Čo je najlepšia prevencia proti stresu u dospelých a u detí? 7 tipov, čo viete spraviť doma

Čo je najlepšia prevencia proti stresu u dospelých a u detí? 7 tipov, čo viete spraviť doma

Väčšina ľudí dnes žije v strese a mnoho z nich to ani nevníma. Stres je pritom len prirodzený obranný mechanizmus ľudského tela, kedy prichádza k pôsobeniu nejakých negatívnych vonkajších či vnútorných vplyvov, ktoré priamo či nepriamo oslabujú organizmus.

Podľa niektorých výskumov je stres považovaný za novú civilizačnú chorobu, koniec koncov, aj nárast pacientov v psychologických a psychiatrických ambulanciách o tom svedčí. Oveľa lepšie, ako jeho liečba, je však prevencia proti stresu a predchádzanie takým situáciám, ktoré ho vyvolávajú. Ako na to? Práve v nasledujúcich riadkoch vám to prezradíme.

Čo je stres, aké má prejavy a prečo vzniká

Stres je pomenovanie pre stav, kedy dochádza v tele obrannej reakcii a aktivácii psychogénnych a fyziologických mechanizmov s cieľom odolať nejakej zvýšenej vonkajšej či zvýšenej záťaži. Ide teda o reakciu na vplyvy, či už krátkodobé alebo dlhodobé.

Medzi najčastejšie príčiny stresu patria buď dlhodobé vypätie v pracovnej oblasti alebo dlhodobé časové nestíhanie povinností či dôležitých udalostí, alebo krátkodobé a jednorazové nadmerné zaťaženie, hlavne ak ide o rôzne životné okolnosti. Stres môže byť výsledkom nadmernej pracovnej a fyzickej činnosti, alebo jednorazového zásahu do života.

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Jamieson Valeriána

 • Upokojenie nervového systému a mysle
 • Pomoc so spánkom a zaspávaním
 • Využitie v rámci podpory pri niektorých problémoch

Baldriparan

 • Úľava od mierneho nervového napätia
 • Zmiernenie porúch spánku
 • Zlepšenie kvality spánku

Sédatif PC

 • Pôsobenie proti stresu
 • Zlepšenie spánku a zaspávania
 • Účinky proti nervozite

Vzhľadom na to, že stres pôsobí na celý organizmus, má viacero prejavov:

 • najčastejšie sa stres prejavuje emocionálnymi zmenami, hlavne ak ide o zvýšenie nervozity či nepokoja, dostavujú sa tiež podráždenosť, napätia a zmena nálad
 • v správaní sú viditeľné zmeny hlavne ohľadom sústredenia a s tým súvisiacej psychickej vitality, zvyšuje sa aj agresivita a zhoršuje koncentrácia
 • čo sa týka fyziologických prejavov a príznakov, objaviť sa môžu častejšie bolesti hlavy a brucha, tráviace a zažívacie ťažkosti a problémy s chuťou do jedla
 • medzi menej typické, no tiež súvisiace príznaky, patria aj silnejšie búšenie srdca, nadmerné potenie, tras, niekedy môže prísť k tŕpnutiu či kŕčom končatín

NAJLEPŠIA JE ODBORNÁ DIAGNOSTIKA

To, aký veľký vplyv má na vás stres a čo všetko spôsobuje v organizme, vie najlepšie určiť lekár. Zájdite preto, ak sa u vás budú objavovať niektoré z vyššie spomínaných príznakov, najskôr za všeobecným a potom za špecializovaným lekárom.

Ako sa dá liečiť stres

Hoci väčšina ľudí stres dlhodobo ignoruje, skôr či neskôr bude potrebné pristúpiť k jeho riešeniu. V tých extrémnych prípadoch ide až o stavy, kedy dochádza k narušeniu fungovania nervového systému, prípadne k vážnym poruchám jeho zdravia.

Liečba a riešenie stresu môžu zahŕňať tieto prostriedky:

Režimové opatrenia: Najlepším prostriedkom na zmiernenie stresu je odpočinok. Dôležitý je dostatok spánku, ale aj oddych počas dňa, či už pôjde o voľnočasové aktivity, alebo aj o ničnerobenie. Dôležité je mať tiež pravidelný časový harmonogram dňa.

Voľne dostupné prípravky: Ak je úroveň alebo pôsobenie stresu nadmerné a nepomáhajú jednoduché zmeny a opatrenia, možno siahnuť po prípravkoch s aktívnym pôsobením na nervovú sústavu a jej upokojenie. Ide o rôzne tabletky, sirupy alebo čaje.

Odborná lekárska liečba: Tie najvážnejšie prípady, kedy už nepomáhajú vyššie spomínané možnosti, je potrebné využiť odbornú liečbu. Tá spočíva jednak v sedeniach u psychológa alebo psychiatra a jednak v liekoch indikovaných lekárom na predpis.

Najlepšia prevencia proti stresu doma

Stres má dosah prakticky na celý organizmus a významne zasahuje nielen do psychického stavu a vitality, ale aj do fyziologického fungovania, napríklad ak ide o trávenie či kardiovaskulárny systém. Práve preto je dôležitá prevencia voči nemu.

Čo by mala zahŕňať? Ideálne kombináciu týchto opatrení:

Menej striktnosti a prísnosti

Veľa ľudí si stres doslova vyrába samo tým, že sú na seba príliš prísni a príliš striktní. Treba brať všetky povinnosti síce zodpovedne, ale zároveň aj voľnejšie a uvedomiť si, čo sú naozaj priority a čo nie. Vtedy dokážete stresové faktory výrazne znížiť.

Voľný, no pravidelný časový režim

Mnoho stresu vzniká nielen z toho, že si človek na seba kladie príliš vysoké nároky a povinnosti, ale aj preto, lebo časovo nestíha všetky udalosti počas dňa. Práve preto je dobré, ak si vytvoríte pravidelný časový režim, lepšie tak všetko stihnete.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Veľmi dôležité pre zníženie rizika stresu alebo zníženia jeho negatívnych účinkov na telo je minimalizovať možné rizikové faktory. Obmedzte hlavne fajčenie a konzumáciu alkoholu. Snažte sa tiež strániť ľudí s príliš negatívnym myslením.

Pravidelný pohyb a šport

Fyzická činnosť je dôležitá nielen pre zdravie, ale aj pre zlepšenie mentálnej vitality a nálady. Behajte, venujte sa nejakému športu a snažte sa mať čo najviac prirodzeného pohybu. Uvoľníte tak endorfíny, ktoré sa nazývajú aj hormóny šťastia.

Relax aj meditácia počas dňa

Počas dňa si treba robiť pravidelne a často prestávky, kedy nebudete robiť vôbec nič, prípadne budete maximálne možne relaxovať v rámci nejakých voľnočasových aktivít. Venujte sa ideálne takým, ktoré podporujú kreativitu a príliš nezaťažujú myseľ.

Kvalitný spánok

Zdravá životospráva nie je len o obmedzení fajčenia či alkoholu, ale aj o dostatku oddychu. Ten nemá len podobu voľnočasových aktivít v rámci relaxácie počas dňa, ale hlavne podobu dostatku spánku v noci. Ten by mal byť hlboký a trvať aspoň 7 hodín.

Podporné prípravky a lieky

V neposlednom rade vám môžu v rámci prevencie pomôcť aj voľne dostupné doplnky výživy, prípravky a liečivá. Ide hlavne o tie, ktoré obsahujú magnézium, vitamín B6 a bylinné extrakty z rastlín, ktoré upokojujú nervový systém a zlepšujú jeho činnosť.

TREBA MAŤ DOSTATOK TRPEZLIVOSTI

Nakoľko stres má pomerne výrazný vplyv a väčšinou ide o komplexnú záležitosť dlhodobého charakteru, podobne treba postupovať aj v prípade prevencie. Výsledky neprídu hneď a zo dňa na deň, naopak, môže ísť aj o niekoľko týždňov a mesiacov.

Výživové doplnky a prípravky proti stresu

Či už v rámci prevencie, alebo aj v rámci pôsobenia na niektoré miernejšie formy stresu, na všetky takéto situácie a prípady viete využiť doplnky výživy a voľne predajné prípravky. Ich cieľom je komplexné upokojenie organizmu počas dňa aj noci.

Čo sa týka ich foriem a podôb, sortiment zahŕňa:

K dispozícii máte hlavne perorálne tabletky alebo kapsuly s jednoduchým užívaním, prípadne čajoviny a hotové čaje, ktoré sú založené na kombinácii rôznych bylín

Medzi najdôležitejšie vlastnosti týchto produktov patria:

 • prirodzené pôsobenie, ktoré súvisí hlavne s prírodným zložením
 • komplexný vplyv a to nielen na stres, ale celkovo nervozitu
 • možnosť nielen krátkodobého, ale hlavne dlhodobého užívania

Vďaka prírodnému zloženiu majú tieto prípravky a doplnky minimum nežiaducich účinkov a kontraindikácií. Obvykle sú založené na rastlinných extraktoch z valeriány, ľubovníka, medovky, mäty alebo majoránu, prípadne obsahujú aj vitamíny B a minerály typu zinok či horčík, ktoré upokojujú nervový systém a zlepšujú jeho odolnosť.

Lieky proti stresu

Druhou kategóriou produktov, ktoré možno použiť v prípade stresu, sú lieky. Okrem tých, ktoré vám môže naindikovať lekár, viete siahnuť aj po voľne predajných, obvykle založených na kombinácií minerálov, vitamínov a rastlinných extraktov.

Ak ide o tieto lieky, ich pôsobenie ja nasledovné:

Najviac sa tieto lieky zameriavajú na zníženie duševného a citového napätia, zmiernenie úzkosti, upokojenie nervového systému a celkové zníženie nervozity a stresu

Pokiaľ ide o ich vlastnosti a výhody, tie najvýznamnejšie sú:

 • jednoduchá kúpa bez receptu alebo nutnosti navštíviť lekára
 • možnosť siahnuť po komplexných aj špecializovaných liekoch
 • jednoduché dávkovanie, niektoré lieky sú určené aj pre deti

Čo sa týka zloženia, v týchto liekoch sa nachádzajú hlavne látky typu guajfenezín s vplyvom na nervový systém a zmiernenie jeho napätia, prípadne rôzne rastliny tiež s upokojujúcim účinkom. Siahnuť možno aj po liečivách s obsahom horčíka a to vo veľmi vysokej koncentrácii. Okrem klasických tabliet máte k dispozícii aj roztoky.

Calmin

 • Podpora relaxácie a uvoľnenia
 • Vplyv na lepšie zaspávanie
 • Pôsobenie na kvalitný a zdravý spánok

Virde Melatonín

 • Vplyv na kvalitu a zdravie spánku a únavu po ňom

GS Dormian Rapid

 • Pôsobenie na spánok a jeho kvalitu

Tryptofan B

 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie na psychiku
 • Zníženie únavy a vyčerpania

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky proti stresu

Ak budete chcieť využiť voľne dostupné prípravky v podobe doplnkov výživy alebo liekov, viete si ich zakúpiť prakticky v každej lekárni. Vzhľadom na to, že ich predaj nie je podmienený receptom, nemusí ísť len o osobný nákup v kamennej lekárni.

Siahnuť môžete aj po objednávke v internetových lekárňach:

 • v tých väčších máte oveľa lepší výber
 • väčšina prípravkov je skladom a to hlavne vtedy, ak majú viac balení
 • všetko vyriešite z domu, nakupovať môžete dokonca aj cez mobil
 • nemusíte mať hotovosť, platiť sa dá bezhotovostne, online a vopred

Veľmi dobrou správou je, že v prípade tých známejších a lepších online lekární získate nielen lepšie ceny a finančné výhody napríklad v podobe zliav či dopravy zdarma, ale predovšetkým nefinančné benefity a to v podobe kvalitnejších zákazníckych služieb.

Lepší servis sa prejaví predovšetkým v rýchlejšom spôsobe objednávky, niekde aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie, rovnako tak v rýchlejšom doručení, podľa času nákupu aj do 24 až 48 hodín. Viaceré lekárne ponúkajú aj možnosť online sledovania doručovania objednávky alebo aj možnosť rýchlejšieho vyzdvihnutia v kamennej pobočke.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

25 Hodnotení