Chcete vedieť, čo je dobré a čo pomáha na depresiu? Tu sú tipy, čo zaberá najlepšie

Chcete vedieť, čo je dobré a čo pomáha na depresiu? Tu sú tipy, čo zaberá najlepšie

Depresia patrí v dnešnej modernej dobe medzi najviac rozšírené pojmy. Na rozdiel od väčšinového názoru, ktorý vidí depresiu ako smútok, ktorý po čase pominie, je z medicínskeho hľadiska tento stav serióznou chorobou, ktorá si vyžaduje liečbu.

Štatistiky o tom hovoria jasnou rečou, nakoľko podľa nich sa tento problém aspoň raz za život objaví u skoro 20 % populácie. Navyše, čoraz viac sa znižuje hranica veku, kedy sa depresia u človeka objaví, čo ešte znásobuje potrebu sa týmto problémom seriózne zaoberať. V nasledovných riadkoch si preto povieme niečo viac o tom, čo na depresiu pomáha.

Čo je depresia, ako vzniká a aké má príznaky

Pod pojmom depresia sa myslí chorobný stav spojený s nadmerným smútkom a niektorými ďalšími psychickými, somatickými a psychomotorickými problémami. Mnoho ľudí tento stav nedokáže rozoznať, nerieši ho a tak môže prísť k rozvinutiu ochorenia do hĺbky.

To je už seriózny problém, nakoľko rozvinutie depresie zasiahne celého človeka, jeho život a jeho správanie. Okrem psychických problémov trpí človek aj z pohľadu bežného fungovania, napríklad sa prestane o seba starať, nezaujíma sa o činnosti, ktorým sa venoval predtým, môže mať poruchy trávenia, chudnúť alebo priberať a tiež trpieť nespavosťou.

Revitanerv

  • Vplyv na činnosť nervovej sústavy
  • Podpora zdravej psychiky
  • Pôsobenie na syntézu a látkovú premenu

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

  • Podpora nervového a imunitného systému
  • Vplyv na únavu a vyčerpanie
  • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

  • Podpora vitality a energie
  • Vplyv na nervový systém
  • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

GS Dormian Rapid

  • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Medzi typické prejavy depresie patria hlavne tieto symptómy, príznaky a prejavy:

  • depresívna nálada spojená s pocitmi smútku, prázdnoty, plačlivosti a znížením vlastného sebavedomia, dostaviť sa môžu aj pocity vlastnej bezcennosti
  • strata potešenia z predošlých činností, zníženie záujmu o okolie, zhoršenie koncentrácie, znížená schopnosť myslenia a vykonávania rozhodnutí
  • nadmerná únava a strata energie počas celého dňa, nespavosť alebo naopak zvýšená spavosť, chorobný nepokoj a spomalenie, nechuť či naopak veľká chuť do jedla
  • medzi najvážnejšie prejavy patria opakované myšlienky na samovraždu, pričom práve tento prejav sa podceňuje, nakoľko až 15 % pacientov môže spáchať samovraždu

AKO ROZOZNAŤ DEPRESIU? LEN VYŠETRENÍM

Ak sa u vás prejavuje väčší počet spomínaných príznakov dlhšie obdobie, ako 2 týždne, je už možné hovoriť o zvýšenej pravdepodobnosti, že máte depresiu. Aby to však bolo potvrdené, je nevyhnutné absolvovať sedenie s odborníkom, ktorý spraví kompletnú anamnézu.

Príčiny a kedy vzniká depresia

Za vznikom depresie býva obvykle nejaký vonkajší podnet, ktorý spôsobil vážny zásah do života, hlavne do psychickej rovnováhy. Tu treba rozoznávať príčiny a faktory, ktoré ovplyvňujú fyziologickú depresiu a tie, ktoré patologickú depresiu.

Tieto vplyvy a okolnosti bývajú za depresiou najčastejšie:

Jednorazová udalosť: Najčastejším spúšťacím faktorom depresívnych stavov a neskôr depresie býva jednorazová tragická udalosť, napríklad strata blízkeho človeka, zlá osobná skúsenosť, zlyhanie v profesionálnej oblasti či nejaká životná tragédia.

Dlhodobo traumatizujúci zážitok: Druhou kategóriou príčin, ktoré sa podieľajú na vzniku depresie, sú dlhodobo traumatizujúce zážitky. Tie sa môžu vyskytnúť napríklad v puberte, počas laktácie, počas menopauzy alebo pri dlhodobej samote.

Genetická predispozícia: Medzi rizikové faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku depresie, alebo ju zhoršiť, patrí aj genetická predispozícia. Tá môže narušiť krehkú psychickú rovnováhu, ktorú potom môže nejaký zážitok úplne rozhodiť.

Vplyv iných ochorení: Špecifický typ somatogénnej depresie môže vzniknúť aj na základe niektorých iných porúch či problémov v organizme. Môže ísť o infekčné, toxické a endokrinologické ochorenia či poruchy priamo v centrálnej nervovej sústave.

Riešenie depresie doma

Ak ide o liečbu depresie, tá rozhodne patrí do rúk odborníka, čiže psychológa a neskôr psychiatra. Doma však môžete na depresiu pôsobiť tiež, hoci tu sú možnosti značne obmedzené. Existujú však spôsoby, ako zmierniť jej priebeh či pôsobiť na príčiny.

Tu sú opatrenia a možnosti, ktoré máte aj v domácom prostredí:

Vyhýbajte sa negatívnym a rizikovým faktorom

Ak nechcete depresiu ešte viac zhoršovať, alebo naopak podnietiť jej vznik na základe predošlého smútku či iného podobného rozpoloženia, treba sa vyhýbať rizikovým faktorom. Medzi ne patria hlavne alkohol, drogy a iné omamné látky.

Rozprávajte sa s niekým, komu dôverujete

Všeobecne platí, že hoci rozhovor s bežným človekom nemôže nahradiť odbornú pomoc, rozhovor s blízkym človekom, ktorému dôverujete, vám môže pomôcť uľaviť od najväčšieho napätia a stresu. Pravidelný a opakovaný rozhovor má pozitívne účinky.

Neprestávajte s pohybom

Ako je všeobecne známe, fyzická aktivita a hlavne pohyb pomáha na uvoľnenie endorfínov, ktoré sa nazývajú aj hormónmi šťastia. Dodržujte preto pravidelný pohyb, či už pôjde o chôdzu alebo beh, pomôže vám to s udržaním aktivity.

Neopustite svoje hobby a koníčky

Zmysluplné trávenie voľného času je základom udržania mentálnej a psychickej vitality. Ani v prípade nadmerného smútku preto nezanevrite na aktivity, ktoré vás v minulosti tešili, hlavne ak ide o hobby a koníčky. Vyskúšať môžete aj niektoré nové.

Udržiavanie zdravej životosprávy

Dôležitou súčasťou domácej podpory proti depresii je aj udržiavanie zdravej životosprávy. To platí tak v prípade stravovania, ktoré by malo byť pravidelné a dostatočne pestré, ako aj v prípade oddychu a spánku, ktorého by ste mali mať dostatok.

Voľne dostupné doplnky a lieky

Súčasťou podporného pôsobenia na psychiku a mentálnu vitalitu celkovo môžu byť aj niektoré voľne dostupné prípravky a liečivá. Najčastejšie ide o perorálne formy tabliet, kapsúl alebo čajovín s pôsobením proti nervozite, napätiu a stresu.

DEPRESIA PATRÍ DO RÚK LEKÁRA

Depresia nie je len obyčajným smútkom alebo stavom, ktorý je možné liečiť bez odborníka. Všetky uvedené spôsoby a možnosti pôsobenia na depresiu doma sú len v rámci podporných opatrení, takže ak naozaj máte všetky príznaky depresie, vyhľadajte odbornú pomoc.

Výživové doplnky a prípravky na depresiu

Pokiaľ ide o doplnky výživy, priamo na depresiu sa takýto typ produktu zakúpiť nedá, avšak je možné siahnuť po podporných prípravkoch a prostriedkoch určených na pocity úzkosti, strachu alebo napätia a na zmiernenie týchto prejavov či pocitov.

Tieto prípravky a produkty fungujú na prirodzenom zložení:

Najčastejšie obsahujú kombináciu viacerých rastlinných extraktov s upokojujúcim účinkom na psychiku a minerálov či vitamínov s priaznivým vplyvom na nervy

Pokiaľ ide o charakteristiky a výhody, ktoré prípravky majú, tak:

  • bez ohľadu na ich formu zloženie pozostáva z prírodných látok
  • pôsobenie môže byť dlhodobejšie a je obvykle komplexnejšie
  • miera výskytu vedľajších účinkov a kontraindikácií je minimálna

Či už siahnete po bežných tabletkách a kapsulách, alebo po čajovinách či iných podobách prípravkov, ide o produkty s komplexným pôsobením na celkový duševný stav či stav nervového systému. Medzi najviac využívané zložky patria rastlinné extrakty a výťažky, napríklad z valeriány, ľubovníka, medovky, mäty alebo harmančeku.

Lieky na depresiu

Pokiaľ ide o lieky, tu sú k dispozícii dva typy liečiv. Prvé sú dostupné iba na predpis a tie obsahujú syntetické látky pôsobiace na nervový systém. Druhým sú fytofarmaká, ktoré sú bez receptu a sú založené na upokojujúcich zložkách.

V prípade voľne dostupných liečiv je mechanizmus nasledovný:

Tieto lieky obsahujú prírodné látky, minerály a vitamíny, ktoré prispievajú k celkovému upokojeniu, pomáhajú na podráždenosť, napätie a tiež na psychické vyčerpanie

Oproti voľne dostupným doplnkom a prípravkom sú:

  • s koncentrovanejším zložením, čo znamená aj viditeľnejšie účinky
  • určené len na krátkodobejšie a časovo obmedzené užívanie
  • niektoré značky problémové pre užívanie u detí alebo v tehotenstve

V prípade týchto liekov ide tiež o produkty založené na rastlinných extraktoch a výťažkoch. Cieľom je celkové pôsobenie na nervový systém a jeho upokojenie, prípadne na zlepšenie mentálnej vitality. Na rozdiel od liekov na predpis teda nejde o liečivá s priamym účinkom na depresiu, ale skôr o všeobecné podporné pôsobenie na psychiku.

Jamieson Biotin

  • Vplyv na kožu, vlasy a nechty
  • Podpora látkovej premeny
  • Pôsobenie na nervový systém a psychiku

Brainway L-Tryptofan

  • Vplyv na psychiku
  • Pôsobenie na spánok
  • Ďalšie príbuzné účinky

Tryptofan B

  • Vplyv na nervový systém
  • Pôsobenie na psychiku
  • Zníženie únavy a vyčerpania

Guarana Walmark

  • Zvýšenie fyzickej výkonnosti
  • Vplyv na mentálnu aktivitu a vitalitu
  • Podpora imunity, obranyschopnosti a ochrany buniek

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na depresiu

Či už sa rozhodnete kúpiť čaje na upokojenie, doplnky výživy na nervy alebo lieky určené na podráždenosť a napätie, všetky tieto prípravky a produkty si viete zakúpiť jednoducho v lekárni. Na výber máte osobnú kúpu v kamennej, alebo kúpu v online lekárni.

Druhá možnosť je pritom čoraz viac využívaná a má nasledovné plusy:

  • nemusíte nikam chodiť, či už ide o objednávku alebo doručenie
  • ušetríte, nakoľko ceny v online lekárňach sú zvyčajne nižšie
  • na jednom mieste máte väčší výber a viete si produkty porovnať
  • nemusíte mať hotovosť, zaplatiť sa totiž dá aj bez nej a vopred

Všetky spomínané výhody sú ešte výraznejšie a lepšie využiteľné vo väčších a známejších lekárňach, napríklad ako je [lekaren]. V nich totiž máte ešte väčší sortiment skladom, viac možností na porovnanie a ešte rýchlejšie objednanie a doručenie.

Nie je žiadnou výnimkou, že doma môžete mať zásielku s liekmi či doplnkami výživy aj do 24 či 48 hodín a objednávka môže trvať len pár minút, ak lekáreň umožňuje nákup aj bez registrácie. Taktiež možnosti bezhotovostnej platby sú v overených lekárňach lepšie, obvykle sa dá platiť nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

33 Hodnotení