Chia olej: Použitie na pleť, tvár, vlasy a iné účinky, skúsenosti, dávkovanie a cena

Chia olej: Použitie na pleť, tvár, vlasy a iné účinky, skúsenosti, dávkovanie a cena

Tak, ako aj z mnohých iných semien a jadier rôznych plodín a rastlín, aj z chia semien je možné vyrobiť olej. Ide o typ oleja, ktorý je lisovaný za studena a ktorý vďaka tekutej podobe umožňuje využiť pozitívne účinky semienok vo vnútri ako aj navonok.

Olej je možné použiť v kuchyni na dochutenie, ale aj na pravidelnejšie a cielené dávkovanie za účelom využitia jeho účinkov napríklad na krvný tlak, trávenie, energiu a vitalitu. Navonok ho viete využiť aj na zábaly na vlasy alebo na pleť, pokožku a tvár. Na čo všetko vám môže Chia olej pomôcť a aké by malo byť dávkovanie, to sa dočítate ďalej.

Čo je Chia olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Chia olej je rastlinným olejom lisovaným studenou technológiou, ktorý je vyrábaný z chia semienok. Tie pochádzajú z Mexika a už v staroveku boli považované za prírodné životabudiče a stimulanty energie. Olej sa ľahko vstrebáva, má orechovú arómu a svetlo žlté sfarbenie, hoci semienka sú skôr čierne. Je považovaný za kráľa olejov.

To, prečo je tak cenený, je jeho zloženie. Nachádzajú sa tu totiž omega-3 a omega-6 mastné kyseliny v ideálnom pomere, rôzne vitamíny od A, D, E až po K, kyselina linolová, antioxidačné látky, vláknina, proteíny a minerály typu draslík či zinok.

Super kokos & chia – pleťový olej

 • vhodný na regeneráciu pokožky, odstraňovanie make-upu
 • relaxačné masáži a vlasovej starostlivosti

BIO Chia olej

 • Vhodný pre suchú pleť so sklonmi k začervenaniu
 • Pomáha predchádzať vzniku vrások a dodáva pokožke zdravý vzhľad
 • Reguluje mastnotu pleti

Chia semienka GymBeam

 • Zdroj vlákniny, antioxidantov, bielkovín, omega-3 mastných kyselín, vápnika, vitamínov a minerálov

Mnohé z týchto látok sú dôležité a ich nedostatok vyvoláva tieto negatívne vplyvy:

Nedostatok vitality: Látky obsiahnuté v Chia oleji pomáhajú na energiu a zvýšenie výkonnosti, ich nedostatok sa prejaví únavou a zníženou vitalitou.

Zhoršenie zdravia kože: Pokiaľ ide o pokožku, tu môžete mať problémy s jej pevnosťou či hydratáciou, v prípade poranení bude dlhší čas potrebný na hojenie.

Tráviace problémy a ťažkosti: Ide o zhoršenie trávenia, spomalenie metabolizmu, črevné ťažkosti a aj súvisiace problémy s vysokou hladinou cholesterolu.

Čo sa týka užívateľov, pre ktorých je tento olej extra prospešný, sem patria:

 • muži aj ženy, ktorí chcú zlepšiť zdravie, pružnosť a vzhľad pokožky
 • seniori s problémami ohľadom srdca, ciev, cholesterolu či krvného tlaku
 • ľudia vystavení oxidačnému stresu a škodlivým vplyvom okolia
 • každý, kto má problémy s metabolizmom, trávením a vylučovaním žlče

EXISTUJE RIZIKO VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV?

Na rozdiel od niektorých iných olejov, v prípade Chia oleja sa netreba obávať žiadnych vážnejších vedľajších účinkov. Krátkodobo sa však môžu objaviť zažívacie ťažkosti na úvod užívania, do úvahy treba brať aj možné riziko alergickej reakcie.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Chia oleja

Pokiaľ ide o využitie Chia semien, veľmi často sa používajú v kuchyni na rozličné recepty vo svojej prirodzenej podobe. Zakúpiť si však viete aj niektoré hotové prípravky a produkty, či už z kategórie potravín alebo výživových doplnkov perorálneho typu.

Tu sú najdôležitejšie informácie o jednotlivých formách:

Vnútorné použitie Chia oleja: Ak ide o použitie oleja vnútorne, v zásade všetky typy a značky olejov sú určené na takýto spôsob ich využitia. To je možné nepriamo, čiže do jedál v kuchyni, ale aj priamo.

Nepriame použitie v jedlách je hlavne v studenej kuchyni, čiže vtedy, ak ide o rôzne šaláty, omáčky, mäso, syry, zeleninu a podobne. Priame použitie je konzumáciou určitej dávky, kedy olej prehltnete z lyžičky.

Vonkajšie použitie Chia oleja: Čo sa týka vonkajšieho použitia Chia oleja, to je možné na pokožku, nechty aj vlasy. Olej môžete využiť na rôzne domáce masky, krémy, zábaly, alebo aj nakvapkaním na miesto.

