Čo je najlepšie na zníženie a potlačenie chuti do jedla? Tabletky, čaj, bylinky aj minerály

Čo je najlepšie na zníženie a potlačenie chuti do jedla? Tabletky, čaj, bylinky aj minerály

Nadmerná chuť do jedla je veľmi nezdravým javom a problémom nielen z pohľadu chudnutia, nadváhy či obezity, ale celkovo pre celý organizmus. Prejedanie sa patrí medzi najčastejšie príčiny viacerých kardiovaskulárnych a metabolických ochorení a porúch.

Hoci väčšina ľudí hľadá na tento problém nejaké zázračné lieky alebo prípravok, ktorý účinkuje ako čarovný prútik, riešením je komplexné pôsobenie na jedálniček. Nejde teda len o niečo konkrétne, napríklad nejaké kvapky, čaj alebo tabletky, ktorý môžu potlačiť chuť na jedlo, ale predovšetkým o celkovú zmenu stravovania a životného štýlu.

Čo je nadmerná chuť do jedla, ako vzniká a aké má príznaky

Pod pojmom nadmerná chuť do jedla sa myslí stav, kedy je človek často hladný, prípadne sa ani po konzumácii väčšieho množstva potravín, stravy, jedál či nápojov nedostavuje pocit nasýtenia. Tento problém môže vyústiť do obezity, nadváhy a metabolických porúch.

Za to, ako veľmi hladní či nasýtení sa cítime, zodpovedajú dva hormóny a ich správne vylučovanie a hladina v tele. Prvým hormónom je leptín, ktorý sa nazýva hormón plnosti a znižuje chuť na ďalšie jedlo. Druhým je grelín, čo je zas hormón hladu, ktorého vylučovanie spôsobí zvýšenie chuti do jedla. Oba hormóny ovplyvňuje viacero faktorov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o prejavy a súvisiace symptómy s nadmernou chuťou do jedla, tak:

 • najčastejšie sa nadmerná chuť na jedlo prejavuje pocitom prázdneho žalúdka, býva spojená tiež s rýchlejším vytrávením potravín už krátko po ich prijatí
 • medzi súvisiace prejavy patrí aj nadmerná únava a pocit nedostatku energie či vitality, tieto pocity veľmi rýchlo vymiznú spoločne s prijímaním novej stravy
 • s nadmernou únavou súvisí aj prudké kolísanie hladiny cukrov v krvi, čo ovplyvňuje nepriamo aj náladu a psychickú nestabilitu striedanie rôznych pocitov
 • sekundárne vzniká pri nadmernej chuti do jedla aj intenzívnejšie ukladanie tukových zásob a to hlavne v oblasti brucha, bokov a zadku, či už u mužov alebo žien

Okrem hormónov má vplyv na chuť do jedla aj pomer a druh prijímaných živín. Bielkoviny napríklad poskytujú dostatočne dlhé zasýtenie, kým rýchle cukry a potraviny s vyšším glykemickým indexom dodajú telu rýchlu energiu, no aj urýchlia pocit hladu.

ZNÍŽENIE A POTLAČENIE CHUTI NA SLADKÉ

Veľa ľudí si myslí, že na to, aby zhodili zvyšné kilogramy, im postačuje znížiť alebo potlačiť chuť na sladkosti. Je pravda, že rýchle cukry v nich intenzívnejšie ovplyvňujú glykemický index, no zároveň nejde o takto úzko špecifický, ale skôr komplexnejší problém.

Príčiny a kedy vzniká nadmerná chuť do jedla

Za nadmernou chuťou do jedla je viacero príčin a faktorov, pričom niektoré z nich sú ovplyvniteľné viac, iné zas o niečo menej. Do hry môže vstupovať aj kombinácia viacerých rôznorodých faktorov, ktorých synergické pôsobenie zvyšuje apetít do jedla.

Tu sú tri najčastejšie kategórie pôsobiacich vplyvov, príčin a faktorov:

Genetická predispozícia: Chuť do jedla síce súvisí primárne so spomínanými hormónmi leptín a grelín, no veľký vplyv má aj genetická predispozícia. U niektorých ľudí sú táto hormonálna rovnováha, ale aj pocit prázdneho žalúdka, ovplyvnené dedične.

Zloženie jedálnička: Vplyvom, ktorý naopak ovplyvniť môžete, je zloženie jedálnička z hľadiska zastúpenia jednotlivých živín a ich typu. K zvýšenému hladu obvykle vedie nedostatok bielkovín, vlákniny a prísun potravín s vysokým glykemickým indexom.

Životospráva: Nielen to, čo konzumujete, ale aj spôsob stravovania či životosprávy má vplyv na chuť do jedla či nadmerný hlad. Sem patria príliš rýchla konzumácia potravín, nedostatočný pitný režim počas dňa, málo jedál počas dňa či nadmerný pohyb.

Riešenie zníženia a potlačenia chuti do jedla doma

Ak ide o riešenie problému s nadmernou chuťou do jedla, na jej zníženie a potlačenie najlepšie pomáha širší prístup s kombináciou viacerých režimových opatrení, obmedzenia rizikových faktorov a tiež použitia hotových produktov so špeciálnym vplyvom.

Tu sú možnosti a prostriedky, ktoré sú dlhodobo overené:

Pitný režim počas celého dňa

Tekutiny sú dôležité nielen na uhasenie smädu, ale majú veľký vplyv aj na trávenie a metabolizmus. Nedostatočný pitný režim s pravidelným dopĺňaním hlavne vody počas celého dňa vedie k spomaleniu metabolizmu aj zvýšenému pocitu hladu.

Vláknina aj ďalšie živiny

Na väčší pocit nasýtenia vplýva aj to, aké druhy potravín prijímate počas dňa. Dostatok vlákniny, minerálu chróm a bielkovín je v tomto ohľade nevyhnutnosťou. Konzumujte viac ovocia, strukovín, zeleniny, orechov, semien,  rýb, vajec či ovsených vločiek.

Koreniny a bylinky

Pomôcť si môžete aj niektorými prírodnými prostriedkami stimulujúcimi tráviace šťavy a znižujúcimi pocit nadmerného hladu. Ide o viaceré druhy korenín, napríklad chilli alebo čierne korenie, taktiež o bylinky v podobe prísad, napríklad mätu.

Spôsob stravovania počas dňa

Okrem zloženia jedálnička je dôležité aj to, aby ste sa stravovali pravidelne a zaviedli režimové opatrenia aj pri konzumácií potravín. Pre lepší metabolizmus a spaľovanie je dobré jesť 5 krát za deň. Prežúvajte pomalšie, pocit nasýtenia príde skôr.

Minimalizácia stresových vplyvov

Na prejedanie sa má vplyv nielen to, čo a ako konzumujete, ale aj externé prostredie a to tak v pozitívnom ako aj v negatívnom svetle. V prípade toho negatívneho pôsobenia je najväčším problémom stres, ktorý spôsobuje hlavne psychogénny typ prejedania sa.

Podporné doplnky výživy

Vzhľadom na to, že na chuť do jedla a jej zníženie má vplyv aj vláknina či niektoré minerály a vitamíny, kúpiť si viete aj špeciálne výživové doplnky s ich obsahom. Dostupné sú voľne a môžu mať podobu perorálnych tabletiek, kapsúl aj šumivých tabliet.

Komplexné prípravky na chudnutie

Poslednou možnosťou, ktorá predstavuje aktuálne to najmodernejšie a najkomplexnejšie z hľadiska pôsobenia, sú špeciálne prípravky na chudnutie. Tie pomáhajú nielen znížiť nadmernú chuť do jedla, ale pôsobia aj na metabolizmus či spaľovanie tukov.

VÝSLEDKY NEČAKAJTE ZO DŇA NA DEŇ

Bez ohľadu na to, či zostanete len pri režimových opatreniach alebo využijete aj podporné prostriedky, riešenie nielen chuti do jedla, ale celkovo zdravého stravovania a s tým súvisiacej optimalizácie hmotnosti, sú vecou dlhodobejšieho vplyvu aj viac mesiacov.

Výživové doplnky a prípravky na zníženie a potlačenie chuti do jedla

Ak ide o prípravky určené na potlačenie či zníženie chuti do jedla, tu máte k dispozícii široký sortiment. Jednak môžete siahnuť po všeobecných minerálových, vitamínových a výživových doplnkoch, ale aj po špecializovaných produktoch na chudnutie.

