Chcete vedieť, čo pomáha a čo jesť na lepšie trávenie? Tu je zopár overených tipov
Trávenie potravy je prirodzenou súčasťou bežného biologického života každého organizmu. Za týmto účelom máme tráviacu sústavu, ktorá má k dispozícii všetky mechanizmy pre zabezpečenie správnej tráviacej funkcie a získania živín pre fungovanie tela.
Nie vždy a za každých okolností však funguje trávenie presne tak, ako by malo. Môžu za to niektoré krátkodobé aj dlhodobé faktory, dokonca aj viaceré vplyvy okolitého prostredia. Ak chcete vedieť, ako pomôcť svojej tráviacej sústave a ako na lepšie trávenie, nasledujúce riadky vám prinesú viaceré odpovede a to vrátane tipov na prírodné prostriedky.
Čo je trávenie, ako vznikajú problémy s ním a aké sú ich príznaky
Pod pojmom trávenie sa myslí z biologického hľadiska príjem potravy, jej transport cez tráviacu sústavu, rozloženie potravy na jednoduchšie zložky a vstrebanie týchto zložiek do organizmu pre ich ďalšie spracovanie. Ide o nevyhnutný predpoklad fungovania tela.
Ak je tento proces narušený, hovorím o problémoch trávenia. Tie môžu mať menej závažný charakter, napríklad môže ísť len o krátkodobé zníženie vstrebávania živín, ale môže sa jednať aj o závažnejšie stavy, kedy dochádza až k ohrozeniu metabolizmu v tele. Aj na prvý pohľad bezproblémové trávenie je stále možné podporiť, aby fungovalo lepšie.
Medzi najčastejšie problémy súvisiace s trávením a ich symptómy patria:
- tráviace problémy s rozkladom a vstrebaním potravy, čo ovplyvňuje metabolizmus všetkých živín, hlavne tukov, bielkovín a cukrov, s tým súvisí ich hladina
- ťažkosti s riadnym vylučovaním zvyškov zo vstrebanej potravy, typicky ide o zápchu alebo hnačku, ktoré sa môžu vyskytovať krátkodobo aj dlhodobo podľa príčiny
- problémy s dostatočnou činnosťou tráviacich enzýmov, čo sa môže prejavovať napríklad pocitom plnosti, nadúvania, plynatosti, nevoľnosťou alebo pálením záhy
- iné typy problémov funkčného charakteru, ktoré sa týkajú čriev, kde najčastejšie prichádza k narušeniu črevnej sliznice, prípadne žalúdka a žalúdočnej sliznice
KOMPLEXNÉ FUNGOVANIE TRÁVIACEJ SÚSTAVY
Tráviaca sústava funguje komplexne a také je aj trávenie. Podpora jeho činnosti a zlepšenie trávenia tak musia smerovať jednak na samotné trávenie a prijímanie potravy, jednak na jej vstrebávanie a samozrejme aj vylučovanie. Všetky tieto činnosti sa ovplyvňujú.
Príčiny a kedy vznikajú problémy s trávením
Vzhľadom na to, že celý proces trávenia je veľmi zložitým dejom zloženým z viacerých čiastkových mechanizmov a funkcií, existuje pomerne veľké množstvo príčin aj rizikových faktorov, ktoré na trávenie vplývajú a môžu ho zhoršovať.
Problémy s tráviacou sústavou a trávením vznikajú najčastejšie v týchto prípadoch:
Nezdravé stravovanie: Jednotvárna strava, nadmerná konzumácia živočíšnych tukov, nedostatok vlákniny, zeleniny a ovocia, priveľa solených jedál a jedál s cukrom alebo extra veľa korenia, to sú všetko príklady nezdravého stravovania vplývajúceho na trávenie.
Nesprávna životospráva: Nielen to, čo konzumujete, ale aj celkovo životospráva a životný štýl majú zásadný význam pre trávenie. Nepravidelné stravovanie, nadmerná konzumácia alkoholu alebo nedostatok pravidelného pohybu, to všetko sú negatívne faktory.
Vnútorné problémy: Ak ide o činnosť tráviacej sústavy, na jej stav a fungovanie vplývajú aj iné problémy, ochorenia či poruchy v organizme. Môže ísť o nedostatočnú imunitu, problémy s metabolizmom ako takým či prirodzené vplyvy typu tehotenstvo a menopauza.
Externé vplyvy: Na trávenie a jeho problémy môžu vplývať aj viaceré faktory z okolitého prostredia. Ide o stres, nedostatok pohybu, nadmerné fyzické vyčerpanie alebo vplyv užívania niektorých liekov, ktoré majú negatívne vedľajšie účinky práve v oblasti trávenia.
Riešenie lepšieho trávenia doma
Na niektoré konkrétne tráviace problémy a ťažkosti, napríklad pálenie záhy, hnačku, zápchu či funkčné problémy a poruchy čriev a žalúdka existujú konkrétne postupy aj prípravky. Na všeobecné zlepšenie trávenia je však tiež možné prirodzene pôsobiť.
Ide hlavne o nasledovné režimové opatrenia a prostriedky:
Zlepšenie stravovacích návykov
Ak chcete zlepšiť svoje trávenie, začnite zmenami v spôsobe stravovania. Dôležité je pravidelné stravovanie v striedmych dávkach, ideálne je jesť vždy o tom istom čase, počas jedenia sa nevenovať ďalším činnostiam a po jedení si dať krátky oddych.
Obmedzenie škodlivých potravín
Dôležitou podmienkou podpory trávenia a aj prevencie voči možným problémom je obmedzenie niektorých druhov potravín. Vyhýbajte sa nadmernému príjmu polotovarov, konzervovaných potravín, živočíšnych tukov, presolených potravín a sladkostí.
Zdravý pitný režim
Pre trávenie je dôležité nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete. Základnou zásadou je dostatočný pitný režim a to v objeme 2 až 3 litrov tekutín denne, ideálne ak ide o čistú vodu. Obmedziť treba naopak kávu, alkohol a sladené limonády s umelými látkami.
Bylinky a koreniny
S trávením vám vedia pomôcť viaceré prírodné prostriedky v podobe korenia a byliniek, hlavne ak ich budete užívať s mierou. Do tejto pozitívnej skupiny patria chilli, kmín, mäta, rasca, aníz, fenikel, majorán, zázvor, bazalka, šafran a ligurček.
Výživové doplnky
Na podporu správnej činnosti tráviacej sústavy a celkovo aj na trávenie viete využiť viaceré typy hotových produktov a prípravkov. Môže ísť o tabletky obsahujúce tráviace enzýmy, probiotiká v kapsulách alebo o čajoviny s rastlinným zložením.
Voľne dostupné lieky
Ak chcete ešte výraznejšie a intenzívnejšie podporiť trávenie, môžete vyskúšať aj lieky. Popri tých, ktoré sú určené na konkrétne problémy, napríklad zápchu, hnačku alebo pálenie záhy, viete nájsť aj liečivá na podporu činnosti tráviacich enzýmov a metabolizmu.
CHCE TO TRPEZLIVOSŤ
Základom účinného pôsobenia uvedených prípravkov, prostriedkov a režimových opatrení je dlhodobosť a pravidelnosť. Na prvé pozitívne výsledky si preto počkáte dlhšiu dobu, obvykle aj niekoľko týždňov, hlavne ak ide o komplexné zlepšenie trávenia.
Výživové doplnky a prípravky na lepšie trávenie
Ak chcete podporiť lepšie trávenie, môžete vyskúšať výživové doplnky, najčastejšie založené na rastlinných a bylinných extraktoch či iných prírodných látkach. K dispozícii máte tabletky, čajoviny, sirupy, kapsuly aj iné tekuté formy na perorálne užívanie.
Mechanizmus ich účinku môže mať viacero podôb:
Cieľom je hlavne podpora tráviacich enzýmov, črevnej mikroflóry, správneho metabolizmu tukov aj iných živín a tiež všeobecná podpora činnosti tráviacej sústavy
Bez ohľadu na typ či značku majú prípravky tieto výhody:
- na ich kúpu nemusíte mať recept od lekára
- ich pôsobenie je prirodzené a užívanie bezproblémové
- viaceré môžete brať nielen na akútne problémy, ale aj preventívne
Základom zloženia sú aktívne látky v podobe tráviacich enzýmov, napríklad ako sú amyláza, lipáza, proteáza či bromelaín, prípadne probiotické kultúry, prebiotická vláknina, extrakty z rastlín a ovocia, vitamíny C a ďalšie látky. Vďaka tomuto zloženiu prospievajú spomínané doplnky výživy celej tráviacej sústave a to komplexne.
Lieky na lepšie trávenie
Okrem voľne dostupných doplnkov výživy viete podporiť svoje trávenie a tiež pôsobiť proti niektorých tráviacim problémom aj prostredníctvom liekov a liečiv. K dispozícii máte aj v tomto prípade rozličné formy od tabliet, cez kvapky až po prášky.
Tu sú najčastejšie typy liečiv v ponuke:
Niektoré lieky pôsobia na plynatosť, zápchu alebo hnačku, iné pomáhajú na metabolické a tráviace poruchy, ďalšie obnovujú trávenie a pôsobia aj na žlčník
Na rozdiel od doplnkov výživy majú lieky:
- oveľa koncentrovanejšie zloženie z účinných látok
- s tým súvisiace aj rýchlejšie a komplexnejšie pôsobenie
- zároveň však treba rátať s rizikom nežiaducich účinkov a kontraindikácií
Výhodou liekov je ich špecializácia a veľký výber zamerania. Siahnuť môžete po tabletkách s obsahom tráviacich enzýmov, ale aj po liekoch určených na plnosť žalúdka, nechutenstvo, zažívacie ťažkosti, problémy so žlčníkom, podporu metabolizmu alebo proti nadmernej kyslosti žalúdka. Všetky lieky sú dostupné bez receptu.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na lepšie trávenie
Výživové doplnky, rôzne čajoviny, prípravky dostupné bez receptu aj liečivá si viete v najlepšom výbere značiek a typov zakúpiť v lekárňach, hlavne v tých internetových. Pochopiteľne, ak budete mať cestu okolo, nájdete ich aj v kamenných.
Kompava Serrapeptase Plus
- Pôsobenie na zápaly a imunitu
- Vplyv na kardiovaskulárny systém
- Podpora pohybového aparátu a podpora trávenia
ColiPrev
- Pomoc pri akútnej detskej kolike
- Utlmenie a odstránenie niektorých príznakov
- Všeobecná podpora trávenia
Nákup cez internet má však viacero zaujímavých výhod:
- ušetríte peniaze, nakoľko ceny v online lekárňach sú obvykle nižšie
- šetríte aj čas, nikam nemusíte ísť ani kvôli objednávke, ani doručeniu
- viete si na jednom mieste porovnať viacero liekov aj prípravkov
- platiť viete nielen hotovosťou, ale aj bezhotovostne
Ak viete nakupovať v eshope, viete tak spraviť aj v internetovej lekárni, z technického hľadiska je to veľmi podobné. Navyše, viaceré väčšie a známejšie lekárne, ako je napríklad [lekaren], majú dokonca ešte lepšie zákaznícke služby.
Tie zahŕňajú lepší výber spôsobov doručenia a kuriérnych služieb, možnosť nákupu aj bez zdĺhavej a otravnej registrácie, možnosť platby nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou, prípadne tiež oveľa rýchlejšie doručenie k vám domov. Objednávka je vecou zopár kliknutí a doručenie v ideálnom prípade 24 až 48 hodín.