Čo je kapustová diéta, aký má jedálniček, ktoré recepty sú najlepšie a aké sú skúsenosti

Čo je kapustová diéta, aký má jedálniček, ktoré recepty sú najlepšie a aké sú skúsenosti

Jednou z veľmi známych a populárnych diét určených špeciálne na chudnutie je kapustová diéta. Ako už hovorí aj samotný názov, diéta je založená hlavne na príjmu kapusty, ktorá patrí hlavne vďaka obsahu vitamínu C a iných látok medzi veľmi zdravé potraviny.

Nie je to len kapusta, ktorá tvorí jedálniček počas diéty, hoci je pochopiteľne dominantnou zložkou. Okrem nej sú tu aj niektoré iné jedlá a nápoje, rovnako tak aj ďalšie pravidlá, napríklad ohľadom doby dodržiavania, ktorá by nemala prekročiť 5 či 7 dní. Ak vás kapustová diéta zaujíma viac a chcete poznať jej výhody a nevýhody, čítajte ďalej.

Čo je kapustová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Kapustová diéta patrí medzi rozšírené a veľmi účinné diéty na chudnutie, pričom jej základom je kapusta v rôznych podobách. Zelená alebo červená kapusta je pritom pre ľudské telo veľmi prospešná, obsahuje totiž veľa antioxidantov, vitamínov a stopových prvkov.

Hoci mnoho diét sľubuje veľké úspechy, práve pri tej kapustovej je chudnutie viditeľné. Reálne takto viete schudnúť aj niekoľko kilogramov zhruba za jeden týždeň, je to však veľmi individuálne a závisí to od miery nadváhy, ktorou trpíte. Kapusta ako taká je aj ľahko a lacno dostupná, má detoxikačné účinky a jedálniček počas diéty je ľahko stráviteľný.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zabúdať však netreba ani na niektoré negatíva, riziká a nevýhody tejto diéty:

 • mínusom kapustovej diéty je jej monotónnosť, nakoľko základom je kapusta a hoci tá môže mať niekoľko podôb či spôsob úpravy, skôr či neskôr vás omrzí
 • rovnako tak ani iné jedlá a nápoje v rámci diéty nie sú príliš pestré a to platí nielen z pohľadu chuti, ale aj živín, prevláda nedostatok bielkovín a sacharidov
 • práve nevyváženosť jedálnička môže viesť k ďalším problémom a ťažkostiam, napríklad k pocitom únavy, zníženiu výkonnosti a k chradnutiu organizmu
 • kapusta síce patrí medzi zdravú zeleninu, no ak bude vášmu stravovaniu počas dňa dominovať, treba rátať so zvýšenou plynatosťou, nadúvaním či hnačkou

Zásadným mínusom kapustovej diéty je časové hľadisko. Aj vzhľadom na jedálniček a aj vzhľadom na stravovanie nemožno očakávať, že by ste mohli kapustovú diétu držať dlhodobo. Je skôr krátkodobou a určenou najviac na týždeň, čo má svoje obmedzenia.

PRE KOHO NIE JE DIÉTA KAPUSTOVÁ VHODNÁ

Kapustovú diétu by nemali držať ľudia so závažnejšími tráviacimi a zažívacími ťažkosťami a problémami, hlavne črevného typu. Rovnako tak si musia dať pozor tí, čo majú cukrovku, metabolické ochorenia, tehotné a dojčiace ženy, deti do 18 rokov a seniori.

Aké princípy má kapustová diéta

Na prvý pohľad je kapustová diéta veľmi jednoduchá, nakoľko je založená na konzumácii väčšieho množstva kapusty. To však nie je jediné pravidlo, ktorého sa treba držať, ak chcete vidieť pozitívne výsledky na chudnutie či prečistenie čriev.

Tu sú 4 dôležité princípy, ktorých sa treba držať:

Konzumácia kapusty: Základom jedálnička je kapusta, najčastejšie v podobe kapustovej polievky. Na tú budete potrebovať hlávku kapusty, 3 až 4 cibule, 2 až 3 mrkvy, 1 zeler, 2 až 3 papriky, 2 až 3 rajčiny a na dochutenie korenie a soľ. Polievku môžete konzumovať bez obmedzenia objemu v jednej porcii.

Pravidelné stravovanie: Dôležitou zásadou je nielen to, čo jete, ale aj to, ako to jete. Pozitívom diéty je, že sa snaží podporiť zdravé trávenie aj prostredníctvom pravidla o 5 jedál denne, čiže raňajok, desiatej, obedu, olovrantu a večere. Musí ísť o menšie porcie a častejšie, čím zrýchlite tráviace procesy.

Zavodnenie tela: Nielen jedlo, ale aj pitný režim má svoj význam v prípade chudnutia, trávenia, metabolizmu a spaľovania tukových zásob. V prípade kapustovej diéty je základom pitie čistej, nebublinkovej a neochutenej vody, ideálne každú 1 až 2 hodiny. Na raňajky k nej môžete pridať 1 šálku neochuteného čaju.

Doba diétovania: Ak budete hľadať na internete jedálniček, vo väčšine prípadov ho nájdete na 3, 5 alebo na 7 dní. To je pre tento typ diétneho programu charakteristické, nakoľko diéta sa má dodržiavať intenzívne, ale krátkodobo. Po jej skončení sa však snažte obmedziť zakázané potraviny aj do budúcnosti.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre kapustovú diétu

Pokiaľ ide o jedálniček počas diéty, tu je potrebné brať do úvahy to, že hoci je kapusta dominantnou zložkou stravovania a jej konzumácia v rôznych podobách je základným princípom, existujú aj niektoré zakázané a povolené jedlá.

Prehľadne sme ich preto rozdelili na dve kategórie:

Vhodné a odporúčané potraviny a nápoje

Základom jedálnička je kapusta, ktorú používajte predovšetkým na hlavné jedlá, čiže raňajky, obed a večeru. Pripraviť si môžete kapustovú polievku, ale aj kapustu s trochou ľahkého mäsa, napríklad kuracieho a hovädzieho, kde bude kapusta prílohou.

Pokiaľ ide o ďalšie vhodné jedlá, na raňajky, desiatu a olovrant sa odporúčajú hneď viaceré druhy zeleniny a ovocia. Ide napríklad o jablká, pomaranče, hrušky, uhorky, paprika, nektarinky, mrkva, kiwi, banán, zeler, cibuľa. Pridať môžete aj hnedú ryžu.

Do jedálnička môžete v menšom množstve zaradiť na dochutenie niektoré čerstvé bylinky, celé korenie, soľ či škoricu. Ak ide o nápoje, odporúča sa čistá voda počas celého dňa a na raňajky nesladený čaj, môžete tak udržať telo dostatočne hydratované.

Nevhodné a neodporúčané potraviny a nápoje

Čo sa týka jedál a nápojov, ktoré treba počas kapustovej diéty určite vyradiť z jedálnička, sem patria v zásade všetky tučné, ťažké a mastné jedlá. Zabudnúť musíte na väčšinu mäsa, ryby, väčšinu ovocia, strukoviny, tučné mlieko a mliečne výrobky či orechy.

Spomínané suroviny a potraviny obsahujú pritom v mnohých prípadoch práve prospešné a zdravé mastné kyseliny, bielkoviny a sacharidy, ktoré telo potrebuje. Na druhú stranu, zákaz sladkostí, obilnín, potravín s obsahom zŕn a slaných pochutín je prospešný.

Ak ide o nápoje, počas diétovania musíte zabudnúť na alkohol a akékoľvek nápoje a tekutiny obsahujúce rizikové chemické látky, cukor, sladidlá či prísady. Mlieko konzumovať môžete, ale len odtučnené a len minimum. Pozor ale, nedávajte si cukor do čaju.

POZOR NA JOJO EFEKT PO SKONČENÍ

Kapustová diéta patrí medzi prísne redukčné diéty, telo počas nej trpí nedostatkom tukov, bielkovín a aj sacharidov, rovnako tak častým pocitom hladu. To môže po skončení diétovania znamenať riziko vzniku joj efektu a návratu do pôvodného stavu.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Hoci je kapustová diéta zaujímavá a môže za pár dní priniesť výsledky, má aj negatíva, či už ide o riziko zažívacích ťažkostí, nedostatok živín alebo nemožnosť dlhodobého dodržiavania diéty. Pozerať sa preto treba aj po jej možných alternatívach.

Jednou z nich je Keto diéta, ktorá má tiež výsledky a tieto princípy:

 • jej základom je navodenie stavu ketózy, čo je fyziologický stav v organizme, kedy sa zlepší a zefektívni spaľovanie tukových zásob namiesto cukrov
 • aby ste tento stav dosiahli, je potrebné v jedálničku radikálne znížiť príjem sacharidov a tukov a naopak, dôležité je doň zaradiť jedlá s bielkovinami
 • ketózu je možné dosiahnuť už po pár dňoch, no napriek tomu má Ketogénna diéta viacero fáz a trvá dlhšie, jej posledná fáza môže byť aj dlhodobá
 • súčasťou je aj zvýšenie príjmu zeleniny, čo je nielen zdravé, ale aj dôležité z pohľadu obsahu vlákniny, rovnako tak môžete jesť orechy a semená

Vyššie uvedené vlastnosti spôsobia nielen podporu trávenia, lepšieho spaľovania tukov a teda aj chudnutia, ale majú stimulačné účinky na metabolizmus celkovo. Diéta tohto typu má pozitívny vplyv aj na znižovanie hladiny cukru a cholesterolu v krvi.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho pomáha stravovanie Keto diétou aj ako prevencia na niektoré kardiovaskulárne ochorenia a  proti cukrovke. Diéta má tri fázy, v prvej a druhej sa chudne najviac, tá tretia je udržiavacia a slúži na prevenciu voči jojo efektu a na normalizáciu životosprávy a jedálnička dlhodobo. Má tiež veľmi bohaté zastúpenie vitamínov a minerálov.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ ide o jedlá, jedálniček a recepty, mnoho ľudí by chcelo Ketónovú diétu vyskúšať, no zároveň má problém so zložitosťou prípravy jedál podľa zásad rozdelenia živín. Tu je možné nájsť veľmi jednoduché, rýchle a pohodlné riešenie zvané KetoMix.

Ide o diétny program obsahujúci všetky potrebné produkty a potraviny:

Táto značka ponúka sortiment hlavných proteínových jedál a potravín pre celodenné stravovanie v rámci Keto diéty, rovnako tak tu nájdete aj nápoje a koktejly

Pre tých mužov aj ženy, ktorí sa rozhodnú program využiť, to znamená:

 • bezproblémovú prípravu všetkých jedál, potravín a nápojov do 5 minút
 • jednoduchosť, nakoľko na jednom mieste máte celý jedálniček
 • záruku kvalitného pôvodu surovín a vyváženého zloženia látok v nich

K dispozícii máte sortiment potravín pre hlavné jedlá, či už ide o proteínové polievky, omelety, kaše, sušené mäso, palacinky, nátierky, pečivo, cestoviny, dresingy a omáčky alebo proteínové tyčinky. Vybrať si môžete aj drobnosti typu chipsy, čokolády a iné sladké a slané pochutiny, ktoré majú veľa bielkovín a minimum tuku a sacharidov.

Z nápojov sú najviac vyhľadávané proteínové koktejly, ktoré si zarobíte jednoducho s vodou, nie je potrebné pridávať mlieko. K dispozícii máte rôzne príchute od kávy, cez banán až po lesné ovocie. Kúpiť si viete tak studené, ako aj horúce typy týchto nápojov.

Veľmi pozitívne je, že v ponuke KetoMix sa nachádzajú aj výživové doplnky v podobe perorálnych tabliet a kapsúl, ktoré môžete využiť na podporu efektívnejšieho spaľovania tukov, nakoľko obsahujú L-Karnitín. Všetky vyššie uvedené potraviny zakúpite jednotlivo aj po balíčkoch, napríklad ak chcete držať diétu 1 týždeň, 14 dní či celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás Ketónová diéta oslovila a oslovili vás aj produkty značky KetoMix, môžete si ich zakúpiť osobne v značkovej predajni, ale aj cez oficiálny eshop www.ketomix.sk. Druhá možnosť je využívaná čoraz viac, nakoľko je praktická, rýchla a hlavne pohodlná.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pre užívateľov ponúka online nákup aj niektoré zaujímavé benefity:

 • v prvom rade ide o záruku originality všetkých produktov a potravín
 • zároveň s tým ide výhodnosť, nakupuje priamo od dodávateľa
 • nákup zrealizujete priamo z domu a to cez počítač aj cez smartfón
 • nemusíte nikam chodiť, kuriér vám balíček donesie k dverám

Čo sa týka procesu objednávky, ten je veľmi podobný bežnému nákupu v eshope. Do online košíka vložíte potraviny, produkty či celé balíčky, ktoré chcete, vyplníte svoje osobné údaje a adresu a potom už len zvolíte spôsob platby a kuriérnu službu.

Doručenie je otázkou najviac 3 pracovných dní, na výber máte viacero kuriérov a pri väčšej objednávke neplatíte žiadne poštovné. Pokiaľ ide o platenie, zaplatiť môžete v hotovosti a na dobierku, ale aj cez internet alebo platobnou kartou online. Objednávka aj platba tak môžu byť otázkou zopár minút a nemusíte mať hotovosť.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie