Cholagol: Kvapky na žlčník, žalúdok, pečeň, zápal žlčníka a tráviace ťažkosti

Cholagol Kvapky na zlcnik, zaludok, pecen, zapal zlcnika a traviace tazkosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Ak máte problém so správnym fungovaním žlčníka, tvorbou a vylučovaním žlče, žlčovými cestami alebo tráviacimi ťažkosťami v dôsledku ochorení pečene, Cholagol vám môže pomôcť. Ide o liek obsahujúci väčšinou liečivá rastlinného pôvodu s prirodzeným pôsobením, ktoré majú aj dezinfekčný antiflogistický účinok, niekedy aj mierne preháňavý účinok.

Kvapky Cholagol sú určené primárne pre dospelých, ale použiť sa môžu aj u dospievajúcich detí vo veku nad 12 rokov, ak to odporučí lekár. Naša recenzia vám ukáže, aké je dávkovanie lieku, na čo pomáha a aj to, či ho možno použiť v tehotenstve a pri kojení.

Výrobca a pôvod

Kvapky sú súčasťou ponuky produktov známej farmaceutickej spoločnosti Teva Pharmaceuticals, ktorá má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Ide o spoločnosť založenú v Izreali, ktorá ale dnes už pôsobí po celom svete a má teda nadnárodný charakter.

V súčasnosti je Teva Pharmaceuticals jednou z 25 najväčších farmaceutických značiek a svetovým lídrom v oblasti generík, originálnych a biofarmakologických liekov. Mnoho liekov, liečiv a produktov z jej portfólia má základ v rastlinných a bylinných zložkách a zároveň prináša firma inovatívne riešenia v mnohých kľúčových terapeutických oblastiach.

Zloženie, účinné látky a vzhľad

Kvapky Cholagol sú založené na kombinácii prírodných látok a niektorých iných zložiek, pričom spoločným účinkom by malo byť pôsobenie na žlčník a žlčové cesty. Okrem toho majú niektoré látky aj dezinfekčný a mierne laxatívny účinok.

Tu je celkové zloženie Cholagolu vrátane pomocných látok:

 • Koreň z kurkumy: Prvou účinnou látkou, ktorá sa nachádza v Cholagole, je koreň kurkumy. Samotná kurkuma je používaná ako korenie s antioxidačnými a protizápalovými účinkami, najmä vďaka tomu že obsahuje látku zvanú kurkumín. Ten pomáha aj na trávenie a zažívanie, pôsobí na pečeň a je dôležitý aj pre správne fungovanie nervovej sústavy.
 • Salicylan horečnatý: Ďalšou zložkou, ktorú tiež obsahujú kvapky Cholagol, je salicylan horečnatý patriaci do skupiny salicylátov. Ide o látky, ktoré sú využívané k liečbe bolesti a na znižovanie horúčky, vo vyššej koncentrácii majú aj protizápalové účinky a sú využívané ako antiflogistiká, ktoré inhibujú tvorbu prostaglandínov.
 • Silica mäty piepornej: Mäta pieporná je bylinka známa pre svoju osviežujúcu vôňu, no jej použitie je oveľa širšie. Má totiž spazmolytické účinky, takže uvoľňuje napätie a kŕče hladkého svalstva tráviaceho systému. Taktiež podporuje tvorbu žlče a jej vylučovanie do čreva, pomáha aj na efektívne rozpúšťanie žlčníkových kameňov.
 • Eukalyptová silica: Silica z eukalyptu je ďalšou účinnou látkou Cholagolu. Samotná rastlina sa pestuje hlavne kvôli eukalyptovému oleju a má antibakteriálne a protizápalové účinky. V rámci Cholagolu sa všetky tieto jej účinky využívajú hlavne v oblasti žlčníkových ciest a žlčníka, konkrétne pri jeho zápaloch.
 • Frangulaemodin: Poslednou významnejšou zložkou a látkou je frangulaemodin, ktorá patrí do skupiny emodínov. Ide o látky vyskytujúce sa prirodzene v rastlinách a hubách, ktoré majú mierne laxatívne účinky na tráviacu sústavu. Okrem toho pomáha aj na fungovanie nervov a pôsobením na glykokortikoidy zlepšuje odolnosť voči inzulínu.
 • Pomocné, doplnkové a prídavné látky a zložky: Okrem účinných zložiek obsahuje Cholagol aj niektoré pomocné látky, ktoré môžu zlepšiť či už vstrebateľnosť alebo funkčnosť samotných kvapiek. Nie je ich však veľa, konkrétne v prípade tohto lieku ide len o tri a to bezvodý etanol, levomentol a olivový panenský olej.

Dávkovanie a užívanie

Dávkovanie Cholagolu vyplýva z jeho formy, čiže z podoby kvapiek, ale aj z charakteru jednotlivých účinných látok. Prípravok je určený pre dospelých, v prípade odporúčania od lekára je možné jeho podávania aj deťom, avšak vo veku nad 12 rokov.

Pokiaľ ide o spôsob použitia, liek treba nakvapkať na kocku cukru a tak užiť, v prípade štandardného dávkovania najlepšie 30 minút pred jedlom. Pri kvapkaní držte liekovku Cholagolu hore dnom vo zvislej polohe. Neprekračujte maximálnu dennú dávku, u ľudí s problémami a poruchami obličiek je lepšie dávku znížiť.

Uchovanie a skladovanie

Uchovanie lieku Cholagol je štandardné, samotné kvapky nie sú vôbec náročné na skladovanie. Dôležité je sledovať dátum exspirácie, ktorý nájdete na obale a po tomto dátume kvapky neužívať. Kvapky skladujte v pôvodnom obale.

Zároveň sú dôležité aj nasledovné pravidlá:

 • liek chráňte pred svetlom, vlhkosťou aj nadmerným chladom
 • nevystavujte kvapky nadmerným teplotám, ideálna teplota je do 25 °C
 • po otvorení obalu liek spotrebujte do 3 mesiacov od prvého užitia
 • nespotrebované kvapky vráťte do lekárne, nevyhadzujte do kanalizácie

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Účinky, indikácie a použitie

Použitie a oblasti, kde majú kvapky Cholagol účinky, sú dané jeho účinnými látkami. Vďaka pôsobeniu na žlč, žlčník a žlčové cesty sa využívajú práve v tejto oblasti, či už na dlhodobejšie alebo na akútnejšie problémy, kedy je možné aj zvýšené dávkovanie.

Použitie Cholagolu je preto možné v týchto troch oblastiach:

Pôsobenie na žlčovú sústavu

Prvým momentom, kde má liek Cholagol účinnosť, je pôsobenie na správnu funkciu žlčníka a celé žlčové cesty. Toto pôsobenie je výsledkom ovplyvňovania tvorby a vylučovania žlče, na čo majú kvapky vďaka svojmu zloženiu pozitívny vplyv. Okrem toho pomáhajú aj na zmiernenie kŕčov hladkého svalstva žlčových ciest.

Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest

Okrem všeobecného pôsobenia na žlť a podporných účinkoch na jej tvorbu a vylučovanie je možné pôsobenie a vplyv jednotlivých účinných látok Cholagolu využiť aj na niektoré problémy tohto typu. Najčastejšie ide o pôsobenie v rámci liečby žlčových kameňov a tiež o pomoc pri liečbe chronického zápalu žlčníka.

Vplyv na tráviace ťažkosti

Treťou a poslednou významnou oblasťou, kde vám môžu kvapky Cholagol pomôcť, je zlepšenie trávenia a to ovplyvnením existujúcich tráviacich ťažkostí. Kvapky sa využívajú najčastejšie pri ťažkosti spôsobené stavom po operácii žlčových ciest alebo na tráviace ťažkosti spojené s chronickými ochoreniami pečene.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Pri užívaní liekov a liečiv sa môžu okrem žiaducich a žiadaných účinkov objaviť aj niektoré nežiaduce. Niektoré sa týkajú predávkovania liekom, iné môžu súvisieť s alergickou reakciou, prípadne ide o štandardné vedľajšie účinky.

Príbalový leták od výrobcu spomína nasledovné efekty:

 • žalúdočné problémy, napríklad grganie, nevoľnosť, vracanie, pocit plnosti v hornej časti brucha a pálenie záhy
 • pri dlhodobom užívaní môže prísť ku zvýšenému riziku krvácania
 • v rámci alergickej reakcie sa objavujú kŕče svalstva priedušiek alebo kožné vyrážky

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem rizík spojených s vedľajšími a nežiaducimi účinkami treba pri užívaní kvapiek Cholagol pamätať aj na možné interakcie alebo prípady, kedy nebude užívanie možné. Typicky ide napríklad o alergickú a precitlivenú reakciu.

Okrem toho sú tu aj tieto situácie:

 • užívanie nie je možné napríklad pri upchatých žlčových cestách alebo pri akútnom zápale pečene a žlčových ciest
 • vyššiu opatrnosť treba pri užívaní vtedy, ak máte dnu, vred žalúdka, vysoký krvný tlak a ďalšie závažnejšie problémy
 • pozor si treba dať aj na interakcie medzi Cholagolom a niektorými liekmi, napríklad nesteroidné protizápalové lieky
 • pokiaľ ide o užívanie v tehotenstve, vysoké dávky sú kontraindikované, pri kojení je možné len krátkodobé užívanie

Balenie a cena

Kvapky Cholagol sú dostupné na trhu len v jednej veľkosti a forme balenia a to s objemom 10 ml. Kvapky sa nachádzajú v hnedej liekovke s dávkovačom, pričom vonkajším obalom je bežná papierová škatuľka. Značka ako taká je známa, takže nebude problém s jej dostupnosťou v bežných lekárňach.

Tu je porovnanie cien kvapiek v niektorých z nich:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Po otvorení balenia nezabudnite na zásadu, aby ste kvapky doužívali do 3 mesiacov od prvého dávkovania. Ak sa tak nestane, zvyšné kvapky už neužívajte, ale vráťte do lekárni. Pomer ceny a veľkosti balenia je dobrý.

Kde kúpiť

Nakoľko je Cholagol riadne zaregistrovaným liekom, jeho predaj je možný iba v lekárni. Ide však o voľne dostupný liek s liečivom, ktoré si nevyžaduje priamu indikáciu od lekára, čo znamená v praxi to, že nepotrebujete predpis ani recept. Nie ste preto odkázaní na osobnú kúpu v kamennej lekárni.

Naopak, čoraz viac voľne predajných liekov sa kupuje cez internet, v online lekárňach. U nás je ich už dostatok a okrem pohodlia máte výhodu aj v tom, že prípravok je skladom a už vopred vidíte, aká je jeho cena.

Online objednávka, doprava a doručenie

Výhodou kúpy cez internet je, že objednávku viete spraviť doma, pokojne cez svoj smartfón z pohodlia kresla či postele. Kuriér vám doručí diskrétne zabalenú zásielku z online lekárne rovno k vchodovým dverám a platbu viete vykonať aj bezhotovostné.

Online objednávka má nasledovný postup:

 • Vložíte balenie kvapiek Cholagol do online košíka
 • Vyberiete si typ platby, vopred alebo na dobierku
 • Zadáte spôsob dopravy a konkrétnu kuriérnu službu
 • Vyplníte svoje údaje, adresu doručenia a objednávku odošlete

Známejšie lekárne, ktoré majú celý proces už dostatočne optimalizovaný, vám Cholagol, alebo aj iné lieky, zašlú obvykle do 1 až 2 pracovných dní, takže doručenie je pomerne rýchle. Platiť viete pri prevzatí zásielky, ale aj vopred tesne po jej objednaní, kde sa využíva najčastejšie bankový prevod alebo platba kartou online.

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Najčastejšie otázky

Hrozí v prípade kvapiek nejaké predávkovanie? Je možné počas užívania Cholagolu konzumovať alkohol? Ak chcete poznať odpovede na niektoré zaujímavé alebo praktické otázky, môžete navštíviť internetové diskusie a fóra, kde sa užívatelia či potenciálni užívatelia o tieto praktické dotazy zaujímajú.

My prinášame odpovede aspoň na tie najvýznamnejšie:

Je možné liek Cholagol užívať aj dlhodobo?

Bez odporúčania lekára určite nie, nakoľko vtedy existuje zvýšené riziko krvácania. V prípade občasných ťažkostí ale môžete po kvapkách siahnuť a využiť ich na podporu tvorby a vylučovania žlče, prípadne ako akútne riešenie pri niektorých zažívacích ťažkostiach.

Aký je vzťah medzi Cholagolom a užívaním jedla či alkoholu?

Pokiaľ ide o konzumáciu alkoholu, popri užívaní Cholagolu je to zakázané. Výrobca odporúča užívať kvapky pol hodiny pred jedlom, ale v prípade, ak trpíte pálením záhy alebo máte žalúdočné nevoľnosti, je možné dávkovanie aj počas jedla alebo po jedle.

Môžu sa v prípade predávkovania vyskytnúť nejaké problémy?

Áno a výrobca na ne výslovne upozorňuje aj v príbalovom letáku. V tomto prípade sa môžu objaviť nevoľnosť, vracanie, horúčka, nepokoj a zrýchlené dýchanie. Niečo podobné môže nastať aj pri nevhodnom užití u dieťaťa. V týchto prípadoch treba kontaktovať lekára.

Ako dlho mi vydrží 10 ml balenie Cholagolu?

To závisí od zvoleného dávkovania, bežná denná dávka je totiž 5 až 10 kvapiek lieku. V prípade dávkovania 5 kvapiek 3 krát za deň by vám toto balenie malo vydržať 20 dní, pri maximálnom dávkovaní 10 dní. Ak za tento čas problémy nepominú, navštívte svojho lekára.

Skúsenosti s kvapkami

Referencie a recenzie užívateľov s kvapkami Cholagol sú pozitívne, či už ide o rôzne internetové diskusie a fóra, prípadne o komentáre v online lekárňach alebo na portáloch typu Heureka. Kvapky sú žiadané tak na tráviace ťažkosti a žalúdok, ako aj pri problémoch so žlčníkom, akútnejších aj dlhodobejších.

Pozitívom je fakt, že v prípade výraznejších ťažkostiach, ako je napríklad začínajúca kolika, je možné jednorazovo užiť aj väčšiu dávku na okamžitú úľavu.  Pozitívom je aj možnosť užívania pri jedle alebo tesne po ňom.

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Naopak, medzi menšie mínusy patrí absencia iných balení okrem toho s objemom 10 ml, rovnako tak aj viacero kontraindikácií. U detí je možné užívanie len s odporúčaním od lekára a po jeho zvážení. Všeobecné skúsenosti ale ukazujú, že Cholagol je kvalitným liekom s rýchlym nábehom viditeľných účinkov.

Zhodnotenie

Ak máte problémy s tvorbou žlče, niektoré žlčníkové ťažkosti alebo tráviace ťažkosti spomínané v indikáciách k lieku, môžete po kvapkách Cholagol bez problémov siahnuť. Podľa skúseností od užívateľov ide o kvalitný a veľmi účinný liek.

Samotné kvapky majú viacero zaujímavých benefitov:

 • kúpiť sa dajú voľne bez predpisu alebo receptu
 • užívanie je možné za istých okolnosti aj u detí
 • pôsobenie na žlčník a žlčové cesty je prirodzené
 • vedľajšie účinky sa objavujú len sporadicky

Veľkým plusom je možnosť použitia kvapiek v rámci všeobecnej podpory zdravia žlčníka a žlčových ciest, ale aj v rámci akútnych problémov, napríklad pri začínajúcej binárnej kolike, kedy je možné dokonca zvýšené a flexibilné dávkovanie.

Plusom je tiež dobrá dostupnosť, keďže Cholagol je voľne dostupným liekom bez lekárskej indikácie. Okrem kamenných lekární sa tak kvapky bežne nachádzajú aj v sortimente tých internetových a zakúpiť si ich tak viete aj z pohodlia domova, bez toho, aby ste niekam museli ísť. Je to tak rýchlejšie, lacnejšie a pohodlnejšie.

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.00

54 Hodnotení