Chcete vedieť, čo najlepšie pomáha a čo je dobré na bolesť hrdla? Tu je 7 rád, čo si dať
Bolesť hrdla či bolesť v krku sú príznaky, ktoré môžu znamenať nevýznamné a krátkodobé prechladnutie, ale môže ísť aj o prejav spojený s vážnejším zápalom, či už hltanu alebo hrtanu. Takýto zápal sprevádzajú obvykle aj škriabanie v krku alebo ťažšie prehĺtanie.
Všeobecne sa bolesti v hrdle považujú za stav spojený s oslabením imunity alebo podráždením dýchacích ciest. Vzhľadom na to, že môže sprevádzať tak bežné prechladnutie, ako aj angínu a závažné infekcie, je dobré vedieť, čo vám na bolesť hrdla najlepšie pomôže, ktoré lieky sa kedy užívajú a aké ďalšie možnosti ponúka domáca liečba.
Čo je bolesť hrdla, ako vzniká a aké majú príznaky
Bolesť v hrdle býva najčastejšie spojená so zápalom či infekciou a to či už v hltana alebo hrtana. Najčastejšie sa vyskytuje pri zápare hrtana spojeného so sťaženým dýchaním a pri zápale hltana, ktorý býva zas spojený so zápalom krčných mandlí a ťažším prehĺtaním.
Bolesť však môže vznikať aj z omnoho menej závažných príčin, napríklad v súvislosti so suchým vzduchom alebo v rámci širšej alergickej reakcie. Výsledkom však býva okrem bolesti v krku aj niekoľko ďalších príznakov a to práve v závislosti od toho, čo je vyvolávajúcou príčinou bolestí a či sa jedná o infekčný alebo neinfekčný zápal.
Strepsils PLUS SPRAY
- Pôsobenie v ústnej dutine
- Vplyv v hrdle a v krku
- Ďalšie využitie antibakteriálnych a antiseptických účinkov
Tu je prehľad najčastejších súvisiacich problémov a javov:
- bolesť hrdla býva väčšinou buď tlmená alebo veľmi intenzívna, pri tlmenej sa jedná skôr o jemnejšie pobolievanie, pri tej intenzívnej je bolesť dlhodobá a bez prestávky
- okrem bolesti sa vyskytuje aj škriabanie v hrdle, čo je najčastejšie príznak vírusovej alebo bakteriálnej infekcie, sliznica hrdla býva v tomto prípade začervenaná
- medzi ďalšie prejavy v prípade respiračných infekcií patria aj kašeľ, či už suchý alebo vlhký, v prípade toho produktívneho sa môže objaviť aj plný nos a výtok z neho
- ak je bolesť v hrdle spôsobená alergickou reakciou, objaviť sa môžu aj iné alergické príznaky, hlavne pálenie a slzenie očí, zápal očných spojoviek alebo tiež plný nos
VŠÍMAJTE SI VŠETKY PREJAVY
Bolesť hrdla býva len málokedy jediným prejavom a symptómom, preto si je treba všímať aj tie ďalšie. Väčšina prípadov býva spojená samozrejme s menej závažnými zápalmi, no nemožno vylúčiť ani vážnejšie stavy, takže je dobré pozerať na problém komplexne.
Príčiny a kedy vzniká bolesť hrdla
Príčinou bolesti hrdla býva z biologického hľadiska najčastejšie podráždenie jeho slizníc, či už v hltane alebo v hrtane. Za týmto podráždením ale môže byť viacero príčin a rizikových faktorov, či už infekčného alebo neinfekčného charakteru.
Toto sú tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie a sú najviac problémové:
Infekčný zápal: Najčastejšie je bolesť v hrdle spojená s bakteriálnymi a vírusovými zápalmi, ktoré sa sem dostali z respiračného systému. Ide o rôzne druhy streptokokov, stafylokokov, chrípkových vírusov, rinovírusov, paramyxovírusov, adenovírusov a podobne.
Vplyvy okolia: Druhou veľmi častou príčinou či vplyvom bývajú faktory z okolia. Za bolesťami hrdla môže byť podráždenie sliznice suchým vzduchom, chladným vzduchom v lete, fajčením, chemikáliami alebo vplyvom prašného prostredia.
Alergia: Medzi neinfekčné dôvody bolestí hrdla môže patriť aj alergická reakcia, napríklad na prach, trávy, roztoče, peľ a iné alergény. V tomto prípade sa vyskytuje bolesť hrdla iba určitú dobu a je sprevádzaná aj kýchaním, slzením očí a plným nosom.
Nosohltanové mandle: Zväčšené nosové mandle môžu byť tiež príčinou bolestí v hrdle a v krku a to predovšetkým u menších detí. Ich zväčšenie má za následok zatekanie hlienov z nosa do hrdla, čo sa prejaví opakovaným podráždením sliznice.
Ostatné ochorenia: Pri bolestiach hrdla treba brať do úvahy aj niektoré špecifické riziká spojené napríklad s nádorom či onkologickým procesom, prípadne vplyv žalúdočných problémov, hlavne vtedy, ak prichádza k častému gastroezofagiálnemu refluxu.
Riešenie bolesti hrdla doma
Pokiaľ sa rozhodnete riešiť bolesti v hrdle doma, máte k dispozícii viacero možností. Inak však treba pristupovať k problému v prípade, ak má infekčný a inak, ak má neinfekčný charakter. V tom prvom prípade si niekedy neporadíte bez lekára.
Ako teda na bolesti v hrdle domácou liečbou? Vyskúšajte toto:
Pôsobenie tepla
Na akútne bolesti v hrdle je najlepšie jeho zahriatie, ktoré pomáha upokojiť sliznicu. Osvedčeným domácim receptom sú teplé polievky, ktoré môžu pomôcť napríklad aj na plný nos. Snažte sa tiež ohriať krk zvonka a nevystavujte ho v zime studenému vzduchu.
Režimové opatrenia
V rámci ďalších opatrení je potrebné obmedziť pôsobenie niektorých negatívnych faktorov a vplyvov. Môže ísť napríklad o spomínané alergény, suchý vzduch alebo škodlivé vplyvy okolia. Miestnosť, kde spíte, treba vetrať a obmedziť vírenie prachu.
Bylinky a prírodné prostriedky
Na hrdlo celkovo, nielen na jeho bolesti, existuje aj viacero prírodných prostriedkov, ktoré pôsobia na zdravie a fungovanie jeho sliznice. Ide hlavne o rôzne bylinky typu mäta či zázvor, ale napríklad aj o med, cesnak a cibuľu, z ktorých si viete spraviť čaj.
Pastilky, sirupy a iné prípravky
Siahnuť môžete aj po hotových prípravkoch, napríklad ak ide o rôzne pastilky na cmúľanie alebo o sirupy. Tie bývajú dostupné pre dospelých aj deti a sú založené na rastlinných extraktoch a prírodných látkach upokojujúcich podráždenú sliznicu.
Voľne dostupné lieky na bolesť hrdla
Poslednou a najúčinnejšou voľbou sú voľne predajné liečivá určené na bolesti hrdla a aj na ďalšie problémy. Aj tieto produkty môžu mať rôznu formu, pričom dôležité je, že pôsobia komplexne, využívajú sa teda pri vážnejších zápaloch a infekciách v hrdle.
LEKÁROVI SA NEVYHÝBAJTE
Nie vždy je možné riešiť bolesť hrdla iba pomocou domácej liečby alebo voľne dostupných produktov. V prípade vážnejších zápalov, napríklad spojených aj s infekciou respiračného systému, je lepšie navštíviť lekára kvôli odbornej diagnostike a liečbe.
Výživové doplnky a prípravky na bolesť hrdla
Na úľavu od bolesti v hrdle, ale aj od iných príznakov typu škriabanie či zachrípnutie, môžete využiť rôzne voľne dostupné prípravky a doplnky výživy. Ide napríklad o pastilky, sirupy, kvapky či ústne spreje, ktoré sú určené pre deti aj pre dospelých.
Prípravky sú s nasledovným typom pôsobenia:
Ústne spreje s antibakteriálnym, antiseptickým a antivírusovým účinkom, pastilky na tlmenie bolesti hrdla a ochranu sliznice a kvapky či sirupy na hrdlo aj imunitu
Uvedené prípravky majú nasledovné výhody:
- ich použitie a viacero foriem je možné kombinovať navzájom
- dávkovanie môže byť aj dlhodobejšie a je bez vedľajších účinkov
- obávať sa netreba ani o kontraindikácie, užívať ich môžu aj tehotné ženy
Najčastejšie sú ako aktívne látky v týchto prípravkoch použité rastlinné extrakty, napríklad z lišajníka či šalvie, prípadne komplex bioflavonoidov. Niektoré prípravky však môžu obsahovať aj syntetické účinné látky, hlavne ak ide o tlmenie bolesti v hrdle alebo na iné príznaky typu zachrípnutie či škriabanie v hrdle.
Lieky na bolesť hrdla
Ak vás trápia intenzívnejšie bolesti v hrdle, môžete siahnuť nielen po doplnkoch výživy či bežných prípravkoch, ale aj po liekoch. Tie sú určené priamo na bolesť v krku, pričom aj tu je k dispozícii viacero foriem od pastiliek, cez roztoky, až po spreje.
Lieky a liečivá pôsobia v týchto oblastiach:
Kvapky a roztoky pomáhajú pri zápaloch v ústnej dutine a v hrdle a na ich prejavy vrátane bolestí, spreje, kloktadlá a pastilky zas majú tlmiaci lokálny efekt v hrdle
Ak sa rozhodnete siahnuť po liekoch, tak:
- majú koncentrovanejšie zloženie s viditeľnejším účinkom
- pôsobenie je časovo obmedzené a obvykle krátkodobé
- zároveň si treba dať pozor na možné vedľajšie účinky a kontraindikácie
Aj v prípade liekov je možné nájsť produkty s rastlinným zložením, hlavne s využitím šalvie, oveľa viac sú ale súčasťou liečiv syntetické látky s protizápalovým, protimikrobiálnym, znecitlivejúcim a antibakteriálnym pôsobením, napríklad ako je benzalkóniumchlorid, benzokaín, cetylpyridíniumchlorid alebo dichlorbenzenmethanolum.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na bolesť hrdla
Všetky spomínané pastilky, ústne spreje, tabletky, roztoky, sirupy, kvapky či iné druhy liekov a prípravkov nájdete bez akýchkoľvek problémov prakticky v každej lekárni, či už v kamennej alebo internetovej. Druhá možnosť je pritom stále populárnejšia.
Dôvodom je, že online nákup má niekoľko zásadných výhod:
- k dispozícii máte väčší sortiment rôznych produktov a značiek
- kúpa je otázkou niekoľkých minút, výrazne šetríte čas
- rovnako tak šetríte aj financie, ceny v online lekárni sú nižšie
- prípravky sú k dispozícii skladom, nemusíte čakať na ich dodanie
Vo väčších a známejších lekárňach viete navyše spomínané benefity ešte znásobiť o lepší zákaznícky servis. Výsledkom je tak napríklad možnosť objednávky bez zdĺhavej registrácie.
Platiť viete navyše aj bezhotovostne, takže okrem klasickej dobierky máte k dispozícii aj platby cez internet banking alebo platobnou kartou, samozrejme online. Starosti si nemusíte robiť ani s dodaním, zásielku s liekmi a prípravkami vám doručí kuriér až domov a v prípade známejších a väčších lekární aj do 24 či 48 hodín v závislosti od času objednávky.
iwa píše 29 novembra 2019 o 11:23