Všeobecne platí, že neexistuje žiadne obmedzenie ohľadom miesta, kde je možné olej aplikovať. Môže to byť na tvár, dekolt, ruky, nohy aj okolie nechtov a tiež do vlasov. Pozor si dajte jedine pri poraneniach.

Pokiaľ ide o základné zásady použitia a dávkovania, tak platí, že:

 • pri vnútornom použití sa odporúča 1 polievková lyžica denne
 • alternatívou je dávkovanie 1 čajovej lyžičky ráno a 1 večer
 • v prípade vonkajšieho použitia môže byť dávka 2 lyžíc denne
 • na vlasy a rany nanášajte olej až po dobrom opláchnutí a vyčistení

Účinky a na čo Chia olej pomáha

Chia olej viete teda využiť navonok aj pre vnútorné použitie, presne podľa toho, ako potrebujete. Výhodou je, že olej možno používať aj v rámci prevencie, aj na akútne problémy. Pri dlhodobom používaní si ale robte aj prestávky.

Čo sa týka oblastí, kde má Chia olej účinky, sem patria:

Trávenie a metabolizmus

Pokiaľ ide o fungovanie tráviacej sústavy, látky obsiahnuté v Chia oleji pomáhajú celkovo na trávenie, metabolizmus a črevnú peristaltiku. V oleji je aj dostatok vlákniny na prečistenie čriev, ak máte problémy so zápchou či vylučovaním žlče, pomôže vám.

Chudnutie a detoxikácia

V prípade, že trpíte nadváhou a potrebujete sa zbaviť nadbytočných kilogramov, môžete využiť olej aj v tejto oblasti. Pomôže vám na detoxikáciu organizmu od škodlivých látok, lepšie spaľovanie tukov a znižuje chuť do jedla, čo pomáha na hmotnosť.

Srdce, cievy a krvný obeh

Bohaté zloženie mastných kyselín a viacerých stopových prvkov prispieva k pozitívnemu účinku Chia oleja aj na srdce, cievy a krvný obeh. Pomáha na vysoký krvný tlak, cholesterol aj hladinu cukru v krvi, posilňuje steny ciev a srdcový sval.

Vonkajšie účinky

Čo sa týka vonkajšieho pôsobenia Chia oleja, ten môžete použiť na posilnenie kože, vlasov aj nechtov. Pomáha na zníženie lámavosti nechtov a vlasov, na lepšiu výživu pokožky, psoriázu a lupienku, na suché vlasy, pleť aj kožu, na ekzém a aj zápaly kože.

Imunita, vitalita a obranyschopnosť

Látky nachádzajúce sa v Chia oleji podporujú aj prirodzenú imunitu a antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom. Vplývajú aj na nervový systém, energetický metabolizmu, zvyšujúc vitalitu a energiu, zlepšujú koncentráciu a pamäť a znižujú únavu.

Ostatné vplyvy

Medzi ďalšie účinky patrí pôsobenie na stav svalov, kostí a kĺbov, hlavne ak ide o posilnenie kostí a svalov a ich zdravia. Taktiež olej pomáha na zuby, lepšie vstrebávanie niektorých vitamínov a má celkové protizápalové a antiseptické pôsobenie v tele.

SKÚSTE AJ ĎALŠIE OLEJE

Okrem Chia oleja môžete využiť aj niektoré iné prospešné oleje, napríklad Arganový olej, Rakytníkový olej, Tekvicový olej či Sezamový olej. Mnohé z nich majú tiež bohaté účinky na trávenie, imunitu, pokožku či srdce a tak sa vedia navzájom dopĺňať.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Chia olejom

Ak vás zaujímajú aj praktické otázky súvisiace s Chia olejom, napríklad možnosť používania počas tehotenstva a dojčenia, prípadné zdravotné kontraindikácie alebo konkrétne príklady pre recepty v kuchyni, kde možno olej využiť, stačí si pozrieť niektoré internetové fóra a diskusie. Tie obsahujú viaceré témy.

Toto je prehľad tých, ktoré sa opakujú najčastejšie:

Sú nejaké prekážky či kontraindikácie k tomuto oleju?

V zásade nie, no niektoré liečivá alebo ochorenia môžu kolidovať s účinkami Chia oleja a vtedy môže prísť ku komplikáciám. Ide o nízky krvný tlak, nádorové ochorenia prostaty či cukrovku, prípadne lieky na tieto problémy alebo lieky na riedenie krvi.

Môže sa Chia olej používať u tehotných a dojčiacich žien?

To závisí vždy od konkrétneho prípravku a produktu, pred použitím si teda dobre prečítajte príbalovú informáciu. Ak neprichádza k alergii alebo k nafukovaniu, možné to je, ale väčšina produktov sa neodporúča. Poraďte sa preto radšej najskôr s lekárom.

Kde v kuchyni a na aké recepty je olej najlepšie použiť?

Ak ide o využitie Chia oleja v rámci potravín, môžete ho použiť na dochutenie hotových jedál aj surovín. Najčastejšie sa využíva na zálievky, dresingy, šaláty, nátierky, pomazánky, cestoviny, do ryže, do jogurtov, ale aj k zelenine, rybám alebo mäsu.

Akým spôsobom si vybrať najvhodnejší druh Chia oleju?

Siahnite vždy a iba po 100 % čistom chia oleji bez akýchkoľvek prímesí alebo ďalších iných olejov v kombinácii. Zamerajte sa na známejšie značky, bio kvalitu pôvodu oleja a tiež na to, aby v zložení neboli konzervačné látky, farbivá alebo umelé arómy.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Chia olej

Na rozdiel od niektorých iných semien, v prípade chia semienok je možné využitie oleja z nich iba v jednej a to tekutej forme. Na druhú stranu, tieto prípravky môžete nájsť v pomerne veľkom výbere rozličných značiek, veľkostí balenia a kvality.

Ak ide o využitie tohto oleja, to môže byť až v troch podobách:

Prvou je použitie v kuchyni na dochutenie niektorých druhov jedál a surovín, druhou perorálne užívanie na lyžičke a treťou použitie navonok na kožu, nechty aj vlasy

Bez ohľadu na to, po ktorej značke alebo type oleja siahnete, v každom prípade:

 • získate produkt, ktorý je dostupný a predajný voľne bez lekára či predpisu
 • sa nemusíte báť o zloženie, zväčša ide o 100 % čisté oleje bez prísad
 • viete olej aplikovať navonok aj vnútorne a to preventívne aj dlhodobo

Ak ide o výber konkrétnej značky alebo typu, treba sledovať hlavne pôvod a kvalitu daného oleja. Podmienkou je, aby bol lisovaný za studena a obsahoval iba čisto chia semená, aby bol bez nejakých iných prísad alebo syntetických prímesí a mal svetlo žlté sfarbenie. Po otvorení oleja by mal ma jemnú orechovú arómu a chuť, je to znamenie, že je čerstvý.

Čo sa týka použitia Chia oleja, to je bez problémov možné v rámci studenej kuchyni, napríklad do šalátov, nátierok, pomazánok či k syrom alebo zelenine, ako aj pravidelné dávkovanie ráno a večer. Vo väčšine prípadov sa olej dávkuje po 1 lyžičke.

Využitie tekutej formy je možné aj navonok, hlavne ak ide o pleť, nechty a vlasy, kde sa aplikuje lokálne v podobe zábalov alebo priamo s následnou masážou. Aby ste mohli olej a jeho účinky využiť čo najlepšie, je nevyhnutné aj jeho správne uchovanie v tme a pri bežnej izbovej teplote. Väčšinu olejov treba spotrebovať do 3 mesiacov od otvorenia.

Super kokos & chia – pleťový olej

 • vhodný na regeneráciu pokožky, odstraňovanie make-upu
 • relaxačné masáži a vlasovej starostlivosti

BIO Chia olej

 • Vhodný pre suchú pleť so sklonmi k začervenaniu
 • Pomáha predchádzať vzniku vrások a dodáva pokožke zdravý vzhľad
 • Reguluje mastnotu pleti

Chia semienka GymBeam

 • Zdroj vlákniny, antioxidantov, bielkovín, omega-3 mastných kyselín, vápnika, vitamínov a minerálov

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Chia olej

Hoci Chia olej viete objednať aj v niektorých eshopoch s bio olejmi a podobnými prípravkami, lepšou voľbou je nákup v lekárni. Viete si k nemu totiž dokúpiť aj iné doplnky výživy a prípravky, ktoré môžu podporiť jeho pôvodné účinky a vplyvy.

Dajte však prednosť online lekárňam pred kamennými, nakoľko tie:

 • majú lepší výber skladom, hlavne známejšie značky
 • ponúkajú viac pohodlia pri nákup, objednávku vybavíte aj cez smartfón
 • nemusíte nikam chodiť, kuriér vám zásielku prinesie domov
 • máte k dispozícii možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj cez internet

Práve tie väčšie a viac overené internetové lekárne disponujú napríklad pri platbe nielen štandardnou dobierkou či platením cez internet banking, ale aj možnosťou zaplatiť platobnou kartou a online. Rovnako tak majú väčší výber spôsobov doručenia.

To sa prejaví napríklad rýchlejším doručením aj do 24 až 48 hodín až k vám domov, prípadne možnosťou osobného vyzdvihnutia na pobočke. K dispozícii máte tiež jednoduchší spôsob objednávky aj bez zdržujúcej registrácie, možnosť získania zákazníckych zliav a benefitov do budúcnosti a viaceré lekárne ponúkajú aj doručenie zdarma.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

20 Hodnotení