Čo je dobré a čo pomáha na pečeň? Pozrite sa, čo najlepšie čistí a regeneruje pečeň

Čo je dobré a čo pomáha na pečeň? Pozrite sa, čo najlepšie čistí a regeneruje pečeň

Pečeň patrí medzi životne dôležité orgány, ktoré sa podieľajú na trávení, metabolizme a tiež na detoxikácii a očiste organizmu. Má veľké množstvo úloh, minimálne už len v spracovaní základných živín, ktoré sa dostanú do organizmu. Ide o cukry, bielkoviny a tuky.

Okrem toho sa tento orgán podieľa na zneškodňovaní toxických látok a na očiste krvi aj celého organizmu. Aj preto je nevyhnutné pečeň udržiavať v čo najlepšej kondícii a všímať si všetky možné ochorenia, poruchy či symptómy, ktoré by mohli na problémy s ňou poukázať. V tomto článku si povieme niečo viac o tom, čo na pečeň pomáha a ako sa o ňu starať.

Čo je pečeň, ako vznikajú problémy s ňou a aké majú príznaky

Z biologického hľadiska je pečeň endokrinným orgánom v podobe žľazy s vnútorným vylučovaním. U bežného človeka váži okolo 1,5 kilogramu a ide o najväčší samostatný orgán, ktorý sa nachádza v brušnej dutine. Každú minútu ňou pretečie okolo 1,4 litra krvi.

Z hľadiska funkcie má pečeň najdôležitejší význam pre spracovanie základných živín a pre očistu tela od škodlivín a toxických látok. Narušenie zdravia alebo funkčnosti pečene so sebou prináša zásah práve do týchto dvoch najvýznamnejších funkcií, hoci pochopiteľne, dochádza aj k ovplyvneniu napríklad imunity, termoregulácie alebo zrážanlivosti krvi.

Gastroval plus

 • Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
 • Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
 • Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Revital Očista pečene

 • Normálna činnosť pečene a trávenia
 • Prečistenie organizmu
 • Vplyv na srdce a krv

Cholagol

 • Pôsobenie na žlčovú sústavu
 • Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
 • Vplyv na tráviace ťažkosti

Liv.52

 • Zdravie a fungovanie pečene
 • Detoxikácia organizmu
 • Antioxidačné účinky a imunita

Pokiaľ ide o problémy a poruchy pečene a ich prejavy, toto sú tie najvážnejšie:

 • najčastejšie sa objavujú zápaly pečene, či už so žltačkou alebo bez nej, okrem toho dochádza k stukovateniu pečene, nádorom alebo až k známej cirhóze
 • bežne bývajú problémy s pečeňou signalizované jej bolesťou, neskôr sa môžu pridať aj všeobecné príznaky typu únava, podráždenosť, slabosť a nadmerná ospalosť
 • veľmi často dochádza k výskytu tráviacich ťažkostí, napríklad k plynatosti alebo kŕčom, objaviť sa môžu aj všeobecné bolesti v bruchu alebo zmena farby moču
 • narušenie správnej funkcie pečene sa prejaví aj navonok, napríklad precitlivenou a svrbiacou pokožkou, lámavými nechtami, pri infekčnej žltačke zažltnutím kože

LABORATÓRNE A ODBORNÉ VYŠETRENIA

V niektorých prípadoch môžu byť prejavy ochorení pečene na úvod len nenápadné, prípadne sa môžu striedať lepšie a horšie obdobia. Preto je dôležité navštíviť v prípade opakovaných ťažkostí lekára, ktorý vie na základe laboratórnej diagnostiky určiť presný problém.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s pečeňou

Na stav a zdravie pečene vplýva viacero faktorov, či už ide o rôzne vnútorné ochorenia v iných častiach organizmu, alebo aj o vonkajšie vplyvy. Ak sa nejedná o nejaké vrodené vady, väčšina porúch a problémov vzniká ako reakcia na nejaký faktor.

Tu sú najčastejšie vplyvy a faktory s pôsobením na pečeň:

Zlá strava: Tak, ako aj v prípade iných orgánov, aj v prípade pečene má veľmi negatívny vplyv na jej stav a fungovanie jedálniček. Rizikový je nadmerný príjem živočíšnych tukov a bielkovín, rovnako tak ju oslabujú rôzne farbivá, emulgátory a stabilizátory.

Alkohol: Veľmi známym škodlivým faktorom s vplyvom na pečeň je alkohol. Ten sa totiž po vypití dostáva cez tráviacu sústavu a krv aj do pečene, kde si s ním musí tento orgán poradiť. Dlhodobý a nadmerný príjem alkoholu poškodzuje pečeňové bunky a vedie k cirhóze.

Lieky a ďalšie látky: Nielen alkohol je jediným toxínom ovplyvňujúcim zdravie pečene. Poruchy jej funkčnosti aj poškodenie pečeňových buniek môžu byť výsledkom dlhodobého užívania liekov a liečiv alebo výsledkom vplyvu rôznych chemikálií a chemických zlúčenín.

Psychogénne faktory: Zabúdať nemožno nielen na fyziologické, ale ani na psychologické a psychogénne vplyvy. Ide hlavne o stres, prepracovanosť, nervozitu alebo celkovú psychickú záťaž. Tieto faktory ovplyvňujú hlavne fungovanie pečene a plnenie jej úloh.

Riešenie problémov s pečeňou doma

Hoci vážne problémy a ochorenia pečene jednoznačne patria do kompetencie lekára, aj vy doma viete pomocou niektorých zmien, opatrení a prírodných prostriedkov pôsobiť na zdravie a stav pečene. Využiť to môžete aj ako súčasť podpornej liečby.

Medzi najlepšie možnosti a spôsoby, ktoré máte, patria:

Koniec alkoholu aj obmedzenie liekov

Absolútnym základom je obmedzenie dvoch najviac negatívnych faktorov a to alkoholu a liekov. Alkohol je potrebné vylúčiť úplne a pokiaľ ide o lieky, tam sa zamerajte na ich redukciu na nevyhnutné minimum a na čo ich najkratšie užívanie.

Zmena v jedálničku

Nevyhnutnou zmenou je aj zmena stravovania a jedálničku. Obmedziť treba spomínané ťažké a škodlivé potraviny a naopak, do jedálnička zaraďte orechy, strukoviny, olivový olej, čučoriedky, hrozno, marhule, broskyne, reďkovku, mrkvu a ryby.

Bylinky a korenie

Blahodárne účinky na stav pečene a jej fungovanie majú aj niektoré rastliny a koreniny, ktoré môžete konzumovať v rámci jedla, alebo aj samostatne v čajoch. Z bylín ide o pestrec mariánsky, rozmarín či mätu, z korenín o rascu, čierne korenie a škoricu.

Úprava pitného režimu

Okrem jedál a potravín je dôležité pre pečeň a jej zdravie aj to, čo pijete. Zamerajte sa hlavne na čistú vodu, v menšom množstve minerálky, piť môžete aj jednu šálku mlieka denne. Obmedziť naopak treba sýtené nápoje a sladené limonády.

Pohyb a životospráva

Tak pre pečeň, ako aj celkovo pre trávenie a vylučovanie, sú nevyhnutné tiež niektoré zmeny týkajúce sa životosprávy. Obmedziť treba stres a nadmernú psychickú či fyzickú záťaž, zároveň je ale dôležitý pravidelný pohyb, napríklad chôdza či plávanie.

Podporné prípravky a lieky

Pre tých, čo chcú pôsobiť ešte intenzívnejšie na pečeň, alebo už pociťujú prvé prejavy jej problémov, sú určené špeciálne prípravky, produkty a lieky. Môže ísť o rôzne hotové čaje, kvapky alebo štandardné tabletky a kapsuly s prírodným a bylinným zložením.

KEDY SA NEZAOBÍDETE BEZ LEKÁRA?

Kým sú problémy s pečeňou len miernejšieho charakteru, je možné na ňu pôsobiť aj prostredníctvom vyššie spomínaných možností a spôsobov. Ak sú však prejavy, napríklad bolesti, symptómy na koži alebo tráviace ťažkostí vážnejšie, treba už navštíviť lekára.

Výživové doplnky a prípravky na pečeň

Pokiaľ ide o prostriedky určené na podporu fungovania pečene, najviac dostupné sú doplnky výživy a rôzne prípravky v podobe čajovín. Pri výživových doplnkoch sa jedná hlavne o kapsuly, tablety a kvapky, ktoré sa užívajú perorálne.

Tieto prípravky majú rôzny mechanizmus vplyvov:

Najčastejšie ide o rastlinné produkty s pôsobením na všeobecnú podporu pečene, metabolizmus tukov, na očistu pečene alebo na detoxikáciu škodlivín z tela

Pokiaľ ide o ich vlastnosti a výhody, tu sú najdôležitejšie:

 • viete si ich kúpiť bez návštevy u lekára alebo jeho receptu
 • pôsobenie je založené na prírodných zložkách a látkach
 • užívanie je možné aj preventívne a aj na akútne problémy

Najčastejšie sa v prípravkoch využívajú bylinné výťažky z pestreca mariánskeho, čakanky alebo rebríčka, zloženie býva obohatené napríklad aj o extrakt z húb reishi, esenciálne fosfolipidy, cholín, silymarín alebo niektoré vitamíny. Niektoré z nich sú určené na dlhodobé užívanie, pokojne aj viac mesiacov, kedy môžu lepšie pôsobiť.

Lieky na pečeň

Pokiaľ ide o lieky s pôsobením na pečeň, v tejto kategórii produktov sú k dispozícii dva druhy produktov. Prvým sú lieky na predpis, ktoré získate iba po lekárskom vyšetrení, v druhom prípade o voľne predajné lieky dostupné aj bez lekára.

V rámci druhej možnosti máte na výber viacero typov:

K dispozícii sú lieky s pôsobením na tráviace ťažkosti, na poruchy činnosti pečene, na kŕče v súvislosti s pečeňou a žlčníkom a aj na lieky na prevenciu ochorení

Tieto lieky majú nasledovné charakteristiky:

 • ich pôsobenie je viditeľné a účinky nastupujú pomerne rýchlo
 • zároveň však býva užívanie časovo obmedzené
 • počítať treba aj s možnými nežiaducimi účinkami a kontraindikáciami

Niektoré z liekov sú založené na syntetických látkach, napríklad ako sú fenipentol, butylskopolamíniumbromid alebo drotaveríniumchlorid s konkrétnymi účinkami na nejaký problém s pečeňou a s jej fungovaním. Iné však majú prírodné zloženie, napríklad obsahujú niektoré rastlinné extrakty či esenciálne fosfolipidy.

Essentiale forte N

 • Regenerácia pečeňových buniek

Silymarin Generica

 • Pôsobenie na zdravie a funkcie pečene
 • Podpora trávenia a detoxikácie tela
 • Antioxidačné účinky na organizmus

Lipovitan

 • Podpora funkcie a zdravia pečene
 • Odstránenie škodlivých látok
 • Vplyv na cholesterol a tuky

Lipovitan Duo

 • Regenerácia a podpora pečene
 • Detoxikácia a prečistenie
 • Vplyv na cholesterol

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na pečeň

Chcete podporiť zdravie svojej pečene cez spomínané doplnky výživy a prípravky? Alebo máte problémy, na ktoré si potrebujete zakúpiť priamo lieky? V tom prípade nájdete všetky prípravky aj produkty vo veľkom výbere v kamenných aj online lekárňach.

Ak si zvolíte nákup cez internet, bude to pohodlnejšie a navyše:

 • ušetríte čas, objednávka je totiž vecou niekoľkých minút
 • nepotrebujete ani mať hotovosť, zaplatiť viete vopred a cez internet
 • získate lepšiu cenu, v online lekárňach sú lieky aj prípravky lacnejšie
 • na jednom mieste nájdete širší sortiment a viac prípravkov skladom

Vyberať si však treba nielen konkrétny liek či prípravok, ale aj to, kde nákup spravíte. Väčšie a známejšie lekárne,  majú totiž obvykle nielen lepšie ceny, ale hlavne bohatší výber značiek a typov produktov.

Okrem toho v nich viete nakúpiť oveľa jednoduchšie a flexibilnejšie. Viaceré známe a veľké lekárne umožňujú objednávku bez registrácie, majú väčší výber kuriérnych a dopravných služieb, vedia zásielku rýchlejšie expedovať alebo ponúkajú možnosť bezhotovostnej platby nielen bankovým prevodom, ale aj platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.57

37 Hodnotení