Bambucké maslo: Použitie, účinky na vlasy, pleť, tvár, akné a jazvy a skúsenosti s ním

Bambucké maslo: Použitie, účinky na vlasy, pleť, tvár, akné a jazvy a skúsenosti s ním

Bambucké maslo patrí medzi čoraz viac používané a to tak v kozmetike, ako aj na rôzne domáce recepty v kuchyni, kde má tiež svoje využitie. Viete si ho kúpiť ako čisté maslo, ale aj v rámci širšieho zloženia v rôznych produktoch, napríklad aj po opaľovaní.

Najčastejšie sa Bambucké maslo používa na pokožku a jej hydratáciu či niektoré konkrétne problémy, napríklad na strie alebo na ekzém. Jeho univerzálnosť podčiarkuje aj možnosť použitia v tehotenstve alebo ako prísadu do kúpeľa. Pokiaľ vás zaujíma niečo viac o masle, napríklad to, ako ho použiť navonok na vlasy, pokožku aj nechty, čítajte ďalej.

Čo je Bambucké maslo, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Bambucké maslo je špeciálne rastlinné maslo vyrábané z orechov afrického stromu Shea tree, zvaného aj Bambucký strom či Maslovník africký. Z biologického hľadiska ide o zdravý rastlinný tuk, ktorý vzhľadom na množstvo orechov, ktoré sú potrebné na výrobu, patrí medzi najdrahšie maslá na svete. Na druhú stranu, má mimoriadne pozitívne vplyvy.

Obsahuje totiž veľké množstvo zdravých omega-3 a omega-6 mastných kyselín, fytosteroly, antioxidačné látky, vitamíny A, D, E a F, viaceré minerálne látky a stopové prvky, množstvo bielkovín, karitíny či kyseliny linolovú, palmitovú, arachidovú a stearovú.

Bebutter BIO bambucké maslo

 • Na tvár, telo i vlasy
 • Regeneruje, hydratuje a vyživuje
 • Má antibakteriálne vlastnosti

Purity Vision BIO Bambucké maslo

 • Na tvár, telo i vlasy
 • Regeneruje, hydratuje a vyživuje
 • Má antibakteriálne vlastnosti

Bambucké maslo wolfberry

 • Na vlasy, na pery, ruky, na päty, do kúpeľov
 • Masážny prostriedok

Maslo ako také nie je pre telo nevyhnutné, ale nedostatok týchto látok spôsobuje:

Suchosť kože, pier aj vlasov: Látky obsiahnuté v Bambuckom masle prispievajú na hydratáciu povrchových buniek, ich nedostatok pôsobí naopak.

Riziko niektorých kožných problémov: Ide hlavne o vyššie riziko rozličných ekzémov, vredov, vrások, škvŕn, zaparenín, akné alebo celulitídy.

Rýchlejšie starnutie buniek: Látky obsiahnuté v masle obsahujú veľa antioxidantov a ich nedostatok sa prejaví predčasným starnutím kože aj vlasov.

Aj z hľadiska zloženia a aj z hľadiska účinkov sa toto maslo najviac hodí:

 • pre deti aj dospelých s kožnými problémami typu akné či psoriáza
 • vnútorne na posilnenie a zlepšenie trávenia a zníženie cholesterolu
 • pre seniorov, ktorí chcú zmierniť predčasné starnutie kože aj vlasov
 • na celkovú podporu zdravia, výživy a vitality pleti, nechtov aj pier

MINIMÁLNE RIZIKÁ A NEŽIADUCE ÚČINKY

Bambucké maslo je z hľadiska rizík spojených s vedľajšími účinkami pomerne bezproblémové a to sa týka aj produktov s ich obsahom, ktoré sú väčšinou hypoalergénne. Ak sa však objavia akékoľvek komplikácie, používanie masla radšej ukončite.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Bambuckého masla

Čo sa týka použitia Bambuckého masla, viete využiť dve jeho formy. Prvou je forma čistého masla v tuhom skupenstve, druhou zas hotové prípravky, väčšinou kozmetického typu. Výhodou prvej formy je možnosť použitia aj v kuchyni a perorálne.

Tu sú najdôležitejšie vlastnosti a benefity oboch foriem:

Tuhé maslo: Čisté tuhé Bambucké maslo môžete využiť v jeho prirodzenej forme tak ako klasické maslo v  kuchyni, ako aj navonok v rámci domácich prostriedkov na pleť, nechty, kožu aj vlasy. Rozpustiť ho viete na slnku, panvici aj vo vodnom kúpeli a môžete ho použiť pri varení, pečení, vyprážaní či v studenej kuchyni, ale aj na aplikáciu navonok.

Hotové prípravky a produkty: V prípade druhej formy môžete nájsť extrakty a výťažky z Bambuckého masla v kozmetických prípravkoch na nechty, kožu aj vlasy. Môže sa jednať o rôzne krémy, balzamy, masti, gély, šampóny či masky, ktoré je možné použiť tak u dospelých, ako aj u detí. Viacero prípravkov má aj preventívne účinky.

Pokiaľ ide o konkrétne dávkovanie alebo použitie masla, tak:

 • maslo sa rozpúšťa pri teplote okolo 28 °C, viete ho použiť aj na varenie
 • dávkovanie do jedál by malo byť o niečo nižšie ako pri klasickom masle
 • pri použití navonok ho nechajte mierne rozpustiť pre lepšie rozotieranie
 • po aplikácii na kožu, pery alebo vlasy je dobré miesto mierne rozmasírovať

Účinky a na čo Bambucké maslo pomáha

Absolútna väčšina účinkov Bambuckého masla spočíva v jeho pôsobení na pokožku navonok. Vzhľadom na to, že ho viete použiť aj vnútorne, napríklad v kuchyni, má aj niektoré pozitívne účinky vo vnútri, hlavne pokiaľ ide tráviacu a kardiovaskulárnu sústavu.

Toto sú tie účinky Bambuckého masla, ktoré sú najdôležitejšie:

Všeobecné účinky na kožu a pleť

Látky obsiahnuté v masle majú pozitívne vplyvy na pokožku vo viacerých oblastiach. Pomáhajú na hydratáciu suchej pleti, na popraskanú kožu, na rôzne zápaly kože, na upokojenie po holení, zlepšenie hebkosti a ochranu pred mrazom aj šupinatením.

Pôsobenie na kožné problémy

Bambucké maslo sa používa aj na niektoré problémy a ochorenia, napríklad na strie, ekzém, lupienku, psoriázu, popáleniny, omrzliny, rany a ich hojenie, bodnutia a uštipnutia hmyzom, celulitídu, akné, jazvy a ich hojenie, vyrážky, zapareniny, vrásky a škvrny.

Účinky na vlasy a nechty

Ak vás trápi zdravie a pevnosť nechtov, prípadne zádery v ich okolí, môžete na ne použiť Bambucké maslo. Čo sa týka účinkov na vlasy, maslo pomáha na suché vlasy, na lupiny, na pevnosť a proti lámaniu vlasov, ochraňuje ich pigment a zlepšuje ich hustotu.

Vplyv na svaly, šľachy a kĺby

Pravidelné vonkajšie použitie Bambuckého masla má pozitívne vplyvy aj na zdravie a funkčnosť pohybového aparátu a to vďaka obsahu viacerých kyselín. Maslo vám pomôže na bolesti kĺbov, artritídu, natiahnuté svaly, natiahnuté šľachy aj bolesť svalov.

Vnútorné pôsobenie na trávenie

Pravidelnejšia a dlhodobejšia konzumácia masla vnútorne prináša podporu trávenia, antiseptické účinky na tráviacu sústavu a tiež podporu pri prečistení a detoxikácii čriev aj tela. Okrem toho vám môžu látky v masle aj na zníženie hladiny cholesterolu.

Účinky v ostatných oblastiach

Čo sa týka ďalších vplyvov, látky obsiahnuté v Bambuckom masle majú antioxidačné pôsobenie, zmierňujú príznaky predčasného starnutia, pomáhajú na suché a popraskané pery, zlepšujú dýchanie pri kašli a maslo viete využiť aj ako prírodný opaľovací prostriedok.

VYUŽTIE MASLA AJ DO KÚPEĽA

Pokiaľ ide jednu zo zaujímavejších foriem využitia Bambuckého masla, môžete ho použiť aj ako prísadu do kúpeľa. Na jednu celú plnú vaňu postačí pridať jednu polievkovú lyžicu masla. Takéto použitie pomôže na lepšiu hydratáciu a zjemnenie pokožky.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Bambuckým maslom

Môže sa Bambucké maslo používať u tehotných a dojčiacich žien? Aké maslo zvoliť, rafinované alebo nerafinované? Sú s používaním tohto masla spojené aj nejaké riziká či prekážky? Odpovede nielen na tieto otázky sú častou témou internetových diskusií a rôznych fór, kde sa o tieto otázky ľudia zaujímajú.

Tu sú dotazy, ktoré sú najdôležitejšie a najvýznamnejšie:

Môže sa Bambucké maslo používať v tehotenstve a pri dojčení?

Áno, avšak treba dodržiavať niekoľko zásad. V prípade dojčenia ho pre istotu nenanášajte na prsníky, v prípade tehotenstva ho zas používajte iba vtedy, ak sa u vás neobjavia nežiaduce účinky. Ideálne je na strie, no vyberajte si bio a nerafinované typy masla.

Sú kontraindikácie alebo prekážky použitia pri tomto masle?

Vo väčšine prípadov sa netreba obávať žiadnych takých prekážok, ktoré by vám bránili v použití Bambuckého masla vnútorne aj navonok. Problémom však môže byť alergia či precitlivenosť, preto ho najskôr aplikujte len na kúsok kože a pozorujte účinok.

Môže sa maslo použiť aj preventívne alebo až v momente problémov?

Použitie je možné aj preventívne a dobrým príkladom je opaľovanie, nakoľko toto maslo je veľmi dobrým prirodzeným prostriedkom na ochranu pred slnečnými lúčmi. Viete ho ale použiť aj po opaľovaní, na hydratáciu a upokojenie spálenej pokožky.

Je lepšie rafinované alebo nerafinované Bambucké maslo?

Z hľadiska zachovania dôležitých látok a teda aj čo najlepšie pôsobenia masla na kožu je rozhodne lepšie siahnuť po nerafinovanom type masla. Ak vám však z nejakého dôvodu vadí charakteristická vôňa masla či jeho jemnosť, potom voľte to rafinované.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Bambucké maslo

Bambucké maslo si viete kúpiť v jeho čistej podobe, čiže v produktoch s obsahom 100 % masla, ale zároveň aj v podobe rôznych prípravkov s vonkajším použitím, kde je súčasťou oveľa širšieho zloženia. Ide predovšetkým o kozmetické produkty.

Sortiment týchto produktov ponúka výber niekoľkých typov aj foriem:

V ponuke máte čisté Bambucké maslo v tuhom skupenstve, ďalej mydlá, krémy, sprchové gély, masti či vazelín s jeho obsahom a tiež balzamy, tyčinky na pery a peeling

Bez ohľadu na to, po ktorej z týchto foriem siahnete, získate produkty:

 • so širokým a flexibilným použitím na rôzne časti tela od pokožky po vlasy
 • s bezproblémovým používaním a minimálnym rizikom nežiaducich účinkov
 • jednoduchú na kúpu, všetky prípravky sú voľne predajné a dostupné

Ak sa rozhodnete siahnuť po čistom Bambuckom masle, zamerajte sa na tie známejšie značky, ktoré ponúkajú bio kvalitu pôvodu a taktiež aj raw zloženie masla. Základom je, aby bolo maslo 100 % čisté bez prísad a aby sa v ňom nenachádzali rizikové syntetické zložky, napríklad arómy, konzervanty a farbivá. Vtedy bude aj použitie bez problémov.

Bambucké maslo si viete zakúpiť aj v rôznych objemoch, napríklad 250 gramov alebo 500 gramov, najčastejšie ide o nerafinovaný typ. Ak však ešte nemáte skúsenosti s týmto maslom alebo na otestovanie viete siahnuť aj po menších 50 gramových baleniach.

Čo sa týka iných produktov s obsahom Bambuckého masla, môže ísť napríklad o mydlá, sprchové gély, šampóny alebo balzamy na vlasy, rôzne masti, vazelíny, krémy a gély na pleť a kožu, prípadne peelingové prípravky. Rovnako tak aj nechtová kozmetika či niektoré prípravky na pery môžu obsahovať v rámci širšieho zloženia extrakt z masla.

Bebutter BIO bambucké maslo

 • Na tvár, telo i vlasy
 • Regeneruje, hydratuje a vyživuje
 • Má antibakteriálne vlastnosti

Purity Vision BIO Bambucké maslo

 • Na tvár, telo i vlasy
 • Regeneruje, hydratuje a vyživuje
 • Má antibakteriálne vlastnosti

Bambucké maslo wolfberry

 • Na vlasy, na pery, ruky, na päty, do kúpeľov
 • Masážny prostriedok

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Bambucké maslo

Čisté Bambucké maslo ako aj rôzne kozmetické a iné produkty s jeho obsahom viete nájsť v kamenných aj online drogériach alebo v niektorých eshopoch so zdravými potravinami. Napriek tomu je najlepšie, ak si pre nákup zvolíte internetovú lekáreň.

Online lekárne v sebe kombinujú viacero výhod a dôležitých vlastností:

 • máte tu zachovanú odbornú úroveň predaja a tiež široký sortiment
 • zároveň je nákup pohodlný, priamo cez telefón, tablet či notebook
 • nemusíte nikam ísť, kuriér vám doručí zásielku rovno až domov
 • máte k dispozícii všetky produkty skladom a to vo viacerých baleniach

Hoci pri online nákupe je cieľom ušetriť, nepozerajte primárne iba na cenu, ale aj na kvalitné zákaznícke služby, napríklad v podobe rýchlejšieho doručenia do 24 až 48 hodín, väčšieho sortimentu skladom či viacerých možnostiach platenia vrátane platobnej karty.

Takéto výhody ponúkajú hlavne tie známejšie a väčšie internetové lekárne, napríklad ako je [lekaren] či iné značky s dlhšou históriou na trhu. Dobrou správou je, že postup nákupu je rovnako jednoduchý, ako bežná objednávka v eshope. Zároveň platí, že tie najlepšie online lekárne umožňujú aj osobný odber na pobočke či majú viac vernostných zliav.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.59

29 Hodnotení