Čo je dobré a čo pomáha na unavené nohy a skúsenosti, ako na ne pôsobiť doma

Čo je dobré a čo pomáha na unavené nohy a skúsenosti, ako na ne pôsobiť doma

Zrejme každý človek aspoň raz za život zažil ten pocit, keď má na konci náročného dňa unavené nohy. Na prvý pohľad ide o bežnú situáciu a prirodzenú reakciu na fyzickú únavu, no nie vždy je to také jednoduché a bezproblémové. Hlavne, ak sa pocit opakuje.

Vtedy sú totiž unavené nohy obvykle prejavom žilových problémov, kedy prichádza k obmedzeniu správnej cirkulácie krvi, zvýšeniu rizika trombóz, zápalom žíl a k ďalším problematickým javom či poruchám zdravia a fungovania dolných končatín. Preto je veľmi dôležité vedieť, čo všetko unavené nohy spôsobuje a aj to, čo vám na ne pomôže.

Čo sú unavené nohy, ako vznikajú a aké majú príznaky

Za pocitom unavených nôh bývajú najčastejšie dve možnosti vzniku tohto stavu. Prvým je nadmerná fyzická vyčerpanosti a preťaženie dolných končatín, druhým problém s riadnou cirkuláciou krvi v žilách, kedy nastávajú ťažkosti hlavne s odtokom krvi z nich.

V prvom prípade ide o stav, ktorý nie je vôbec závažný a po niekoľkých hodinách či dňoch oddychu by mal samovoľne zaniknúť. Horší je však druhý prípad, ktorý súvisí so žilami, nakoľko v tejto situácií únava z nôh nezmizne, práve naopak, bude dlhodobá. Viac ju pritom budete pociťovať v pokoji, napríklad v noci alebo pri sedení, menej pri chôdzi.

Reparil Dragees tabletky, uzivanie, zlozenie a ucinky
 • Na žily, zápal žíl a kŕčové žily
 • Na bolestivé syndrómy
 • Na liečbu opuchov
8,24 €
Do obchodu
Reparil Gel N: cena, zloženie, na čo je dobrý a použitie
 • Pôsobenie na žily a ich stav
 • Vplyv na lokálne bolesti
 • Pomoc pri zraneniach
6,94 €
Do obchodu
Heparoid Léčiva: cena, skúsenosti, účinky a zloženie
 • Na zápaly žíl
 • Na jazvy, šľachy a iné
4,51 €
Do obchodu
MOBIVENAL micro Simple: cena, dávkovanie a skúsenosti
 • Vplyv na hemoroidy
 • Pôsobenie na žily
 • Zníženie pocitu ťažkých nôh
10,92 €
Do obchodu
Venalex cena, skusenosti, zlozenie, davkovanie a ucinky
 • Na hemoroidy
 • Na kŕčové žily
 • Podpora žíl a kardiovaskulárnej sústavy
9,08 €
Do obchodu

S týmto prípadom sa môžu vyskytovať súčasne aj iné symptómy a javy:

 • okrem pocitu unavených nôh sa vyskytuje aj problém s ich ťažobou, ktorý sa objavuje obvykle večer a dlhom chodení cez deň, prípadne po sedení v práci
 • medzi ďalšie typické prejavy a príznaky patria bolesti nôh a neskôr aj bolesť žíl, objaviť sa môžu tiež opuchy, hlavne členkov, ktoré do ďalšieho rána ustúpia
 • ak ide o viditeľné symptómy, v prvých štádiách sa objavujú menšie pletence žíl, neskôr sa už zapália, rozšíria a dostanú na povrch, kedy vzniknú kŕčové žily
 • ďalšími príznakmi sú pocity mravčenia, tŕpnutia, pálenia, napätia a niekedy až kŕčov v nohách, ktoré sú viditeľné viac v stoji, počas dňa a v teplejších mesiacoch

ZANEDBANIE VEDIE K VÁŽNYM NÁSLEDKOM

To, čo sa môže javiť na prvý pohľad ako kozmetický problém alebo stav spôsobený nadmernou fyzickou únavou, môže v prípade zanedbania riešenia viesť k vážnym následkom. Najčastejšie ide o kŕčové žily a v prípade extrémnych prípadov až o vred predkolenia.

Príčiny a kedy vznikajú unavené nohy

Pocity unavených nôh majú najčastejšie príčinu v oslabení žilových chlopní a v nedostatočnom odtoku krvi, následkom čoho prichádza k spomínaným prejavom a problémom. Na ich vzniku, ale aj priebehu a intenzite, sa podpisuje viacero vplyvov.

Toto sú faktory, ktoré sú najviac problémové:

Genetická predispozícia: Jedným z najčastejších faktorov, ktorý je neovplyvniteľný, je dedičnosť a genetická predispozícia. Poruchy cirkulácie krvi v žilách sa s veľkou pravdepodobnosťou objavia u tých ľudí, ktorí mali rodičov s týmto problémom.

Životný štýl: Zlá životospráva, hlavne pokiaľ ide o nadmerné zastúpenie solí, cukrov a tukov v strave a naopak nedostatok vlákniny v nej, ale aj fajčenie, konzumácia alkoholu či príliš sedavý životný štýl alebo práca v stoji tiež negatívne vplývajú na unavené nohy.

Vek a pohlavie: Ako uvádzajú štatistiky, medzi rizikové faktory s vplyvom na vznik a priebeh ochorenia žíl na nohách patria aj vek a pohlavie. Častejšie totiž unavené nohy v dôsledku problémov žíl trápia starších ľudí a skôr ženy, než mužov.

Iné ochorenia a problémy: S problémom unavených nôh sa bežne potýkajú ľudia s vyššou hmotnosťou, hlavne ak ide o ľudí s nadváhou či obezitou. Vyššie riziko vzniku problému žilovej nedostatočnosti majú aj ľudia s cukrovkou a vysokým tlakom.

Externé vplyvy: Zvýšiť pravdepodobnosť vzniku žilových problémov a teda aj unavených nôh môžu aj niektoré vonkajšie faktory. Ide napríklad o hormonálnu antikoncepciu, hormonálne zmeny v menopauze, tehotenstvo alebo nesprávne sedenie.

Riešenie unavených nôh doma

Z pohľadu spomínaných rizikových faktorov síce s dedičnosťou alebo tehotenstvom veľa nespravíte, no viaceré iné vplyvy je možné zmierni alebo zmeniť a to jednoduchými režimovými opatreniami. Siahnuť môžete aj po niektorých doplnkoch a liekoch.

Tu je 6 tipov overených na základe skúseností, ktoré vám môžu pomôcť:

Zmena životosprávy

Skôr, než začnete aktívne pôsobiť na symptómy či stav unavených nôh, je potrebné pristúpiť k obmedzeniu negatívnych faktorov týkajúcich sa životosprávy. Do jedálnička preto zaraďte viac vlákniny a naopak, zo života vylúčte cigarety a alkohol.

Zmena státia a sedenia počas dňa

Druhým dôležitým opatrením, ktoré vám môže pomôcť na aktuálne problémy aj v rámci prevencie, sú zmeny státia a sedenia. Snažte sa v práci nielen stáť, ale aj chodiť, ak máte naopak sedavé zamestnanie, majte nohy uvoľnené a neprekladajte ich.

Cvičenie a pohyb

Na problémy s unavenými nohami môžete skúsiť aj rôzne cvičenia, napríklad chôdza po schodoch po pätách a potom po špičkách či krúženie kolien a členkov. Dôležitý je aj pohyb, najlepšie ak ide o pravidelnú a dlhodobú chôdzu, plávanie a bicykel.

Sprchovanie aj kúpeľ

Na lepšie prekrvenie dolných končatín aj proti opuchom vám môže veľmi dobre pomôcť aj voda. Pri sprchovaní skúšajte striedanie studenej a teplej vody spolu s masážou končatín, odporúčané sú aj teplé bylinkové kúpele, napríklad so zázvorom.

Špecializované doplnky výživy, prípravky aj lieky

Veľmi účinnou pomocou s rýchlym nástupom účinkov sú doplnky výživy, niektoré prípravky s vonkajším použitím a tiež lieky. Tie môžu pomáhať jednak na symptómy súvisiace s unavenými nohami a žilami, ale zároveň aj na lepšiu cirkuláciu krvi v nich.

POZOR NA VIDITEĽNÉ ŽILY A OPUCHY

V prípade, že sa u vás objavia už viditeľne zapálené žily, prípadne rovno kŕčové žily, alebo budú vaše nohy nielen unavené a s pocitom ťažkosti, ale sa budú objavovať ja ich opuchy, je najvyšší čas navštíviť lekára kvôli vyšetreniu a odbornej liečbe.

Výživové doplnky a prípravky na unavené nohy

Na problémy s unavenými nohami, ale aj na žily a negatívne symptómy s nimi spojenými, si viete zaobstarať viaceré doplnky výživy a prípravky. Ich výhodou je, že sú z kategórie voľne predajných, čo znamená, že na kúpu nemusíte mať recept od lekára.

