Minerály na chudnutie

Minerály na chudnutie">

Na podporu chudnutia viete využiť viaceré prírodné prostriedky a jedným z nich sú aj minerály. Nejde pochopiteľne o žiadnu čarovnú paličku, ktorá vám zoberie kilogramy zo dňa na deň, z dlhodobého hľadiska môžu mať vplyv na konečný výsledok.

Nie všetky minerály pomáhajú na chudnutie a také, ktoré to robia, majú len nepriamy efekt. Ak sa však rozhodnete ich využiť, nejde o nič zložité a zdĺhavé, stačí len mierne prispôsobiť jedálniček a preferovať o niečo viac jedlá, kde sú zastúpené vo vyššom množstve. Chcete vedieť, ktoré sú najlepšie? Čítajte, v ďalších riadkoch to prezradíme.

Čo sú minerály na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Minerály, nazývané aj stopové prvky, sú látky dôležité pre život na zemi, z nášho pohľadu pre fungovanie organizmu. Sú súčasťou enzýmov a iných zložiek, ktoré pôsobia na fyziologické, biologické a chemické procesy a ovplyvňujú ich priebeh ako aj výsledok.

Ak ide o minerály na chudnutie, jedná sa o stopové prvky, ktoré vplývajú na procesy priamo či nepriamo súvisiace s trávením, kalóriami a metabolizmom

Môžu ovplyvňovať tieto procesy pozitívne aj negatívne, nedostatok takýchto minerálov síce nemusí spôsobiť priberanie, avšak môže zvyšovať jeho riziko

Dopĺňanie minerálov môže byť prirodzeným aj umelým spôsobom

Ak ide o prirodzený spôsob, máme na mysli jedlá, suroviny a potraviny, ktoré obsahujú tieto minerály vo vyššej koncentrácii. V prípade umelého spôsobu ide o doplnky výživy, ktoré môžu obsahovať jeden alebo aj kombináciu viacerých minerálov. Ich pôsobenie je v princípe u mužov aj žien zhodné, odlišnosti sú minimálne a závisí najmä na forme.

Čo sa týka účinkov minerálov na chudnutie, jedná sa o:

  • pomoc pri trávení a udržiavaní zdravia celej tráviacej sústavy a tráviaceho traktu, viaceré minerály podporujú tráviace enzýmy a tiež tráviace šťavy
  • podporu zdravia čriev a črevnej peristaltiky, rovnako tak podporu pri látkovej výmene, čiže metabolizmu, či už ide o tuky, sacharidy alebo iné živiny
  • vplyv na hladinu cukru v krvi a s tým súvisiace potlačenie nadmerného hladu ihneď po konzumácii jedál, celkovo aj pôsobenie na sýtosť alebo hlad
  • podpora pri vyššom energetickom výdaji a pri spaľovaní kalórií, niektoré stopové prvky môžu ovplyvňovať aj spaľovanie tukov alebo ich ukladanie

Najlepšie minerály na chudnutie

Pre telo existuje desiatka prospešných stopových prvkov a minerálov s vplyvom na rôzne orgánové sústavy a zdravotný stav. Tie, ktoré podporujú a pomáhajú chudnutiu, majú okrem toho aj iné prospešné účinky, ich cielené dopĺňanie ma pozitívny vplyv.

Tu sú minerály najviac podporujúce zníženie hmotnosti:

Horčík: Prvým dôležitým stopovým prvkom s vplyvom na chudnutie je horčík. Ide o známy minerál, ktorý pomáha na odbúravanie a lepšie spaľovanie tukov z tukových zásob. Minerál totiž pomáha aktivovať tie enzýmy, ktoré počas fyzickej činnosti podporujú spaľovanie tuku. Je dôležitý aj pre nervový systém a podporuje zdravie a výkonnosť svalov.

Vápnik: Svoje miesto má pri chudnutí aj vápnik, minerál známy najmä kvôli svojmu vplyvu na kosti a zuby. Pre chudnutie má vápnik význam v tom, že podporuje tiež spaľovanie tukov a má vplyv aj na metabolizmus živín, je teda prevenciou pred obezitou. Tiež pomáha na celkovú vitalitu, zdravie a výkonnosť pohybového aparátu počas cvičenia.

Chróm: Tento minerál pomáha z hľadiska chudnutia najmä ako prevencia voči prejedaniu sa a nadmernému hladu. Má totiž nezastupiteľnú úlohu pri spracovávaní cukrov a pomáha tak regulovať hladinu cukru v krvi, čo má súvis práve s hladom a zasýtením. Podporuje aj správnu a zdravú látkovú výmenu živín a obmedzuje zvýšenú chuť na sladkosti.

Mangán: Minerál, ktorý nie je pre verejnosť príliš známy a väčšina ľudí ho pri znižovaní svojej hmotnosti ani neberie do úvahy, to je mangán. Je to však chyba, nakoľko tento stopový prvok sa zúčastňuje metabolizmu a premeny všetkých dôležitých živín, čiže bielkovín, tukov aj sacharidov. Tiež ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a teda aj pocity hladu.

Zinok: Posledným dôležitým stopovým prvkom je zinok. Ten má zmysel pre rast svalstva a podporu jeho fyzického výkonu, takže ak budete chudnúť cvičením alebo nejakým intenzívnejším tréningom, pomôže vám aj s regeneráciou svalov. Rovnako tak sa podieľa na metabolizme sacharidov a vplýva na ich hladinu v krvi, čiže aj na pocity hladu.

Potraviny, jedlá a suroviny, ktoré sú bohaté na minerály chudnutie

Prvou možnosťou, ako doplniť spomínané minerály do tela vo vyššom množstve, je zmena jedálnička tak, aby ten obsahoval také potraviny a suroviny, ktoré sú na tieto stopové prvky dostatočne bohaté. Dobrou správou je, že ide o všeobecne zdravé jedlá.

Do jedálnička sa preto snažte zaradiť najmä nasledovné:

Ryby a mäso: Živočíšna strava má nezastupiteľnú úlohu v jedálničku a je dobrým zdrojom chrómu, zinku aj ďalších prospešných stopových prvkov. Z rýb konzumujte najmä lososa, sardinky, slede a tuniaka, z mäsa hydinové morčacie a kuracie prsia a z vnútorností pečeň. Nepreháňajte to s množstvom a pozor na vyprážanie, voľte pečenie.

Vajcia a mliečne produkty: Pri živočíšnej potrave ešte zostanete, vaječné žĺtka sú totiž veľmi dobrým zdrojom chrómu, ale aj ďalších prospešných minerálov. Vaječné bielka zas obsahujú veľa proteínov, ktoré pomáhajú na svaly. Čo sa týka mliečnych produktov, najlepší je grécky jogurt, ktorý je nízkotučný a bohatý predovšetkým na vápnik.

Orechy a semiačka: Všeobecne prospešným typom potravín, ktoré by ste mali mať vo svojom jedálničku, sú orechy a semiačka. Platí to pre arašidy, vlašské orechy, pistácie alebo kešu orechy, zo semien sú najzdravšie ľanové, chia a sezamové semená. Orechy a semiačka obsahujú najmä horčík, zinok a mangán, ale aj zdravé aminokyseliny.

Zelenina a strukoviny: Prakticky všetky dôležité vitamíny pre chudnutie viete nájsť aj v zelenine a strukovinách. Ide najmä o listovú zeleninu, špenát, brokolicu, hrach, šošovicu a fazuľu, ktoré obsahujú tiež dostatok vlákniny podporujúcej trávenie. Zelenina je výborný zdroj aminokyselín a zdravých tukov a tiež komplexných sacharidov.

Celozrnné potraviny: Chróm aj zinok nájdete v celozrnných potravinách, ktoré obsahujú aj zdravé sacharidy a tiež dostatok vlákniny. Môže ísť o celozrnné pečivo a cestoviny, ktoré sú oveľa zdravšou alternatívou tých klasických z bielej múky. Zaraďte ich do jedálnička hlavne doobeda, vtedy môžete prijať aj viac sacharidov, ktoré sú v nich obsiahnuté.

Doplnky výživy s minerálmi na chudnutie

Druhou možnosťou, ako viete minerály podporujúce chudnutie doplniť, sú výživové doplnky. V ich prípade môže ísť o tabletky, kapsuly alebo kvapky, ktoré budú obsahovať stopové prvky vo vyššej koncentrácii, ako potraviny, takže ich doplníte lepšie.

Na výber sú buď produkty, kde nájdete iba jeden druh minerálu, alebo produkty s oveľa širším zložením. Štandardne sa v tom druhom prípade kombinujú viaceré druhy minerálov alebo minerály spolu s vitamínmi, ktoré môžu pomôcť ich lepšiemu vstrebaniu do tela a teda aj zvýšiť ich účinnosť. Ponuka rôznych značiek a typov je dosť bohatá.

Výživové doplnky majú tieto výhody a charakteristiky:

  • vďaka lepšej koncentrácii získate mimoriadne bohatý zdroj minerálov, niekedy je to aj v násobne vyššom zložení, ktoré by ste z potravín nezískali nikdy
  • máte jednoduché dávkovanie a užívanie, stačí sa len držať inštrukcií v príbalovom letáku a užiť presne určenú dávku raz alebo dvakrát počas dňa
  • v prípade tabliet je pôsobenie obvykle dlhodobejšie, ak siahnete po kvapkách alebo tekutej forme minerálov, plusom je oveľa rýchlejší nástup pôsobenia
  • s multiminerálovými prípravkami viete vyriešiť doplnenie viacerých stopových prvkov naraz, ak obsahujú aj vitamíny, pomôže to ich vstrebaniu

Najčastejšie otázky o mineráloch na chudnutie

Viaceré minerály, ktoré pomáhajú na chudnutie, nie sú pre väčšinu ľudí dostatočne známe, alebo o nich nevedia všetko, čo by mali vedieť. Výsledkom sú viaceré otázky a dotazy, ktoré možno nájsť na internetových fórach a v diskusiách na tému minerálov.

K najviac kladeným, spolu s odpoveďami na ne, patria:

Je možné doplniť minerály aj pitím minerálny vôd?

Áno, samozrejme, minerálne vody predstavujú podobne, ako potraviny, veľmi dobrý zdroj doplnenia minerálov, vrátane tých, ktoré sú prospešné pre chudnutie. Nemalo by však ísť o jediný zdroj, skôr je to dobrý doplnok k zdravému a cielenému stravovaniu.

Hrozia pri doplnkoch výživy nejaké vedľajšie účinky?

V zásade nie, pokiaľ to nepreženiete s dávkovaním a neužijete doplnok v nadmernej dávke alebo dlhodobo nebudete prekračovať odporúčanú dennú dávku. Objaviť sa vtedy môžu najmä tráviace a zažívacie ťažkosti, bolesti hlavy alebo problémy s tlakom.

Môžem nejako zlepšiť účinnosť potravín na chudnutie?

Najmä tým, že budete mať čo najpestrejší jedálniček a nebudete konzumovať potraviny, ktoré majú na chudnutie negatívny vplyv. To znamená v praxi vyhnúť sa konzumácii mastného mäsa, príliš tučných rýb, plnotučných jogurtov a potravín s bielou múkou.

Pomôže mi pri chudnutí aj vyšší príjem bielkovín v jedle?

Čiastočne áno, nakoľko bielkoviny majú pozitívny vplyv na zasýtenie a znižujú tak riziko hladovania a prejedania sa. Rovnako tak sú dôležitou zložkou pre svalstvo a svalové vlákna, vďaka čomu budete mať dostatok energie potrebnej pri športe a tréningu.

Čo okrem jedálnička ešte môže ovplyvniť chudnutie?

Ak ide o stravu, tak najmä spôsob stravovania, ten môže ovplyvniť metabolizmus, príjem aj výdaj kalórií a pocity hladu a sýtosti. Snažte sa mať najmä stravu pravidelne, nevynechávajte večere, nejedzte 3 hodiny pred spaním a pred raňajkami si dajte pohár vody.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj cez cvičenie a pohyb

Nielen jedálničkom alebo zmenou spôsobu stravovania môžete ovplyvniť chudnutie, hoci ide o tú najdôležitejšiu stránku, čiže objem prijatých živín a kalórií a pomer medzi tými zdravými a menej zdravými živinami. Druhou dôležitou oblasťou je výdaj energie.

Pre účinné a zdravé chudnutie je potrebné zvýšiť energetický výdaj a to fyzickou aktivitou a športom a podporiť spaľovanie tukov cieleným cvičením

V prípade, ak ste doteraz nemali intenzívnejší a cielený pohyb, začnite postupne a najskôr chôdzou. Ide o najviac prirodzený typ fyzickej aktivity pre ľudské telo, denne by ste sa mali snažiť prejsť aspoň 10 tisíc krokov, ideálne rovnomerne počas dňa. Druhou možnosťou sú pravidelné prechádzky po dobu aspoň 45 minút a optimálne v prírode.

K chôdzi pridajte vytrvalostné aktivity aj športovanie:

  • najlepší je beh viac krát za týždeň, napríklad 5 až 10 kilometrov
  • na kĺby a celkovo pohybový aparát je veľmi zdravé aj plávanie
  • bicyklovanie síce nespáli toľko kalórií, ale podporíte svalstvo
  • výborným typom aktivity je korčuľovanie, ľadové aj kolieskové
  • komplexne chudnete aj tancom, zapájate pri ňom celé svoje telo
  • v zime je najlepším možným športom lyžovanie alebo bežkovanie

Zabúdať netreba ani na intenzívnejší tréning, pri ktorom viete po získaní základnej kondície ešte efektívnejšie spaľovať kalórie a najmä uložené tuky, čo pomôže na zdravé chudnutie najviac. Aspoň raz do týždňa absolvujte HIIT tréning, čiže vysokointenzívny a vysokointervalové cvičenie, napríklad šprinty, skákanie so švihadlom alebo zumba.

Čítať viac