Chia semienka: Dobré aj zlé skúsenosti, účinky na chudnutie a zdravie a na čo sú dobré

Chia semienka: Dobré aj zlé skúsenosti, účinky na chudnutie a zdravie a na čo sú dobré

Chia semienka sú považované za jednu z najzdravších potravín na svete, určite ak ide o podobné druhy semiačok. Hoci pochádzajú až z ďalekého Mexika, veľmi dobre sa udomácnili aj u nás, hoci ich konzumácia nie je ešte taká bežné, ako pri iných druhoch.

Ich užívanie môže mať viacero foriem. Pridať ich môžete do smoothie aj iných receptov, využívajú sa aj v olejoch a niektorých doplnkoch výživy. Ak chcete vedieť, čo to Chia semienka sú, ako ich užívať, aké je dávkovanie, koľko semien denne konzumovať, alebo aj to, či ich možno jesť počas tehotenstva a či majú vedľajšie účinky, čítajte ďalej.

Čo sú Chia semienka, aký majú pôvod a ako sa prejavuje ich nedostatok

Chia semená sú potravinou, ktorá pochádza z Mexika a oblasti Strednej Ameriky, kde má ich konzumácia a použitie históriu starú už niekoľko tisíc rokov. V staroveku sa považovali za prírodný stimulant energie, vytrvalosti a univerzálny životabudič. Veľkosťou sa podobajú ľanovým semienkam, najčastejšie majú čierne, hnedé a biele zafarbenie.

Hoci sú na prvý pohľad veľmi malé, zloženie ich obsahových a prospešných látok je až neuveriteľne bohaté. Nájdete v nich zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, množstvo vlákniny, antioxidanty, minerály, proteíny, vitamíny skupiny B a karbohydráty.

Chia semienka GymBeam

 • Zdroj vlákniny, antioxidantov, bielkovín, omega-3 mastných kyselín, vápnika, vitamínov a minerálov

Kurkumin komplex forte

 • Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach
 • Všeobecná pomoc na trávenie a metabolizmus
 • Vplyv na imunitu a obranyschopnosť

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Viacero látok obsiahnutých v týchto semená je pre telo potrebných pre:

Srdce a cievy: Vďaka zdravým mastným kyselinám aj antioxidantom dochádza k preventívnemu pôsobeniu na krvný obeh, hladinu cukru a fungovanie ciev.

Trávenie a metabolizmus: Množstvo vlákniny a minerálov je nenahraditeľných pre správne fungovanie tráviaceho systému a čriev a tiež zdravého priebehu metabolizmu.

Vitalitu a energiu: Nedostatok mnohých látok obsiahnutých aj v Chia semienkach sa prejaví zníženým výkonom, horšou vitalitou alebo nadmernou únavou organizmu.

Pokiaľ ide o to, kto a kedy by mal najviac konzumovať tieto semená, tak:

 • všetci ľudia, ktorí chcú podporiť správne trávenie a stav čriev
 • muži aj ženy s nadváhou, ktorí majú problém s hladom a metabolizmom
 • každý, kto chce preventívne pôsobiť na srdce, cievy aj proti cukrovke
 • všetci dospelí aj deti, ktorí sú vystavení nadmerným stresovým vplyvom

SÚ TU NEJAKÉ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY?

Chia semienka sú bezproblémovou potravinou, no treba dodržiavať zásady týkajúce sa maximálnej dennej dávky pri konzumácii, v opačnom prípade môže prísť ku krátkodobým zažívacím problémom. Ovplyvňujú aj vstrebávanie vitamínov a minerálov.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Chia semienok

Pokiaľ ide o využitie Chia semien, veľmi často sa používajú v kuchyni na rozličné recepty vo svojej prirodzenej podobe. Zakúpiť si však viete aj niektoré hotové prípravky a produkty, či už z kategórie potravín alebo výživových doplnkov perorálneho typu.

Tu sú najdôležitejšie informácie o jednotlivých formách:

Surové semiačka: V potravinách, obchodoch so zdravými výrobkami, eshopoch a dokonca aj v lekárňach si viete zakúpiť surové semienka a to od rôznych výrobcov s viacerými hmotnosťami. Ak sa dá, dajte prednosť tým v bio kvalite.

Doplnky výživy: Tak, ako aj v prípade niektorých iných plodov či bylín, aj Chia semená sa využívajú v podobe hotových produktov a doplnkov výživy. Najčastejšie ide o oleje s vnútorným aj vonkajším využitím a tabletky či kapsule.

Potraviny a suroviny: Pokiaľ ide o inú formu hotových produktov, viaceré eshopy aj lekárne majú vo svojom sortimente aj rôzne potraviny a suroviny s obsahom Chia semien. Môže ísť o raňajkové cereálne kaše, ale aj rozličné tyčinky a sušienky.

Čo sa týka konzumácie, užívania a dennej dávky semien, tak:

 • odporúčaná denná dávka surových semien je 15 g, čo je 1 kopcovitá lyžica
 • ak ide o oleje, väčšina výrobcov odporúča 1 čajovú lyžičku ráno aj večer
 • v prípade iných doplnkov výživy sa riaďte príbalovou informáciou výrobcu
 • vzhľadom na ich vplyv na vitalitu nekonzumujte Chia semená pred spaním

Účinky a na čo Chia semienka pomáhajú

Chia semená majú vďaka bohatému zloženiu účinných látok viacero pozitívnych vplyvov a účinkov, či už ide o kardiovaskulárny systém, trávenie alebo vplyv na nervový systém a psychickú vitalitu. Pomáhajú navonok, napríklad na zdravie pokožky.

Ak ide o tie oblasti, kde je ich pôsobenie najlepšie, sem patria:

Kardiovaskulárny systém

Vďaka zdravým mastným kyselinám pôsobia Chia semiačka aj v rámci prevencie proti ochoreniam a problémom srdca a ciev. Podporujú znižovanie krvného tlaku a jeho úpravu, taktiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi a stabilizujú cukor v krvi.

Tráviaci systém a zažívacie ťažkosti

Ak máte problémy so zápchou a celkovo tráviace ťažkosti, Chia semiačka vám môžu pomôcť aj vďaka tomu, že sú dobrým zdrojom vlákniny. Podporujú prečistenie čriev a ich peristaltiku, znižujú nadmernú chuť do jedla a podporujú metabolizmus a detoxikáciu.

Stav pokožky, vlasov a pleti

Z vonkajších účinkov je kombinácia viacerých minerálov, vitamínov a mastných kyselín v semenách prospešná pre kožu aj vlasy. Ide jednak o vyživovanie pokožky, zabránenie jej predčasnému starnutiu a o zároveň o prostriedok proti lámaniu vlasov.

Pohybový aparát a jeho zdravie

V rámci bohatého zloženia sa v semiačkach nachádzajú aj zložky zlepšujúce stav svalov, kostí a kĺbov. Pomáhajú napríklad na budovanie tenkých svalových vlákien, udržiavajú dostatočne pevné kosti a celkovo zvyšujú výkonnosť celého pohybového aparátu.

Nervový systém a psychická vitalita

Chia semená obsahujú aj látky, ktoré podporujú fungovanie nervového systému. Pôsobia na energetický metabolizmus, potláčajú únavu, zvyšujú vitalitu a výkonnosť, zlepšujú koncentráciu a pamäť a sú prevenciou voči Alzheimerovej chorobe.

Ďalšie pôsobenie a účinky

Ak ide o ostatné vplyvy a benefity pre zdravie, Chia semiačka môžu pomôcť aj v boji proti oxidačnému stresu, voľným radikálom a predčasnému starnutiu buniek, na niektoré druhy nádorov, na podporu zdravých zubov a celkovo proti zápalom v tele.

SKOMBINUJTE AJ INÉ SEMIAČKA

Pokiaľ ide o Chia semiačka, ich pozitívne účinky je vhodné doplniť konzumáciou aj iných druhov semien, napríklad ľanových, sezamových alebo tekvicových. Získate tak rozmanitejšie zdroje viacerých zdravých mastných kyselín, vitamínov aj minerálov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Chia semienkami

O Chia semiačka sa väčšina ľudí zaujíma z hľadiska ich konzumácie a pozitívnych vplyvov, no internetové fóra a diskusie obsahujú aj témy týkajúce sa napríklad užívania v niektorých situáciách alebo kontraindikácií a možných rizík. Mnoho žien zaujíma napríklad o obdobie tehotenstva, celiatici zas o alergiu na lepok.

Medzi najviac rozoberané otázky a dotazy patria:

Ako je to s užívaním Chia semiačok u tehotných a dojčiacich žien?

V tehotenstve je možné tieto semiačka konzumovať, no dodržujte pri tom maximálnu dennú dávku. Ak ide o konzumáciu semien Chia počas dojčenia, v prípade, že u dieťaťa nedochádza k alergickej reakcii a k nafukovaniu, v primeranom množstve to možné je.

Môžu sa pri konzumácii semien vyskytnúť alergické reakcie?

Áno, podobne, ako aj pri iných druhoch potravín či plodín, aj v prípade Chia semien treba počítať s možnými alergickými reakciami alebo precitlivenosťou, obvykle ide o alergiu spojenú s precitlivenosťou na horčicu a orechy, prípadne aj iné semená.

Kedy by sa nemali semená konzumovať a aké sú kontraindikácie?

Chia semiačka sa neodporúčajú ľuďom, ktorí berú lieky na krvný tlak, lieky na cukrovku a lieky na riedenie krvi. Problémom je aj príliš nízky tlak krvi alebo to, ak máte nádor na prostate, vtedy by ste sa mali semiačkam a prípravkom s nimi vyhýbať.

Môžu Chia semená konzumovať a užívať celiatici?

Chia semená sú 100 % bezlepkové, takže neobsahujú glutén, čo znamená, že nehrozí precitlivenosť a alergická reakcia u celiatikov. V prípade niektorých potravín či doplnkov výživy so širším zložením si však pre istotu prečítajte príbalovú informáciu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Chia semienka

Chia semienka si môžete zakúpiť v prirodzenej a surovej podobe, ale sortiment zahŕňa aj niektoré iné prípravky a produkty. Podľa toho, či chcete použiť semená na nejaké domáce recepty, alebo chcete využiť ich účinky inak, si viete vybrať konkrétny typ.

Sortiment je pomerne široký a zahŕňa viacero značiek aj foriem:

V ponuke sú jednak surové semená, ale aj hotové potraviny a suroviny s ich obsahom, napríklad kaše, sušienky, zmesi na chlieb, müsli, no tiež oleje a doplnky výživy

Čo sa týka ich najzásadnejších výhod alebo vlastností, tak:

 • ide o produkty voľne predajné, netreba ísť za lekárom kvôli receptu
 • zloženie je prirodzené a bez akýchkoľvek rizikových syntetických látok
 • nemusíte sa obávať ani vážnejších nežiaducich účinkov a kontraindikácií

V prípade doplnkov výživy sa jedná hlavne o tabletky, kapsuly alebo rôzne kvapky a roztoky, kde sú použité výťažky z Chia semien. Obvykle podporujú trávenie, metabolizmus, hladinu cholesterolu alebo cukru v krvi alebo pôsobia preventívne na zdravie srdca a ciev. Určené sú pre dospelých a majú širšie zloženie obsahujúce aj iné bylinné extrakty.

Zakúpiť si viete aj prirodzenú podobu surových semien, ktoré potom viete použiť v rôznych nápojoch a jedlách a domácich receptoch. Tu si vyberajte hlavne také značky a také produkty, ktoré majú bio kvalitu zloženia semien a overeného výrobcu či jasný pôvod.

K dispozícii sú aj oleje s obsahom Chia semienok, najlepšie sú tie, ktoré sú v raw kvalite a majú tak ideálny objem zdravých esenciálnych aminokyselín. Pozerajte hlavne oleje bez akýchkoľvek prímesí. Zakúpiť si viete aj niektoré potraviny a suroviny s pridaním týchto semien, napríklad raňajkové kaše, pochutiny alebo zmesi na pečenie chleba.

Chia semienka GymBeam

 • Zdroj vlákniny, antioxidantov, bielkovín, omega-3 mastných kyselín, vápnika, vitamínov a minerálov

Kurkumin komplex forte

 • Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach
 • Všeobecná pomoc na trávenie a metabolizmus
 • Vplyv na imunitu a obranyschopnosť

PROBIO-FIX

 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora trávenia a obnova črevnej mikroflóry
 • Zlepšenie imunity

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Chia semienka

Či už siahnete po kapsulách, olejoch, surových semiečkach, niektorých hotových potravinách alebo iných prípravkoch, v zásade platí, že všetky tieto produkty si viete najlepšie vybrať a zakúpiť v lekárňach. Tie majú oproti bežným eshopom viacero výhod.

Obzvlášť to však platí pre tie internetové, ktoré spájajú niekoľko plusov:

 • v prvom rade ide o šírku sortimentu značiek a typov, hlavne skladom
 • zároveň sa nemusíte báť platby v hotovosti, viete to riešiť aj online
 • nemusíte nikam ísť, či už nákup alebo aj doručenie vybavíte doma
 • cez počítať, tablet alebo telefón si viete všetky prípravky porovnať

Ak sa rozhodnete využiť internetové lekárne, vyberajte si ich nie podľa čo najnižšej ceny, hoci cenová úspora je tiež dobrým plusom, ale hlavne podľa známosti značky. Viac overené online lekárne, napríklad ako je [lekaren], majú hlavne lepší zákaznícky servis.

Ten zahŕňa napríklad rýchlejšie doručovanie, väčší výber kuriérnych služieb, možnosť vyzdvihnutia aj na kamennej pobočke, zjednodušenú objednávku aj bez registrácie alebo možnosť sledovania doručovania online. Nákup v online lekárňach je otázkou niekoľkých minút a kliknutí a je veľmi podobný objednávke v bežnom eshope.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

38 Hodnotení