Chcete podporiť svoje krvinky? Tu je 5 tipov na to, čo je dobré na červené krvinky
Pozorujete na sebe malátnosť, dlhodobú únavu, bledosť, bolesti hlavy či nespavosť? Môže ísť o prejavy anemického syndrómu, ktorý je známy už od nepamäti. Anémia je závažné ochorenie krvi, ktoré postihuje tretinu celkovej populácie, pričom najčastejšie sa objavuje u detí.
Je mnoho spôsobov, ako do organizmu dostať látky potrebné na červené krvinky. Ak sa pýtate, čo pomáha na zlepšenie krvotvorby doma alebo čo jesť, čítajte ďalej. Dozviete sa aj, na čo slúžia červené krvinky a čo ich nedostatok spôsobuje.
Čo sú červené krvinky, na čo slúžia a aký majú význam
Erytrocyty alebo červené krvinky sú bunky v krvnej plazme, ktorých úlohou je roznášať kyslík k jednotlivým tkanivám. Naopak od tkanív do pľúc odvádzajú oxid uhličitý. Znížený počet červených krviniek sa nazýva anémia alebo po slovensky chudokrvnosť.
Erytrocyty vznikajú v kostnej dreni a zanikajú v slezine. Zrelé erytrocyty obsahujú veľmi podstatné červené krvné farbivo nazývané hemoglobín. Na hemoglobín sa viaže kyslík alebo oxid uhličitý.
Stav a počet erytrocytov sa môže meniť oproti normálnemu zdravému stavu:
- zvýšený počet erytrocytov – polyglobúlia vzniká ako odpoveď na nedostatok kyslíku v krvi, pričom príčina môže byť fyziologická ako výstup do vysokej nadmorskej výšky alebo ako prejav ochorenia kostnej drene
- znížený počet erytrocytov – anémia alebo chudokrvnosť je spôsobená nedostatkom železa, kyseliny listovej alebo erytropoetínu, ale tiež môže ísť o ochorenie kostnej drene a kmeňových krvných buniek
Chudokrvnosť sa prejavuje bledosťou kože a slizníc, ale najmä subjektívnymi pocitmi vyplývajúcimi z toho, že krv má nedostatok kyslíka a nevie ho dodať v potrebnom množstve do svalov a orgánov. Sú to: malátnosť, únava, slabosť, bolesť hlavy, nechuť, precitlivelosť na chlad, hučanie v ušiach, búšenie srdca a poruchy spánku.
ZAUJÍMAVOSTI
V ľudskom tele je približne 25 biliónov červených erytrocytov, ktoré sa stále obnovujú. Život erytrocytov trvá 120 dní. Erytrocyty majú na povrchu špeciálne znaky, ktorými sa určujú krvné skupiny.
Príčiny a kedy vzniká nedostatok červených krviniek
Aby erytrocyty vznikali, vyvíjali sa a správne fungovali je dôležité železo ako zložka hemoglobínu, vitamín B12, kyselina listová, ktoré sú potrebné pre správne delenie buniek v kostnej dreni. Absencia týchto látok zapríčiňuje potom najčastejšie chudokrvnosť.
Tu sú najčastejšie príčiny chudokrvnosti:
Nedostatok železa: Toto je najčastejšia príčina anémie. Železo sa do tela dostáva potravou, odkiaľ sa po komplikovaných procesoch dostane až do cieľových orgánov. Existuje viac príčin, prečo je ho v tele nedostatok, najčastejšie je to ale zlá strava.
Vysoké krvné straty: Patrí sem náhle akútne krvácanie, krvácanie z vredov v tráviacej sústave alebo pri nádoroch. Vysoké krvné straty je nutné okamžite adekvátne doplniť s ohľadom na krvnú skupinu.
Porucha krvotvorby: Patrí sem aj spomínaný nedostatok železa, ale tiež vitamínu B12 a folátov. Okrem toho ju môže spôsobovať ochorenie štítnej žľazy, porucha funkcie obličiek alebo poškodenia kostnej drene spôsobené nádormi, toxínmi či žiarením.
Zvýšený rozpad erytrocytov: Nastáva pri ňom krvinkový deficit spôsobený toxínmi baktérií alebo jedmi, ale tiež pri poruche funkcie obličiek a pečene. Zvýšený rozpad môžu zapríčiniť aj poruchy imunitného systému.
Tehotenstvo: V tehotenstve anémia vzniká u mnohých žien, ale zväčša len dočasne. Je spôsobená nadmerným objemom cirkulujúcej plazmy, nedostatkom železa a aj kyseliny listovej.
Dedičnosť: Anémie môže byť aj dedičná alebo vrodená. Niektoré vrodené anemické ochorenia sú veľmi zriedkavé, iné sú častejšie. V oblasti Stredozemného mora, v južnej a juhovýchodnej Ázii je najčastejšia talasémia.
Príznak ochorenia alebo poruchy: Anémia je veľmi často druhotným prejavom iného ochorenia. Tieto ochorenia bývajú bohužiaľ vážnejšie, ale práve vďaka anémii môžu byť rýchlejšie zistené a liečené.
Riešenie podpory červených krviniek doma
Ak na sebe pociťujete príznaky typické pre chudokrvnosť, ale zatiaľ neuvažujete o návšteve lekára, prípadne ste u neho boli a okrem predpísaných liekov chcete skúsiť aj niečo prírodnejšie, vyskúšajte naše rady, čo na červené krvinky pozitívne zaberá aj v domácom prostredí.
Tu sú možnosti, čo je dobré na červené krvinky:
Železo
Železo nájdete v živočíšnych aj v rastlinných potravinách. Je pravdou, že zo živočíšnych potravín sa vstrebáva oveľa lepšie ako z rastlinných, to však neznamená, že máte jesť len červené mäso alebo vnútornosti. Železo teda obsahuje mäso, vnútornosti, vaječné žĺtky, strukoviny, orechy a tmavé ovocie ako ríbezľa a čučoriedky.
Čo jesť
To, čo organizmus potrebuje je pravidelná, farebná a správne vyvážená strava, ktorá dokáže pokryť všetky každodenné potreby vášho organizmu. Pre dávku vitamínu B12 jedzte celozrnné obilniny, droždie a mäso. Okrem toho jedzte veľa zeleniny a ovocia, pridávajte do jedál pažítku a petržlenovú vňať.
Vitamín C
Myslite na to, že železo je dôležité, ale je nutné, aby sa aj vedelo vstrebať, k čomu vám pomôže vitamín C. Ten nájdete v citrusových plodoch, jahodách, grepe a v inom ovocí, ktoré sa ale odporúča konzumovať v surovom stave. Okrem toho je vitamín C aj paprike a v zemiakoch. Výborné sú aj ovocné šťavy.
Cviklová šťava
Vyskúšajte piť po lyžičkách čerstvú cviklovú šťavu. Je dobrá nielen na chudokrvnosť, ale aj na očistu organizmu a ako ochrana pred prekyslením. Cviklová šťava pomáha zlepšiť prívod krvi do tela, znižuje záťaž na srdce a krvný tlak. Je vhodná aj pre tehotné ženy na doplnenie železa v prírodnej forme.
Bylinky
Okrem ovocia a mäsa možno pomoc hľadať aj v bylinkách. Napríklad si uvarte čaj z čerstvých pŕhľavových listov, aby ste zvýšili obsah železa v organizme. Vyskúšajte aj čaj z alchemilky žltozelenej alebo repíka lekárskeho. Dobrá je aj zmes pŕhľavy, rakytníku, ďateliny, spirulíny a ženšenu, ktorá sa má tiež piť ako čaj.
VYŠETRENIE U LEKÁRA
Ak sú príznaky intenzívne, ak sa objavujú aj závraty, zahmlené videnie, ak sa vám tvoria modriny bez zjavnej príčiny alebo ak často krvácate z nosa, neváhajte a vyhľadajte lekára, ktorý vám spraví krvný obraz a stanoví diagnózu a zodpovedajúcu terapiu.
Výživové doplnky na červené krvinky
Krvotvorbe môžete pomôcť nielen podľa vyššie zmienených rád, ale vyskúšať môžete aj prírodné výživové doplnky z lekárne. Tie dostanete kúpiť aj bez predpisu v internetovej lekárni, kde nájdete asi najbohatšiu ponuku.
Výživové doplnky fungujú veľmi jednoducho:
Obsahujú železo, bylinky a vitamíny B skupiny, ktoré pomáhajú organizmu správne pracovať
Pre výživové doplnky tohto typu je teda typické:
- na ich kúpu nepotrebujete recept a teda ani absolvovať návštevu u lekára, viete si ich kúpiť voľne v lekárni
- vďaka ich prírodnému zloženiu je nízke riziko nežiaducich reakcií alebo kontraindikácií
- výživové doplnky sú vhodné aj pre menšie deti a tiež aj pre ženy v tehotenstve alebo počas kojenia
Najčastejšie nájdete tabletky, ale aj šumivé tablety, sirupy a kvapky, ktoré môžete užívať aj dlhodobo či v rámci prevencie, čo je zásluhou ich prírodného zloženia. Ak si neviete vybrať, riaďte sa tým, ktoré sú v internetových lekárňach najpredávanejšie.
Lieky na červené krvinky
Ak je váš stav ale vážnejší, prípadne sa vám nechce čakať, kým vám pomaly a postupne zaberú riešenia na doma alebo výživové doplnky, siahnite po liekoch. Tie vám zaručia rýchlejší nástup účinku.
Tieto lieky sú založené na nasledovnom mechanizme fungovania:
Účinné látky pozostávajú z kombinácie železa, vitamínov skupiny B a C, ale v koncentrovanejšom zložení
Lieky pomáhajúce krvotvorbe majú tieto znaky:
- dôležitou zložkou je železo, ktoré je základnou zložkou hemoglobínu a pre našu krv je veľmi potrebné
- obsahujú vitamín B12, B9, B2 a B6, ktoré sú veľmi podstatné pre vývoj zdravých krviniek
- obsahujú aj vitamín C, ktorý zvyšuje absorpciu železa, znižuje únava a zvyšuje odolnosť organizmu
Na rozdiel od výživových doplnkov majú lieky teda výhodu v lepšom účinku, čo je dané silnejšou koncentráciou účinných látok. Nástup účinku je rýchlejší, ale je nutné užívať ich presne podľa príbalového letáku. Užívať sa nemôžu dlhodobo, najmä bez konzultácie s lekárom.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na červené krvinky
Výživové doplnky si viete zakúpiť aj v špecializovaných obchodoch, ale v prípade liekov je nákup možný len v lekárni. Využite možnosť nákupu v online lekárni. A čo je najlepšie, dostanete tam oba druhy produktov na krvotvorbu.
Tento spôsob má dosť výhod:
- všetko vybavíte z domu cez počítač alebo mobil, takže nemusíte čakať v rade v lekárni
- ušetríte, pretože cena prípravku býva nižšia ako v kamenných lekárňach
- pri kúpe väčšieho balenia alebo viac kusov býva doprava zvyčajne zadarmo
- platiť môžete bez hotovosti, väčšina lekární ponúka platbu kartou online
Zohľadňujte nielen cenu, ale aj celú šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a aj referencie, čo vám pomôže vybrať si najideálnejšiu lekáreň pre váš nákup. Využívajte služby známejších online lekární, ako napríklad [lekaren].
Tieto lekárne vám ponúkajú výborný pomer dobrej ceny, bezpečnosti nákupu a dodania, dostupnosti, šírky ponuky a tiež aj zákazníckych služieb. Hľadajte lekárne, ktoré majú vami hľadaný tovar na sklade a ponúkajú rýchle doručenie do 24 – 48 hodín, čo je najväčším plusom.