Čo je koronavírus, aké má príznaky a symptómy a naozaj pomáhajú proti nemu rúška?

Čo je koronavírus, aké má príznaky a symptómy a naozaj pomáhajú proti nemu rúška?

Koronavírus, odborne a oficiálne nazývaný ako tzv. nový koronavírus SARS-CoV-2, dočasne označený ako 2019-n-CoV je nákazlivý vírus z rodu betakoronavírusov. Pôvod, čiže prvá infekcia, sa objavila v decembri 2019 v Číne, konkrétne v meste Wu-chan.

Odtiaľ sa vírus postupne rozširoval ďalej do ostatných provincií, neskôr do iných krajín v Ázii a neskôr aj do Európy. Ako ukazujú posledné správy, prvý prípad bol zaznamenaný už aj na Slovensku a aktuálne sa s touto situáciou krajina snaží komplexne vyrovnať. Ak chcete vedieť, aké má príznaky a symptómy, aká je prevencia a ako postupuje liečba, čítajte ďalej.

Koronavírus SARS-CoV-2 a COVID-19 na Slovensku

Vzhľadom na to, že celý svet je globálne prepojený, sa objavili prípady koronavírusu už aj u nás. Úplne prvý prípad potvrdili v Bratislave 6. marca 2020, o pár dní začali pribúdať ďalšie. Súbežne s tým sa začali do praxe zavádzať aj opatrenia proti šíreniu.

Aktuálna situácia je momentálne nasledovná:

 • tu je mapa s aktuálnym výskytom koronavírusu na Slovensku a ďalšími dátami
 • režim na hraniciach je sprísnený a to pri vstupe aj výstupe z krajiny
 • nie sú zatiaľ povolené verejné akcie s hromadnou koncentráciou obyvateľov
 • obmedzený režim platí aj pri hromadnej doprave, tá funguje v „prázdninovom móde“
 • každý, kto príde zo zahraničia, musí byť povinne v 14 dňovej karanténe, okrem stanovených výnimiek
 • uzatvorených je viacero hraničných prechodov, letiská sú uzavreté úplne

Čo je koronavírus, ako vzniká infekcia a aký je prenos

Koronavírus označený ako SARS-CoV-2 je nákazlivým vírusom spôsobujúcim respiračné ochorenie, ktoré je prenosné z človeka na človeka blízkym kontaktom. Tak, ako aj iné podobné vírusy, aj v tomto prípade je prenos najčastejšie kvapôčkovou cestou.

To v praxi znamená, že nakaziť sa môžete pri kašli a kýchaní a to na vzdialenosť do 1,8 metra. Za rezervoár infekcie sa považujú zvieratá, nie je však presne jasné, o aký druh ide. Ako ukazuje aktuálna mapa, rozšírenie koronavírusu napreduje po celom svete a počet prípadov sa ráta už na desaťtisíce, počet smrteľných prípadov až na tisíce.

Z biologického hľadiska je dôležité vedieť o koronavíruse toto:

 • SARS-CoV-2, ako sa najnovší koronavírus označuje, patrí do skupiny koronavírusov, ktoré sú z DNA hľadiska pozitívnym jednoreťazovým RNA vírusom
 • tento vírus spôsobuje respiračné ochorenie rôznej závažnosti, môže ísť len o miernejšie prechladnutie až po akútny respiračný syndróm
 • vzhľadom na spôsob šírenia kvapôčkovou cestou príde pravdepodobne k nakazeniu sa cez kýchanie alebo kašeľ v blízkosti infikovanej osoby
 • zatiaľ stále nie je jednoznačné, aká časť infekcií spôsobených týmto vírusom sa rozvinie až do riadne diagnostikovateľného respiračného ochorenia

V každom prípade platí, že netreba podliehať panike. Hoci je rozšírenie po svete už viditeľné, úmrtnosť je na úrovni 2,3 %. Štatistiky ukazujú, že až  u 80,9 % pacientov bol priebeh infekcie mierny. Najviac rizikovou skupinou z pohľadu úmrtia sú seniori.

REPRODUKCIA JE POMERNE VYSOKÁ

Čo sa týka prenosu, v tejto súvislosti bolo odhadnuté, že základné reprodukčné číslo vírusu je 1,6 až 4,5. Čisto štatisticky ide o číslo vyjadrujú počet ľudí, ktorých môže jeden už nakazený človek nakaziť. Ide o priemer, individuálne to môže byť aj viac.

Ochrana pred koronavírusom s pomocou rúška a respirátora

Ochrana pred vírusmi a koronavírusmi pre väčšinové obyvateľstvo spočíva hlavne v používaní osobných ochranných pomôcok. Používanie rúška znamená 70 % ochranu, respirátorov typu FFP2 okolo 95 % a respirátorov typu FFP3 až do 100 %.

Tu sú jednotlivé možnosti a ich detailnejšie predstavenie:

Rúška proti koronavírusu: Najčastejšie používaným ochranným prostriedkom sú rúška na tvár. Tie sú účinné podľa vyjadrení niektorých odborníkov na zhruba 70 % a to najmä smerom od vás, čiže zabránia šíreniu koronavírusu do okolia.

Respirátory FFP2: Na rozdiel od rúška, respirátor poskytuje účinnejšiu ochranu a to nielen smerom von, ale aj dnu. Trieda respirátorov FFP2 dokáže zachytiť 95 % vírusových častíc, v kombinácii s tým, ak má druhý človek rúško, je účinnosť lepšia.

Respirátory FFP3: Najlepšiu ochranu poskytujú respirátory triedy FFP3, ktoré sú schopné zachytiť až 100 % patogénnych častíc. Tieto respirátory aktuálne nie sú na trhu k dispozícii a problémy s nimi budú mať čoskoro už aj záchranné zložky.

Príznaky, symptómy, inkubačná doba a priebeh infekcie

Čo sa týka rozšírenia koronavírusu, významným faktorom je kontakt s postihnutou osobou. Vzhľadom na to, že ide o infekciu respiračného typu, môže byť pre laika ťažké ju identifikovať. Ak sa u vás objavia nejaké prejavy, treba ísť za lekárom.

Tu sú najdôležitejšie informácie o priebehu infekcie:

Príznaky a symptómy: Koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie, ktoré sa prejavuje prejavmi predovšetkým v dýchacej sústave a zároveň aj všeobecnými príznakmi po celom organizme. Ide hlavne o kašeľ, nádchu a plný nos, sťažené dýchanie, bolesť svalov a kĺbov po celom tele, zvýšená teplota alebo až horúčka nad 38 °C.

Inkubačná doba: Čo sa týka časového obdobia od nakazenia sa až po prvé prejavy, čiže inkubačnej doby, pri tomto type koronavírusu sa uvádzajú ako hraničné intervaly od 2 do 14 dní. V priemere je to 6 dní, čiže zhruba do jedného týždňa od kontaktu s iným človekom by sa mali vyššie uvedené symptómy objaviť v prípade nakazenia sa.

Priebeh infekcie: Ak ide o priebeh infekcie koronavírusom, ten je podobný bežnej viróze, neskôr sa pridruženou zvýšenou teplotou a bolesťami kĺbov a svalov podobá na klasickú chrípku. Pri komplexnejšom vyšetrení sa môže neskôr objaviť aj nález na RTG, konkrétne zápal pľúc. Dobrou správou je, že úmrtnosť nie je kritická.

Čo zahŕňa diagnostika, liečba a prevencia koronavírusu

Tak, ako aj v prípade iných respiračných infekcií, je pri podozrení na nakazenie sa koronavírusom potrebné odborné vyšetrenie. V prípade potvrdenia infekcie môže nastúpiť liečba, ktorá je skôr podporná a preto je najlepšia prevencia.

V tejto súvislosti by ste mali vedieť najmä nasledovné:

Diagnostika

Na základe podozrenia na možnú prítomnosť infekcie koronavírusom, čiže ak má človek príznaky typické pre toto ochorenie a ak sa nachádzal v rizikovej oblasti, prípadne mohol prísť do kontaktu s niekým takým, sa vykonáva diagnostika.

Tá zahŕňa jednak anamnézu a fyziologické vyšetrenie na potvrdenie uvedených symptómov, ale hlavne laboratórny test, ktorý môže ako jediný so 100 % pravdepodobnosťou preukázať prítomnosť vírusu. Dodatočne je možné aj RTG vyšetrenie pľúc.

Liečba

Nakoľko ide o vírusové ochorenie, antibiotiká naň neúčinkujú a liečba spočíva v podpornej terapii. Podobne, ako aj v prípade iných respiračných a chrípkových ochorení, ide o dostatočné zavodnenie organizmu a pokojový režim na lôžku.

Symptomaticky je možné pôsobiť na jednotlivé príznaky, či už ide o kašeľ, nádchu, bolesti alebo horúčku. V každom prípade platí, že liečba musí prebiehať pod lekárskym dohľadom a v izolovanej miestnosti, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.

Prevencia

Vzhľadom na to, že aktuálne nie je dostupný žiaden liek, ktorý by na 100 % dokázal koronavírus poraziť, je nevyhnutné sa sústrediť na prevenciu. Tu platí zvýšenie hygieny a časté umývanie rúk mydlom a zakrývanie si úst pri kašli a kýchaní.

Vyhýbať sa tiež treba ľuďom s typickými chrípkovými príznakmi, dobre treba prevariť pred konzumáciou vajcia a mäso a zabrániť kontaktu s divými a hospodárskymi zvieratami. Nosenie rúška v oblasti, kde nebol vírus zaznamenaný, nie je potrebné.

VAKCÍNA BY MOHLA BYŤ ČOSKORO

Aktuálne nie je síce dostupná žiadna vakcína, ale na jej vývoji pracuje už viacero teamov po celom svete. prvé testovanie by sa malo uskutočniť na jar 2020, testovanie na ľuďoch by malo byť buď v druhej polovici roku 2020, alebo v roku 2021.

Ako podporiť najlepšie všeobecnú imunitu

Pokiaľ ide o všeobecnú podporu imunity, tá je dôležitá bez ohľadu na to, aké sú aktuálne trendy vo svete s oblasti najviac rozšírených infekcií. Zvýšenie prirodzenej obranyschopnosti je samozrejme dlhodobou záležitosťou a podľa toho sa zariaďte.

Kompava Premium Colostrum

 • Vplyv na obranyschopnosť
 • Pôsobenie na kolagén a pohybový aparát
 • Pomoc na tráviacu sústavu

Jamieson Vitamín C 1000 mg

 • Podpora imunity
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora tvorby kolagénu

Generica Zinok

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Vplyv na pohybovú, nervovú a kryciu sústavu
 • Vplyv na reprodukčné zdravie

Inocell FORTE

 • Pôsobenie na imunitu
 • Vplyv na bunky
 • Podpora reprodukčného zdravia

LactoFlor BioPlus

 • Pôsobenie na trávenie
 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora imunity

Cetebe

 • Podpora imunitného systému
 • Ochrana buniek
 • Proti únave a vyčerpaniu

Tu sú 4 najdôležitejšie oblasti podpory, v ktorých treba pôsobiť:

 • v prvom rade ide o otužovanie, čo znamená jedna sprchovanie sa v studenšej vode, ale tiež aj primerané oblečenie a neprekurovanie miestností v domácnosti
 • zároveň je dôležitý jedálniček, kde by ste mali zvýšiť príjem vitamínov a minerálov dôležitých pre imunitný systém, ideálne cez ovocie a zeleninu
 • organizmus netreba preťažovať fyzicky a ani psychicky, treba minimalizovať stres a zvýšenú námahu, dopriať si treba dostatok kvalitného spánku
 • aktívne viete imunitu podporiť aj cez doplnky výživy, voľne dostupné prípravky alebo lieky, ktoré obsahujú napríklad vitamín C, probiotiká či kolostrum

To, že by ste sa mali zamerať na posilnenie imunity, môžete zbadať aj podľa niektorých vonkajších prejavov. Ide o nadmernú fyzickú aj mentálnu únavu, výskyt aftov alebo herpesov, častejší výskyt ochorení dýchacích ciest a dlhší priebeh prechladnutí.

Z dlhodobého hľadiska je dôležité nielen robiť opatrenia na podporu imunity, ale sa aj vyhýbať niektorým negatívnym faktorom. Ide hlavne o nadmerné užívanie antibiotík, vystavovanie sa prítomnosti vo väčších skupinách ľudí na verejnosti a nedostatočné oblečenie v zime. V byte či dome sa zas zamerajte na pravidelné zvlhčovanie vzduchu.

Výživové doplnky na imunitu

Pre tých, čo by chceli posilniť a podporiť imunitu aktívnejšie, sú k dispozícii viaceré doplnky výživy. Ide o voľne dostupné prípravky s rôznym zložením, ktoré sú určené tak pre dospelých, ako aj pre deti, viaceré možno podávať aj v tehotenstve.

Ich zloženie je bohaté, hlavne čo sa týka aktívnych látok:

Tieto doplnky obsahujú najčastejšie vitamíny, minerály, kolostrum, probiotické kultúry, lyzáty, enzýmy a prírodné extrakty z hlivy, reishi či rakytníka

V prípade, že sa rozhodnete ich skúsiť, získate prípravky, ktoré:

 • sú dostupné úplne voľne bez receptu alebo nutnosti navštíviť lekára
 • majú prírodné zloženie a tým pádom aj prirodzené pôsobenie
 • sú vo väčšine prípadov bezproblémové aj na dlhodobejšie podávanie

Kompava Premium Colostrum

 • Vplyv na obranyschopnosť
 • Pôsobenie na kolagén a pohybový aparát
 • Pomoc na tráviacu sústavu

Jamieson Vitamín C 1000 mg

 • Podpora imunity
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora tvorby kolagénu

Generica Zinok

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Vplyv na pohybovú, nervovú a kryciu sústavu
 • Vplyv na reprodukčné zdravie

Inocell FORTE

 • Pôsobenie na imunitu
 • Vplyv na bunky
 • Podpora reprodukčného zdravia

LactoFlor BioPlus

 • Pôsobenie na trávenie
 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora imunity

Cetebe

 • Podpora imunitného systému
 • Ochrana buniek
 • Proti únave a vyčerpaniu

Ak ide o formy doplnkov, pre deti sú najvhodnejšie kvapky, sirupy a perorálne roztoky, veľmi časté sú aj šumivé tabletky, kapsuly a klasické tabletky na prehltnutie. Viaceré prípravky so širším zložením, napríklad tie, ktoré obsahujú aj rybí olej, majú pozitívny vplyv tiež na nervový systém a psychickú vitalitu. Užívanie je možné aj dlhodobo.

Lieky na imunitu

V prípade, že by ste chceli svoju imunitu podporiť ešte výraznejšie a máte viac problémov týkajúcich sa oslabenej obranyschopnosti, druhou možnosťou sú voľne dostupné lieky. Tie obsahujú oproti bežným doplnkom výživy spravidla účinnejšie zložky.

Čo sa týka ich zloženia a formy, väčšinou fungujú takto:

Najčastejšie sa jedná o tabletky, kapsuly alebo šumivé tablety rozpustné vo vode, ktoré o obsahujú buď kyselinu askorbovú, čiže vitamín C, alebo zmes enzýmov

Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti a charakteristiky patria:

 • vyššia koncentrácia účinných látok, napríklad až 500 mg vitamínu C
 • komplexnejšia účinnosť na imunitu aj zuby, ďasná, cievy či kosti
 • vyššie riziko výskytu kontraindikácií a nežiaducich či vedľajších účinkov

Pre tých, čo sa rozhodnú pre tieto lieky, je zas dobrou správou, že je možné ich použitie tak v rámci prevencie, napríklad chrípky a prechladnutia, ako aj na akútne problémy. Od toho závisí aj dávkovanie. Pri výbere konkrétnej značky treba sledovať zloženie, silnejšie verzie týchto liekov nemusia byť vhodné pre deti alebo tehotné a dojčiace ženy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na imunitu

Tak doplnky výživy, ako aj voľne dostupné liečivá na posilnenie imunity viete zakúpiť bez problémov v každej lekárni. Nakoľko ide o voľne dostupné produkty, netreba na kúpu recept a tým pádom nemusí ísť ani o osobný nákup v kamennej lekárni.

Kompava Premium Colostrum

 • Vplyv na obranyschopnosť
 • Pôsobenie na kolagén a pohybový aparát
 • Pomoc na tráviacu sústavu

Jamieson Vitamín C 1000 mg

 • Podpora imunity
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora tvorby kolagénu

Generica Zinok

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Vplyv na pohybovú, nervovú a kryciu sústavu
 • Vplyv na reprodukčné zdravie

Inocell FORTE

 • Pôsobenie na imunitu
 • Vplyv na bunky
 • Podpora reprodukčného zdravia

LactoFlor BioPlus

 • Pôsobenie na trávenie
 • Pomoc pri zažívacích problémoch
 • Podpora imunity

Cetebe

 • Podpora imunitného systému
 • Ochrana buniek
 • Proti únave a vyčerpaniu

Využiť viete aj online lekárne, nákup cez internet má tieto výhody:

 • finančnú výhodnosť či už ide o ceny prípravkov alebo aj o dopravu
 • časovú úsporu, objednávku vybavíte za pár minút alebo kliknutí
 • jednoduchosť, na jednom mieste máte najlepší výber a to skladom
 • pohodlie, netreba nikam chodiť, nákup aj doručenie vyriešite doma

Pokiaľ si pre nákup vyberiete väčšie a známejšie značky online lekární, napríklad ako je [lekaren], ktorá je na trhu už dlhšiu dobu, získate nielen širší sortiment alebo lepšie ceny, ale hlavne kvalitnejší zákaznícky servis, čo oceníte aj pri platbe a doručovaní.

Tieto známejšie a viac overené online lekárne totiž ponúkajú viac možností pri platení, či už ide o dobierku alebo platbu platobnou kartou a cez internet banking, rovnako tak pri doručovaní, kde máte na výber viac kuriérnych služieb, čo môže zrýchliť doručenie aj na 24 až 48 hodín. Viaceré lekárne umožňujú aj nákup bez zdĺhavej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení