Šťavy na chudnutie

Šťavy na chudnutie">

Chceli by ste chudnúť ešte účinnejšie a nielen napríklad cez jedlá alebo potraviny? Skúsiť to môžete aj cez pitný režim, viaceré šťavy vám pomôžu na trávenie, metabolizmus, detox čriev a lepšie spaľovanie kalórií, čo pomáha na zníženie telesnej hmotnosti.

Na výber sú zeleninové aj ovocné šťavy, napríklad aróniová, ríbezlová, uhorková, citrónová, paradajková, jablková alebo mrkvová. Viete si ich pripraviť čerstvé u seba doma, stačí si len pozrieť niektoré overené recepty, ale aj zakúpiť ako hotové produkty na priamu konzumáciu. Za zmienku stoja aj smoothies a kokteily s vyšším obsahom bielkovín.

Čo sú šťavy na chudnutie a ako fungujú pre ženy a pre mužov

Na chudnutie a jeho podporu je možné využiť viacero prostriedkov, v poslednej dobe sú čoraz viac populárne aj rôzne šťavy. Tekutá forma má výhodu v tom, že sa veľmi jednoducho a rýchlo užíva a podľa konkrétneho zloženia môže byť aj veľmi chutná.

Ako šťavy na chudnutie sa myslia najmä zeleninové a ovocné nápoje, ktoré majú podobu smoothie či kokteilov so zmixovanými či zmiešanými surovinami

Viete si ich spraviť doma, existujú rôzne recepty, kde stačí len zmiešať niekoľko druhov ovocia, zeleniny, semiačok, orieškov a korenín a potom už len vypiť

V ponuke sú aj kupované šťavy, tie však nemusia mať toľko živín

Mínusom hotových štiav je, že obvykle obsahujú pridaný cukor a veľmi málo vlákniny, čiže sú ochudobnené o podstatnú živinu a naopak, priveľa cukru pôsobí proti chudnutiu a nie na jeho podporu. Na druhú stranu, domáce šťavy si môžete obohatiť o rôzne suroviny, napríklad aj o zelený čaj plný antioxidantov podporujúcich spaľovanie tukov.

Šťavy určené na chudnutie majú nasledovné účinky:

 • zlepšujú činnosť a zdravie tráviacej sústavy a celkovo podporujú trávenie, nakoľko majú veľa vlákniny dôležitej pre črevá aj črevnú peristaltiku
 • podporujú lepšie spaľovanie kalórií a výdaj energie, v mnohých prípadoch môžu podporiť aj efektívnejšie a intenzívnejšie spaľovanie tukov
 • majú pozitívny vplyv na metabolizmus a urýchľujú ho, ide o metabolizmus všetkých živín, na druhú stranu môžu dosť znížiť vstrebávanie tukov
 • podľa konkrétneho zloženia zvyšujú pocit zasýtenia a znižujú pocit hladu, čím majú prospešný účinok na zníženie rizika nadmerného prejedania sa

Najlepšie ovocné a zeleninové šťavy na chudnutie

Recepty na ovocné a zeleninové šťavy slávia posledné roky úspechy a to nielen v prípade tých, ktoré podporujú chudnutie, ale celkovo v prípade všetkých štiav. Väčšinou stačí len odšťaviť alebo rozmixovať zeleninu a ovocie a pridať niečo na dochutenie.

Ak sa chcete inšpirovať, tu sú recepty na skvelé šťavy:

Brokolicová šťava: Zeleninové šťavy majú veľmi dobré účinky na zníženie hmotnosti a práve brokolica je tou zeleninou, ktorú viete využiť najlepšie. Pridať k nej môžete chilli alebo nejaké iné podobné koreniny, čím podporíte efekt termogenézy a spaľovania tukov. Samotná brokolica potom pomôže tlmiť pocit hladu a podporí lepšie trávenie.

Avokádová šťava: Avokádo pokrájate na menšie kúsky, rozmixujete a môže zmiešať s mandľovým mliekom alebo čistou vodou. Táto šťava obsahuje zdravé mastné kyseliny a aminokyseliny, ktoré pomáhajú pri spaľovaní kalórií a pôsobia na vyrovnanie hladiny krvného cukru. To má znova efekt na zvýšenie sýtosti a zníženie pocitu hladu.

Uhorková šťava: Osviežujúca šťava z uhorky je výborným receptom nielen na zahnanie hladu, ale aj celkovú podporu trávenia, metabolizmu a chudnutia. Ide o zeleninu, ktorú keď odšťavíte, získate výborný zdroj vlákniny, vitamínov a minerálov. Pridať k nej môžete rajčinu alebo cviklu na dochutenie a zvýšenie bohatého zastúpenia vitamínov a minerálov.

Mrkvová šťava: Skvelý zdroj vitamínov A, B a C, ale najmä vlákniny dôležitej pre správne trávenie a metabolizmus, to ponúka mrkvová šťava. Je navyše nízkotučná a nízkokalorická, môžete ju konzumovať počas celého dňa a prípadne si ju dochutiť rozmixovaným jablkom, ktoré je skvelým zdrojom vlákniny. Šťava pomôže na zahnanie hladu.

Repná šťava: Pre mnohých netradičná, ale z pohľadu chudnutia zaujímavá, taká je repná šťava. Aj po odšťavení bude mať tento nápoj dostatok vlákniny, najmä tej rozpustnej, ktorá má veľmi pozitívne účinky na chudnutie a trávenie. Navyše, ide o nízkokalorickú šťavu, ktorú si môžete dochutiť s ľanovými semiačkami bohatými na stopové prvky.

Citrónová šťava: Čo sa týka ovocných štiav, v tomto ohľade patrí citrusové ovocie medzi to najviac prospešné na chudnutie. Vďaka vysokému podielu vitamínov a antioxidantov pomáha na trávenie, stimuláciu metabolizmu, odbúravanie tukov aj na reguláciu vstrebávania cukrov, čo vplýva na ich hladinu v krvi a to znižuje riziko nadmerného prejedenia sa.

Melónová šťava: Veľmi prospešným ovocím sú aj melóny, ktoré majú veľa aminokyselín podporujúcich metabolizmus a tiež vitamíny prospešné pre trávenie aj spaľovanie kalórií. Z nakrájaného melóna viete spraviť za pár minút mimoriadne výživnú šťavu, dochutiť ju viete limetkou či mätou, prípadne aj nakrájanými kúskami citrónu alebo pomaranču.

Grapefruitová šťava: Skvelým stimulantom metabolizmu, trávenia a chudnutia je aj grapefruit. Pomáha tiež na zníženie pocitu hladu a podporuje žalúdočné šťavy a enzýmy. Obsahuje množstvo vitamínov, najmä vitamín C, minerálov a flavonoidov s prospešným účinkom na tráviacu sústavu. Odšťaviť grapefruity je doslova maličkosť.

Škoricové smoothie: Rôzne bylinky a koreniny sú tiež výborným prostriedkom na chudnutie a môžete ich využiť v podobe štiav vo forme smoothies. Ich základom môžu byť mandľové mlieko alebo aj grécky jogurt s nejakým rastlinným mliekom. Takéto smoothie si viete spraviť so škoricou, ktorá pomôže na hladinu cukru a zníženie hladu.

Chilli smoothie: Aj chilli smoothie s rozmixovanými chilli papričkami je skvelým nápojom pre chudnutie, základom môže byť kombinácia mandľového mlieka a gréckeho jogurtu. Mierne štipľavý nápoj podporí spaľovanie tukov vďaka termickému efektu, zníži pocity hladu a zvýši zasýtenie a bude mať aj stimulačný efekt celkovo na metabolizmus.

Spirulina + chlorella smoothie: Zelené riasy patria medzi superpotraviny extrémne bohaté na rôzne živiny, vitamíny a stopové prvky. Pre podporu chudnutia, na zlepšenie zdravia a stavu tráviacej sústavy, na stimuláciu trávenia a metabolizmu a aj na podporu spaľovania kalórií si viete spraviť smoothie s kombináciou rias chlorellyspiruliny.

Hotové proteínové nápoje a kokteily KetoMix

Okrem ovocných a zeleninových štiav je výbornou možnosťou, ako sekundárne podporiť chudnutie, aj využitie proteínových nápojov. Nemusí ísť o nejaké špeciálne doplnky pre športovcov a fitness, oveľa lepšou voľbou sú proteínové kokteily v prášku.

Tie so sebou totiž prinášajú množstvo výhod, vrátane komplexného zloženia zameraného nielen na bielkoviny, ale aj dostatok vlákniny a ďalších zdravých živín. Dobrým príkladom takýchto nápojov je značka KetoMix, ktorá ponúka hotové nízkokalorické nápoje, ale tiež aj proteínové koktejly, ktoré si viete spraviť čerstvo doma a do pár minút.

Medzi najväčšie pozitíva týchto kokteilov patria najmä:

 • celkovo vyvážené zloženie, ktoré zahŕňa nielen vysoký objem proteínov, ale aj ďalšie prospešné živiny, samozrejme, bez nezdravých cukrov a tukov
 • na výber máte viacero typov, môžete si vybrať neochutené aj ochutené
 • najviac využívané podoby sú perorálne tabletky alebo kapsuly na prehltnutie, časté sú aj prášky, ktoré sa môžu zaliať tekutinou alebo pridať do jedla
 • výhodou doplnkov výživy je jednoduché dávkovanie a užívanie, rovnako tak aj presné množstvo, kombinácia viacerých látok a aj vyššia koncentrácia
 • pri doplnkoch si viete vybrať konkrétne zameranie, napríklad na trávenie, na rýchlejší metabolizmus, na spaľovanie tukov alebo komplexne chudnutie

Najčastejšie otázky o šťavách na chudnutie

Chceli by ste vedieť, ako dlho treba uvedené šťavy na chudnutie piť, kým prídu účinky? Alebo to, ako vám môžu pomôcť proteíny pri chudnutí a aký majú význam? Zaujímajú vás možné riziká? Tieto otázky sa v online diskusiách objavujú dosť často.

Tu sú dotazy, ktoré sa na fórach pýtajú muži aj ženy:

Po akej dobe od začiatku užívania štiav schudnem?

Odpoveď na túto otázku nie je vôbec jednoduchá, lebo to závisí od toho, aké šťavy budete piť a ako často. Vo všeobecnosti treba očakávať účinky na trávenie a metabolizmus do jedného až dvoch týždňov, viditeľný úbytok hmotnosti zas do dvoch mesiacov.

Sú nejaké riziká alebo hrozia nejaké vedľajšie účinky?

V zásade nie, dôležité je dodržiavať zdravé dávkovanie a užívanie, najmä pri kombinácii viacerých štiav naraz. V tomto prípade sa môže stať, že pri nadmernom krátkodobom užití môže prísť k hnačke alebo tráviacim ťažkostiam, ale iba jednorazovo.

Čo si všímať, ak sa rozhodnem pre kupované šťavy?

Jednoznačne zloženie a pôvod. Pri ovocných a zeleninových šťavách je ideálne, ak sú v nich aj celé kúsky plodín a tiež, ak obsahujú nielen dužinu, ale aj šupku, ktorá je najviac bohatá na vitamíny a minerály. Sledujte tiež, či nemajú nejaké pridané cukry.

Akým spôsobom mi môžu pomôcť proteínové šťavy?

Proteínové koktejly alebo iné nápoje so zvýšeným obsahom proteínov sú vhodným doplnkom k vyššie spomínaným šťavám na chudnutie, ich cieľom je dodatočná podpora a to najmä ak ide o svaly a o pocity zasýtenia. Ich pitie ale musí byť dlhodobejšie.

Je možné konzumovať šťavy namiesto bežných jedál?

Nie, šťavy v žiadnom zložení a žiadnej koncentrácii nie sú náhradou zdravého stravovania a bežných jedál. Je pritom jedno, či ide o čisto zeleninové alebo ovocné šťavy, alebo aj o také, ktoré obsahujú jogurt či ovsené vločky, stravovanie nemôžu nahradiť.

Tipy na účinné a zdravé chudnutie aj cez zdravší jedálniček

Okrem zaujímavých štiav, ktoré vám pomôžu s trávením, metabolizmom a znížením rizika prejedania sa je dobré podporiť chudnutie aj cielene pomocou zmien v jedálničku a rovnako aj zmenou spôsobu stravovania sa. Takýto postup je totiž komplexnejší.

Ak ide o stravovanie, zamerať sa treba na kombináciu obmedzenia nezdravých jedál, zmien ohľadom pravidelnosti stravovania a pridanie zdravých potravín

Medzi najčastejšie nezdravé jedlá, ktoré sa v jedálničku bežne objavujú, patria najmä tučné a mastné mäso, vyprážané jedlá, jedlá pečené na nezdravom oleji, fast food potraviny, rôzne mrazené a chladené polotovary, ale aj sladkosti, chipsy, slané pochutiny, jedlá z bielej múky, koláče, dezerty, plnotučné a sladené jogurty a cereálie s pridaným cukrom.

Naopak, jedálniček by mal obsahovať predovšetkým:

 • zeleninu a strukoviny, najmä brokolicu, hrach, avokádo a špenát
 • z ovocia sú najlepšie melóny, citrusové plody a bobuľové ovocie
 • nezabúdajte na ryby, napríklad lososa, slede, tuniaka a pstruhov
 • chudé hydinové mäso, napríklad morčacie, má veľa bielkovín
 • tiež ovsené vločky, quinou, pohánku alebo hnedú a čiernu ryžu
 • skvelým zdrojom vlákniny aj minerálov sú aj orechy a semiačka

Veľmi dôležité je jesť pravidelne, mať viac porcií za deň, ale radšej s menším objemom, tiež nevynechávať žiadne jedlá, obzvlášť nie raňajky a večeru, snažte sa tiež jesť s rovnakým časovým odstupom a v približne rovnakom čase každý deň. 30 minút pred raňajkami si dajte za pohár vody a posledné jedlo si dajte s odstupom 3 hodín od spánku.

Čítať viac