Užívanie Ataralginu môžu sprevádzať aj negatívne alebo nežiaduce účinky, rovnako ako je tomu aj v prípade iných liekov. Nemusia sa ale prejaviť u každého a ak dodržíte dávkovanie, výskyt nežiaducich účinkov je minimálny.

Príbalový leták uvádza nasledovné možné vedľajšie a nežiaduce účinky:

Medzi zriedkavé (postihujú menej ako 1 z 1000 osôb) účinky patria:

 • prechodné zníženie počtu trombocytov
 • závraty
 • únava
 • nevoľnosť, vracanie, ľahká svalová slabosť

Medzi veľmi zriedkavé (postihujú menej ako 1 zo 10 000 osôb) účinky patria:

 • vyrážky, kožné alergie, dermatózy
 • bronchospazmus
 • závažné kožné reakcie

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak sa u vás objaví alergická reakcia alebo precitlivená reakcia na niektorú z látok v zložení tabliet, liek prestaňte používať. Okrem týchto reakcií sa môžu objaviť aj niektoré iné kontraindikácie alebo interakcie.

Pri týchto situáciách a prípadoch si dajte pozor a venujte im zvýšenú pozornosť:

 • liek neužívajte, ak ste alergický na niektorú zo zložiek, ktoré liek obsahuje : paracetamol, guajfenezín, kofeín
 • liek je kontraindikovaný pre deti a dospievajúcich do 15 rokov, v tehotenstve a počas dojčenia
 • liek neužívajte, ak máte ťažkú poruchu funkcie obličiek, pečene, pri akútnej žltačke, pri poškodení pečene v dôsledku alkoholizmu
 • neužívajte liek ak máte myasténiu gravis a myastenický syndróm, deficit glukózo-6-fosfátdehydrogenázy

Účinky Ataralginu a iných súbežne užívaných liekov sa môžu navzájom ovplyvňovať. Ide o kombinácie vyšších dávok Ataralginu s liekmi ovplyvňujúcimi funkciu pečene, liekmi na upokojenie a s liekmi uvoľňujúcimi svalové napätie.

Neužívajte v čase užívania Ataralginu ani iné lieky s obsahom paracetamolu. Ak užívate alebo ste v poslednej dobe užívali iné lieky, vrátane voľno predajných liekov, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

Balenie a cena

Tabletky sú balené v štandardných liekových blistroch a papierovej škatuľke s označením značky, súčasťou je aj príbalový leták s inštrukciami. Registrovaných je viacero veľkostí balenia, konkrétne s obsahom 10, 20, 30, 40 a 50 tabliet.

Tu je porovnanie jeho cien podľa online lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Je len na vás, aká balenie tabliet si zvolíte. Väčšinou nájdete v lekárňach balenia buď s 20 alebo s 50 tabletkami. Ak vás bolesti trápia častejšie, viac sa oplatí kúpiť veľké balenie, najmä ak ho kupujete pre viac členov do domácnosti.

Kde kúpiť

Ataralgin je vydávaný bez lekárskeho predpisu, takže nemusíte pred nákupom navštíviť lekára a získať recept. Voľnopredajnosť ale neznamená, že ho kúpite hocikde. Dostupný je len v lekárňach. Výhodou ale je, že liek si môžete kúpiť nielen v kamennej lekárni, ale aj prostredníctvom internetu v online lekárni.

Tento spôsob je výhodný hlavne kvôli lepšej cene, ale tiež aj kvôli pohodliu, rýchlosti a jednoduchosti, nakoľko všetko máte vybavené. Veľkým plusom je, že v online lekárni vidíte aj dostupnosť skladom a často máte na výber viac možností balení.

Online objednávka, doprava a doručenie

Zvažujete nákup v internetovej lekárni, ale nie ste si istý postupom? Nemusíte mať obavy, nákup cez internet je jednoduchý, najmä ak si zvolíte známejšiu lekáreň, ktorá je na trhu už dlho a celý proces má odskúšaný a zjednodušený.

Samotný proces objednávky potom trvá len pár minút:

 • Vložíte balenie lieku Ataralgin do online košíka
 • Zvolíte si spôsob platby a typ dopravy, čiže kuriérsku službu
 • Zadáte svoje údaje a adresu pre doručenie
 • Objednávku skontrolujete a potom už len odošlete

Pri online nákupe nie je rýchly len samotný nákup, ale aj jeho doručenie, ktoré trvá zväčša 1- 2 pracovné dni.  Pri platbe môžete okrem možnosti platiť hotovosťou pri doručení využiť aj možnosť zaplatiť vopred, prostredníctvom internet bankingu alebo platobnou kartou. Nemusíte sa báť o bezpečnosť transakcie, hlavne ak nakupujete v známejších lekárňach.

Ataralgin

 • Účinky proti bolesti
 • Pôsobenie na chrípkové príznaky
 • Bolestivá menštruácia

Najčastejšie otázky

Chceli by ste si Ataralgin objednať, ale máte ešte otázky ohľadom praktického používania? Táto recenzia vám ponúka aj odpovede na niektoré najčastejšie otázky a dotazy z internetových fór súvisiace práve s účinnosťou alebo dávkovaním tabliet v praxi. Užívatelia aj potenciálny užívatelia sa o liek naozaj živo zaujímajú.

Tu sú najčastejšie otázky a odpovede:

Po akej dobe mi liek prinesie úľavu a kedy možno očakávať prvý účinok

Podľa skúseností užívateľov na rôznych fórach je nástup účinkov veľmi rýchly a citeľný, obvykle už počas pol hodiny až hodiny. Ak sa bolesť ale nezmierni, po 4 hodinách môžete užiť ďalšiu tabletku liečiva. Neprekračujte však pri dávkovaní maximálnu dennú dávku.

Môžem sa liekom predávkovať? Ak áno, hrozia mi nejaké problémy?

Áno, liekom sa môžete predávkovať. Pri predávkovaní sa príznaky otravy prejavia pocitom nevoľnosti, či vracaním, slabosťou, búšením srdca a bolesťou brucha. V takom prípade okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, bez ohľadu na intenzitu týchto účinkov.

Môžem zapíjať mliekom? Sú v tejto oblasti nejaké kontraindikácie?

Tabletku Ataralgin je nutné zapiť dostatočným množstvom tekutiny a podľa príbalového letáku nie je definované, že to musí byť len voda. Vo všeobecnosti sa ale neodporúča zapíjať lieky proti bolesti hlavy grepovým džúsom, samozrejme je vylúčený aj alkohol.

Trpím častými bolesťami chrbtice, je pre mňa liek vhodný?

Ataralgin je účinný aj na bolesť chrbtice. Podľa skúseností jeho užívateľov na internetových fórach je tento liek výborný práve na bolesť krčnej chrbtice a uľaví sa im po užití od bolesti a napätia. Za týmto účelom teda môžete po tabletkách siahnuť.

Skúsenosti s tabletkami

Pokiaľ ide o skúsenosti s užívaním Ataralginu, skúsenosti sú väčšinou len pozitívne, voči lieku nie sú žiadne vážnejšie výhrady. Treba brať však do úvahy, že každý organizmus inak reaguje na určité látky a kým u niekoho liek pomôže aj pri silnej bolesti a úľava nastane rýchlo, u iného liek nezaberie ani po hodine.

Na trhu je veľké množstvo liekov proti bolesti, ktoré majú rovnaké účinky a sú si podobné aj cenovo. Ataralgin má cenu síce oproti konkurencii vyššiu, ale je to práve kvôli 3 účinným látkam, ktoré obsahuje a vďaka čomu je pôsobenie v praxi viditeľné.

Ataralgin

 • Účinky proti bolesti
 • Pôsobenie na chrípkové príznaky
 • Bolestivá menštruácia

Práve zloženie liečiva je považované za pozitívum, pretože paracetamol je na trhu známy a používaný už veľmi dlhú dobu, kofeín a guajfenezín majú prírodný pôvod a spolu toto trio poskytuje to, čo sľubuje: úľavu od bolestí. Vidno to aj na referenciách a recenziách užívateľov z praxe, ktoré práve v tejto oblasti vyzdvihujú účinok lieku.

Zhodnotenie

Tabletky Ataralgin sú u dospelých vyhľadávané vďaka svojmu rýchlemu účinku. Tabletky sú vyrábané v Česku a spĺňajú prísne podmienky Európskej únie. Obsahujú 3 účinné zložky ktoré vás ale rýchlo zbavia bolesti hlavy, kĺbov, svalov, zubov, bolesti chrbtice či menštruačných bolestí.

Pre užívateľov ponúka liek aj ďalšie výhody:

 • rýchly nástup účinku, hlavne v prípade bolestí alebo zníženia teploty
 • liek pomáha na bolesti každého druhu
 • tabletky sú dostupné bez predpisu a návštevy u lekára
 • intenzita vedľajších účinkov a kontraindikácií je nízka

Medzi nevýhody týchto tabliet patrí, že pre deti a dospievajúcich do 15 rokov sú kontraindikované a užívať ich môžu až deti nad 15 rokov. Druhým mínusom tohto liečiva je, že nie je odporúčané pre tehotné a kojace ženy.

Tabletky Ataralgin sú častou voľbou pre dospelých a dospievajúce deti, k čomu prispieva aj ich dostupnosť, nakoľko ide o tabletky, ktoré možno zakúpiť bez predpisu a voľne. Nie ste tak odkázaní na nákup v kamennej lekárni, ale môžete si ich objednať v internetovej lekárni, čo vám ušetrí čas, energiu a aj peniaze.

Ataralgin

 • Účinky proti bolesti
 • Pôsobenie na chrípkové príznaky
 • Bolestivá menštruácia

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.67

9 Hodnotení