Čo je dobré na suché, popraskané a zapálené kútiky úst? 7 tipov, čo pomáha najviac

Čo je dobré na suché, popraskané a zapálené kútiky úst? 7 tipov, čo pomáha najviac

Ak sa povie ústne kútiky, ide o hovorový výraz pre ich popraskanie, suchosť a zápal. Vyskytujú sa tak u detí, ako aj u dospelých, pričom najčastejšie ide o infekčný problém bakteriálneho alebo kvasinkového pôvodu a postihuje buď jeden, alebo oba kútiky.

Vplyv na to, či infekcia vznikne, má aj ústna hygiena, stav prirodzenej obranyschopnosti tela alebo faktory, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť premnoženia mikroorganizmov či narušenia sliznice pier. Veľmi často sa problém s kútikmi úst vyskytuje sezónne, najmä na jeseň alebo v zime. Ak chcete vedieť, čo na ústnej kútiky pomáha, čítajte ďalej.

Čo sú problémy s kútikmi úst, ako vznikajú a aké majú príznaky

Za popraskané či zapálené kútiky úst môže najčastejšie kombinácia oslabenej imunity a infekcie. Ide o stav, ktorý je z medicínskeho hľadiska zápalom pier a prejavovať sa môže buď na jednom, alebo na oboch kútikoch. Zápal môže byť akútny aj chronický.

V prípade toho akútneho prevládajú infekčné faktory, v prípade chronického môže ísť aj dôsledok dlhodobo neriešenej imunity alebo zlej životosprávy. Najviac náchylnou skupinou ľudí, u ktorých sa môže narušenie sliznice prejaviť, sú seniori, kde treba rátať aj s vplyvom používania protéz v ústnej dutine. Niekedy tento stav vznikne totiž aj zo skrytých ložísk.

Sencor zvlhčovač vzduchu

  • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
  • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
  • Pre zdravý a nerušený spánok

DeVit Forte

  • Pôsobenie na zuby a pohybový aparát
  • Vplyv na imunitu aj na vitalitu
  • Zdravie kostí

Generica Riboflavin

  • Sliznice, pokožka a oči
  • Metabolizmus a látková premena
  • Energia a vitalita

Herpesin krém

  • Účinky na herpes a jeho príznaky

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Z hľadiska príznakov a súvisiacich javov možno pozorovať tieto problémy:

  • najviac typickým prejavom zápalu kútikov úst je ich suchosť a následné popraskanie, pričom tento prejav môže nastať nielen na kútikoch, ale aj v ich okolí
  • vizuálne sa prejavuje zápal začervenaním a to vo forme škvŕn v oblasti na rozhraní sliznice úst a pier, v strede týchto ohraničených škvŕn môže byť prasklina
  • zapálené kútiky môžu svrbieť, mokvať a krvácať, čo býva najčastejšie v dôsledku rozšírenia alebo zintenzívnenia infekcie, niekedy sa môže ložisko rozšíriť
  • medzi ďalšie symptómy, ktoré sa objavujú už veľmi individuálne, patria výskyt ložísk so žlto-hnedou chrastou, pocit pálenia a rezania a pocity natiahnutia pier

POČASIE A POPRASKANÉ A SUCHÉ PERY

V mnohých prípadoch sú problémy s kútikmi úst, hlavne ak sú menej závažnejšieho typu, spojené s počasím a sezónnymi vplyvmi. Ide hlavne o obdobie jesene a zimy, kedy dochádza k častejšiemu striedaniu pôsobenia tepla a chladu, prípadne aj k vplyvu vlhkosti.

Príčiny a kedy vznikajú problémy s kútikmi úst

Ako už bolo povedané skôr, zapálené a popraskané kútiky úst sú prejavom väčšinou infekcie, ktorá môže napadnúť celé pery, ale aj jeden či oba kútiky. Okrem toho treba do úvahy brať aj niektoré iné faktory, či už alergie, alebo rizikové vplyvy z okolitého prostredia.

Medzi najčastejšie situácie, kedy vzniká zápal kútikov, patria:

Infekcia: Zápal kútikov úst vzniká na podklade bakteriálnej alebo kvasinkovej infekcie, najmä pôsobením stafylokokov, streptokokov a kvasiniek typu Candida albicans. Tieto parazity môžu byť aj v ústnej dutine a čakajú len na vhodnú príležitosť.

Vnútorné faktory: Medzi rizikové faktory, ktoré môžu zhoršiť priebeh zápalu, patria oslabená imunita, zhoršená životospráva spojená s nedostatkom vitamínov B2 alebo B6, nedostatok minerálov železo či zinok, cukrovka alebo alergická reakcia.

Vonkajšie vplyvy: Ak ide o vonkajšie vplyvy, tu treba rátať tak s celkovými, ako aj sezónnymi. Medzi tie sezónne sa zaraďuje vplyv počasia, hlavne suchosť či vlhkosť vzduchu, ale aj stres, používanie zubných protéz a nedostatočná ústna hygiena.

Riešenie problémov s kútikmi úst doma

Pokiaľ ide o liečbu zapálených či popraskaných kútikov úst, k dispozícii sú dve možnosti. Prvou sú špeciálne lieky na predpis, hlavne ak ide o antibakteriálne či antimykotické masti. Druhou sú voľne dostupné prípravky v kombinácii s prirodzeným pôsobením.

Doma môžete využiť predovšetkým tieto možnosti:

Prevencia aj prvá pomoc

Základom riešenia aktuálnych problémov, ale aj prevencie do budúcnosti, sú zlepšenie hygieny ústnej dutiny a pôsobenie na ústnu mikroflóru a pery. Siahnuť môžete po probiotikách na cmúľanie alebo po tinktúrach s jódom a bórovou vodou.

Obmedzenie niektorých vplyvov

Aby ste podporili liečbu zapálených kútikov úst, mali by ste sa vyvarovať pôsobeniu niektorých negatívnych faktorov a vplyvov. Ide najmä o nadmerné slnečné UV žiarenie, prach, fajčenie alebo vplyv suchého a chladného vzduchu a vlhkosti.

Zlepšenie stravovania

Z dlhodobého hľadiska má na sliznice a pokožku vplyv aj stravovanie, čiže jedálniček. Ten by mal obsahovať čo najviac ovocia a zeleniny, hlavne kvôli obsahu vitamínov a minerálov. Špeciálne dôležité sú jablká, cesnak, cibuľa, brokolica a citrusy.

Prírodné prostriedky

V prípade, že mávate častejšie problém s kútikmi úst, môžete na ne využiť aj niektoré bylinky alebo prírodné prostriedky a prípravky, stačí ich naniesť na pery. Skúste najmä med, kakaové maslo, kokosový olej, aloe vera, propolis či nechtík lekársky.

Prípravky so symptomatickým vplyvom

Ak ide o hotové produkty a prípravky, na popraskané, suché aj zapálené kútiky úst môžete použiť rôzne balzamy, krémy, masti či gély. Tie sú dostupné bez receptu a majú prírodné zloženie, hlavne ak ide o bylinné extrakty s antimikrobiálnym účinkom.

Vitamínové a minerálové doplnky

Nakoľko bývajú kútiky úst popraskané či zapálené aj vplyvom nedostatku niektorých vitamínov a minerálov, ktoré vplývajú na stav slizníc a imunity, môžete siahnuť aj po doplnkoch výživy. Obsahujú hlavne vitamíny B a C a železo či zinok.

Lieky s pôsobením na infekcie

Okrem bežných prípravkov a doplnkov sú k dispozícii na samotný zápal a infekciu aj voľne predajné lieky bez receptu. Tie už obsahujú syntetické účinné látky s antibakteriálnym alebo antimykotickým pôsobením, ktoré majú veľmi rýchly účinok.

KEDY JE LEPŠIE ÍSŤ ZA LEKÁROM?

Hoci na prvý pohľad je problém s kútikmi a ich zápal nevinnou záležitosťou, netreba tento stav podceňovať. Pokiaľ sa bude zápal zhoršovať, alebo bude trvať dlhšie, ako týždeň a nebude sa zlepšovať, najlepšie je ísť za imunológom alebo dermatológom.

Výživové doplnky a prípravky na kútiky úst

Pokiaľ sa u vás objavia popraskané, suché alebo zapálené kútiky úst, v rámci podpory môžete použiť aj niektoré voľne dostupné prípravky a produkty. Ide najčastejšie o kozmetické a zdravotnícke produkty, prípadne doplnky výživy.

K dispozícii máte viacero druhov:

Sortiment zahŕňa jednak balzamy na pery, ale aj rôzne krémy, ústne vody či gély na pery, rovnako tak aj perorálne doplnky na podporu imunity a doplnenie látok

Tieto produkty a doplnky ponúkajú:

  • jednoduchú kúpu, nemusíte mať recept a ani ísť za lekárom
  • bezproblémové použitie a možnosť vzájomnej kombinácie
  • prirodzené pôsobenie a to na základe látok prírodného charakteru

Väčšina z týchto prípravkov je určená na symptomatické pôsobenie, ale napríklad aj na prevenciu, hlavne ak obsahujú extrakty bylinného typu, napríklad zo známeho čajovníka austrálskeho. V rámci doplnenia vitamínov B alebo C, prípadne minerálov železo či zinok, môžete siahnuť aj po doplnkoch výživy v podobe tabliet a kapsúl.

Lieky na kútiky úst

V prípade, že budete mať vážnejší problém so zápalom kútikov úst, môžete siahnuť aj po liekoch. Ide o humánne registrované liečivá bez predpisu, ktoré pomáhajú už nielen na vonkajšie prejavy, ale aj na samotný zápal či infekciu.

Pokiaľ ide o ich pôsobenie, tak:

Jedná sa o gély, krémy, roztoky, vodičky a masti, ktoré sa nanášajú na pery a ktoré obsahujú syntetické látky s antimykotickým alebo antibakteriálnym vplyvom

Pre užívateľov prinášajú tieto benefity:

  • koncentrovanejšie zloženie, ktoré pomáha aj na ťažšie zápaly
  • rýchlejší a viditeľnejší nástup účinku, kratšia doba užívania
  • špecializácia podľa toho, či je infekcia bakteriálna alebo kvasinková

Nakoľko sa jedná o lieky, v ich zložení sú látky, ktoré dokážu veľmi účinne pomôcť proti zápalu a utlmiť infekciu, napríklad chlórhexidín v prípade bakteriálneho pôvodcu alebo klotrimazol a nyastín, ak sa jedná o kvasinkový typ zápalu. Niektoré z týchto liekov však nebude možné použiť u malých detí alebo u žien v tehotenstve.

Sencor zvlhčovač vzduchu

  • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
  • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
  • Pre zdravý a nerušený spánok

Generica Riboflavin

  • Sliznice, pokožka a oči
  • Metabolizmus a látková premena
  • Energia a vitalita

Kamistad senzitiv

  • Liečba aftov, kútikov
  • Tlmenie zápalu ďasien
  • Pri prerezávaní zubov

Herpesin krém

  • Účinky na herpes a jeho príznaky

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kútiky úst

Spomínané produkty, či už pôjde o bežné balzamy na ochranu pier, alebo o krémy, masti či roztoky s liečivými látkami, môžete zakúpiť bez väčších problémov prakticky v každej lekárni. Okrem kamenných môžete využiť aj internetové lekárne.

V ich prípade získate pri online objednávke viacero výhod a benefitov:

  • v prvom rade ide o rýchlosť, objednávka je vecou len zopár minút a kliknutí
  • zároveň sa nemusíte obávať o šírku sortimentu, väčšina je dokonca skladom
  • k dispozícii máte možnosť nielen hotovostnej, ale aj bezhotovostnej platby
  • samozrejmosťou je pohodlie, kuriér vám prinesie zásielku až domov

Hlavne tie viac overené lekárne, ponúkajú uvedené výhody na maximum a spolu s tým aj kvalitné zákaznícke služby a servis. Výsledkom je tak viac pohodlia a jednoduchosti, či už pri objednávke, platení alebo doručení.

Vďaka tomu môžete ušetriť napríklad čas, nakoľko doručenie môže byť aj do 24 až 48 hodín, financie, nakoľko niektoré lekárne majú aj dopravu zdarma, rovnako tak získate aj viac možností platby. Overené a známe lekárne totiž okrem bežnej dobierky alebo platby cez internet banking umožňujú aj platiť platobnou kartou, samozrejme online.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.48

33 Hodnotení