Chcete vedieť, čo pomáha na migrénu? Tu sú príčiny, prejavy aj 4 možnosti riešenia

Chcete vedieť, čo pomáha na migrénu? Tu sú príčiny, prejavy aj 4 možnosti riešenia

Poznáte to, keď sa vám zrazu zahmlí pred očami, cítite sa nevoľno, neznesiete svetlo a zvuky  a začnete cítiť silnú pulzujúcu bolesť hlavy? V tom prípade pravdepodobne patríte medzi 17 % žien a 5 % mužov, ktorí trpia migrénami.

Niekedy ide o krátkodobú záležitosť trvajúcu pár hodín, inokedy o stav trápiaci vás aj niekoľko dní. Prečo a ako bolesť vzniká a čo je dobré na migrénu, čo si dať na jej zmiernenie, na to všetko vám odpovieme v nasledovných riadkoch.

Čo je migréna, ako vzniká a aké má príznaky

Migréna je najzávažnejšia primárna bolesť hlavy vzhľadom na častý výskyt a nepriaznivý vplyv na kvalitu života. Je to chronické záchvatovité ochorenie, ktoré sa prejavuje opakovanými paroxyzmálnymi bolesťami hlavy najčastejšie pulzujúceho charakteru.

Predpokladá sa, že bolesť vzniká roztiahnutím ciev a opuchom mozgu. V bolesti sa identifikoval zvýraznený pulz v rámci hlavy a mozgu. Bolesť hlavy stupňuje aj každá fyzická a psychická činnosť. Pacient v migrenóznom záchvate vyhľadáva ticho, prítmie a pokoj.

Migralgin

  • Na bolesti

Nurofen Rapid 400 mg

  • Proti bolesti hlavy

Panadol Migréna

  • Bolesť hlavy a migréna

Ibalgin 400

  • Proti bolesti
  • Na horúčku a zápal
  • Doplnková liečba

Panadol Novum

  • Proti bolesti
  • Zníženie horúčky
  • Tlmenie príznakov

Príznaky migrény sú vegetatívne a senzorické:

  • vegetatívne symptómy sú najčastejšie a patrí sem: nauzea, dávenie, hnačky pričom počas záchvatu sa intenzita bolesti obvykle stupňuje, zvracanie býva najčastejšie na vrchole bolesti niekedy s následnou celkovou úľavou
  • senzorické príznaky sa vyskytujú pomerne často a pacienti počas migrenózneho záchvatu zle tolerujú svetlo a zvuky, pričom bolesti hlavy a vegetatívne príznaky sa pri vizuálnych a akustických podnetoch zintenzívňujú

Príčiny a kedy vzniká migréna

Príčin vzniku migrenózneho ataku môže byť viacero. Spúšťačov je naozaj veľa, ale záchvat migrény vyprovokuje u väčšiny pacientov kombinácia viacerých vyvolávajúcich faktorov, pričom jednotlivé faktory sú spravidla dobre tolerované.

Tu sú najčastejšie príčiny migrény:

  • Vrodená predispozícia: Je prekvapivé, koľko migrén je „zdedených“ najčastejšie z matky na dcéru. Ak sa preto objavila migréna vo vašej rodine je veľký predpoklad, že ňou budete trpieť aj vy.
  • Dlhodobá námaha a stres: Medzi časté príčiny patrí aj psychické preťaženie a stres. Namáhavá a dlhotrvajúca práca, choroba, nedostatok spánku, ale aj citové problémy v rodine, v práci, zmeny v živote či úzkosť spôsobujú záchvaty.
  • Potraviny: Odporúča sa vyhýbať sa potravinám, ktoré sa všeobecne považujú za spúšťače migrén ako syr, čokoláda, orechy, alkohol, káva. Nemusíte ich vyradiť úplne, ale dávajte si pozor na ich množstvá a sledujte, ktoré vám škodia.
  • Prostredie: Záchvaty migrény môže spúšťať aj okolité prostredie, týka sa to najmä senzitívnejších osôb. Môže to byť prudké, alebo blýskajúce sa svetlo, hlasný zvuk, silné vône, jas svetla, zmeny teploty, prievan, ale dokonca aj blížiaca sa zmena počasia.
  • Hormonálne zmeny: Patrí sem: menarché, menštruácia, tehotenstvo, menopauza, antikoncepcia. Migréna sa vyskytuje u 17 % žien a len u 5% mužov, čo tiež svedčí o uplatňovaní ženských pohlavných hormónov v jej patogenéze.
  • Lieky: Je paradoxom, že často práve lieky na bolesť vyvolávajú bolestivú migrénu. Okrem toho si dajte pozor na lieky na spanie, antikoncepciu, lieky na hormonálnu liečbu a predovšetkým na kombináciu viacerých liečiv.
  • Príznak ochorenia alebo poruchy: Poslednou kategóriou sú ochorenia, ktoré sú vážne a  mal by ich diagnostikovať lekár, hlavne, ak sú záchvaty príliš časté a silné, spojené s inými prejavmi. Ide napríklad o nádor, mozgovú mŕtvicu, abnormálnu štruktúru mozgu a iné.

Riešenie migrény doma

Ak vás trápia migrény len občas, môžete ešte pred návštevou lekára skúsiť čo pomáha na silnú migrénu v rámci režimových opatrení týkajúcich sa najčastejších príčin, ktoré tieto stavy vyvolávajú. Ide o najjednoduchšie metódy, ktoré by vám mali od atakov migrény uľaviť.

Tu je pár možností, ktoré najviac pomáhajú na migrénu:

Pitný režim a strava

Veľakrát by ste sa mali najskôr zamyslieť, či ste v daný deň vypili dostatok tekutín. Najideálnejšou voľbou je čistá voda. Do jedálnička je vhodné zaradiť potraviny s obsahom medi ako vajcia, tmavé pečivo, hydina, ryby, nízkotučné mliečne výrobky, zázvor, strukoviny, zelenina, čerešne, ananás, olivy, bylinné čaje.

Pohyb a spánok

Druhou možnosťou je dopriať si dostatok spánku a oddychu a pritom nezabudnúť na pohyb. Najlepšie sú relaxačné cvičenia ako jóga. Ak nechcete cvičiť, choďte aspoň na dlhú prechádzku na čerstvom vzduchu. Ak už záchvat príde, doprajte si ticho, temno, pokoj a studené obklady.

Terapie

Na prevenciu vám pomôže aj úprimný smiech, pamäťové cvičenia, masáže, ale aj terapie. Veľmi príjemné sú aromaterapie spojené s masážou šije a krku. Skúsiť môžete aj akupunktúru či akupresúru. Mnohým ľuďom pomáha aj muzikoterapia. Existuje dokonca hlbinná terapia, ktorá odstraňuje migrénu spôsobenú psychickou príčinou.

Čo je nevhodné

V prípade migrén zabudnite na alkohol, fajčenie a hlavne stres. Migréna sa objavuje často v stresovej situácii alebo keď situácia odznie. Obmedzte aj nevhodné jedlá ako údeniny, orechy, tučné mliečne výrobky, fermentované potraviny, paradajky, cibuľa, citrusy, banány, príliš korenené jedlá, alkohol, plesňové syry, kofeín alebo čokoláda.

Výživové doplnky na migrénu

Dobrou správou je, že ak vás migrény trápia len občas, pomoc nájdete aj vo forme výživových doplnkov. Ak ich skombinujete s vyššie spomínanými opatreniami, môžete sa atakov rýchlo a ľahko zbaviť.

