Čo je dobré na oslabenú imunitu? Toto pomáha na jej podporu a posilnenie u detí
Jedným z najdôležitejších systémov v ľudskom tele je imunitný systém. Je zodpovedný za obranyschopnosť voči vonkajším aj vnútorným škodcom a parazitom, či už ide o baktérie, vírusy, kvasinky alebo iné mikroorganizmy, ktoré narušujú zdravie v tele.
U detí sa imunita vyvíja postupne, najmä od 1. roku života dochádza k výraznejšiemu rozvoju obranných mechanizmov. Tak ako u dospelých, aj u detí vplýva na stav imunitného systému a jeho fungovanie viacero faktorov. Niektoré imunitu oslabujú, iné ju zas môžu posilniť. Čo všetko na imunitu u detí pomáha a aké faktory sú rozhodujúce, to sa dozviete teraz.
Ako vznikajú problémy s imunitou u detí, ich špecifiká a faktory
Imunitný systém je samostatný systém, ktorý je zodpovedný v ľudskom tele za mechanizmus obranyschopnosti voči škodlivým vplyvom. Imunitné reakcie vznikajú na základe pôsobenia rôznych buniek a molekúl, hlavne bielych krviniek, ktoré produkuje kostná dreň.
Súčasťou imunitného systému sú aj lymfatické orgány, kam patria aj týmus a kostná dreň, no rovnako tak aj lymfatické uzliny, ktoré majú funkciu miesta špecifických imunitných reakcií. Najdôležitejšou funkciou imunitného systému je jeho odpoveď, ktorá môže byť bunková, tá je založená na T-lymfocytoch a makrofágoch, alebo protilátková s B-lymfocytmi.
VitaCé Advance
- najsilnejší prírodný vitamín C
- obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
- lepšia vstrebateľnosť
Ak ide o faktory a špecifiká vplývajú na imunitný systém u detí, tak:
- najčastejšie na stav imunity vplývajú prekonané ochorenia či infekcie, pričom každá z nich dočasne imunitu oslabí, no z dlhodobého hľadiska ju skôr posilní
- medzi dôležité vnútorné faktory, hlavne u detí, patria dostatočná výživa, hlavne niektorých vitamínov či stopových prvkov, ale aj dostatok spánku a oddychu
- pokiaľ ide o vonkajšie vplyvy a faktory na imunitu, tými oslabujúcimi sú stres, znečistené životné prostredie, zlá životospráva či nadmerné užívanie liekov
- problémom môže byť aj prehnaná hygiena, čiže stav, kedy dieťa nie je vystavené prirodzeným patogénom a imunitný systém si tak nevie voči nim budovať odolnosť
AJ SEZÓNNE A EXTERNÉ VPLYVY A FAKTORY
Nemenej dôležité pôsobenie na imunitu majú aj niektoré vonkajšie či sezónne vplyvy a to hlavne u detí. Ide napríklad o počasie, ktoré praje viacerým respiračným či infekčným chorobám hlavne na jeseň, rovnako tak o oslabenie vplyvom pôsobenia kolektívu.Príznaky a prejavy problémov s imunitou u detí
To, že imunita je oslabená, možno zistiť podľa viacerých priamych aj nepriamych príznakov. Čisto len početnosť ochorení sem však patriť nemusí, najmä menšie a mladšie deti môžu byť počas roka choré aj štyri krát a nemusí to ešte znamenať oslabenú imunitu.
Tu sú však tri kategórie prejavov a problémov, ktoré sú zrejmejšie:
- Časté respiračné a zápalové ochorenia: Asi najtypickejším problémom, ktorý nastáva u detí s oslabenou imunitou, sú častejšie respiračné ochorenia, čiže infekcie a zápaly dýchacích ciest. Môže ísť aj o miernejšie formy, napríklad prechladnutia či nádchu.
- Prejavy na pokožke a slizniciach: Druhým typickým prejavom súvisiacim s oslabenou imunitou sú rôzne prejavy a problémy na pokožke. Ide predovšetkým o rôzne vírusové a infekčné ochorenia lokálneho typu, napríklad herpesy alebo afty.
- Únava: Ďalším prejavom zníženej imunity býva aj nadmerná únava a celkovo nižšia výkonnosť. Oslabený imunitný systém sa totiž prejavuje aj poklesom fyzickej či psychickej vitality. Musí sa však jednať o dlhodobejšie pocity vyčerpania a únavy.
Riešenie imunity u detí doma
Oslabená imunita by mala byť vždy prejavom zvýšenej pozornosti a záujmu. V prípade, ak ide o dlhodobý stav a objavuje sa už od útleho veku, svoj vplyv majú aj niektoré dedičné alebo genetické faktory. Podporu a posilnenie však je možné ovplyvniť aj priamo.
Ideálne sú k tomu tieto prostriedky a spôsoby:
Vyvážený jedálniček
Základom všeobecne podpory a posilnenia imunity je jedálniček. Ten by mal byť dostatočne vyvážený a obsahovať hlavne ovocie a zeleninu, u starších detí aj ryby či orechy. Tieto typy potravín totiž obsahujú najviac vitamínov a stopových prvkov pre imunitu.
Dostatok spánku
Dostatok kvalitného spánku je hlavne pre deti nevyhnutný aj pre budovanie ich imunity. platí to najmä pre deti vo veku do 3 rokov, ktoré by mali spať okolo 12 hodín. Tie staršie aspoň okolo 10 hodín, no zároveň aj kvalitne a tak, aby si čo najviac oddýchli.
Správna úroveň hygieny
Hygiena zohráva pri menších deťoch významnú úlohu z pohľadu budovania prirodzenej imunity už od ranného veku. Netreba to s ňou preháňať, no na druhú stranu, najmä pri dojčatách a bábätkách treba dávať pozor, čo dávajú do úst a čoho sa dotýkajú.
Pohyb na čerstvom vzduchu
Nemenej dôležitým, hlavne z hľadiska dlhodobej imunity, je pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. Netreba sa báť ani prechádzok s menšími deťmi a to aj v zime, samozrejmosťou by mal byť dostatok slnka. Ideálne je sa aj otužovať, hlavne v zime.
Bylinkové čaje prírodné prostriedky
Na podporu a posilnenie imunity možno využiť aj niektoré bylinkové čaje, napríklad z rakytníka, materinej dúšky, šalvie, pamajoránu, zázvoru alebo šípok. Veľmi dobrým prostriedkom sú aj med, cesnak, cibuľa či probiotické jogurty.
Podporné doplnky výživy
Pokiaľ chcete podporiť imunitu ešte účinnejšie, môžete siahnuť aj po rôznych doplnkoch výživy. Ide hlavne o rôzne tabletky, sirupy, kvapky či iné perorálne formy, ktoré obsahujú hlavne prírodné látky zvyšujúce prirodzenú obranyschopnosť a imunitu.
Lieky na podporu imunity
Oveľa intenzívnejšou voľbou, v prípade, ak má dieťa viditeľne oslabenú imunitu, sú voľne dostupné lieky. Tie možno získať tiež vo viacerých perorálnych formách, pričom ich základom bývajú hlavne vitamín C a enzýmy podporujúce obranyschopnosť.
KEDY SA OBRÁTIŤ NA LEKÁRA?
Sú prípady, kedy nie je možné ani pomocou spomínaných prostriedkov dosiahnuť zlepšenie imunity, jej podporu či posilnenie. Ak sa často opakujú ochorenia respiračného systému, zápaly či infekcie, prípadne ak sa aj ťažšie hoja poranenia, je najvyšší čas sa obrátiť na lekára.Výživové doplnky na imunitu u detí
Pokiaľ ide o podporu imunity, na oslabenú imunitu, ale aj nedostatok vitality a energie u detí, môžete využiť viaceré hotové prípravky a prostriedky. Jedná sa o voľne predajné doplnky výživy, ktoré získate bez predpisu či lekára.
VitaCé Advance
- najsilnejší prírodný vitamín C
- obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
- lepšia vstrebateľnosť
Ich sortiment je pomerne bohatý a zahŕňa:
V ponuke sa najčastejšie objavujú rôzne tabletky, sirupy, kapsuly, šumivé tablety, roztoky a kvapky, ktoré obsahujú vitamíny, minerály a rôzne extrakty a výťažky
Spomínané prípravky ponúkajú užívateľom tieto výhody:
- bezproblémové užívanie hlavne vďaka prírodnému zloženiu
- minimum vedľajších a nežiaducich účinkov a kontraindikácií
- možnosť kombinácie viacerých foriem a typov
Prv, ako začnete konkrétny prípravok dieťaťu podávať, prečítajte si príbalovú informáciu, aby ste zistili, od akého veku je možné doplnok dávkovať. Pokiaľ ide o zloženie, väčšina aktívnych látok pozostáva z vitamínov C, B, D alebo E, rôznych lyzátov a enzýmov a výťažkov z hlivy, reishi, echinacey, rakytníka, prípadne z kolostra.
Lieky na imunitu u detí
Druhou a účinnejšou možnosťou, ako podporiť a posilniť imunitu, sú lieky. Ide o voľne predajné typy prípravkov a produktov, ktoré sú dostupné bez receptu a viaceré z nich možno podávať aj deťom, najmä vo veku od 3 rokov.
Ak ide o mechanizmus pôsobenia, tak:
Väčšina liekov je založená na účinných látkach typu vitamínov, minerálov, stopových prvkov či enzýmov, ktoré zlepšujú stav imunitného systému a imunitnú odpoveď
Pre lieky platia zároveň tieto charakteristiky a výhody:
- účinné látky sú oveľa koncentrovanejšie, čiže majú aj lepší vplyv
- nástup účinkov je rýchlejší, užívanie nemusí byť dlhodobé
- zároveň však treba počítať aj s istým rizikom vedľajších vplyvov
Medzi najviac využívané látky patria vitamíny C, E a skupiny B, rovnako tak železo, zinok, horčík a iné minerály, rastlinné extrakty z bylín stimulujúcich imunitu, napríklad ako je ženšen, prípadne enzýmy a enzymatické zložky. K dispozícii máte hlavne perorálne formy liečiv, predovšetkým ide o tabletky, kapsuly a šumivé tablety.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na imunitu u detí
Spomínané doplnky výživy aj prípravky v podobe voľne predajných liekoch určených na podporu či posilnenie imunity môžete zakúpiť hlavne v lekárňach. Tu máte na výber nielen tie klasické kamenné, ale aj modernejší spôsob objednávky cez internet.
VitaCé Advance
- najsilnejší prírodný vitamín C
- obsahuje unikátnu kombináciu extraktov z aceroly, šípky a rakytníka
- lepšia vstrebateľnosť
V online lekárňach totiž získate na rozdiel od osobného nákupu tieto výhody:
- úsporu času, väčšina prípravkov je skladom, netreba ich dlho hľadať
- jednoduchý nákup, objednávku vybavíte aj cez mobilný telefón
- pohodlie, netreba nikam ísť, kuriér vám zásielku prinesie až k vašim dverám
- možnosť platby nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou
Veľkým plusom nákupu cez internet je hlavne pohodlie, jednoduchosť a úspora času aj financií. Platí ho hlavne pre tie väčšie online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, ktorá patrí medzi tie najznámejšie.
Okrem širokého sortimentu ponúka aj kvalitné zákaznícke služby, ktoré sa prejavia rýchlejším doručením, v ideálnom prípade aj do 1 či 2 dní, možnosťou viacerých spôsobov bezhotovostnej platby a tiež väčšou paletou zliav či akcií. Nákup v online lekárňach je podobný objednávke v bežnom eshope, ide teda o vec zopár kliknutí.