Chcete vedieť, čo je dobré a čo zaberá na suchý kašeľ? Nielen lieky vám vedia pomôcť

Chcete vedieť, čo je dobré a čo zaberá na suchý kašeľ? Nielen lieky vám vedia pomôcť

Suchý kašeľ patrí medzi najviac nepríjemné prejavy respiračných ochorení a to tak u detí, ako aj u dospelých. Sprevádzaný býva dráždením a škriabaním v krku a neskôr môže prerásť až do vlhkého kašľa, ktorý býva sprevádzaný vyššou tvorbou hlienov a vykašliavaním.

Pre suchý kašeľ je typické, že býva veľmi intenzívny a zároveň bolestivý. Preto je aj dosť nepríjemný a je dobré vedieť, akým spôsobom sa dá potlačiť a čo naň pomáha najviac. Okrem domácej liečby sa preto využívajú veľmi často hlavne rozličné kvapky, sirupy a tabletky, ktoré spadajú do kategórie antitusík, čiže prípravkov zmierňujúcich kašľací reflex.

Čo je suchý kašeľ, ako vzniká a aké má príznaky

Kašeľ ako taký je prirodzeným reflexom, ktorý sa využíva na ochranu pľúc a dýchacej sústavy. Ide o reakciu na nejaké podnety, napríklad vniknutie nečistôt či podráždenie nejakou látkou z vonkajšieho prostredia, ale samozrejme aj o prejav ochorenia.

Najčastejšie sa suchý kašeľ objavuje pri infekcii a zápale horných dýchacích ciest, pri prechladnutí a chrípke. Vzniká ako reakcia dýchacej sústavy na pôsobenie mikróbov, ktoré spôsobia vírusový alebo bakteriálny zápal. Prívlastok „suchý“ v tomto prípade znamená, že sa počas kašľania netvoria hlieny a najčastejšie sa objavuje na začiatok ochorenia.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Robitussin Antitussicum

 • Na suchý kašeľ

Ditustat

 • Tlmenie kašľa rôzneho pôvodu
 • Pôsobenie na zápaly dýchacích ciest
 • Pomoc pri iných problémoch dýchacích ciest

Pleumolysin

 • Antitusický a karminatívny
 • Expektoračný a antiseptický
 • Analgetický a parasympatomimetický

Pre tento kašeľ sú typické nasledovné súvisiace javy a symptómy:

 • kašeľ býva bolestivý, nakoľko vzniká na podklade podráždenia nadmerne suchej sliznice, čo sa v prípade zápalu zvýrazní najviac práve pri zakašľaní
 • na rozdiel od iných typov kašľu, pri suchom kašli je pocit z kašľania viac intenzívny v oblasti krku, ako v oblasti hrudníka, čiže v dolnej časti dýchacej sústavy
 • kašeľ sa prejavuje tak počas dňa, ako aj v noci, niekedy môže byť sprevádzaný aj dusivým pocitom a obvykle s ním býva spojené aj škriabanie v krku
 • pri intenzívnom kašli sa objavujú ako nepriame a súvisiace príznaky aj bolesti hlavy, nespavosť, zvýšený tlak na hrudníku a tiež aj bolesti v hrdle a ťažkosti s prehĺtaním

AKÚTNY VS. CHRONICKÝ KAŠEĽ

Pri suchom kašli je veľmi dôležité rozlišovať aj to, či ide o akútny alebo o chronický kašeľ. V prvom prípade sa jedná najčastejšie o kašeľ vzniknutý na podklade nejakej infekcie či zápalu, v druhom prípade ide aj o prejav alergií alebo môže mať súvis so srdcom.

Príčiny a kedy vzniká suchý kašeľ

Za vznikom suchého typu kašľa môže byť niekoľko príčin a faktorov. Nemusí ísť vždy len o tie infekčné, hoci vo väčšine bežných prípadov tomu tak býva. Samotné podráždenie slizníc, ktoré za týmto kašľom je, vzniká na podklade rôzneho pôsobenia.

Tu sú podnety a faktory, ktoré ho môžu vyvolať najčastejšie:

Alergie: Suchý kašeľ môže vzniknúť napríklad na podklade alergie, hlavne na rôzne podnety a látky z vonkajšieho prostredia. Typicky ide o peľ, roztoče alebo prachové častice. Ku kašľu sa vtedy pridajú aj iné symptómy, napríklad slzenie z očí alebo plný nos.

Dráždivé látky: Medzi vonkajšie faktory, ktoré môžu suchý kašeľ vyvolať, patria aj niektoré dráždivé látky, napríklad cigaretový dym, výpary, aviváž a podobne. Vzniká tak podráždenie slizníc, ktoré trvá až do momentu pôsobenia látok.

Zápal hltana alebo hrtana: Pokiaľ ide o infekčné príčiny, najčastejším dôvodom suchého a dráždivého kašľu je zápal priamo v krku, hlavne v hltane alebo hrtane. Ten býva sprevádzaný aj bolesťami, škriabaním alebo začervenaním hrdla.

Zápal inej časti dýchacej sústavy: Za suchým kašľom môžu byť aj infekcie a zápaly v nižšej časti dýchacích ciest, napríklad v prieduškách, priedušničkách alebo ešte nižšie, v pľúcach. V týchto prípadoch sa potom suchý kašeľ najčastejšie zmení na vlhký.

Riešenie suchého kašľu doma

Na suchý kašeľ je možné využiť viacero spôsobov a možností pôsobenia. Niektoré spadajú medzi tradičné domáce recepty, iné sú založené na využití overených prípravkov a prostriedkov v podobe doplnkov výživy alebo liečiv.

Tu je prehľad najlepších možností:

Vetranie a zvlhčenie vzduchu

Suchý a ťažký vzduch je jeden z tých faktorov, ktoré najviac komplikujú utíšenie dráždivého kašľa. Pre jeho utlmenie a potlačenie dráždivých vplyvov je dôležité často a nárazovo vetrať miestnosť a zároveň zvlhčiť vzduch, ktorý sa v nej nachádza.

Tekutiny a hydratácia

Tekutiny všeobecne upokojujú hrdlo a hornú časť dýchacích ciest, preto je dôležitý ich pravidelný príjem. Vyskúšať môžete horúcu vodu, čaj alebo aj mlieko, v poslednom prípade dokonca s medom. Pozor len na to, že mlieko podporuje tvorbu hlienov.

Potlačenie negatívnych vplyvov

Súčasťou riešenia musí byť aj minimalizácia negatívnych vplyvov, ktoré môžu podporovať dráždenie sliznice v krku. Ide napríklad o cigaretový dym, ale aj o prach a jeho vírenie, kozmetické prostriedky, pracie prášky či dezinfekčné prípravky.

Bylinné čaje

Na zmiernenie dráždenia v hrdle môžete využiť aj prírodné prostriedky, hlavne pokiaľ ide o viaceré liečivé rastliny. Z nich si viete pripraviť čaje, prípadne si ich kúpiť už hotové. Najviac odporúčané na pitie na suchý kašeľ sú skorocel, ibištek, aníz a zázvor.

Prípravky na utíšenie kašľa

Nevyhnutnou súčasťou riešenia závažnejšieho suchého a dráždivého kašľa musia byť doplnky výživy a rôzne voľne dostupné prípravky. Ide o kvapky, sirupy či roztoky, ktoré obsahujú najčastejšie spomínané rastlinné extrakty, prípadne aj vitamíny a minerály.

Lieky na liečbu kašľa

Ak je suchý kašeľ intenzívny a veľmi dráždivý, odporúča sa využiť aj lieky. Najčastejšie ide o voľne predajné liečivá, ktoré majú tiež tekutú formu, ich zloženie je koncentrovanejšie a ich cieľom je komplexné potlačenie kašľa a zároveň liečba jeho príčiny.

POZOR NA HLIENY

V prípade, ak aj napriek užívaniu antitusík príde k rozvoju kašľa až do štádia, že bude sprevádzaný výskytom hlienov a príde aj k upchatiu nosa alebo k výtoku, je už potrebné navštíviť lekára. Ten totiž môže zistiť presnú príčinu a indikovať aj adekvátnu liečbu.

Výživové doplnky na suchý kašeľ

Prvou a najdostupnejšou možnosťou riešenia suchého kašľu sú doplnky výživy, zdravotnícke pomôcky a iné voľne predajné prípravky. Tie pomáhajú na utíšenie kašľa, mnohé dokonca nielen infekčného typu, ale aj na podklade neinfekčných zápalov.

Pokiaľ ide o ich zloženie a pôsobenie, tak:

Tieto prípravky sú založené na kombinácii bylinných extraktov a výťažkov, prípadne aj na obsahu minerálov a vitamínov, ktoré podporujú utíšenie suchého a dráždivého kašľa

Prípravky majú nasledovné charakteristiky a vlastnosti:

 • ich kúpa nepodlieha vyšetreniu u lekára, nemusíte mať recept
 • užívanie môže byť aj dlhodobejšie a tiež za účelom prevencie
 • viaceré prípravky sú vhodné pre deti aj pre tehotné a dojčiace ženy

Najčastejšie majú tieto prípravky podobu kvapiek alebo sirupov určených na priame podávanie, dávkovanie je závislé obvykle od veku a intenzity problémov. Pozor si však treba dávať na niektoré kontraindikácie, prípadne na kombináciu s alkoholom. Dôležité je aj užitie do určitého času od otvorenia, hlavne pri bylinných prípravkoch.

Lieky na suchý kašeľ

Ak vás trápi suchý kašeľ, k dispozícii máte aj veľmi široké množstvo voľne dostupných liekov. Najčastejšie ide o kvapky, sirupy, perorálne roztoky alebo klasické filmom obalené tabletky. V mnohých prípadoch ide tiež o rastlinné lieky.

Čo sa týka ich fungovania, cieľom je nasledovné pôsobenie:

Základom je upokojenie a tlmenie kašľa, zníženie dráždenia vyvolávajúceho kašeľ a utíšenie suchého kašľa a to hlavne pri zápale hltana, hrtana, priedušiek a pľúc

V prípade liekov existuje oproti doplnkom výživy viacero výhod:

 • pôsobenie je intenzívnejšie a to vďaka charakteru zloženia
 • použitie je možné na širší okruh respiračných problémov
 • užívanie býva krátkodobejšie, pričom výsledky sa dostavia skôr

Najčastejšie bývajú v týchto liekoch používané buď syntetické a overené účinné látky typu ambroxoliumchlorid, butamiratiumdihydrogéncitrát alebo aj guajfenezín, prípadne tu sú obsiahnuté kvapalné extrakty z rastlín a bylín s tlmiacim účinkom na kašeľ. Koncentrácia látok je však silnejšia a teda aj ich pôsobenie je viditeľnejšie.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Tussin

 • Na zápaly a infekcie a s tým spojený kašeľ
 • Na utíšenie kašľa pred operáciou a z iných príčin

Oroforte menthol

 • Pôsobenie na zápaly ústnej dutiny a hrdla a ich príznaky

Aspecton

 • Na kašeľ a zachrípnutie
 • Na obranyschopnosť

Sinecod

 • Symptomatická liečba kašľa
 • Tlmenie a tíšenie kašľa
 • Podpora pri zákrokoch

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na suchý kašeľ

Či už sa rozhodnete pre doplnky výživy alebo pre lieky, oba typy prípravkov viete zakúpiť bez väčších problémov v každej lekárni. Nakoľko ide zväčša o voľne predajné produkty, kde nie je treba recept, nie ste odkázaní iba na klasické kamenné lekárne.

Môžete tiež využiť online objednávku z internetových lekární, čo má viacero výhod:

 • nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z domu a pokojne aj cez smartfón
 • cena liekov aj doplnkov býva v online lekárňach nižšia, ako v tých internetových
 • nájdete tu širší výber značiek aj typov produktov
 • na jednom mieste si viete všetko porovnať a to vrátane zloženia

Okrem toho, že kúpa v online lekárni je pohodlnejšia, nemusíte riešiť ani hotovostnú platbu. Zaplatiť totiž viete vopred, ihneď po objednávke, či už bankovým prevodom alebo platobnou kartou. Potom počkáte už len na kuriéra, ktorý vám zásielku prinesie.

Výhodou nákupu vo väčších a známejších lekárňach je, že budete mať k dispozícii širší sortiment liečiv a doplnkov skladom a zároveň aj lepší zákaznícky servis. Ten sa môže prejaviť v rýchlejšom doručení, viacerých možnostiach bezhotovostnej platby či objednávkou aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.74

43 Hodnotení