Chcete vedieť, čo pomáha, čo je dobré a ako na zahustenie vlasov? Tu sú overené rady

Nie každý má šťastie, aby mal na hlave krásne, husté a objemné vlasy. Niekedy za to môže genetika a dedičnosť, inokedy zas nesprávna starostlivosť alebo nadmerné vypadávanie. Dobrou správou je, že existujú viaceré možnosti, ako pôsobiť na zahustenie vlasov.
Či už ide o prípravky určené na zväčšenie objemu, prostriedky proti nadmernému vypadávaniu alebo zmeny týkajúce sa strihu a starostlivosti o vlasy. Všetky tieto spôsoby majú spoločné prirodzené pôsobenie a tiež komplexnú podporu vlasov, čo sa vám v prípade zahusťovania v kaderníckom salóne nestane. Pozrite sa, čo všetko vám môže pomôcť.
Čo je zahustenie vlasov, ako vznikajú problémy s nimi a aké majú príznaky
Bežný človek by mal mať na hlave okolo 300 tisíc vlasov, no u každého je tento počet individuálny a závisí od mnohých faktorov. Najzásadnejším je pomer medzi rastom a vypadávaním vlasov, z čoho môžu vzniknúť problémy s riedkymi vlasmi aj plešatosťou.
Ak má niekto pocit, že má príliš riedke vlasy, môže si ich zahustiť. Okrem kaderníckych postupov s využitím umelých a iných vlasov je možné riešiť zahustenie aj prirodzene a to podporou rastu vlasov, zväčšení ich objemu a pôsobením proti vypadávaniu. S nedostatočnou hustotou vlasov totiž súvisia najčastejšie tieto spomínané problémy a javy.
Pokiaľ ide o rast alebo vypadávanie vlasov na hlave, jedná sa o komplexný proces:
- každý vlas na hlave vyrastá z vlasovej cibuľky, ktorej vyživovanie priamo ovplyvňuje rýchlosť rastu daného vlasu, ale aj hustotu, pevnosť, lesk a celkový stav vlasu
- v prvej fáze, čiže fáze rastu, dochádza k postupnému vyrastaniu vlasov z vlasových cibuliek, obvyklé tempo u bežného a zdravého človeka je 1 cm za 1 mesiac
- po dokončení rastu nasleduje fáza pokoja, kedy vlas nerastie, táto fáza má štandardne 3 a viac mesiacov práve počet vlasov v tejto fáze najviac ovplyvňuje hustotu
- na záver dochádza k vypadnutiu vlasu, kedy vlas z cibuľky vypadne a celý proces s rastom nového začína odznova, denne takto vypadne zhruba 100 až 200 vlasov
ĎALŠIE PROBLÉMY A SYMPTÓMY
V súvislosti so spomínanou nedostatočnou hustotou vlasov sa môžu objaviť aj problémy so stratou ich pevnosti, zvýšenou lámavosťou a jemnosťou, stratou lesku a pôvodnej pigmentácie, ale aj zhoršením ich vzhľadu v dôsledku nadmernej suchosti či mastnoty.
Príčiny a kedy vznikajú problémy so zahustením vlasmi
Na nízku hustotu a prílišnú riedkosť vlasov vplýva okrem samotného rastu, vypadávania, lámavosti či jemnosti vlasov aj niekoľko iných faktorov a vplyvov. Niektoré z nich sú dlhodobé a ťažko ovplyvniteľné, no na väčšinu je možné pôsobiť.
Medzi príčiny a vplyvy súvisiace s hustotou vlasov patria hlavne:
Genetická predispozícia aj vek: Dedičné faktory patria medzi tie, ktoré je možné len veľmi ťažko ovplyvniť a práve tie predurčujú napríklad aj počet vlasových cibuliek na hlave. Svoj vplyv má aj vek, kde platí, že so starnutím vlasy postupne rednú
Starostlivosť: To, akým spôsobom sa staráte o svoje vlasy, zásadne ovplyvňuje ich hustotu, stav, rast aj padanie. Používanie nesprávnych typov kief a hrebeňov, nadmerné umývanie vlasov, používanie farieb či prílišné fénovanie a kulmovanie im neprospievajú.
Životospráva: Aby mohli vlasy rásť v potrebnom množstve a mali dostatočnú hustotu aj pevnosť, je nevyhnutné ich dostatočné zásobenie živinami. Ak vám chýbajú vitamíny A, B, D alebo E, prípadne selén, horčík či zinok, na hustejšie vlasy zabudnite.
Vplyv ochorení: Stav vlasov a ich početnosť na hlave ovplyvňujú viaceré faktory vo vnútri organizmu. Jedná sa o hormonálne poruchy a hormonálnu nerovnováhu, problémy so štítnou žľazou, poruchy imunity, metabolické ochorenia a vplyv užívaných liekov.
Externé faktory: Nemenej dôležité sú z hľadiska významu a vplyvu aj niektoré externé faktory súvisiace s vlasmi a ich rastom, vypadávaním či stavom. Ide napríklad o stres, UV žiarenie, teplo, chlad, mráz, smog, dym alebo vplyv chemických látok.
Riešenie zahustenia vlasov doma
Zahustenie vlasov je možné riešiť rôznymi spôsobmi, ak však hľadáte domáce recepty, najlepším spôsobom je skombinovanie viacerých možností, či už s potlačením negatívnych vplyvov alebo naopak s podporu tých pozitívnejších.
Medzi dlhodobo najlepšie tipy a overené rady patria:
Zlepšenie životosprávy
Začiatok lepšieho zahustenia vlasov spočíva v zmenách týkajúcich sa životosprávy. Obmedzte alkohol, fajčenie a živočíšne tuky, naopak, jedálniček by mal obsahovať zeleninu, sóju, ryby, rastlinné oleje, orechy a ovocie obsahujúce vitamín C a iné antioxidanty.
Pozor na typ kozmetiky
Ak chcete zlepšiť stav a hustotu vlasov, obmedzte používanie farieb a lakov s obsahom syntetických látok. Rovnako tak obmedzte používanie kozmetiky s obsahom parabénov, naopak, zamerajte sa na tú, ktorá obsahuje prírodné oleje a hydratačné zložky.
Šetrnejšia starostlivosť
Nevyhnutné je prijať tiež režimové opatrenia týkajúce sa zmien v starostlivosti o vlasy. Neumývajte si vlasy príliš často, najviac 3 krát do týždňa, nesušte vlasy šúchaním o uterák, nepoužívajte nadmerne kulmu a fén a používajte jemnejšie hrebene a kefy.
Obmedzenie vonkajších vplyvov
Aby ste zlepšili stav vlasov, podporili ich rast a zahustenie, ale aj zmiernili ich oslabenie či vypadávanie, treba sa zamerať na zníženie negatívnych vonkajších vplyvov. Ide hlavne o vietor, prach, slnečné žiarenie, mráz, stres a cigaretový dym.
Doplnky, prípravky a liečivá
Nevyhnutnou súčasťou aktívnej podpory rastu a zahustenia vlasov sú tiež doplnky výživy pre doplnenie stopových prvkov pre vlasové cibuľky, rovnako tak rôzne vonkajšie prípravky s aktiváciou rastu. Proti vypadávaniu vlasov zas viete použiť lieky bez receptu.
KEDY NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?
Pokiaľ ide o nutnosť lekárskeho zásahu v súvislosti s nedostatočným zahustením vlasov, na odborníka sa obráťte hlavne v prípade, ak dochádza k zastaveniu rastu, nadmernému či koncentrovanému vypadávaniu vlasov alebo k ich väčšej lámavosti.
Výživové doplnky a prípravky na zahustenie vlasy
Pokiaľ by ste chceli lepšie pôsobiť na zdravie vašich vlasov, ich hustotu, lepší rast alebo proti vypadávaniu, najjednoduchšie je siahnuť po voľne dostupných prípravkoch a doplnkoch. Ich veľkou výhodou je, že sú dostupné bez receptu.
Na výber máte pritom veľké množstvo foriem:
Zakúpiť si viete šampóny, kondicionéry, vodičky na vlasy, aktivátory rastu vlasov, balzamy na ich regeneráciu aj vlasové masky a kúry na vyživovanie vlasov
Z hľadiska vlastností a charakteristík sa jedná o prípravky, ktoré:
- majú prirodzené pôsobenie a to aj v rámci prevencie
- sú založené hlavne na prírodných látkach, extraktoch a vitamínoch
- sú bezproblémové, ak ide o kontraindikácie či vedľajšie účinky
Okrem produktov z kategórie kozmetických prípravkov si môžete vybrať aj pomôcky v podobe kvalitných hrebeňov či kief na rozčesávanie vlasov, ale aj vitamínové a minerálové doplnky na vyživovanie vlasových cibuliek. V ich prípade nájdete v zložení predovšetkým vitamíny A, B a E, omega-3 mastné kyseliny a zinok so selénom.
Lieky na zahustenie vlasy
Druhou kategóriou prípravkov, ktoré vám môžu pomôcť na zahustenie vlasov, sú liečivá. Najčastejšie majú podobu dermálnych roztokov a vlasových vodičiek, prípadne aj tabliet a kapsúl, ak sa jedná o produkty na výživu vlasov.
Z hľadiska mechanizmu účinku si viete vybrať z týchto:
K dispozícii sú tabletky a kapsuly na podporu tvorby keratínu, vlasové vodičky proti vypadávaniu a na stimuláciu rastu vlasov a spreje či roztoky na pokožku hlavy
Bez ohľadu na to, ktorý typ liečiv si vyberiete, platí, že:
- ide o lieky s obsahom dlhodobo overených účinných látok
- použitie je možné tak na celkový rast, ako aj konkrétne problémy
- zároveň treba rátať s rizikom možných vedľajších účinkov
Vzhľadom na zloženie účinných látok a to, že vo väčšine prípadov ide o syntetické látky, treba si dať pozor aj na použitie u detí a v tehotenstve. Bezproblémové sú však tie liečivá, ktoré obsahujú mastné kyseliny, vitamíny a stopové prvky na podporu keratínu. Použitie tých ostatných je však väčšinou taktiež bezproblémové.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zahustenie vlasy
Či už si chcete kúpiť nový hrebeň, zlepšiť výživu vitamínovými doplnkami alebo pôsobiť proti nadmernému padaniu liečivami so syntetickými účinnými látkami, najlepší výber nájdete v lekárňach. K dispozícii máte kamenné aj tie internetové.
Pri nákupe online však máte oproti tomu osobnému viacero výhod:
- prvou je cenová úspora, ceny v online lekárňach bývajú nižšie
- druhou je rýchlosť, objednávku zvládnete spraviť za pár minút
- treťou je pohodlie, nemusíte nikam ísť, kuriér vám prípravky donesie domov
- štvrtou je možnosť jednoduchého porovnania na jednom mieste
Tieto výhody, ale aj mnohé iné, platia všeobecne pre nákup cez internet, no aj tak záleží na tom, ktorú online lekáreň si zvolíte. Dôvodom totiž je, že tie známejšie a väčšie, ako je napríklad aj [lekaren], majú širší sortiment skladom a lepší servis.
Ten spočíva napríklad v jednoduchšej objednávke bez zdržujúcej registrácie, možnosti platenia viacerými spôsobmi vrátane toho najpohodlnejšieho, čiže platobnou kartou, vo väčšom výbere doručovacích služieb alebo v lepších cenových zľavách a pravidelných akciách. Práve vďaka tomu najviac vyniknú výhody online nákupu.
Lucinka píše 04 novembra 2019 o 17:35