Bielkoviny sú v strave zastúpené v zelenine aj rybách. Tu sú potraviny, ktoré treba jesť

Bielkoviny sú v strave zastúpené v zelenine aj rybách. Tu sú potraviny, ktoré treba jesť

Základnou stavebnou zložkou svalov, ale aj iných tkanív v tele, sú bielkoviny. Ide o jednu z nevyhnutných živín z kategórie makronutrientov, ktorá je obsiahnutá tak v zelenine a rastlinných zdrojoch, ako aj v rybách, mäsu a živočíšnych typov potravín.

Navyše, v poslednej dobe sa objavuje čoraz viac rozličných diét na chudnutie, ktoré obsahujú práve proteíny a sú založené na ich zvýšenom príjme v potravinách. V každom prípade platí, že bielkoviny sú pre naše telo dôležité, či už ide o mliečne, tie z mäsa alebo z orechov, ryže či strukovín. Ak chcete vedieť, k ktorom jedle je ich najviac, teraz sa to dozviete.

Čo sú bielkoviny a aký majú význam a účinky

Bielkoviny, nazývané aj proteíny, sú makroživinou, ktorú možno nájsť v celom tele. Tvoria jednu zo základných stavebných zložiek orgánov, svalstva, pokožky aj ďalších tkanív. podľa pôvodu poznáme rastlinné bielkoviny a živočíšne bielkoviny. Obe sú dôležité.

Denne by bežný človek mal prijať okolo 0,8 gramu bielkovín na 1 kilogram hmotnosti, no v prípade aktívne založených ľudí a tých, čo športujú a potrebujú budovať či posilňovať svaly môže byť dávka pokojne aj 2,5 násobná. Navyše, dostatok bielkovín ovplyvňuje aj hlad po jedle, nakoľko jednou z ich funkcií je tlmenie hladiny cukru, čo vplýva na sýtosť.

Proteínový kokteil KetoMix

  • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
  • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
  • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

Čo sa týka najvýznamnejších účinkov a funkcií proteínov, tak:

  • ako už bolo spomenuté, sú veľmi dôležitou stavebnou zložkou pohybového aparátu, konkrétne svalstva, kde sa podieľajú na tvorbe svalových vlákien
  • nachádzajú sa tiež ako stavebná zložka v iných typoch tkanív a orgánov, napríklad sú dôležité pre kolagén, ktorý sa nachádza v koži aj v chrupavkách
  • pomáhajú na správne fungovanie imunitného systému, stimulujú tvorbu niektorých imunitných buniek, majú vplyv aj na zníženie rizika kožných infekcií
  • pomáhajú aj na uskladnenie iných látok v tele, ktoré by boli samé o sebe pre organizmus toxické, sú dôležité aj pre stimuláciu enzýmov a hormónov

Zvýšenú potrebu dopĺňania bielkovín do tela majú hlavne tí ľudia, ktorí potrebujú túto živinu pre budovanie svalovej hmoty a fyzickú výkonnosť. Pozor si treba ale dať na nadmerné užívanie, čo sa prejaví zvýšenou záťažou tráviacej sústavy aj obličiek.

TYPICKÉ PRÍZNAKY NEDOSTATKU BIELKOVÍN

Ako zistíte, že máte v tele príliš málo bielkovín? Predovšetkým tým, že začnete pociťovať rýchlejšie únavu, spozorujete oslabenie a chradnutie svalstva a nedokážete sa dostatočne dobre po jedle zasýtiť. Tiež sa zhorší stav vlasov, nechtov a pokožky.

Ktoré potraviny, strava a jedlá obsahujú bielkoviny

Ako vidno, proteíny sú pre telo dôležité a najlepšou cestou, ako ich doplniť, sú potraviny. Nie všetky jedlá však obsahujú rovnaké množstvo potravín, niektoré sú bohatšie, iné naopak chudobnejšie. Tomu treba prispôsobiť jedálniček a to ideálne dlhodobo.

Ak chcete vedieť, aká strava je na bielkoviny najbohatšia, tu je prehľad:

Mäso: Pokiaľ ide o živočíšne bielkoviny, ich najlepším zdrojom, ktorý môžete zaradiť do svojho jedálnička, je mäso. Striedajte na tanieri kuracie, hovädzie, morčacie a bravčové mäso, občas jahňacinu. Ak sa dá, pripravujte mäso na prírodno, dusením alebo varením, je to najzdravšie. Vyhýbajte sa naopak vyprážaniu, ktoré zvyšuje nezdravé tuky.

Ryby a morské plody: Pomerne zdravým zdrojom tak bielkovín, ako aj omega mastných kyselín sú ryby a morské plody. V nich nájdete aj dostatok vitamínov, minerálov a aminokyselín. Do jedálnička zaraďte lososa, tuniaka, krevety, halibuta, sardinky, makrele a slede, všeobecne sa uvádza, že by ste ich mali jesť 2 krát týždenne.

Mlieko a mliečne produkty: V prípade, že vás netrápi laktózová intolerancia, môžete do jedálnička zaradiť aj mlieko a mliečne produkty. Uprednostňujte tie zdravšie, najmä grécky jogurt, tvaroh a cottage cheese, občas si môžete dať aj nejaký mäkký syr typu mozzarella. Plusom je, že mliečne produkty majú aj veľa minerálov, najmä vápnik.

Vajíčka: Navzdory presvedčeniu, vajcia nie sú tou najviac výživnou potravinou z hľadiska bielkovín, no aj tak je vhodné ich mať vo svojom jedálničku, hlavne ak ide o raňajky. Najlepšie je konzumovať ich celé vrátane žĺtkov, ktoré obsahujú zdravé omega-6 mastné tuky. Varte ich celé a natvrdo, naopak, vyhýbajte sa čo najviac praženici.

Obilniny a strukoviny: Ak ide o rastlinné zdroje bielkovín, tu hrajú prím hlavne dve kategórie a to obilniny a strukoviny. V tej prvej sú dominantné ovos a quinoa, ktoré majú aj veľa vitamínov esenciálnych aminokyselín. Zo strukovín môžete ako prílohu k hlavným jedlám použiť šošovicu, fazuľu a cícer, pomáhajú aj na hladinu cholesterolu.

Zelenina a ovocie: V zelenine je nielen veľa minerálov, ale aj bielkovín, hoci nie v každej. Proteíny možno nájsť najmä v špargli, brokolici a ružičkovom keli, zvlášť kel je veľmi výživný. Ovocie je chudobnejšie, viac bielkovín je len v avokáde a grapefruite, inak veľmi nie. Napriek tomu ho zaraďte do jedálnička, má prospešné sacharidy.

Orechy: Máte radi oriešky a využívate ich vo svojom každodennom jedálničku? Z pohľadu bielkovín aj stopových prvkov robíte veľmi dobre. Odporúčame hlavne mandle, pistácie a kešu orechy, ale dostatok bielkovín a tukov majú aj arašidy, pekanové, lieskové, para a píniové oriešky. Najmenej ich majú vlašské, no nezabúdajte ani na tie.

Semená a oleje: Okrem orechov sú veľmi dobrým zdrojom bielkovín, tukov, minerálov a aminokyselín aj niektoré druhy olejnatých semien a olejov. Zo semien sa jedná hlavne o slnečnicové, tekvicové a sezamové, to isté platí aj o olejoch s ich obsahom. V rámci studenej kuchyni však používajte aj olivový olej, má zdravé mastné kyseliny.

Ovsené vločky: Čo sa týka ďalších potravín rastlinného pôvodu, ktoré obsahujú relevantné množstvo proteínov, najviac z nich vyčnievajú ovsené vločky. Obsahujú aj veľké množstvo vlákniny, optimálne množstvo sacharidov a tukov a horčík či vitamín B1. Ide o surovinu univerzálne využiteľnú za každých okolností, hlavne ak ide o raňajky.

POZERAJTE AJ NA OBSAH ĎALŠÍCH ŽIVÍN

Mnoho zo spomínaných potravín a surovín nie sú iba zdrojmi pre proteíny, ale obsahujú aj ďalšie živiny, hlavne tuky. Pri zostavovaní jedálnička tak pozerajte na dané potraviny komplexne, hlavne si dajte pozor na zvýšený príjem nezdravých tukov.

Bielkoviny a ich význam pre chudnutie

Väčšina ľudí pozná bielkoviny ako základnú stavebnú látku pre svaly a len málokto si ich spája s chudnutím. To je však chyba, nakoľko existuje viacero diéty, ktoré ich za týmto účelom využívajú. Jednou z nich je aj Keto diéta založená na ketóze.

Tu je stručné predstavenie pravidiel chudnutia s touto diétou:

Diéta je založená na dosiahnutí metabolického stavu zvaného ketóza, kedy dochádza k zvýšeniu spaľovania tukov ako zdroja energie na úkor spaľovania sacharidov

Aby ste mohli s Keto diétou chudnúť, treba splniť tieto podmienky:

  • v strave je potrebné znížiť príjem sacharidov a to pod 50 gramov za deň
  • znižuje sa aj príjem tukov, kým naopak príjem bielkovín sa zvyšuje
  • zároveň treba vo vyššej miere zaradiť do jedálnička vlákninu

Aby ste doplnili viac vlákniny, treba zjesť denne aspoň pol kilogramu ovocia, pridať môžete aj do 20 gramov semien a orechov. Dosiahnutie ketózy trvá len pár dní, no diéta má viacero fáz a môže trvať až 14 týždňov, hlavne vtedy, ak potrebujete schudnúť viac kilogramov. Plusom je, že pomáha nielen na chudnutie, ale aj celkovo na trávenie a metabolizmus.

Proteínový kokteil KetoMix

  • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
  • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
  • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

Zároveň vďaka uvedeným zmenám v jedálničku príde aj k iným pozitívnym vplyvom, hlavne k zlepšeniu krvného obehu, preventívne pôsobíte proti cukrovke, normalizujete krvný tlak a podporujete zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu v krvi a zníženie cukru v krvi.

Spomínaná diéta si vyžaduje radikálnejšie zmeny jedálnička a náročnejšiu prípravu jedál, čo je pre mnohých ľudí prekážkou. Tú však môžete vyriešiť vďaka diétnemu programu KetoMix, čo je značka potravín, produktov a iného sortimentu pre Ketónovú diétu. Na jednom mieste si zakúpite celodenný jedálniček a to vrátane proteínových nápojov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

KetoMix má u nás svoje zastúpenie tak v podobe kamenných pobočiek, ako aj v podobe oficiálneho eshopu na www.ketomix.sk. Druhá možnosť je výborná nielen na získanie ďalších informácií o diéte alebo produktoch, ale hlavne kvôli jednoduchému nákupu.

Ten totiž vybavíte cez internet za pár minút a s týmito výhodami:

  • netreba nikam ísť, nakúpite z domu, pokojne aj cez mobilný telefón
  • rovnako tak vám kuriér doručí balíček s potravinami priamo k dverám
  • máte záruku najlepšej možnej ceny, nakupujete z oficiálneho eshopu
  • platiť nemusíte nutne iba hotovosťou, k dispozícii je aj platba online

Pre tých, čo budú nakupovať týmto spôsobom, je pripravená aj telefonická a online infolinka, kde sa môžu spýtať akékoľvek dotazy ohľadom produktov, diéty alebo spôsobu nakupovania. Zákaznícke služby sú na výbornej úrovni a to sa týka platby ako aj doručovania.

Proteínový kokteil KetoMix

  • zdroj kvalitnej sójovej a srvátkovej bielkoviny
  • pokrm s minimálnym obsahom sacharidov a tukov
  • výborným zdrojom vlákniny pre správnu funkciu čriev

Vidno to na rýchlom dodaní do 3 pracovných dní a to buď priamo domov alebo na najbližšie kamenné odberné miesto, máte teda na výber. Rovnako tak si viete zvoliť viacero spôsobov platby, či už pôjde o dobierku, internet banking alebo platobnú kartu. Plusom je, že pri väčšej objednávke ušetríte nielen na cene produktov, ale máte aj doručenie zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie