Čo je dobré na chrápanie, čo naň pomáha, aké sú príčiny a aká je najlepšia domáca liečba

Čo je dobré na chrápanie, čo naň pomáha, aké sú príčiny a aká je najlepšia domáca liečba

U dospelých je pre väčšinu ľudí chrápanie len otravným zvukom, ktorý môže vychádzať cez ústa, ale aj nosom a so zatvorenými ústami. Ide však o problém, ktorý má oveľa závažnejšie pozadie, príčina môže byť v nose, zväčšených mandliach či dokonca nádche.

Či už ide o chrápanie u mužov alebo u žien, ide o stav, ktorý má vplyv nielen na spánkový komfort, ale predovšetkým na zdravie daného človeka. Ide o komplikácie srdcovocievneho charakteru, neskôr sa môžu objaviť aj rôzne neuropsychické poruchy a problémy. Preto si teraz povieme, čo je na chrápanie najlepšie a aká je možná domáca liečba.

Čo je chrápanie, ako vzniká a aké má príznaky

Chrápanie je stav, kedy dochádza k vibrácii mäkkých tkanív v hrdle pri nádychu, výsledkom čoho je chrapotavý zvuk. Za vibráciou tkanív je ochabnutie a zníženie napätia svalstva, hlavne pokiaľ ide o svaly hltanu, čím príde k zúženiu priechodnosti dýchacích ciest.

Existujú viaceré typy chrápania a to podľa vyvolávajúcej príčiny a faktorov. Prvým typom je jednoduché chrápanie spojené so zlou spánkovou polohou, druhým habituálne chrápanie, ktoré je dlhodobé a bez ohľadu na spánkovú polohu. Tretím typom, ktorý postihuje 10 % ľudí, je chrápanie spojené so syndrómom zvýšeného odporu v dýchacích cestách.

NoSnorePLUS

 • Vložka do nosa mierne roztiahne nosové otvory (nozdry)
 • Dýchanie nosom je oveľa jednoduchšie
 • Predchádza chrápaniu

Fytofontana ADENOL

 • Prípravok zabraňujúci chrápaniu
 • Vďaka obsahu výťažkov z prírodných látok prirodzenou cestou zabraňuje chrápaniu

PSSST! FORTE

 • Prírodný prípravok proti chrápaniu s príjemnou príchuťou pomaranča

Náplaste proti chrápaniu QUESTAPLAST

 • jemne roztvárajú nosné cesty a tým umožňujú lepšie dýchanie
 •  zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú chrápanie

Ak ide o typické prejavy a príznaky, ktorými sa chrápanie prejavuje, tak:

 • priamo počas chrápania je to typický nepríjemný zvuk chrčiaceho typu, ktorý vzniká práve vibráciou mäkkých častí sliznice v horných dýchacích cestách
 • na ďalší deň môžete u seba pozorovať pocity nadmernej únavy, problémy s pamäťou a sústredením sa, podráždenosť a stavy zaspávania priamo počas dňa
 • ľudia, ktorí chrápu dlhodobo, sa ráno typicky zobúdzajú s bolesťami hlavy, po nejakom čase môžu mať problém s nezáujmom o sex a u mužov aj s potenciou
 • v rámci ďalších vplyvov chrápania na organizmus sa potom pri vyšetrení môžu objaviť zvýšený krvný tlak, poruchy srdcového rytmu a búšenie srdca

Čo sa týka vyšetrenia, najspoľahlivejšia diagnostika je v špeciálnom spánkovom laboratóriu, kde sa zaznamenáva celý priebeh spánku počas jednej noci. V laboratóriu sa sledujú nasýtenie krvi kyslíkom, dýchacie pohyby, poloha tela a jednotlivé štádia a fázy spánku.

POZOR NA RIZKO SPÁNKOVÉHO APNOE

V súvislosti s chrápaním môžu nastať rôzne komplikácie, no najviac nebezpečné je, ak sa spoločne s ním vyskytuje spánkové apnoe. V tomto prípade totiž dochádza ku krátkodobému zastaveniu dýchania, čo sa môže dlhodobo prejaviť ischemickým ochorením srdca.

Príčiny a kedy vzniká chrápanie

Za vznikom chrápania môže byť viacero príčin aj rizikových faktorov, ktoré majú externý vplyv, alebo ide o faktory, ktoré pôsobia priamo v organizme. Niektoré tieto faktory sa týkajú iba špecifických skupín ľudí, iné sú platné všeobecne pre mužov, ženy aj deti.

Medzi najčastejšie príčiny vplyvy pôsobiace na chrápanie patria:

Príčiny v dýchacích cestách: Najčastejšie je za chrápaním problém priamo v dýchacích cestách. Ide napríklad o ochabnutie svalov napínajúcich steny hltana, deformácie nosovej priehradky, problémy s jazykom či na mandliach  alebo iné fyziologické deformácie.

Obezita a nadváha: Ak ide o rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku chrápania, sem patria obezita a nadváha. Vyššia telesná hmotnosť totiž zhoršuje celkovo dýchanie počas dňa a tým pádom sa zvyšuje riziko chrápania aj v noci.

Zlozvyky: Negatívny vplyv na chrápanie majú aj niektoré zlozvyky, ktoré však škodia celkovo tiež celému organizmu. Ide napríklad o zvýšenú konzumáciu alkoholu, kávy a energetických nápojov, fajčenie alebo o prejedanie sa pred spánkom.

Ostatné faktory: Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku chrápania alebo zhoršiť jeho priebeh, patria hormonálne zmeny u žien počas tehotenstva či menopauzy, ochorenia štítnej žľazy alebo užívanie niektorých liekov, najmä tých na spanie.

Riešenie chrápania doma

Pokiaľ ide o možné riešenie chrápania, okrem lekárskej a odbornej liečby viete spraviť aj viacero opatrení priamo doma. Tie zahŕňajú jednak obmedzenie a negatívnych vplyvov a faktorov a zároveň využitie niektorých prirodzených spôsobov pôsobenia.

Domáca liečba môže pozostávať z týchto možností a vplyvov:

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Vzhľadom na to, že za chrápaním môžu byť viaceré negatívne vplyvy, treba v prvom rade obmedziť tie. Ide o konzumáciu nadmerného množstva alkoholu a kávy, fajčenie, konzumáciu sladkých, tučných a mliečnych jedál a energetických nápojov priamo pred spaním.

Správna spánková poloha

Nemenej dôležité je mať aj správnu polohu spánku. Vyvarujte sa spaniu na chrbte, čo podporuje chrápanie, naopak, spánok na polohe v boku je oveľa lepší. Vyberte si taký vankúš, ktorý umožní zvýšenie polohy hlavy oproti zvyšku telu aspoň o 15 centimetrov.

Zvlhčenie vzduchu v miestnosti

Príliš suchý vzduch v miestnosti, kde spíte, je tiež negatívnym faktorom, hlavne v zime, kedy nepomôže ani častejšie vetranie. V týchto prípadoch je najlepšie siahnuť po zvlhčovači vzduchu, ideálne je, ak do neho viete pridať aj bylinky, napríklad eukalyptus.

Ďalšie režimové opatrenia

Medzi ďalšie možnosti a opatrenia patria zlepšenie spánkovej hygieny tým, že budete chodiť pravidelne spať a pravidelne budete vstávať, posilňovanie svalov hrdla a jazyka špeciálnymi cvičeniami, zníženie telesnej hmotnosti či obmedzenie niektorých liekov.

Náplasti na nos

Ak ide o aktívnejšie pôsobenie proti chrápaniu, zakúpiť si viete prúžky, pásky alebo náplasti na nos. Tie sa aplikujú tesne pred spánkom priamo na nos, pričom ich zásluhou príde k rozovretiu nosných ciest, čo zlepší priechodnosť nosa a dýchanie cez nos.

Pastilky, ústne spreje či sirupy

Spoločne s náplasťami ako vonkajšou formou pôsobenia na chrápanie môžete siahnuť aj po perorálnych prostriedkoch. Ide o pastilky a rôzne kvapky, spreje či roztoky do hrdla a úst, ktoré zvlhčujú sliznicu a môžu eliminovať aj zápalové faktory chrápania.

PREVENCIA JE LEPŠIA AKO LIEČBA

Tak, ako aj v prípade iných ochorení a problémov, aj na chrápanie je najlepšia prevencia. Tá závisí od situácie, ak máte napríklad nadváhu, snažte sa ju znížiť, ak fajčíte a pijete alkohol, obmedzte ich alebo ak ide o vplyv liekov, hľadajte za ne s lekárom náhradu.

Výživové doplnky a prípravky na chrápanie

Súčasťou domácej liečby chrápania môžu byť aj niektoré voľne dostupné zdravotnícke pomôcky a prípravky v podobe doplnkov výživy. Tie pomáhajú na chrápanie rôznej intenzity a hoci nenahrádzajú odbornú liečbu, hodia sa ako účinná prvá pomoc.

Sortiment týchto produktov a prípravkov zahŕňa nasledovný výber:

K dispozícii máte perorálne formy a to buď cmúľacie pastilky, sirupy, kvapky alebo spreje, ale aj vonkajšie formy produktov, hlavne ak ide o náplasti na nos

Čo sa týka ich benefitov pre užívateľov, medzi najdôležitejšie patria:

 • jednoduchá kúpa bez predošlej návštevy lekára a receptu od neho
 • bezproblémové používanie a minimum nežiaducich účinkov a vplyvov
 • možnosť skombinovania viacerých foriem a ešte účinnejšie pôsobenie

Asi najznámejším prostriedkom využívaným na chrápanie sú náplaste na nos. Tie zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú tak chrápanie, pričom majú formu pások aplikovaných priamo na nos pred spánkom. Použitie je možné v noci ale aj cez deň, ak patríte do skupiny aktívnych športovcov, ktorí chcú zlepšiť dýchanie a priechodnosť nosa.

Druhou formou sú pastilky, ktoré sa cmúľajú v ústach a nechajú pozvoľna rozpustiť v ústnej dutine. Tieto pastilky majú okrem pôsobenia na chrápanie aj širšie pôsobenie a to vplyv na bolesti hrdla, škriabanie v hrdle a zachrípnutie. Použitie je možné aj u detí.

Treťou formou sú ústne spreje, spreje do hrdla a rôzne kvapky či sirupy na perorálne užívanie. V prípade týchto prostriedkov je cieľom zvlhčenie stien sliznice v ústach a v hrdle, čiže na tie oblasti, ktoré môžu súvisieť so vznikom chrápania. Plusom týchto prípravkov je prírodné zloženie, napríklad zo šalvie, eukalyptu, pestreca, mäty či rôznych olejov.

NoSnorePLUS

 • Vložka do nosa mierne roztiahne nosové otvory (nozdry)
 • Dýchanie nosom je oveľa jednoduchšie
 • Predchádza chrápaniu

Fytofontana ADENOL

 • Prípravok zabraňujúci chrápaniu
 • Vďaka obsahu výťažkov z prírodných látok prirodzenou cestou zabraňuje chrápaniu

PSSST! FORTE

 • Prírodný prípravok proti chrápaniu s príjemnou príchuťou pomaranča

Náplaste proti chrápaniu QUESTAPLAST

 • jemne roztvárajú nosné cesty a tým umožňujú lepšie dýchanie
 •  zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú chrápanie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chrápanie

Či už budete chcieť využiť náplasti, pastilky alebo spreje do hrdla, všetky tieto zdravotnícke pomôcky a produkty nájdete prakticky v každej lekárni. Nakoľko sú dostupné voľne bez receptu, nie ste odkázaní iba na kamenné lekárne a osobný nákup.

Naopak, čoraz populárnejší je online nákup v internetovej lekárni, nakoľko:

 • je to výhodnejšie, či už ide o ceny prípravkov alebo o cenu doručenia
 • je to rýchlejšie, nákup spravíte za pár minút a to aj cez smartfón či tablet
 • je to pohodlné, netreba nikam chodiť, kuriér vám všetko donesie domov
 • je to jednoduché, všetky produkty si viete porovnať priamo cez internet

Čo sa týka spomínaných benefitov, tie platia všeobecne pre online nákup, na druhú stranu, nie je jedno, ktorú lekáreň si vyberiete. Ak vám ide nielen o čo najnižšiu cenu, ale aj o kvalitný zákaznícky servis, nakupujte v tých známejších, napríklad ako je [lekaren].

Tieto väčšie a viac overené lekárne totiž majú napríklad viac možností platenia od dobierky až po platbu online cez platobnú kartu, ale aj viac možností doručenia vrátane osobného vyzdvihnutia na najbližšej pobočke. Pri väčšej objednávke môžete tiež získať doručenie zdarma, niektoré lekárne umožňujú dokonca aj zrýchlený nákup bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.75

28 Hodnotení