Chcete vedieť, čo pomáha a je dobré na nádchu u detí? Tu sú tipy, ako na ňu aj doma

Rinitída, ako sa nádcha odborne nazýva, je pomerne častým problémom u detí, či už ide o súčasť prechladnutia, alebo aj vážnejšieho ochorenia dýchacích ciest. Ide v podstate o zápal nosovej sliznice, ktorý býva spôsobený najčastejšie vírusmi sezónneho charakteru.

Hoci sa nejedná o žiaden život ohrozujúci stav, je nádcha veľmi nepríjemná, nakoľko s ňou bývajú spojené dýchacie problémy. Počas nej totiž príde k opuchu sliznice a k sťaženiu dýchania, rovnako tak k upchatiu nosa alebo výtoku z neho. Čo všetko môže nádchu spôsobiť, aké sú rizikové faktory u detí a či im možno podávať lieky, to sa dozviete teraz.

Ako vzniká nádcha u detí, jej špecifiká a faktory

Nádcha je stav, kedy dochádza k zápalu nosovej sliznice a s tým spojenému opuchnutiu a sťaženému dýchaniu cez nos. Najčastejšie ide o výsledok vírusovej infekcie či o prejav respiračného zápalu, v najhoršom prípade sa pridruží aj bakteriálna infekcia.

V prípade, ak ide o neinfekčný typ zápalu, ide o nádchu alergickú alebo sennú, avšak táto býva typicky sezónneho typu podľa konkrétneho alergénu. V prípade bežnej nádchy sa jedná hlavne o sprievodný znak prechladnutia, čo je typické pre staršie deti. Obvykle tiež existuje súvislosť medzi vznikom nádchy a dlhodobejším oslabením prirodzenej imunity.

Sencor zvlhčovač vzduchu

  • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
  • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
  • Pre zdravý a nerušený spánok

Otrivin Complete

  • Liečba upchatého nosa

Nasivin 0,05 %

  • Zmiernenie opuchu nosovej sliznice
  • Uľahčenie odtoku sekrétov
  • Zníženie bolesti pri zápale stredného ucha

Coldrex

  • Liečba horúčky
  • Odstránenie bolesti
  • Liečba zápalu

Špeciálne u detí však treba brať do úvahy aj tieto podmienky:

  • závažnejší priebeh má nádcha hlavne u dojčiat, hlavne kvôli tomu, že dýchacie cesty sú u nich užšie, ale aj preto, že sa im nos ťažšie vyprázdňuje od hlienov
  • špeciálne u malých bábätiek treba sledovať, či nedochádza k výskytu nadmernej suchosti plienok, apatii, spavosti či suchej pokožky, čo sú komplikácie
  • u väčších detí býva nádcha riešiteľná aj doma, dôležité je zabezpečiť hlavne priechodnosť dýchacích ciest, vyvýšenie hlavy v noci a príjem tekutín
  • akútna nádcha u detí obvykle trvá do 1 týždňa, hlavne u tých starších, u mladších aj 2 týždne, chronická je taká, ak jej trvanie prekročí dobu 4 týždňov

POZOR AJ NA MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE

Tak, ako u dospelých, aj u detí môžu nádchu sprevádzať niektoré druhy komplikácií, ktoré zhoršia priebeh celého problému a môžu privodiť aj ďalšie prejavy a symptómy. Ide hlavne o zápal nosových a prínosových dutín alebo zápal ucha, najčastejšie stredného.

Príznaky a prejavy nádchy u detí

Štandardne sa ako nádcha označuje stav sťaženého dýchania, čiže medzi najviac typické prejavy a príznaky patria tie, ktoré sa týkajú nosa. Vzhľadom na to, že za nádchou môže byť až 200 rôznych vírusov, individuálne možno pozorovať aj ďalšie prejavy.

Toto sú tie symptómy, ktoré bývajú najčastejšie:

Príznaky súvisiace s nosom: Najčastejšie býva nádcha spojená s podrážením sliznice nosa v dôsledku jej zápalu. Dochádza tak k jej začervenaniu, bolestivosti či k páleniu. Objavujú sa aj hlieny a nos tak býva plný, prípadne dochádza k výtoku z neho.

Prejavy týkajúce sa dýchania: Nielen plný nos alebo iné prejavy súvisiace so zápalom jeho sliznice, ale aj kašeľ či ťažšie dýchanie bývajú spojené s nádchou, hlavne ak sa rozšíri do respiračného systému. Kašeľ býva najčastejšie vlhký a produktívny.

Iné priame aj nepriame symptómy: Okrem spomínaných symptómov a javov, ktoré súvisia priamo s dýchacou sústavou, sa môžu individuálne objaviť u detí aj únava, bolesti hlavy, bolesť v uchu, ťažšie prehĺtanie, nadmerná spavosť či zvýšená teplota.

Riešenie nádchy u detí doma

V prípade, že nie je nádcha spojená s nejakými vážnejšími komplikáciami a nedochádza ani k výskytu takých problémov a javov, ktoré by si vynútili odborné lekárske vyšetrenie, môžete riešiť nádchu aj doma v rámci podpornej liečby.

Domáca liečba by mala byť čo najviac komplexná a zahŕňať:

Dopĺňanie tekutín

V prvom rade je pri nádche, ale aj v prípade vážnejších respiračných problémov, nevyhnutné dopĺňanie tekutín do tela. Ideálne na to sú jednak čaje, hlavne zo zázvoru, šalvie, mäty či skorocelu, ale aj škoricový sirup alebo šťava z mrkvy či malín.

Naparovanie

Na uvoľnenie dutín a plného nosa v dôsledku opuchu nosovej sliznice sa výborne hodí aj naparovanie, ktoré je možné aplikovať najmä u starších detí. Najlepšie je použiť zohriatu vodu s harmančekom v hrnci, prípadne aj dlhšiu horúcu sprchu.

Úprava jedálnička a pitného režimu

Dôležitou súčasťou liečby nádchy je aj krátkodobá úprava jedálnička a pitného režimu. Obmedziť treba dráždivé jedlá a nápoje, napríklad mlieko, ktoré zahlieňuje. Naopak, viac konzumovať sa oplatí cesnak, citrusové plody a vývar so zeleninou.

Zvlhčovanie vzduchu

Veľmi dôležité je aj pôsobenie na kvalitu vzduchu v miestnosti, kde sa dieťa nachádza. Suchý vzduch zhoršuje podráždenie nosovej sliznice aj dýchacích ciest, preto je potrebné jeho zvlhčovanie. Nezabudnite ani na pravidelné jednorazové vetranie.

Pokoj na lôžku

Zabúdať v prípade nádchy alebo vážnejších infekcií a zápalov na oddych sa nevypláca, stav by sa mohol zhoršiť hlavne u menších detí. Samozrejmosťou je preto pokojový režim na lôžku, počas spánku zas treba podložiť pod hlavu vankúš navyše.

Spreje, kvapky, výplachy aj tabletky

V prípade, že vaše dieťa bude trápiť intenzívnejšie upchatý nos, viete použiť aj niektoré špeciálne na to určené prostriedky a prípravky. Môže ísť o špeciálne konvičky na výplach nosa, ale aj o rastlinné kvapky, spreje, tabletky, sirupy či roztoky.

Lieky dostupné bez receptu

V prípade vážnejších problémov s kašľom, hlienmi či plným nosom viete siahnuť aj po niektorých voľne predajných liekoch s využitím aj u detí. Tie sú dostupné bez predpisu a založené môžu byť na syntetických aj prírodných látkach.

KEDY JE POTREBNÉ NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Hoci nádcha obvykle nebýva závažná, sú situácie, kedy je lepšie poradiť sa s lekárom. Ide hlavne o prípady, kedy sa vyskytujú ťažké dýchanie, nadmerná spavosť, vysoká horúčka, bolesti v uchu, pretrvávajúci kašeľ a u najmenších detí aj dlhodobý plač.

Výživové doplnky a prípravky na nádchu u detí

V prípade, že vaše dieťa trápi intenzívnejšia nádcha, spojená napríklad aj s niektorými problémami napríklad v hrdle či hlienmi, môžete siahnuť po účinných doplnkoch výživy a prípravkoch. K dispozícii sú bez receptu od lekára.

Sortiment typov aj foriem je pomerne bohatý:

K dispozícii máte konvičky na výplach nosu pre najmenšie deti, ale aj roztoky v spreji do nosa, rôzne kvapky a nosové oleje, rovnako tak cmúľacie tabletky alebo sirupy

Tieto prípravky ponúkajú hlavne nasledovné benefity:

  • ich použitie nie je viazané vyšetrením u lekára a je voľné
  • vďaka prírodným aktívnym látkam je použitie bezproblémové
  • skombinovať môžete viac foriem, napríklad výplach s kvapkami a sprejom

Pokiaľ ide o nosové spreje alebo kvapky, bežne sú založené na rastlinných výťažkoch napríklad z čajovníka austrálskeho, prípadne na roztoku morskej vody. Kúpiť si môžete aj masti na vonkajšiu aplikáciu na nos a jeho okolie pre uľahčenie dýchania, rôzne spreje s éterickými olejmi aj cmúľacie tabletky na zriedenie hlienov a zlepšenie dýchania.

Lieky na nádchu u detí

Ešte účinnejším prostriedkom na nádchu a problémy s ňou spojené sú lieky. Ide o štandardné humánne liečivá pôsobiace hlavne na nosovú sliznicu, hrdlo a hornú časť dýchacích ciest. Pred ich použitím u detí si ale prečítajte príbalový leták.

Pokiaľ ide o ich sortiment, ten zahŕňa takýto výber:

Siahnuť viete po nosových sprejoch na zníženie opuchu sliznice, po sirupoch na zápaly prínosových dutín, po bylinných tabletkách na cmúľanie aj po kvapkách do nosa

Medzi najdôležitejšie charakteristiky liekov patria:

  • väčšina z nich je špecializovaná na konkrétny symptóm
  • ich pôsobenie je intenzívnejšie vďaka lepšej koncentrácii látok
  • na rozdiel od bežných doplnkov si však treba dať pozor na nežiaduce účinky

Sortiment liekov zahŕňa tak fytofarmaká, čiže lieky založené na rastlinných látkach, ako aj liečivá so syntetickými účinnými látkami. Do prvej kategórie patria najmä bylinné extrakty z overených rastlín typu prvosienka, skorocel či horec, do tej druhej látky typu xylometazolíniumchlorid či nafazolíniumnitrát s vplyvom na nosovú sliznicu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nádchu u detí

V prípade, že sa rozhodnete siahnuť po spomínaných sprejoch, kvapkách či iných liekoch a prípravkoch, ich najlepší výber nájdete v lekárni. Nemusí ísť pritom ani o kamennú lekáreň, využiť môžete aj tie internetové.

Sencor zvlhčovač vzduchu

  • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
  • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
  • Pre zdravý a nerušený spánok

Nurofen STOPGRIP

  • Pomoc na chrípku aj prechladnutie
  • Pôsobenie na teplotu a horúčku
  • Vplyvy na nosovú sliznicu

Vibrocil

  • Úľava pri nádche
  • Úľava pri alergii
  • Adjuvant pri otitis media

Aspirin-C

  • Pôsobenie proti bolesti
  • Tlmenie zápalu, horúčky a zvýšenej teploty
  • Vplyv na ďalšie na chrípkové príznaky

Online objednávka má oproti osobnému nákupu tieto výhody:

  • nie je potrebné nikam ísť, nákup vyriešite aj cez mobil a doma
  • doručenie prebieha taktiež priamo u vás, kuriér vám zazvoní pri dverách
  • ušetríte, online lekárne majú obvykle nižšie ceny, ako tie kamenné
  • k dispozícii máte aj viacero možností platby, dokonca aj cez internet

Ak ide o spôsoby platby, najlepší výber a najviac pohodlia pri platení ponúkajú hlavne tie väčšie a overené online lekárne, kde je možné platiť nielen na dobierku či bankovým prevodom, ale aj platobnou kartou, samozrejme cez internet a za pár minút.

Veľkým plusom nákupu vo väčších a overených značkách lekární sú aj bohatší výber prípravkov skladom, lepší výber kuriérnych a doručovacích služieb či rýchlejšie doručenie, aj do 1 alebo 2 dní. Čo sa týka spôsobu nákupu, objednávka prebieha veľmi podobne, ako v bežnom eshope, čiže ide o vec zopár minút, ktorú vyriešite aj cez smartfón.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

18 Hodnotení