Tieto výživové doplnky pritom pôsobia veľmi jednoducho:

V ich obsahu sa nachádzajú bylinné výťažky a vápnikhorčík, koenzým Q10, vitamíny D, C, B, Eomega 3 kyseliny

Pre výživové doplnky tohto typu sú typické nasledovné vlastnosti:

  • kúpiť si ich môžete voľne, keďže to nie sú lieky na predpis, netreba teda absolvovať ani vyšetrenie
  • užívanie je zväčša bez problémov čo sa týka vedľajších účinkov alebo kontraindikácií s inými prípravkami
  • väčšinu prípravkov je možné užívať dlhodobo, napríklad aj niekoľko týždňov, tiež aj v rámci prevencie

Medzi najviac vyhľadávané výživové doplnky patria tie, ktoré obsahujú  rimbabu obyčajnú, archangeliku, majorán, guaranu, pupalku, rozmarín, levanduľu, valeriánu či ginkgo a vitamínyminerály. Pri nákupe nepotrebujete recept, preto si ich viete objednať aj cez internet, čo je rýchlejšie, lacnejšie a pohodlnejšie.

Lieky na migrénu

Sú však situácie, kedy nepomôžu internetové rady z kolónky „čo funguje na migrénu“ a výživové doplnky, ale je nutné užiť liek obsahujúci silnejšie látky. Väčšinou ide o lieky, ktoré majú širšie účinky, nielen na migrénu, pričom dostupné bývajú bez predpisu a vyšetrenia.

Tieto lieky sú založené na nasledovnom mechanizme fungovania:

Obsahujú paracetamol alebo ibuprofen proti bolestiam malej až strednej intenzity a na znižovanie horúčku a kyselinu acetylsalicylovú na tlmenie bolestí rôzneho pôvodu

Lieky pomáhajúce na migrénu majú tieto charakteristiky:

  • ak ich chcete užívať bez indikácie alebo konzultácie s lekárom, väčšinou je to možné len niekoľko dní
  • podľa zloženia môžu lieky pôsobiť na viac druhov oblastí, napríklad aj na horúčku či zápal
  • na výber býva veľké množstvo veľkostí balenia a liek si môžete kúpiť voľne bez predpisu, hoci potom je používanie obmedzené

Pri výbere by si mal pacient nechať poradiť od lekárnika alebo si prečítať recenzie na internete, pretože lieky proti bolesti hlavy majú odlišný mechanizmus účinku a zameriavajú sa na rôzne príčiny bolesti. Niektoré preto okrem bolesti potláčajú aj zápal, či horúčku.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na migrénu

Kým výživové doplnky možno kúpiť aj v špecializovaných obchodoch, v prípade liekov na migrénu je kúpa možná len v lekárňach. Najlepšou a najefektívnejšou možnosťou nákupu sú internetové lekárne a to pre oba typy prípravkov.

Migralgin

  • Na bolesti

Nurofen Rapid 400 mg

  • Proti bolesti hlavy

Panadol Migréna

  • Bolesť hlavy a migréna

Ibalgin 400

  • Proti bolesti
  • Na horúčku a zápal
  • Doplnková liečba

Panadol Novum

  • Proti bolesti
  • Zníženie horúčky
  • Tlmenie príznakov

Takýto spôsob má viacero výhod:

  • nemusíte nikam chodiť, všetko vybavíte z domu cez počítač alebo smartfón
  • ušetríte na cene prípravku, tá býva v online lekárni vždy nižšia
  • ak si kúpite väčšie balenia, dopravu máte zvyčajne zadarmo
  • platiť viete aj bez hotovosti, väčšina lekární umožňuje platbu kartou online

Pri výbere konkrétnej lekárne však berte ohľad nielen cenu, ale aj na šírku sortimentu liekov a výživových doplnkov, ich dostupnosť skladom a aj referencie. Je dobré využívať služby známych online lekární.

Tieto lekárne ponúkajú najlepší pomer výhodnej ceny, dostupnosti, šírky ponuky a zároveň aj služieb pre zákazníkov. Nepozerajte sa vždy len na cenu a rozdiel pár centov, ak bude doručenie trvať niekoľko dní. Naopak, dostupnosť skladom a doručenie do 24 až 48 hodín je to, čo je najväčšou prednosťou online nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.78

41 Hodnotení