Bylinky na chudnutie

Bylinky na chudnutie">

Ak chcete brať chudnutie vážne, bez prírodných stimulantov to nepôjde. Jednou z najlepších a najviac využívaných možností sú bylinky, ktoré sú vhodné na podporu chudnutia, trávenie, zrýchlenie metabolizmu a viaceré z nich pomáhajú spaľovať kalórie.

V mnohých prípadoch ide aj o známe liečivé bylinky, ktoré sa využívajú na bylinkové čaje, najmä ak ide o tradičné čínske. Chudnutie s bylinkami môže mať samozrejme viaceré formy, niektoré sú súčasťou rôznych doplnkov výživy. Aké bylinky sú na chudnutie vhodné, v čom je ich najväčší význam a to, ako ich použiť najlepšie, sa dozviete teraz.

Čo sú bylinky na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Ľudstvo je už od počiatku sprevádzané viacerými rastlinami a bylinami s účinkami na zdravie a podporu rôznych činností a orgánových sústav. Väčšinou ide o liečivé bylinky na imunitu, trávenie, srdce, krvný tlak, nervy a rôzne problémy civilizačného typu.

Ak ide o bylinky na chudnutie, jedná sa o byliny, ktoré podporujú zníženie hmotnosti alebo sú prevenciou voči priberaniu, závisí to od konkrétneho druhu

Najčastejšie sa využívajú na bylinné čaje, ktoré viete piť ako súčasť pitného režimu a ich efekt na chudnutie doplniť aj zmenami životosprávy a stravy

V mnohých prípadoch ide aj o koreniny, riasy alebo rozličné plody

Vzhľadom na to, že chudnutie je komplexný proces, netreba sa spoliehať samozrejme iba na bylinky alebo rastliny. Na druhú stranu, viaceré z nich obsahujú látky, ktoré sú prospešné pre niektoré oblasti znižovania hmotnosti a práve v bylinkách, prípadne v čajoch alebo doplnkoch z nich, sú v takej koncentrácii, ktorá má výraznejší efekt na hmotnosť.

Ak ide o ich účinky, pôsobenie je v týchto oblastiach:

  • vplyv na pravidelné a zdravé trávenie, zlepšenie kondície tráviacej sústavy a celého tráviaceho traktu, mnoho čajov podporuje aj detoxikáciu čriev
  • zlepšenie metabolizmu, čiže látkovej premeny živín prijatých z potravín a jedál, viaceré čaje pôsobia priamo na rýchlejší metabolizmus tukov
  • zníženie hladu a zvýšenie pocitu nasýtenia, tento účinok majú aj mnohé potraviny či vláknina a ponúkajú ho aj viaceré čaje, znižuje sa tým prejedanie
  • cielená podpora spaľovania tukov a to prostredníctvom termogenézy a termického efektu, tuky sa môžu odbúravať alebo sa znižuje ich ukladanie

Najlepšie bylinky na chudnutie a spaľovanie tukov

Vďaka bylinkám viete ovplyvniť viaceré oblasti chudnutia, každý druh sa hodí na niečo iné a preto je najlepšie skombinovať ich použitie, či už sa rozhodnete pre čaje, prísadu do jedál a polievok alebo formu hotových produktov. Stačí si vybrať tie overené.

Medzi najviac účinné bylinky na chudnutie patria tieto:

Chilli: Bylinkou z kategórie korenín je chilli, konkrétne sa na podporu chudnutia využívajú chilli papričky. Tie sú známe svojou štipľavosťou, za ktorou je látka kapsaicín, no majú aj veľa vitamínov a minerálov. Práve vďaka kapsaicínu však chilli pomáha na chudnutie, konkrétne podporuje spaľovanie tukov, zníženie hladu a trávenie.

Žihľava: Druhou zaujímavou rastlinou, nazývanou aj pŕhľava, je žihľava. Najznámejšia je najmä v čaji, ale môže sa použiť aj do šalátov alebo polievok. Obsahuje veľké množstvo látok s prečisťujúcim účinkom na tráviaci trakt aj močové cesty. Má vplyv na odvodnenie tela a tak podporuje zníženie hmotnosti pôsobením proti zadržiavaniu vody.

Fenikel: Fenikel býva veľmi často využívanou bylinkou v čajoch, no používa sa aj ako korenina na dochutenie šalátov, polievok, mäsa alebo dresingov. Obsahuje veľa vitamínov aj minerálov a technicky ide v podstate o zeleninu. Čo sa týka chudnutia, pomáha na lepšie odbúravanie a spaľovanie tukov a tiež na trávenie a detoxikáciu čriev.

Pestrec: Ďalšou prospešnou rastlinou z kategórie liečivých bylín, ktorá vám môže pomôcť aj na chudnutie, je Pestrec mariánsky. Rastlina je známa najmä pozitívnym pôsobením na pečeň, no má aj ďalšie prospešné účinky súvisiace s chudnutím a prevenciou voči priberaniu. Obsahuje totiž látky podporujúce zdravé trávenie a vylučovanie nestrávených živín.

Medvedí cesnak: Skvelou prísadou do kuchyne a rôznych jedál je aj medvedí cesnak. Táto rastlina obsahuje veľa vitamínov B a C, tiež seléndraslík a rôzne prospešné flavonoidy a rastlinné látky. Výsledkom je pozitívne pôsobenie na trávenie a metabolizmus, ktoré rastlina stimuluje, rovnako tak má vplyv na prečistenie a detoxikáciu čriev.

Mäta: Mäta je ideálnou bylinkou do kuchyni pre jej flexibilné použitie, hodí sa aj do čajov alebo polievok a tiež sa využíva do studených nápojov na dochutenie. Podporuje trávenie celkovo a komplexne, vrátane žlčníka a pankreasu, čo je však najdôležitejšie, pomáha na urýchlenie metabolizmu a tak prispieva k lepšiemu spaľovaniu kalórií.

Púpava: Veľa ľudí považuje túto rastlinu za burinu, no púpava má veľmi zaujímavé a prospešné účinky aj na zdravie. Podporuje detoxikáciu tráviacej sústavy, pomáha na lepšie chudnutie podporou trávenia a to vďaka obsahu vlákniny inulín, rovnako tak má močopudné účinky proti zadržiavaniu vody v tele. Stimuluje aj metabolizmus.

Bazalka: Koreninou z kategórie bylín je bazalka, využívaná najmä v talianskej, gréckej a španielskej kuchyni. Má veľa trieslovín, antioxidantov a látok stimulujúcich trávenie, močenie a vylučovanie. Podporuje tvorbu tráviacich enzýmov, zlepšuje aj metabolizmus a napomáha pri odbúravaní tukov, čo je dôležité aj pre chudnutie.

Oregano: Ďalšou bylinkou z kategórie korenín je oregano, známe najmä zo stredomorskej kuchyni. Je veľmi dobrým zdrojom vitamínov A, B, C a E, ale aj minerálov železo, zinok alebo draslík. Podporuje trávenie a vylučovanie žlče, obsahuje veľa vlákniny a pomáha na detoxikáciu čriev. Nepriamo tak podporuje zdravé vstrebávanie živín.

Šalvia: Známa liečivá rastlina, šalvia lekárska, je výborná nielen na imunitu alebo proti nespavosti, ale pomáha aj na chudnutie, hoci viac nepriamo. Bylinka podporuje totiž zdravé a pravidelné trávenie a látkovú premenu, obsahuje aj vitamíny a bylinky dôležité pre udržanie správnej činnosti tráviacej sústavy. Je ideálna na prípravu horúceho čaju.

Stévia: Túto rastlinu zrejme poznáte ako zdravú náhradu cukru a na osladenie čajov alebo aj ďalších pokrmov. Áno, ide o bezkalorickú náhradu tradičných sladidiel, no rastlina obsahuje aj množstvo vitamínov, minerálov a prospešných prvkov. Pomáha znižovať chuť na sladké, podporuje lepšie trávenie a metabolizmus a tak prispieva k chudnutiu.

Účinné bylinkové čaje aj doplnky výživy na chudnutie

Zrejme najčastejšou formou využitia bylín sú bylinkové čaje, kde môžete používať jednu alebo aj viac bylín a ich kombináciu. Môže ísť o sypané čaje alebo o hotové produkty, kde je forma zalievaných sáčikov, ktoré sú jednoduché aj rýchle na prípravu.

Či už pôjde o sypaný alebo porciovaný čaj, stačí ich zaliať vodou tesne pod 100 stupňov Celzia, nechať podľa druhu luhovať 4 až 8 minút a môžete ich podávať. V lete si viete tieto čaje potom spraviť aj ako studené, chladené alebo ľadové, je to len na vás. Zmiešať si môžete aj viac čajov súčasne a bylinky si môžete dochutiť medom či citrónom.

Druhou častou formou ich využitia sú doplnky výživy:

  • v tomto prípade sa používajú extrakty a výťažky z ich vňatí, lístkov, plodov, koreňov alebo kvetov, podľa toho, o akú bylinu sa jedná a aké má látky
  • najviac využívané podoby sú perorálne tabletky alebo kapsuly na prehltnutie, časté sú aj prášky, ktoré sa môžu zaliať tekutinou alebo pridať do jedla
  • výhodou doplnkov výživy je jednoduché dávkovanie a užívanie, rovnako tak aj presné množstvo, kombinácia viacerých látok a aj vyššia koncentrácia
  • pri doplnkoch si viete vybrať konkrétne zameranie, napríklad na trávenie, na rýchlejší metabolizmus, na spaľovanie tukov alebo komplexne chudnutie

Najčastejšie otázky o bylinkách na chudnutie

Sú všetky byliny na chudnutie aj liečivé? Je čaj najlepšia možná forma využitia bylín na podporu chudnutia? Tieto, aj mnoho iných otázok sa pomerne často vyskytujú v online fórach a na internetových diskusiách, muži aj ženy sa o tieto témy zaujímajú.

Medzi najviac rozoberané dotazy a otázky patria tieto:

Akým spôsobom je možné bylinky okrem čajov využiť?

V priamej aj podrvenej forme môžete bylinky použiť ako prísadu do jedál, nápojov alebo aj ako koreninu na ich dochutenie. Bez problémov sa hodia do omáčok, polievok, dresingov, k hlavným jedlám aj k tým menším. Časté sú aj v doplnkoch výživy.

Je rozdiel medzi doplnkami v prášku a v tabletkách?

V zásade nie, minimálne pokiaľ ide o účinnosť alebo koncentráciu, obe formy môžu byť na rovnakej úrovni. Rozdiel býva jedine vo vstrebateľnosti účinných látok, v prípade prášku, ktorý sa konzumuje priamo, býva účinnosť látok z bylín viditeľnejšia.

Sú vedľajšie účinky, s ktorými treba pri bylinkách rátať?

V prípade, ak to nepreženiete s dávkovaním, nemusíte sa obávať žiadnych vážnejších komplikácií a problémov. Pri predávkovaní však treba rátať najmä so zažívacími ťažkosťami, pomerne často sa vyskytujú hnačka, problémy s tlakom či bolesti hlavy.

Kde je najlepšie bylinky kúpiť? Dajú sa aj vypestovať?

Áno, množstvo bylín je možné pestovať aj v našich podmienkach, ale určite to nestojí za námahu. Oveľa lepšie bude, ak sa rozhodnete si tieto bylinky zakúpiť buď v kvetináčoch, alebo ako celé zrezané bylinky, prípadne ich časti, napríklad ako vňať.

Po akej dobe prídu prvé viditeľné výsledky na chudnutie?

To záleží od toho, ako často budete bylinky používať, rozhodne však nečakajte zázraky na počkanie. Obvykle po troch týždňoch používania by mala prísť prestávka aspoň na týždeň a viditeľné zníženie hmotnosti sa dostaví obvykle za 2 až 3 mesiace.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj zmenou stravovania

Efektívnejšie, rýchlejšie a viditeľnejšie zníženie hmotnosti dosiahnete nielen s bylinkami, ale vtedy, ak k nim pridáte aj zmeny jedálnička a spôsobu stravovania. Práve cez stravu a jedlá sa totiž do tela najviac dostávajú živiny, ktoré spôsobujú najviac priberanie.

Na priberaní a rovnako tak aj na chudnutí majú najväčší podiel jedálniček, čiže to, čo jete, ako aj spôsob stravovania, čiže to, ako často a ako cez deň jete

Ak ide o spôsob stravovania, základom je pravidelnosť. To znamená nevynechávať raňajky ani večere, jesť pravidelne a s podobnými časovými odstupmi a v podobnom čase každý deň a mať radšej viac porcií počas dňa, ale častejšie. Nejedzte však už 3 hodiny pred spánkom a rovnako tak nejedzte ani ihneď po raňajkách, počkajte aspoň 30 minút.

V prípade jedálnička si treba dať pozor na tieto jedlá:

  • tučné mäso a všeobecne fermentované klobásy alebo salámy
  • tučné mliečne výrobky, plnotučné a sladké jogurty alebo syry
  • vyprážané jedlá na oleji a všeobecne ťažké alebo mastné jedlá
  • mrazené a chladené polotovary, fast food jedlá a jedlá z konzervy
  • sladkosti, perníky, zákusky, torty, lacné čokolády alebo keksíky
  • slané pochutiny, chipsy a jedlá s vysokým obsahom solí

Naopak, jedálniček by mal pozostávať najmä zo zeleniny, ovocia s nižším obsahom fruktózy, čiže z bobuľového ovocia alebo citrusov, chudé hydinové mäso nie je problém, rovnako ako nízkotučné a grécke jogurty alebo tvaroh. Veľmi zdravým zdrojom aminokyselín, minerálov a ďalších dôležitých stopových prvkov sú aj ryby, orechy a semiačka.

Čítať viac