Chcete doplniť lecitín? V potravinách a strave ho nájdete tiež, nie vždy to ale stačí

Chcete doplniť lecitín? V potravinách a strave ho nájdete tiež, nie vždy to ale stačí

Lecitín je látka prírodného charakteru, ktorá patrí do skupiny tukov, konkrétne medzi fosfolipidy. Napriek tomu, že patrí medzi tuky, čo mnoho laikov bude považovať za problematické z pohľadu choleserolu, lecítín v tele cholesterol naopak znižuje.

Okrem toho je táto látka nevyhnutná pre bežné fungovanie nervového systému aj pohybového aparátu, hlavne svalov. To, že je pre telo nevyhnutný, robí z lecitínu látku, o ktorú sa treba zaujímať hlavne z hľadiska jej dostatočného príjmu Preto sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na potraviny obsahujúce lecitín aj doplnky výživy na jeho suplementáciu.

Čo je lecitín a aký má význam a účinky

Lecitín je prírodná látka zložená z folínu, glycerolu, glykolipidov, triglyceridov, fosfolipidov a kyseliny fosforečnej. Ide o fosfolipid, ktorý je prirodzenou súčasťou bunkových membrán a tkanív v tele, takže je pre fungovanie ľudského organizmu nevyhnutný.

Náš organizmus si ho vie čiastočne vyrobiť v určitom množstve, no vo väčšine prípadov je odkázaný na jeho príjem z externého prostredia, hlavne zo stravy. Lecitín je dôležitý pre každého človeka, špeciálne by sa však na jeho príjem mali zamerať fyzicky aktívnejší ľudia a športovci. Dôležitý je totiž tak pred, ako aj po fyzickom výkone a cvičení.

Lecithin 1200 Softgels

 • urýchlenie regenerácie
 • prírodný pôvod
 • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

 • urýchľuje regeneráciu
 • zlepšuje využitie bielkovín
 • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Pokiaľ ide o najdôležitejšie funkcie, účinky a význam lecitínu, tak:

 • je nevyhnutný pre fungovanie všetkých buniek, špeciálny význam má pre mozgové bunky a nervový systém, ovplyvňuje totiž kognitívne funkcie
 • zároveň sa podieľa na odbúravaní a metabolizme tukov, nakoľko je dôležitou súčasťou žlče, ovplyvňuje aj hladinu cholesterolu, keďže ho premieňa na rozpustnú formu
 • znižuje riziko niektorých kardiovaskulárnych ochorení, hlavne ak ide o aterosklerózu, infarkt myokardu a mŕtvicu, prečisťuje steny ciev a posilňuje srdce
 • medzi jeho ďalšie účinky patria podpora zdravia kĺbov, zlepšenie stavu a lesku vlasov, zníženie ich vypadávania, podpora pečene a zlepšenie stavu pokožky

Z hľadiska fyzického výkonu pri športovaní, cvičení, tréningu alebo nejakej namáhavejšej činnosti má lecitín nezastupiteľnú úlohu najmä pre anabolické procesy v tele. Pomáha skrátiť dobu regenerácie svalov po výkone a obnoviť stratenú energiu po cvičení.

SÚ NEJAKÉ PRÍZNAKY NEDOSTATKU?

Pokiaľ ide o nedostatok lecitínu v ľudskom tele, táto látka nie je z hľadiska nejakej nízkej hladiny príliš problematická a väčšina ľudí nemusí nedostatok vôbec postrehnúť. Obvykle sa prejaví len na hladine cholesterolu a u športovcov na zníženej výkonnosti.

Ktoré potraviny, strava a jedlá obsahujú lecitín

Pokiaľ ide o dopĺňanie lecitínu, k dispozícii máte dve možnosti. Prvou sú potraviny, ktoré ho obsahujú vo zvýšenom množstve, druhou špecializované doplnky výživy. Obe formy je vhodné skombinovať, samozrejme, potraviny sú prirodzenejšou cestou.

Tu je prehľad jedál, surovín a stravy, ktoré sú najlepšími zdrojmi:

Sója a sójové bôby: Z rastlinných zdrojov potravín sa najviac lecitínu nachádza jednoznačne v sóji a sójových bôboch, ktoré sa využívajú aj v doplnkoch výživy. Sója je tiež dobrým zdrojom bielkovín a sacharidov, obsahuje vitamíny B, okrem vitamínu B12, C, E a K a viacero minerálov, najmä vápnik, železo, mangán, fosfor a draslík.

Vajcia: Čo sa týka živočíšnych zdrojov lecitínu, tu jednoznačne dominujú vajíčka, konkrétne vaječné žĺtka.  Obsahujú dokonca ešte viac lecitínu, ako sója a sójové bôby. Okrem toho sa tu nachádzajú aj dôležité bielkoviny, vajcia majú aj veľmi dobrý pomer zdravých mastných kyselín omega-3 a omega-6 a špeciálne žĺtok má aj veľa vitamínov B.

Mliečne produkty: Pokiaľ ide o mlieko, najviac lecitínu nájdete v plnotučnom mlieku, prípadne v mliečnych produktoch s vyšším obsahom tuku, napríklad ako sú plnotučné jogurty alebo syry. Vzhľadom na to, že je tu však aj veľké množstvo iných tukov, plnotučné mliečne produkty konzumujte opatrne a zaraďte ich do jedálnička len občas.

Kaviár: Pokiaľ ide o živočíšne produkty, zaujímavosťou je, že dostatočné množstvo lecitínu sa nachádza aj v kaviári. Táto pochúťka je známa najmä pre svoju vysokú cenu, no je tiež dobrým zdrojom bielkovín a tukov. Obsahuje veľa polynenasýtených mastných kyselín, hlavne omega-3 a omega-6, ktorých je viac ako v bežných rybách.

Orechy: Nielen kvôli vyššiemu obsahu lecitínu, ale aj kvôli iným dôležitým látkam sa oplatí do svojho jedálnička začleniť tiež orechy. Obsahujú viaceré aminokyseliny, mastné omega kyseliny a minerály, ktoré pomáhajú na srdce, cievy, nervy aj celkovú vitalitu. Konzumujte najmä vlašské, arašidové, lieskové a kešu orechy, prípadne mandle.

Strukoviny: Zo strukovín, okrem sóje, obsahuje najviac lecitínu šošovica, ktorú si viete pripraviť v rôznej podobe ako prílohu k akémukoľvek hlavnému jedlu. Je tiež zdrojom prospešných esenciálnych aminokyselín podporujúcich svaly, kyseliny listovej a horčíka pre srdcovocievny systém, obsahuje vlákninu aj železo a tiež vitamíny B.

Obilniny: Z obilnín sa nachádza najviac lecitínu v pšeničných klíčkoch, obsahujú ho aj ovos a ovsené vločky. Všetky tieto obilniny viete dobre využiť napríklad na raňajky, prípadne ich pridať do iného hlavného jedla. Sú nielen bohatým zdrojom lecitínu, ale aj bielkovín, vlákniny, omega-3 mastných kyselín a komplexných sacharidov.

Lecithin 1200 Softgels

 • urýchlenie regenerácie
 • prírodný pôvod
 • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

 • urýchľuje regeneráciu
 • zlepšuje využitie bielkovín
 • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Nerafinované rastlinné oleje: Ak používate v kuchyni panenský olivový olej, robíte veľmi dobre, nakoľko aj v ňom sa nachádza lecitín. Platí to všeobecne pre nerafinované oleje, ktoré sú bohaté aj na vitamín E a iné rastlinné antioxidanty, rovnako tak na zdravé nenasýtené mastné kyseliny. Alternatívne môžete použiť aj kokosový a avokádový.

Kvasnice: Posledným významným zdrojom lecitínu je potravinové droždie nazývané tiež niekedy aj kvasnice. V ňom sa nachádzajú okrem lecitínu aj rôzne prospešné mikroorganizmy a látky, hlavne vitamíny B1, B2, B3 a vitamín D, taktiež stopové prvky železo a meď, rôzne enzýmy, minerálne soli, zdravé esenciálne mastné kyseliny a proteíny.

AK SÓJA, TAK LEN NEMODIFIKOVANÁ

Vzhľadom na to, že z hľadiska koncentrácie je jednoznačne najlepším zdrojom lecitínu sója a sójové bôby, po tejto alternatíve siaha aj najviac ľudí. Dôležité však je, aby ste sa pri výbere zamerali na geneticky nemodifikovanú sóju, býva označená ako GMO free.

Výživové doplnky obsahujúce lecitín

Nakoľko výber potravín obsahujúcich lecitín vo významnejšom množstve nie je príliš široký, v niektorých prípadoch je vhodné doplniť ho aj pomocou ďalšej formy a to cez doplnky výživy. Výhodou je, že tu máte garantovanú dostatočnú koncentráciu látky.

Pokiaľ ide o zloženie týchto doplnkov výživy, to je spravidla nasledovné:

Najčastejšie doplnky obsahujú lecitín zo sójových bôbov v koncentrácii okolo 1200 mg v 1 kapsule, prípadne je zloženie obohatené o kyselinu linolovú alebo gingko biloba

Či už siahnete po doplnkoch len s lecitínom alebo aj so širším zložením, tak:

 • nemusíte sa báť žiadnych vážnejších vedľajších a nežiaducich účinkov
 • všetky doplnky sú dostupné voľne, netreba ísť za lekárom a mať recept
 • užívanie môže byť dlhodobé, dávkovanie je jednouché len raz za deň

Pokiaľ ide o formy výživových doplnkov, k dispozícii máte perorálne tabletky a kapsuly, ktoré stačí jednoducho prehltnúť a zapiť vodou. Ich dávkovanie je jednoduché, najčastejšie stačí užiť jednu kapsulu alebo tabletku raz denne, ideálne počas jedla pre lepšie vstrebanie lecitínu. Niektoré prípravky pre športovcov môžu mať aj vyššiu dávku.

Lecithin 1200 Softgels

 • urýchlenie regenerácie
 • prírodný pôvod
 • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

 • urýchľuje regeneráciu
 • zlepšuje využitie bielkovín
 • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Tieto výživové doplnky sú určené len pre dospelých, nie pre deti a kontraindikáciou je aj tehotenstvo alebo dojčenie. Dôležité je neprekračovať maximálnu dennú dávku odporúčanú výrobcom, užívanie môže byť vtedy dlhodobé, pokojne aj viac mesiacov.

Vzhľadom na to, že lecitín je prírodného pôvodu a aj v prípade širšieho zloženia je zloženie podobného charakteru, je užívanie bezproblémové. Vyskytnúť by sa nemali žiadne vážnejšie vedľajšie alebo nežiaduce účinky. V niektorých prípadoch môže byť problémom súčasné užívanie niektorých iných liekov či liečiv, napríklad na zrážanlivosť krvi.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky obsahujúce lecitín

Spomínané doplnky výživy, či už v podobe kapsúl s obsahom iba tejto látky, alebo v prípade tabliet so širším zložením, viete kúpiť prakticky bez receptu. Nájdete ich však aj v eshopoch typu www.namaximum.sk.

Práve nákup cez internet je čoraz viac využívanou možnosťou:

 • oproti osobnému nákupu je pohodlnejší, vybavíte ho aj cez smartfón
 • nemusíte nikam ísť, kuriér vám zásielku s prípravkom donesie domov
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, zaplatiť viete aj cez internet
 • máte na výber oveľa viac produktov a ich balení a to okamžite skladom

Všetky spomínané výhody platia síce pre nákup všeobecne cez internet, ale aj tak je lepšie využiť známejšie značky lekární či eshopov pre športovcov, získate totiž kvalitnejší servis. Ten spočíva napríklad aj v jednoduchšej forme objednávky bez zdržujúcej registrácie.

Lecithin 1200 Softgels

 • urýchlenie regenerácie
 • prírodný pôvod
 • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

 • urýchľuje regeneráciu
 • zlepšuje využitie bielkovín
 • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Väčšina väčších a overených eshopov a online lekární ponúka aj viacero možností bezhotovostnej platby, či už pôjde o internet banking, bankový prevod alebo aj platbu platobnou kartou online. Doručenie prebieha kuriérom priamo k vám domov a obvykle do 1 až 2 dní. Samozrejmosťou sú vernostné akcie a zľavové kódy pre ďalšie nákupy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie