Čo je dobré a čo pomáha na kŕčové žily? Tu sú overené skúsenosti a rady, ako na ne

Čo je dobré a čo pomáha na kŕčové žily? Tu sú overené skúsenosti a rady, ako na ne

Štatistiky hovoria, že až 40 % žien a 20 % mužov sa aspoň raz za život stretlo v praxi s kŕčovými žilami. Tie bývajú mylne spájané s vyšším vekom, no vyskytnúť sa môžu pokojne aj u mladších ľudí, nakoľko na ich vznik vplýva viacero rizikových faktorov.

Najčastejšie sa kŕčové žily objavujú na nohách a vôbec nejde len o kozmetický problém, ako by sa mohlo hlavne pri tých začínajúcich na prvý pohľad zdať. Ak chcete vedieť niečo viac o tom, čo spôsobuje kŕčové žily, aké riziká prinášajú, čo použiť na tie začínajúce alebo to, čo ja najlepšie na dlhodobé kŕčové žily, v nasledujúcom článku sa dozviete všetko potrebné.

Čo sú kŕčové žily, ako vznikajú a aké majú príznaky

Pod pojmom kŕčové žily, odborne tiež nazývané aj varixy, sa myslí rozšírenie steny podkožných žíl, ktoré stratili svoju pôvodnú pružnosť. Výsledkom je ich zhrubnutie, vystúpenie na povrch, sfarbenie do fialova a spomalenie prietoku krvi v nich.

Vznik kŕčových žíl súvisí hlavne so stratou pružnosti ich stien a spomalením prietoku krvi. To je aj dôvod, prečo nastáva tento problém na dolných končatinách, najčastejšie v oblasti podkolenia a na lýtkach. Špecifickým typom problému s kŕčovými žilami je tzv. zlatá žila, čiže hemoroidy, kde však treba pri vzniku tohto stavu brať do úvahy iné rizikové faktory.

Reparil Dragées

 • Na žily, zápal žíl a kŕčové žily
 • Na bolestivé syndrómy
 • Na liečbu opuchov

Reparil Gel N

 • Pôsobenie na žily a ich stav
 • Vplyv na lokálne bolesti
 • Pomoc pri zraneniach

Heparoid Léčiva

 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné

MOBIVENAL micro Simple

 • Vplyv na hemoroidy
 • Pôsobenie na žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Venalex

 • Na hemoroidy
 • Na kŕčové žily
 • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy

Pokiaľ ide o súvisiace prejavy a symptómy kŕčových žíl, patria sem hlavne:

 • pocit ťažkých alebo unavených nôh, čo súvisí hlavne so zhoršenou cirkuláciou krvi v postihnutých žilách, takže sa krv dostáva ťažšie do hornej časti tela
 • bolesti, hlavne v lýtkach, ktoré sú najviac zaťažené a najviac trpia v prípade kŕčových žíl, tieto bolesti sa môžu vyskytovať intenzívnejšie hlavne po väčšej námahe
 • v niektorých prípadoch sa môžu objaviť nielen bolesti, ale aj kŕče, aj v tomto prípade bývajú najviac postihnuté lýtka, ojedinele sa môžu kŕče objaviť aj na stehnách
 • medzi ďalšie prejavy a súvisiace problémy patria zvyšovanie žilového tlaku, zvýšená pigmentácia pokožky, zvýšenie tvrdosti pokožky a objaviť sa môžu aj vredy

ROZDIELNY VZHĽAD KŔČOVÝCH ŽÍL

Kým začínajúce kŕčové žily sa prejavujú skôr ako metličkové a mierne viditeľné žilky, varixy, čiže už rozvinuté kŕčové žily, sú viditeľne vystúpené, zafarbené do modra až fialova a môžu vytvárať strapcovité útvary. Viac sa u nich prejavuje hromadenie krvi.

Príčiny a kedy vznikajú kŕčové žily

Vznik kŕčových žíl je podmienený rôznymi predpokladmi, faktormi a príčinami. Najčastejšie ide o kombináciu viacerých takýchto vplyvov, pričom veľkú úlohu tu zohráva aj genetická predispozícia. Aj tento faktor sa však dá počas života ovplyvniť.

Tu sú vplyvy, ktoré majú na vznik a priebeh varixov najzásadnejšie pôsobenie:

Oslabenie žilovej steny: Primárnou príčinou vzniku kŕčových žíl je oslabenie žilovej steny, ktorá je pôvodne pružná a flexibilná, no tieto jej vlastnosti sa môžu stratiť. V dôsledku toho príde k zhoršeniu prietoku krvi, zvýšeniu tlaku, k zhrubnutiu steny a zväčšeniu žíl.

Dedičnosť: Pre spomínané oslabenie a zníženie elasticity žilovej steny je veľmi častým rizikovým faktorom dedičnosť a genetická predispozícia. Ak sa problém s kŕčovými žilami objavil u vašich predkov, hlavne u žien, je vysoké riziko, že postretne aj vás.

Zvýšenie hmotnosti: Zvýšená záťaž nôh, horšia cirkulácia krvi a zvýšená záťaž celého žilového systému bývajú aj dôsledkom zvýšenia hmotnosti. Tento stav býva spojený s metabolickými poruchami typu obezita a nadváha, ale napríklad aj s tehotenstvom.

Problémy so žilami: Medzi faktory, ktoré môžu ovplyvniť tiež zvýšenie rizika vzniku varixov, alebo zhoršiť ich priebeh, patria niektoré žilové poruchy a problémy. Ide hlavne o trombózu, čiže zvýšenú zrážanlivosť krvi a o poškodenie chlopní hlbokých žíl.

Externé faktory: Medzi vonkajšie vplyvy, ktoré môžu byť tiež negatívne z hľadiska nábehu alebo priebehu kŕčových žíl, patria dlhé státie v práci, nevhodná obuv, fajčenie, zápcha, nedostatok prirodzeného pohybu, fajčenie, vek alebo strava bohatá na soľ a konzervanty.

Riešenie kŕčových žíl doma

Kŕčové žily sú problémom, ktorý si vyžaduje komplexné riešenie. To spočíva v niektorých režimových opatreniach, ale aj v používaní niektorých produktov či užívaní niektorých prípravkov, ktorých cieľom bude spevnenie žíl aj vplyv na symptómy.

Ak ide o najlepšie možnosti, ktoré máte, medzi ne patria:

Úprava jedálnička

Pokiaľ ide o stravovanie, zmenou jedálnička viete do veľkej miery zlepšiť funkčnosť a stav ciev. Znížiť treba príjem solí a rafinovaného cukru, do jedálnička naopak treba zaradiť potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a rastlinné flavonoidy.

Zmena životosprávy

Pokiaľ ide o životosprávu, tu treba skombinovať tiež obmedzenia a podporu. Obmedziť treba určite fajčenie a alkohol, naopak, podporiť treba pohyb a to typu plávanie, chôdza, bicyklovanie a tanec. Vyhýbajte sa tiež saunám a horúcim kúpeľom.

Režimové opatrenia

Veľmi dôležitou súčasťou riešenia sú viaceré režimové opatrenia. Ide napríklad o zmenu typu obuvi, hlavne obmedzenie používania topánok na vysokom opätku, obmedzenie hormonálnej antikoncepcie, ktorá môže varixy zhoršiť a striedanie teplej a studenej vody.

Kompresívne prostriedky

V prípade výraznejších kŕčových žíl spojených aj so vznikom opuchov sa bez kompresívnych prostriedkov nezaobídete. Využiť môžete elastické obväzy aj kompresívne pančuchy. Tieto prostriedky môžete získať tak na predpis, ako aj za plnú cenu.

Voľne dostupné doplnky výživy a lieky

Nemenej dôležitou súčasťou riešenia je využitie prípravkov a prostriedkov aj zvnútra, ktoré môžu spevniť žilovú stenu alebo zlepšiť prietok krvi. Môže ísť o podporné prostriedky v podobe výživových doplnkov, aj o venofarmaká v podobe liekov.

ODSTRÁNENIE LEN U ODBORNÍKA

Všetky vyššie spomínané spôsoby riešenia kŕčových žíl v rámci domácej liečby vám nepomôžu s ich odstránením, len so zmiernením prejavov či problémov. Úplne odstránenie je možné iba u odborníka, či už laserom, chirurgicky, sklerotizáciou alebo rádiofrekvenciou.

Výživové doplnky a prípravky na kŕčové žily

V rámci prostriedkov a prípravkov, ktoré sú dostupné voľne a majú hlavne podpornú funkciu, je možné na kŕčové žily využiť buď doplnky výživy s perorálnym užitím, alebo už spomínané prostriedky v podobe pančúch či pančuchových nohavíc.

Tu je charakteristika oboch typov produktov:

V prvom prípade sa jedná o prípravky zamerané na posilnenie žilovej steny, v druhom prípade ide o kompresné nohavice či pančuchy pôsobiace aj proti opuchom

Bez ohľadu na to, pre ktorý typ sa rozhodnete, tak:

 • kúpa je voľná, nemusíte mať nevyhnutne recept alebo predpis
 • použitie je založené na prirodzených účinkoch a môže byť aj dlhodobejšie
 • nemusíte sa obávať nežiaducich vplyvov a kontraindikácií

Prípravky v podobe doplnkov výživy sú založené na rastlinných bioflavonoidoch, ktoré podporujú lepšie prekrvenie žíl, zvyšujú pevnosť a pružnosť žíl a tak zlepšujú prejavy kŕčových žíl. V prípade kompresných prostriedkov sa jedná o súčasť podpornej terapie a hoci si ich viete kúpiť aj voľne, môžete si ich nechať predpísať.

Lieky na kŕčové žily

Ak ide o lieky na kŕčové žily, v rámci tých voľne predajných, ktoré i viete zakúpiť bez receptu, máte na výber tiež dva typy. Prvým sú perorálne kapsuly alebo tabletky, druhým gély či krémy s vonkajšou aplikáciou priamo na postihnuté miesto.

Pre tieto produkty platia nasledovné charakteristiky:

V prípade liekov v podobe tabliet a kapsúl je cieľom stabilizácia kapilárnej steny a zvýšenie priepustnosti, gély a krémy sú určené na cievy, opuchy aj podliatiny

Na rozdiel od doplnkov výživy sú lieky a liečivá:

 • založené na koncentrovanejšom zložení syntetických látok
 • účinnejšie a vplyv na kŕčové žily má rýchlejší nástup
 • časovo obmedzené na používanie, obvykle len pár týždňov

Kým v prípade kapsúl a tabliet je cieľom doplnenie látok typu aescín či rutín, ktoré ovplyvňujú kapilárnu stenu, zmierňujú zápal a zlepšujú priepustnosť stien žíl, gély a krémy obsahujú hlavne dietylamíniumsalicylát a heparín, ktoré pôsobia tak na povrchové zápaly ciev, ako aj na hematómy, edémy, šľachy a svaly.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kŕčové žily

Všetky spomínané voľne dostupné prípravky a liečivá si viete bez akýchkoľvek problémov zakúpiť v lekárňach, či už kamenných alebo internetových. V oboch prípadoch máte na výber veľký sortiment značiek, hoci online nákup má niektoré špecifické výhody.

Venoruton forte

 • Na chronickú žilovú nedostatočnosť
 • Na hemoroidy
 • Na diabetickú retinopatiu

Ialugen Plus

 • Antiflogistický
 • Antibakteriálny
 • Hojenie a liečba

MOBIVENAL micro

 • Pomoc pri hemoroidoch
 • Účinky na cievy a žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh

Aescin

 • Na opuchy a zápaly
 • Podliatiny a hematómy
 • Ďalšie ochorenia žíl

Tie zvyšujú pohodlie a robia kúpu jednoduchšou z viacerých pohľadov:

 • k dispozícii je lepší výber rôznych prípravkov, väčšina je skladom
 • ušetríte, ceny v internetových lekárňach sú nižšie, ako v tých kamenných
 • nemusíte nikam chodiť, objednávku spravíte z domu
 • zásielku s liekmi či inými prípravkami vám kuriér tiež doručí priamo domov

Dobre si však zvoľte, v ktorej lekárni nakúpite, pretože hoci ich je na našom trhu už pomerne dosť, len tie najznámejšie, vám ponúknu najlepší sortiment a hlavne najlepšie zákaznícke služby.

V ich prípade môžete napríklad nakupovať aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie, viete si objednať zo širšieho množstva rôznych typov a značiek, k dispozícii máte viac možností doručenia a rýchlejšie dodanie aj do 24 či 48 hodín a pri bezhotovostnej platbe máte k dispozícii aj možnosť zaplatiť platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.42

43 Hodnotení

Mohli by ste aj o nejakej klinike napisat, ja hladam recenziu na BlumentalClinic. Ale chcela by som taku od odbornika.

Tereza píše 16 júna 2020 o 12:06

Pridať komentár