K dispozícii je pomerne široká ponuka typov:

Štandardné perorálne kapsuly a tabletky sú určené na podporu pevnosti ciev a žíl, gély, masti a krémy zas zmierňujú opuchy, majú chladivý účinok a uvoľňujú nohy

V prípade, že si vyberiete tieto prípravky, získate nasledovné výhody:

 • prirodzené pôsobenie, nakoľko látky sú zväčša prírodného pôvodu
 • jednoduché použitie a možnosť kombinácie viacerých prípravkov
 • bezproblémové užitie z pohľadu nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Pokiaľ ide o doplnky výživy a tabletky, tie obsahujú napríklad escín získaný z extraktu pagaštanu konského či vitamín C na posilnenie žilových stien. Masti, krémy a gély sú zas založené hlavne na výťažkoch a extraktoch repíka, kostihoja, arniky, nechtíka či feniklu s pôsobením na žily, cievy ale aj na pokožku v ich okolí.

Lieky na unavené nohy

Ak potrebujete ešte účinnejšie alebo komplexnejšie pôsobenie na unavené nohy či žily, siahnuť môžete aj po veľkom výbere liekov a liečiv. Tie nájdete tiež v podobe rôznych vnútorných aj vonkajších produktov s účinkami naozaj širokého charakteru.

Ponuka liekov zahŕňa obvykle nasledovné druhy:

Na posilnenie pevnosti a priepustnosti žíl a ciev sú určené kapsuly a tabletky, na vonkajšie pôsobenie na unavené svaly nôh, ale aj kŕčové a zapálené žily, sú gély a krémy

Na rozdiel od vyššie spomínaných prípravkov sú liečivá:

 • postavené nielen na prírodných, ale už aj na syntetických látkach
 • účinnejšie z pohľadu rýchlejšieho nástupu efektu
 • využiteľné nielen na všeobecné, ale hlavne na konkrétne problémy

Treba však zároveň počítať s tým, že nie všetky lieky budú použiteľné aj pre deti alebo ženy v tehotenstve či počas dojčenia. Na druhú stranu, obsahujú aj viaceré protizápalové a protiopuchové účinné látky, napríklad heparín používaný v niektorých géloch. Na žily a krvný obeh zas pôsobia troxerutín, diosmín či hesperidín.

Zdrovit Stop kŕčom: cena, zloženie, skúsenosti a užívanie
 • Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
 • Pôsobenie na nervovú sústavu
 • Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek
5,57 €
Do obchodu
Ibalgin DUO EFFECT: krém, cena, zloženie a skúsenosti
 • Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
 • Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
 • Účinky na úrazy a poúrazové stavy
5,18 €
Do obchodu
Kalcikinon: účinky, cena, zloženie, dávkovanie a užívanie
 • Vplyv na stav a zdravie kostí
 • Pôsobenie na svaly a nervy
 • Podpora stavu zubov
12,40 €
Do obchodu
Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U.: kapsule, cena a účinky
 • Zdravé kosti, zuby a svaly
 • Vplyv na minerály vápnik a fosfor
 • Podpora imunitného systému
11,79 €
Do obchodu
Jamieson Horčík: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Svalové kŕče alebo tetánia
 • Únava, poruchy spánku, nespavosť
 • Bolesť zubov, artritída, osteoporóza
7,80 €
Do obchodu
Galvex Magnéziové tablety: účinky, dávkovanie a zloženie
 • Na optimálne fungovanie organizmu
3,80 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na unavené nohy

Ak by ste chceli svojim unaveným nohám pomôcť cez spomínané gély, tabletky, kapsuly, masti či krémy, najlepší výber majú lekárne a to nielen tie kamenné, ale aj internetové. V prípade online nákupu stavte na overené značky, napríklad ako je DrMax.

Vtedy totiž budete vedieť najviac využiť výhody objednávky cez internet:

 • nemusíte nikam chodiť, nákup zvládnete aj cez tablet či smartfón
 • doručenie je tiež priamo k vám domov a to kuriérnou službou
 • máte lepší výber prípravkov a liečiv, ktoré sú priamo na sklade
 • všetky lieky aj iné produkty si viete porovnať komplexne a na jednom mieste

Viaceré známejšie a väčšie lekárne vám dokonca objednávku zjednodušia aj tým, že sa nemusíte vopred zdĺhavo registrovať. Celý nákup tak nemusí zabrať viac ako zopár minút, pričom platiť viete v hotovosti pri doručení, ale aj vopred.

Práve v tých viac overených lekárňach tak môžete využiť pohodlnejšie platby, nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou cez internet. Navyše, máte k dispozícii aj väčší výber doručovacích spoločností a obvykle aj rýchlejšie doručenie, v ideálnom prípade aj do 24 či 48 hodín. Domov vám tak príde zásielka rýchlo, jednoducho a pohodlne.

Čo je dobré a čo pomáha na unavené nohy a skúsenosti, ako na ne pôsobiť doma
Počet hlasov: 32 Priemer:4.8 (95%)
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *