Brainway L-Tryptofan: Na psychické uvoľnenie, proti úzkosti, stresu a na upokojenie

Brainway L-Tryptofan: Na psychické uvoľnenie, proti úzkosti, stresu a na upokojenie
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Ak máte problém s uvoľnením sa, zlou náladou alebo pociťujete vnútorný nepokoj a hľadáte prostriedok, ktorý bude v týchto oblastiach pôsobiť čo najviac prirodzene, siahnuť môžete po výživovom doplnku Brainway L-Tryptofan. Ten má podobu kapsúl určených na perorálne užívanie, je určený pre dospelých a je založený na aminokyseline L-tryptofán.

Tá je známym prostriedkom na podporu uvoľňovania hormónov ovplyvňujúcich či už psychickú pohodu, dobrú náladu alebo aj spánok. Ak by ste chceli vedieť niečo viac o Brainway L-Tryptofan, jeho užívaní, dávkovaní či účinkoch, naša recenzia je tu pre vás.

Výrobca a pôvod

Za značkou Brainway L-Tryptofan je ako výrobca česká spoločnosť Brainway Inc, s.r.o.. Dodávateľom na náš trh je zas slovenská firma Zenova Labs, ktorá je oficiálnym obchodným zastúpením výrobcu na Slovensku a to pre široké portfólio viacerých produktov značky.

Pokiaľ ide o samotnú spoločnosť Brainway Inc., tá má už vyše 20 ročnú históriu a najviac je prítomná na trhu v Slovenskej republike a Českej republike. V jej ponuke možno nájsť potraviny na osobitné medicínske účely, ale aj rôzne výživové doplnky určené pre konkrétne oblasti, napríklad a podporu pamäte a koncentrácie, na menopauzu či žalúdočné problémy.

Zloženie, účinné látky

Brainway L-Tryptofan je založený na pôsobení len jedinej aktívnej zložky a tou je L-tryptofán. Ide o aminokyselinu, ktorá pomáha na viaceré oblasti psychiky a nervového systému a to prirodzeným a nepriamym pôsobením. Ide účinné látky v prípravku nenájdete.

Tu je stručné predstavenie všetkých vlastností a charakteristík tejto zložky:

 • L-tryptofán: L-tryptofán je základná, čiže esenciálna, aminokyselina, ktorá patrí medzi aromatické kyseliny. Aminokyselina je nevyhnutná pre každú bunku, ide o proteinogénnu aminokyselinu, čiže je základným prvom proteínom. Zároveň je prekurzorom pri biosyntéze iných látok, napríklad vitamínu B3, viacerých enzýmov a tiež niektorých hormónov.

Z pohľadu pôsobenia Brainway L-Tryptofan je dôležité najmä to, že L-tryptofán sa podieľa na biosyntéze serotonínu a melatonínu. Serotonín je neurotransmitter a neurohormón, ktorý je dôležitý pre psychickú stabilitu a mozgovú aktivitu, rovnako tak pomáha zvládať stres. Melatonín je neurohormón dôležitý pre zdravé, správne a bezproblémové zaspávanie.

Ovplyvnením serotonínu a jeho uvoľňovania dochádza k zlepšeniu prenosu nervových vzruchov medzi bunkami centrálneho nervového systému. Hormón sa podieľa na procesoch ovplyvňujúcich náladu, celkový psychický stav a jeho nedostatok môže spôsobiť horšiu náladu, depresiu, podráženosť či u niektorých ľudí aj nutkavú potrebu prejedania sa.

Vďaka podpory melatonínu zas prichádza k zlepšeniu zaspávania a tento hormón pôsobí aj proti plytkému spánku, čiže nedostatočnému oddýchnutiu organizmu počas spánku. V 1 kapsule Brainway L-Tryptofan sa nachádza 180 mg aminokyseliny L-tryptofán a nakoľko ide o jedinú aktívnu a účinnú zložku, spomínané vlastnosti sa môžu v organizme naplno prejaviť.

 • Doplnkové, pomocné a prídavné látky: Okrem L-tryptofánu, čo je základná aktívna látka obsiahnutá v Brainway L-Tryptofan, obsahujú obvykle výživové doplnky aj niektoré pomocné látky, zväčša slúžiace pre zlepšenie vstrebania či dávkovania účinných zložiek. V prípade tohto prípravku je to len želatína a to v objeme 65 mg.

Dávkovanie a užívanie

Správne dávkovanie je nevyhnutné pre dosiahnutie optimálnych účinkov a hoci je Brainway L-Tryptofan doplnkom výživy a nie liečivom, dodržiavajte pri užívaní všetky inštrukcie od výrobcu obsiahnuté v príbalovej informácií, prípadne sa poraďte s lekárnikom pri kúpe.

Počas užívania neprekračujte maximálnu dennú dávku 3 kapsúl a to ani v prípade vážnejších problémov. Prípravok Brainway L-Tryptofan nie je náhradou odbornej liečby a ani bežnej stravy. Užívanie výživového doplnku je odporúčané predovšetkým osobám, ktoré trpia nedostatočným spracovaním prijímaného L-tryptofánu z bežných zdrojov, najmä zo stravy.

Uchovanie a skladovanie

Kapsuly Brainway L-Tryptofan uchovávajte v pôvodnom obale až do momentu užitia, vždy po užití sa presvedčte, že ste liekovku dobre uzavreli a nehrozí tak žiadna kontaminácia. Prípravok si nevyžaduje žiadne špeciálne opatrenia ohľadom skladovania.

Pokiaľ ide o správne uchovanie a spotrebovanie, dodržujte tieto pravidlá:

 • Brainway L-Tryptofan skladujte na suchom mieste mimo vlhkosti
 • chráňte obal a kapsuly pred priamym slnečným žiarením aj pred dosahom detí
 • optimálna teplota okolia pri skladovaní je do 25 °C, nevystavujte prípravok mrazu
 • po dátume spotreby prípravok neužívajte, nespotrebované kapsuly vráťte do lekárne

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Účinky, indikácie a použitie

Hlavným využitím Brainway L-Tryptofan je pôsobenie na nervový systém a psychiku a z toho vyplývajúce vplyvy v príbuzných oblastiach. Všetky účinky závisia od mechanizmu pôsobenia a charakteristík jedinej aktívne zložky, L-tryptofánu.

Tu sú oblasti, kde je vplyv tejto látky najviac viditeľný:

Vplyv na psychiku

Prvou oblasťou, kde Brainway L-Tryptofan môže pomôcť, je oblasť vplyvu na psychiku. L-tryptofán obsiahnutý v prípravku totiž pôsobí na syntézu serotonínu, čo je hormón vplývajúci na náladu, pocit pohody a tiež proti depresiám či úzkosti. Výsledkom je tak zníženie vnútorného nepokoju, zlepšenie činnosti nervovej sústavy a stabilnejšia psychika.

Pôsobenie na spánok

Druhou dôležitou oblasťou je vplyv na spánok a to preto, že L-tryptofán pôsobí aj na melatonín, známy spánkový hormón. Spolu s upokojením nervovej sústavy tak dochádza aj k celkovému psychickému uvoľneniu, zníženiu vplyvu stresu a lepšiemu zaspávaniu. Melatonín okrem toho pomáha aj na kvalitu spánku, hlavne na hlboký spánok.

Ďalšie príbuzné účinky

Brainway L-Tryptofan sa odporúča užívať aj pre celkové psychické uvoľnenie a tiež ľuďom, ktorí chcú lepšie zvládnuť abstinenčné príznaky pri odvykacích kúrach po závislosti. Pomáha aj na zmiernenie každodenného stresu a znižuje podráždenosť. Všetky tieto pôsobenia a vplyvy majú ale individuálnu intenzitu a to u každého jedného užívateľa.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Výhodou Brainway L-Tryptofan je, že užívanie je bez väčších problémov. Výrobca v príbalovej informácii neudáva žiadne vedľajšie alebo nežiaduce účinky, ktoré by sa mohli objaviť počas dávkovania, rovnako tak skúsenosti užívateľov sú pozitívne.

Pred užívaním by ste ale mali zároveň vedieť nasledovné informácie:

 • ojedinele sa môže, v individuálnych prípadoch, vyskytnúť precitlivenosť alebo alergia na niektoré zo zložiek prípravku
 • dodržiavajte ustanovené dávkovanie, pri nadmernom užívaní L-tryptofánu môže prísť k poškodeniu pečene či zažívacím problémom

Kontraindikácie a možné interakcie

Hoci je užívanie Brainway L-Tryptofan obvykle bezproblémové, nie vždy je možné tento prípravok brať alebo ho podávať všetkým skupinám užívateľov. Počítať totiž treba s niektorými obmedzeniami, kontraindikáciami či interakciami.

Tu sú faktory, prípady a situácie, ktorým treba venovať najväčšiu pozornosť:

 • ak sa u vás objaví alergia či precitlivenosť, ukončite užívanie prípravku, pri krátkodobom nadmernom dávkovaní stačí branie kapsúl prerušiť
 • prípravok je určený iba pre dospelých nad 18 rokov, kontraindikáciou k užívaniu je tiež tehotenstvo alebo kojenie
 • osoby, ktoré sú liečené psychiatrom alebo neurológom a podstupujú odbornú liečbu, nesmú bez konzultácie s lekárom prípravok užívať
 • rovnako tak je potrebné sa poradiť s odborníkom v prípade akejkoľvek kombinácie Brainway L-Tryptofan s inými prípravkami alebo liekmi

Balenie a cena

Výživový doplnok Brainway L-Tryptofan je k dispozícii v jednej veľkosti balenia a to spolu so 60 kapsulami. Prípravok má podobu želatínových kapsúl balených v plastovej liekovke, vonkajším obalom je papierová škatuľka s potlačou. K dispozícii nie sú iné veľkosti balenia, hodili by sa v prípade dlhodobejšieho užívania.

Tu je porovnanie cien v niektorých známych lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Pokiaľ ide o porovnanie ceny s inými podobnými prípravkami, užívatelia si pochvaľujú dobrý pomer veľkosti balenia, kvality zloženia a ceny. Niektoré iné značky môžu byť aj lacnejšie, hlavne pri veľkých baleniach, Brainway L-Tryptofan je ale konkurencieschopný.

Kde kúpiť

Nakoľko je Brainway L-Tryptofan doplnkom výživy, jedná sa o voľne predajný a voľne dostupný produkt. Prípravok môže byť súčasťou sortimentu niektorých eshopov s ponukou výživových doplnkov, oveľa častejšie ho ale ľudia kupujú v lekárni. Nakoľko predaj nie je podmienený predpisom a receptom, kúpiť ho môžete nielen v kamennej lekárni.

Práve naopak, nákup v tých internetových je čoraz populárnejší a to pre kombináciu rýchlosti, jednoduchosti a hlavne pohodlia. Pozitívom je aj dostupnosť skladom, čo nemusí byť pravidlom v každej kamennej lekárni, hlavne v tých menších.

Online objednávka, doprava a doručenie

Z technického hľadiska prebieha kúpa prípravkov v online lekárňach podobne, ako je tomu pri objednávke tovaru z eshopu. Pri výbere konkrétnej lekárni dajte prednosť tým známejším. Získate tak dobrú cenu, ale aj zákaznícky servis.

Oveľa jednoduchšia a rýchlejšia je aj objednávka:

 • Vložíte vybraný počet balení prípravku do online košíka
 • Zadáte svoje osobné údaje vrátane adresy dodania
 • Vyberiete si spôsob platby, vopred alebo na dobierku
 • Zvolíte kuriérnu službu a objednávku odošlete

Pri kúpe online je možná platba nielen v hotovosti pri prebratí zásielky od kuriéra, ale aj pohodlnejšou, bezhotovostnou formou. V prípade známejších a väčších internetových lekární to môže byť tak cez internet banking, ako aj online platobnou kartou. Niektoré lekárne vám môžu vzhľadom na cenu prípravku dať doručenie zdarma.

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Najčastejšie otázky

O prípravok Brainway L-Tryptofan sa mnoho užívateľov zaujíma ešte pred kúpou, čo vidno v komentároch na rôznych fórach alebo v diskusiách na internete. Ide hlavne o témy súvisiace s tým, akým spôsobom je najlepšie dávkovanie prípravku, prípadne o dotazy ohľadom možných interakcií a kontraindikácií.

Toto sú otázky, ktoré sa opakujú najviac:

Je možné kombinovať užívanie Brainway L-Tryptofan a alkohol?

Hoci to výrobca nezakazuje, neodporúčame to. Zvýšenú prísun alkoholu totiž vyvoláva pocity únavy a vplyvy, proti ktorým sa snaží tento výživový doplnok pôsobiť. Súčasné užívanie alkoholu a Brainway L-Tryptofan je preto kontraproduktívne.

Aké je optimálne dávkovanie kapsúl?

Maximálna dávka za deň sú 3 kapsuly a pokiaľ budete užívať takýto počet kapsúl, optimálne je ich rozdelenie na 3 jednorazové dávky počas dňa s rovnakým časovým odstupom. Užívanie je najlepšie mimo jedla, čiže buď 2 až 3 hodiny pred alebo po jedle.

Je možné užívať Brainway L-Tryptofan a prípravky s melatonínom?

Áno, výrobca takúto kombináciu nezakazuje, vždy však závisí od individuálneho stavu, nakoľko môže prísť k podobným účinkom. Dôležité je dodržiavať odporúčané dávkovanie, neprekročiť maximálnu dennú dávku a poradiť sa vopred s lekárom.

Ovplyvňuje Brainway L-Tryptofan koncentráciu?

Nie, podľa vyjadrení výrobcu užívanie Brainway L-Tryptofan nemá žiaden vplyv na koncentráciu, sústredenie sa, nevyvoláva útlm a neovplyvňuje ani vedenie motorových vozidiel. Prípravok neobsahuje žiadne syntetické zložky s týmto účinkom.

Skúsenosti s tabletkami

Pokiaľ ide o skúsenosti s užívaním Brainway L-Tryptofan v praxi, na internete možno nájsť množstvo referencií, či už na portáloch typu Heureka, alebo v rozličných diskusných fórach a skupinách. Väčšina komentárov a hodnotení je pozitívna, či už z pohľadu užívania, alebo aj iných vlastností.

Najčastejšie sa Brainway L-Tryptofan používa na celkové upokojenie psychiky, na lepšie zvládanie stresu, na zlepšenie nálady a proti úzkosti, niektorí užívatelia ho používajú aj na zlepšenie spánku v noci.

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Podľa zverejnených skúseností sa doplnok využíva aj v kombinácii s inými prípravkami na špecifické problémy, o tom ale musí vždy rozhodnúť lekár. Pozitívne hodnotená je aj cena a jej pomer ku kvalite, rovnako tak dostupnosť v lekárňach. Žiadne zásadné nevýhody užívatelia nespomínajú.

Zhodnotenie

Záverečné zhodnotenie Brainway L-Tryptofan je pozitívne, ak ide o skúsenosti z praktického užívania prípravku medzi ľuďmi. To, že kapsuly obsahujú iba jednu aktívnu zložku, sa ukazuje ako výhoda, hlavne z pohľadu účinnosti.

Medzi najväčšie benefity značky patria:

 • flexibilné dávkovanie 1 až 3 kapsúl
 • dostupnosť bez vyšetrenia či receptu od lekára
 • možnosť dlhodobého užívania aj viac mesiacov
 • minimum kontraindikácií a vedľajších účinkov

Brainway L-Tryptofan je možné užívať len u dospelých, nie však počas tehotenstva alebo v čase kojenia. Prípravok je všeobecne dobre tolerovaný, pri užívaní súčasne s inou liečbou sa treba poradiť s lekárom.

Ak sa rozhodnete Brainway L-Tryptofan zakúpiť, môžete tak spraviť v niektorom z obchodov či eshopov s doplnkami výživy, oveľa lepšia je kúpa v lekárni. Nakoľko nie je potrebné predkladať osobne predpis, najlepšia je objednávka online z internetovej lekárne, čo je rýchlejšie aj výhodnejšie.

Brainway L-Tryptofan

 • Vplyv na psychiku
 • Pôsobenie na spánok
 • Ďalšie príbuzné účinky

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.90

31 Hodnotení