Chilli: Využitie na chudnutie, kvapky a tabletky s extraktom a možné negatívne účinky

Chilli: Využitie na chudnutie, kvapky a tabletky s extraktom a možné negatívne účinky

Čili papričky patria medzi najznámejší druh štipľavých paprík na svete a ich vlastnosti využíva v bežnej kuchyni štipľavé korenie. Tento exotický druh paprík pochádza z Južnej Ameriky, no rastie aj v  tropických pásmach Ázie, je súčasťou indickej kuchyne.

Samotná štipľavosť je dôsledkom látky zvanej kapsaicín, ktorá je najdôležitejšou súčasťou zloženia papričiek. Vďaka nej majú plody tejto papriky svoje viaceré pozitívne účinky na ľudské zdravie, či už ide o trávenie alebo aj sexuálny apetít. Práve preto sa tiež využívajú v doplnkoch výživy, hlavne ak ide o perorálne tabletky, kapsuly alebo kvapky.

Čo je chilli, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Čili papričky sú plodom rastliny rovnakého pomenovania, pričom ide o druh exotických paprík vyskytujúcich sa predovšetkým v Mexiku, Číne, Japonsku a Vietname. Tieto papriky pestovali už pôvodní Indiáni v strednej a južnej Amerike a existujú viaceré druhy. Niekedy sa nazývajú aj ako feferónky a plodom rastlín sú tenké a podlhovasté papričky.

Tie môžu mať rôzne zafarbenie v závislosti od stupňa zrelosti. Najmenej zrelé papričky sú zelenej farby, postupne žltnú a tie najzrelšie sú červené. Okrem spomínané kapsaicínu, ktorý im dodáva štipľavosť, obsahujú aj rôzne vitamíny, hlavne vitamín C a karotén B.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Čo sa týka týchto látok, ich nedostatok v tele zasahuje tieto oblasti:

Krvný obeh: Najdôležitejším účinkom je vplyv na krvný obeh, látky obsiahnuté v chilli zlepšujú priechodnosť ciev a žíl, čiže ich absencia má tento negatívny vplyv.

Metabolizmus: Kapsaicín a aj iné látky obsiahnuté v chilli sú výborným stimulantom trávenia, metabolizmu a spaľovania tukov, ich nedostatok tieto procesy spomaľuje.

Vitalita a pocit energie: Treťou dôležitou oblasťou je vitalita, či už všeobecná alebo sexuálna. V tomto prípade môže nastať únava a pokles pocitu energie.

Čili papričky sú považované za zdravé, no najväčšie využitie majú pre:

 • mužov, ktorí majú problémy s kvalitou erekcie alebo nízkym libidom
 • všetkých, ktorí chcú zlepšiť svoje trávenie a metabolizmus
 • ľudí, ktorí pociťujú únavu a chceli by zlepšiť svoju vitalitu
 • každého, kto chce preventívne pôsobiť na zdravie srdca aj ciev

NEGATÍVNE ÚČINKY PRI PREDÁVKOVANÍ

Kapsaicín, ktorý má pozitívne vplyvy, však môže pri nadmernej konzumácii spôsobiť aj niektoré problémy. Ide hlavne o podráždenie žalúdka a riziko pre vznik žalúdočných vredov, ale aj nadmerné zriedenie krvi. Pozor si treba dať aj na oči a negatívne účinky na ne.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie chilli

Chilli sa konzumuje najčastejšie v surovej podobe, no aj v tomto prípade môže mať viacero foriem. Okrem toho sa využíva pomerne často aj v rôznych prípravkoch a doplnkoch výživy, ktoré môžu mať tak vnútornú, ako aj vonkajšiu formu a podľa toho aj použitie.

Tu je prehľad tých foriem a zdrojov, kde sa čili nachádza a najviac využíva:

Celé papričky: V studenej aj teplej kuchyni je možné využiť celé chilli papričky, ktoré sa dajú konzumovať aj surové, ale napríklad aj grilované alebo inak upravené.

Kajenské korenie: Ak ide o korenie, tak z chilli papričiek sa vyrába špeciálna odroda červeného kajenského korenia, ktoré má podobu veľmi jemného prášku.

Perorálne doplnky výživy: Chilli možno nájsť v rôznych tabletkách, kapsulách či kvapkách, ktoré sa používajú hlavne na chudnutie, podporu ciev alebo ako afrodiziaka.

Vonkajšie prípravky: Poslednou formou využitia čili sú rôzne gély, masti alebo náplasti, ktoré sú určené hlavne na problémy s kĺbmi, svalmi alebo šľachami.

Čo sa týka dávkovania, to závisí aj od konkrétnej formy:

 • v prípade konzumácie surového chilli sa treba držať vlastného pocitu
 • ak ide o hotové doplnky výživy, riaďte sa inštrukciami od výrobcu
 • smrteľná dávka pre človeka je zhruba 1,5 kilogramu čili papričiek
 • v prípade gélov či vonkajších prípravkov by nemali byť riziká žiadne

Účinky a na čo chilli pomáha

Čo sa týka oblastí, kde má čili pozitívne účinky a pôsobenie, je ich pomerne dosť, no samozrejme, dôležité je zvoliť správnu formu, množstvo a dlhodobejšie pôsobenie. Väčšina účinkov je však podporného charakteru, no môžu byť rôznej intenzity.

Tu sú oblasti, kde vám môže čili pomôcť najviac:

Metabolizmus a trávenie

Jedným z najdôležitejších stimulačných účinkov chilli je podpora trávenia a to hlavne vďaka obsahu kapsaicínu. Látka zlepšuje metabolizmus a vstrebávanie či vylučovanie živín. Okrem toho zefektívňuje spaľovanie tukov a preto sa využíva aj na chudnutie.

Krvný obeh a kardiovaskulárny systém

Kapsaicín obsiahnutý v papričkách má stimulačné účinky aj na krvný obeh a to jednak tým, že rozširuje cievy, ale zároveň aj znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Okrem toho pomáha preventívne na zdravé fungovanie ciev, žíl a činnosť srdca.

Sexuálne zdravie a apetít

Čili patrí medzi najznámejšie prírodné afrodiziaka a to tak u mužov, ako aj u žien. V oboch prípadoch totiž zvyšuje prekrvenie genitálií a pohlavného systému, čo znamená zvýšenie sexuálneho apetítu. U mužov zas špeciálne stimuluje aj hladinu testosterónu.

Podpora vitality aj imunity

Chilli prináša povzbudenie nielen sexuálnej energie, ale aj celkovo fyzickej či psychickej vitality, znižuje únavu a zvyšuje pocit výkonnosti. Okrem toho podporuje imunitu a vďaka vitamínu C pomáha aj na zníženie rizika prechladnutia či chrípky v sezóne.

Antioxidačné a preventívne pôsobenie

V čili papričkách sa nachádza aj veľké množstvo antioxidantov, čo sú látky, ktoré znižujú mieru pôsobenia voľných radikálov a oxidačného stresu. Kapsaicín má okrem toho preventívne pôsobenie voči niektorým nádorom, napríklad v tráviacej sústave.

Ďalšie účinky, pôsobenie a vplyvy

Čo sa týka ďalších vplyvov a efektov, ktoré môžu chilli papričky v surovej alebo spracovanej forme ponúknuť, sem patria problémy so zápchou, zmiernenie bolesti hlavy a migrény, uvoľnenie dutín pri zahlienení a stimulácia endorfínov, čiže hormónov šťastia.

ÚČINKY VIETE VYUŽIŤ AJ NAVONOK

V prípade niektorých hotových produktov je možné chilli a kapsaicín využiť nielen pri konzumácii vo vnútri, ale aj navonok. Ide hlavne o pôsobenie na problémy pohybového aparátu, či už ide o svaly a šľachy, alebo aj o kĺby a ich problémy.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s chilli

V prípade, že sa rozhodnete chilli využiť, či už jeho zvýšenou konzumáciou alebo prostredníctvom hotových produktov a prostriedkov, nezabudnite na niektoré praktické záležitosti s tým súvisiace. Ide jednak o možné riziká spojené hlavne so štipľavosťou daných papričiek, ale aj o iné praktické témy týkajúce sa účinkov čili.

Toto sú tie otázky a dotazy, ktoré rezonujú najčastejšie:

Aké sú príznaky nadmerného užitia či predávkovania?

Ak sa bojíte, aby ste to s chilli papričkami neprehnali, sledujte niektoré druhy symptómov. Ide hlavne o zhoršené dýchanie, pálenie pier a úst, kašeľ, podráždenie hrdla, intenzívnejšie dýchanie, pľuzgiere v ústach a pri vážnom stave aj nevoľnosť a zvracanie.

Môže nastať problém s chilli papričkami aj navonok?

Áno, nakoľko látka kapsaicín, ktorá je zodpovedná za pálivosť, má dráždivé účinky aj na pokožku a sliznice. Tu hrozí riziko pri kontakte s očami, kde môže nastať aj poškodenie zraku. Bežné podráždenie kože sa prejaví jej začervenaním a opuchom.

