Carbosorb: Tablety na hnačku, tráviace ťažkosti, plynatosť a pri akútnej otrave

Carbosorb: Tablety na hnačku, tráviace ťažkosti, plynatosť a pri akútnej otrave
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Aktívnemu uhliu je pripisovaných niekoľko pozitívnych účinkov na ľudský organizmus, pričom sa netýkajú iba problémov s trávením. V tejto súvislosti mu však môžeme pripísať overenú efektívnosť a dlhoročné bezpečné používanie. Liek Carbosorb dané liečivo obsahuje, vďaka čomu pomáha urýchliť proces liečby. Na čo všetko je určený?

Tablety s aktívnym uhlím predstavujú účinný spôsob zbavenia sa toxických látok z tráviaceho systému. Na akom princípe fungujú? Pre koho sú vhodné? Kto by ich nemal užívať? Aká je dávkovacia schéma a dĺžka liečby? Čo hovoria skúsenosti ľudí? Aj to vám povie recenzia.

Výrobca a pôvod

Výrobcom, držiteľom rozhodnutia a zároveň aj dodávateľom je firma IMUNA PHARM, a.s. Slovensko. Vznik farmaceutickej spoločnosti je datovaný rokom 1953. V súčasnosti sa zameriava na výrobu tekutých liekových foriem, imunopreparátov, pevných liekových foriem, diabetických a výživových doplnkov, ako aj na výrobu zdravotníckych pomôcok.

Aktivity oddelenia výskumu a vývoja sú špecializované najmä na inovácie v oblasti infekčných chorôb. Cieľom spoločnosti je, aby kvalita a tradícia, ktoré sa spájajú so spoločnosťou na stredoeurópskom trhu, boli transformované do globálnych rozmerov.

Zloženie, účinné látky

Carbosorb tablety patria do farmakoterapeutickej skupiny antidiarotík, črevných antiinfektív a antiflogistík, črevných adsorbencií. Obsahujú liečivo aktívne uhlie, a to v množstve 320 mg v jednej tablete. Pohlcuje plyny a toxické látky z tráviaceho systému.

Komplexné zloženie lieku:

 • Aktívne uhlie: Ide o látku s veľkým aktívnym povrchom a silnými adsorpčnými a protektívnymi vlastnosťami. V gastrointestinálnom trakte sa nevstrebáva, ale viaže na seba najrôznejšie škodlivé látky, plyny, hnilobné produkty, toxíny a toxické produkty metabolizmu a rôzne chemické zlúčeniny, ktoré týmto inaktivuje.

V čreve adsorbuje toxíny a vytvára inaktívne komplexy uhlie-toxická látka, čím prerušuje enterohepatálny cyklus niektorých toxických látok alebo ich metabolitov. Celý detoxikačný účinok prebieha v samotnom čreve. Po ústnom podaní tabliet chráni sliznice gastrointestinálneho traktu pred dráždivými účinkami zložiek potravy a pred hnačkou.

Aktívne uhlie sa vyrába zuhoľnatením kokosovej škrupiny, rašeliny či dreva. Na jeho povrchu vznikajú póry, vďaka ktorým má mimoriadne adsorpčné schopnosti. Štruktúra jeho povrchu je špongiová, aj preto je účinné i pri otrave ako výplach žalúdka alebo vracanie. Jeho pôsobenie môže v niektorých prípadoch znásobiť laxatívum podané po aktívnom uhlí.

 • Pomocné látky: Aby sa dosiahli všetky požadované účinky lieku, obsahuje aj ďalšie doplnkové zložky. Sú nimi sacharóza, mikrokryštalická celulóza, glycerol 85 %, želatína, mastenec, stearan horečnatý a sodná soľ karboxymetylškrobu.

Dávkovanie a užívanie

Tablety sa môžu užívať aj bez indikácie lekára, no je potrebné dodržať všetky pokyny, ktoré uvádza príbalový leták. Liek je vhodný pre dospelých, dospievajúcich a deti od 3 rokov. Odporúča sa užívať 2 hodiny po jedle, nie viac ako 2 dni. Dávkovacia schéma je nasledovná.

Tablety sa buď prehĺtajú celé a zapijú malým množstvom vody, alebo nechajú rozpadnúť v pohári v malom množstve vody, ktorého obsah sa dôkladne rozmieša a vypije. Povoleným spôsobom podania je aj rozhryzenie alebo rozdrvenie tablety a jej zapitie vodou. Deťom sa liek podáva vždy ako suspenzia, ktorú pripravíte rozdrvením tabliet v malom množstve vody, pričom dávku má dieťa zapiť pohárom vody alebo teplého čaju.

Uchovanie a skladovanie

Liek uchovávajte v pôvodnom obale, mimo dohľadu a dosahu detí. Spolu s ďalšími podmienkami tak pomôžete zachovať jeho účinky a bezpečnosť na maximálnu možnú dobu použitia, ktorá v tomto prípade činí 2 roky.

Dodržujte aj tieto pravidlá uchovávania:

 • Carbosorb skladujte pri teplote neprevyšujúcej 25 °C
 • chráňte ho pred priamym slnečným žiarením aj mrazom
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, tablety neužívajte
 • nespotrebovaný liek vráťte do lekárne, nevyhadzujte ho

Účinky, indikácie a použitie

Liek je určený na akútnu hnačku spôsobenú diétnou chybou, na menej závažné črevné infekcie spôsobené vírusmi a baktériami, na hnačku vyvolanú v priebehu iných základných ochorení, na plynatosť, poruchy trávenia, dráždivé hrubé črevo, ulceróznu kolitídu, gastritídu, gastroenteritídu, na diagnostické vyšetrenie žlčníka a žlčových ciest.

Účinky tabliet a oblasti ich pôsobenia:

Hnačka a črevné ťažkosti

Hnačka, črevné infekcie spôsobené vírusmi a baktériami alebo poruchy tráviaceho ústrojenstva ako plynatosť, nafukovanie či pocit plnosti potrápia z času na čas každého z nás. Príčiny ich vzniku môžu byť rôzne. Pokiaľ nie sú výsledkom chronických ochorení, aktívne uhlie môže vo veľkej miere prispieť k ich odstráneniu.

Náhla otrava toxickými látkami

Po porade s lekárom sa liek môže použiť aj ako prvá pomoc pri otravách jedlom, liekmi či jedmi. Je známe, že čierne uhlie, ako sa tiež zvykne nazývať, má viacero pozitívnych účinkov na organizmus. Okrem iného pôsobí aj ako detox pre tráviacu sústavu, čo sa využíva práve pri predávkovaní sa liekmi alebo pri otravách po podaní nebezpečných látok či pokazenej stravy.

Zápal hrubého čreva a sliznice žalúdka

Aktívne uhlie je síce voľne predajným liekom, avšak osoby, ktoré trpia vredovým zápalom hrubého čreva, zápalom sliznice žalúdka a čriev, majú hnačku, ktorá sa vyskytne napríklad pri cukrovke môžu liek užívať iba na odporúčanie lekára. Špeciálne dávkovanie je dôležité aj z toho dôvodu, že väčšie množstvo lieku môže spôsobiť nepriechodnosť čriev.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Rovnako ako v prípade iných liekov, aj aktívne uhlie Carbosorb môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky. Neprejavia sa ale u každého. Všeobecne patrí čierne uhlie medzi dobre znášané liečivá, ktorých bezpečnosť je overená dlhoročným používaním.

V príbalovom letáku sú uvedené nasledovné vedľajšie účinky:

 • zníženie vstrebávania a tým účinkov súbežne podávaných liekov ústami
 • čierne zafarbenie stolice, ktoré môže maskovať krvácanie do tráviaceho traktu
 • vyššie dávky môžu spôsobiť vracanie, zápchu a následne nepriechodnosť čriev

Kontraindikácie a možné interakcie

Neužívajte tablety, ak ste alergickí na ktorúkoľvek zložku obsiahnutú v lieku. Kontraindikácie sa môžu objaviť, ak počas liečby aktívnym uhlím budete konzumovať alkohol. Ak je vaša hnačka infekčná, Carbosorb nebude postačujúcou voľbou na jej preliečenie.

Venujte pozornosť aj nasledovným opatreniam súvisiacim s užívaním:

 • znižuje vstrebávanie a tým účinky antikoncepčných liekov užívaných ústami, a preto je potrebné, aby bola počas jeho užívania zabezpečená aj iná forma antikoncepcie
 • znižuje vstrebávanie a tým účinky rôznych liekov podávaných perorálne, preto musí byť medzi nimi a užitím Carbosorbu dodržaný interval aspoň dvoch hodín
 • v tehotenstve a pri kojení je jeho užívanie povolené, avšak liečbu aktívnym uhlím sa v gravidite a počas dojčenia odporúča konzultovať s lekárom
 • ak neznášate niektoré cukry, poraďte sa o užívaní s Carbosorbu s lekárom, pretože jedna tableta obsahuje 268 mg sacharózy

Balenie a cena

Čierne tablety sú predávané v blistroch, v rôznych veľkostných baleniach. Výrobca má registrované dve, konkrétne v množstve 20 alebo 50 kusov. Na trh však nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia. U nás sú v súčasnosti k dispozícii obe. Stačí si vybrať podľa toho, či sa budete riadiť dávkovaním od výrobcu alebo od lekára.

Porovnanie cien podľa niektorých lekární:

Pomer kvality, ceny aj kvantity je veľmi dobrý. Cenu môžeme považovať za nízku pri malom aj veľkom balení, preto by mal byť počet tabliet postačujúci na preliečenie črevných komplikácií. Je však dobré mať v domácej lekárničke aj ďalšie, rezervné balenie.

Kde kúpiť

Carbasorb s obsahom aktívneho uhlia je oficiálne registrovaným liekom, ktorý si môžete zakúpiť iba v lekárňach. Nevyžaduje si lekársky predpis, a tak máte na výber kamenné alebo internetové lekárne. Výhodou druhých uvedených je okamžitý prehľad o dostupnosti konkrétneho balenia, takže šetríte čas pri hľadaní.

Hlavným benefitom je nižšia cena za liek. Online nákup sa nemusí nutne navýšiť o sumu za dopravu. Doručenie tovaru môžete mať aj zadarmo, stačí sledovať akcie a zľavy vo vybraných lekárňach. Vyberajte tie známe a zákazníkmi overené.

Online objednávka, doprava a doručenie

Vytvorenie objednávky je jednoduché, dokonca i pre tých, ktorí s objednávaním liekov cez internet nemajú žiadnu skúsenosť. Nevyžaduje si špeciálne zručnosti, pretože postup objednávky je automaticky generovaný, stačí sa riadiť jednotlivými pokynmi pri jej vypĺňaní.

Ide o záležitosť zopár minút:

 • Vložíte vybrané balenie lieku do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a zvolíte typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a odošlete potvrdením

V závislosti od toho, akú internetovú lekáreň si vyberiete a v akom čase uskutočníte objednávku sa odvíja aj čas doručenia. Zvyčajne je to do 24 až 48 hodín. Pokiaľ uprednostňujete platbu až pri prevzatí tovaru, nemusíte ho uhradiť iba hotovosťou. Lekárne v spolupráci s vybranými kuriérskymi spoločnosťami vám umožnia platiť kartou.

Najčastejšie otázky

Farmaceutický trh ponúka niekoľko liekov s obsahom aktívneho uhlia. Ak zvažujete kúpu Carbosorbu a zaujímajú vás o ňom aj ďalšie informácie, pripravili sme pre vás prehľad odpovedí na často kladené otázky v internetových fórach a diskusiách. Týkajú sa predovšetkým užívania v praxi.

Dotazy na danú tematiku:

Môže sa užívať aj pri nadúvaní?

Aktívne uhlie je vhodným riešením aj na problémy s trávením, akými sú plynatosť a nadúvanie. Výrobca v príbalovom letáku ale neuvádza konkrétnu dávkovaciu schému na tieto komplikácie, v prípade potreby je preto lepšie poradiť sa o nej s lekárom, keďže pravdepodobne bude stačiť menšie množstvo tabliet v dennej dávke.

Aký je rozdiel medzi liekom Carbosorb a Carbocit?

Oba vyrába spoločnosť IMUNA PHARM, a.s., oba obsahujú liečivo aktívne uhlie, dokonca v rovnakom množstve v jednej tablete. Carbosit je ale obohatený aj o ďalšie aktívne látky, a to o zásaditý galan bizmunitý a monohydrát kyseliny citrónovej. Terapeutické indikácie sú takmer totožné. Carbosit ale nie je indikovaný na diagnostické vyšetrenie žlčníka.

Ako dlho môžem užívať aktívne uhlie?

Táto otázka nadväzuje na predchádzajúcu, pretože viacerí sa pýtali na maximálnu dobu užívania pri plynatosti, detoxikácii či regulácii hladiny cholesterolu. Niektorí potvrdili, že niekoľkonásobne prekročili odporúčanú dĺžku liečby 2 dni. Carbosol nie je vhodným liekom na dlhodobé liečenie. O preventívnej detoxikácii a cholesterole sa výrobca nezmieňuje.

Sú na hnačku lepšie probiotiká alebo čierne uhlie?

Základný rozdiel je v tom, že každé pôsobia v inej fáze. Probiotiká by sa mali nasadiť na začiatku a s ich užívaním sa odporúča neprestať ani po skončení hnačky. Aktívne uhlie sa naopak nesmie podávať dlhodobo. Za pozornosť stojí aj fakt, že kvôli takzvanému špongiovému povrchu na seba naviaže všetko, vrátane vitamínov či liečiv.

Skúsenosti s tabletkami

Produkt je jednoznačne považovaný za spoľahlivý. Drvivá väčšina recenzií sa pritom týka akútnej hnačky, ďalšie zdravotné ťažkosti, na ktoré je Carbosorb indikovaný, sa spomínajú minimálne, niektoré úplne absentujú. Pozitívne hodnotenia taktiež dosahuje v diskusiách, celkovo je označovaný za účinný liek pri tráviacich a črevných problémoch.

Mnohí sa zhodujú v tom, že zaberá rýchlo a na preliečenie hnačky naozaj postačujú 2 dni užívania tabliet s aktívnym uhlím. Podľa niektorých užívateľov je však vhodnejšia lieková forma prášku. Iní by zase uprednostnili podobu tabliet. Výber je záležitosťou osobných preferencií.

Na chuť lieku majú recenzenti odlišný názor. Niektorí jej dávajú prívlastok nasladlá, ďalší zase neutrálna. O cene sa vyjadrujú rovnako, je podľa nich prijateľná. Negatívnu kritiku si u zopár zákazníkov vyslúžil obsah cukrov v lieku. O vedľajších účinkoch pri užívaní Carbosolu sa nezmienil nik, no odporúčame presne dodržiavať stanovené dávkovanie.

Zhodnotenie

Aktívne uhlie patrí medzi najvyhľadávanejšie liečivá na akútnu hnačku. Nachádza sa i v tabletách Carbosol, ktoré v rámci skúsenosti ľudí dopadli na výbornú. Aj preto je liekom, ktorý sa oplatí mať v zásobách domácej lekárničky.

Z nášho pohľadu prináša nasledovné výhody:

 • okamžité riešenie črevných problémov
 • širšie spektrum pôsobenia a účinkov
 • dostupnosť bez viazanosti na predpis
 • vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy

Medzi plusy patrí aj to, že ho môžu užívať deti od 3 rokov. Za mínusy považujeme znižovanie vstrebávania iných liekov, čo môže ovplyvniť alebo eliminovať ich účinky a tiež obmedzenie užívania u ľudí s precitlivenosťou na cukry. Pre nich je nutnosťou konzultovanie lieku s lekárom alebo siahnutie po konkurenčných prípravkoch.

Carbosorb je dobrou voľbou pre dospelých aj deti. Ide o kvalitný a účinný voľne predajný liek, ktorý získate za prijateľnú cenu. Behom pár dní vám pomôže odstrániť nepríjemné príznaky žalúdočných a črevných problémov. Ak chcete ušetriť, zvážte kúpu prostredníctvom internetovej lekárne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.60

35 Hodnotení