Môže dlhodobá konzumácia čili spôsobiť problém so žalúdkom?

Áno a to nielen dlhodobá, ale aj jednorazová, no nadmerná. Najmenším problémom je krátkodobá gastritída, čiže zápal sliznice žalúdka. Pri dlhodobom pôsobení hrozí riziko vzniku vredov, no napríklad sa zvyšuje aj pravdepodobnosť rizika hemoroidov.

Ako môžu pomôcť surové chilli papričky na chudnutie?

Čili sa v podobe extraktu využíva aj v prípravkoch na chudnutie, no aj surová forma papričiek má v tomto smere pozitívne vplyvy. Ide o zníženie chuti na sladké alebo na tučné potraviny a zlepšenie trávenia, nakoľko ide o prírodné preháňadlo.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce chilli

Pokiaľ ide o využitie čili extraktu v praxi, okrem priamej konzumácie môžete pozitívne vplyvy týchto plodov naplno využiť aj v podobe doplnkov výživy alebo prípravkov s vonkajším užívaním. Väčšinou ide o špecializované produkty s konkrétnym zameraním.

Na trhu sú dostupné podľa spôsobu účinku hlavne tieto typy:

V sortimente možno nájsť hrejivé náplasti s obsahom chilli na poranenia svalov, gély na kĺby, väzivá a šľachy a tabletky so širším zložením na chudnutie aj sexuálny apetít

Všetky tieto produkty a prípravky majú spoločné nasledovné výhody:

 • jednoduché použitie, možnosť aj dlhodobejšej aplikácie či užívania
 • bezproblémová kúpa, ide o voľne predajné produkty bez predpisu
 • možnosť kombinácie viacerých foriem a značiek, interakcie sú minimálne

Pokiaľ ide o najčastejšie využitie extraktu z chilli, jedná sa o použitie tejto látky v rámci širšieho zloženia s cieľom podporiť metabolizmus, trávenie a efektívnejšie spaľovanie tukov. Tieto druhy prípravkov majú hlavne podobu tabliet a kapsúl, prípadne môže ísť o kvapky. Ich použitie by však malo byť dlhodobé, aby boli účinky čo najlepšie.

V rámci perorálnych foriem býva chilli extrakt aj súčasťou niektorých tabliet na podporu sexuálneho libida a lepšie prekrvenie, v ponuke možno nájsť aj doplnky určené na podporu krvného obehu a zdravia srdca či ciev, kde je chilli jednou z viacerých zložiek.

Ak ide o vonkajšie použitie chilli v podobe extraktov a výťažkov, tu sa jedná hlavne o podporný typ na pohybový aparát. Môže ísť napríklad o hrejivé náplasti pri poraneniach svalov, napríklad natiahnutí, ale aj o gély a krémy, ktoré obsahujú tiež rôzne bylinné extrakty a sú určené na zmiernenie negatívnych príznakov ochorení väzív, šliach a kĺbov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce chilli

Či už sa rozhodnete pre tabletky alebo vonkajšie formy, všetky tieto produkty sú určené na voľný predaj, čiže na ich kúpu nepotrebujete recept. To znamená, že si ich viete kúpiť nielen osobne, ale aj cez internet, takže môžete využiť ponuku online lekárni.

Nákupom v internetovej lekárni získate oproti tej kamennej tieto výhody:

 • úsporu času, nakoľko objednávku spravíte z domu a za pár minút
 • úsporu financií, či už pôjde o ceny prípravkov, alebo aj výhodné doručenie
 • viac pohodlia, nákup môžete uskutočniť cez počítač, tablet aj smartfón
 • lepší výber prípravkov skladom, netreba teda navštevovať viac lekární

Najmä poslednú výhodu ponúkajú tie väčšie a známejšie online lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu. Okrem väčšieho a lepšieho sortimentu však takéto lekárne dominujú aj v oblasti kvality zákazníckych služieb.

To znamená napríklad možnosť pohodlnejšej platby cez platobnú kartu, rýchlejšie doručenie do 1 či 2 dní, jednoduchší spôsob nákupu aj bez zdržujúcej registrácie alebo jednoduchšiu objednávku cez mobil. Lepšie a väčšie online lekárne majú samozrejme aj finančné benefity v podobe zliav či akcií, no práve tie nefinančné oceníte pri bežnom nákupe viac.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.62

21 Hodnotení