Čo sa týka sortimentu, dispozícii máte viacero typov:

V rámci voľne dostupných prípravkov sú v ponuke špeciálne tabletky a kapsuly na chudnutie, ale aj šumivé tablety z kategórie minerálových a vitamínových doplnkov

Medzi ich najdôležitejšie vlastnosti alebo výhody patria:

 • bez ohľadu na značku ide o prípravky dostupné bez predpisu
 • zloženie z pohľadu látok je prirodzené, rovnako tak aj pôsobenie
 • riziká spojené s vedľajšími účinkami a kontraindikáciami sú minimálne

Väčšinou sa teda nejedná o špecializované prípravky čisto len na potlačenie chuti do jedla, ale ide o produkty, ktorých zameranie je komplexnejšie a to hlavne na metabolizmus, chudnutie či lepšie spaľovanie tukov. Veľmi využívané sú extrakty z chilli, zeleného čaju, kofeínu či aminokyselín typu L-Karnitín, ale aj rôzne vitamíny, napríklad C.

Práve vďaka širšiemu zloženiu je pôsobenie komplexnejšie a to so sebou prináša aj lepšiu účinnosť. Zároveň platí, že aby prišlo k viditeľnému výsledku, napríklad aj na nadváhu, musí byť užívanie týchto produktov dlhodobejšie a hlavne pravidelné.

Vzhľadom na to, že na chuť do jedla majú vplyv aj niektoré iné zložky, napríklad minerál chróm či nasýtenie vlákninou, k dispozícii sú aj takéto druhy doplnkov výživy a prípravkov. Môže ísť o podobu šumivých tabliet do vody alebo aj práškov rozpustných vo vode. V ich prípade je účinok zameraný aj na doplnenie danej zložky do tela.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na zníženie a potlačenie chuti do jedla

Všetky spomínané formy prípravkov a doplnkov výživy, ktoré pomáhajú na chudnutie aj zníženie chuti do jedla, sú dostupné voľne a bez receptu. V praxi to znamená, že si ich viete kúpiť nielen osobne v lekárni, ale aj objednať cez internet.

Využiť môžete aj online lekárne, ktoré ponúkajú tieto výhody:

 • nákup vybavíte behom niekoľkých minút a ide o vec pár kliknutí
 • netreba nikam ísť, stačí vám pohodlie domova a napríklad smartfón
 • oproti kamenným lekárňam sú ceny v tých internetových nižšie
 • väčšina prípravkov je skladom, netreba ich zdĺhavo hľadať

Plusom je to, že práve v tých lepších a väčších online lekárňach typu [lekaren] môžete využiť spomínané výhody na maximum. V praxi to znamená, že napríklad máte nielen lepší výber rôznych značiek a typov prípravkov, ale aj kvalitnejší zákaznícky servis.

Ten sa môže prejaviť jednoduchšou objednávkou bez zdržujúcej registrácie, väčším výberom spôsobov dopravy, rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín, pohodlnejším spôsobom platby nielen cez internet banking ale aj cez platobnú kartu alebo inými nefinančnými benefitmi. Samozrejme, aj väčšie lekárne majú pravidelne rôzne akcie alebo zľavy.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Mnoho ľudí sa snaží znížiť chuť do jedla za účelom schudnutia, no hladovanie vám dlhodobé a najmä zdravé zníženie hmotnosti určite nezabezpečí. Ak by ste hľadali komplexnejšie riešenie, k dispozícii máte Ketogénnu diétu, ktorá je čoraz populárnejšia.

Táto diéta chuť na jedlo neznižuje, ale mení jedálniček a to takto:

 • v prvom rade dochádza k zníženiu príjmu potravín s vysokým obsahom sacharidov, čo je nevyhnutné pre dosiahnutie stavu ketózy, ktorý je cieľom diéty
 • zároveň v druhom rade sa znižuje aj príjem tukov a to hlavne tých nezdravých, pričom zároveň sa zvyšuje príjem bielkovín dôležitých pre výkonnosť svalov
 • v jedálničku je dôležité tiež navýšiť vlákninu, čo znamená zaradenie zeleniny do stravovania, odporúča sa tiež konzumovať aj za hrsť orechov a semien
 • výsledkom spomínaných zmien je ketóza, čo je metabolický stav, počas ktorého dochádza k zvýšenému spaľovaniu tuku a teda aj k lepšiemu chudnutiu

Ketóza je pre organizmus z fyziologického pohľadu prirodzená, jej základným zmyslom je, aby telo nesiahalo v prvom rade po cukroch ako zdroji energie, ale využívalo uložené tukové zásoby. Vďaka tomu je diéta taká úspešná, pokiaľ ide o výsledky chudnutia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Veľkým plusom je že sa nejedná o žiadnu rýchlu redukčnú diétu, naopak, trvá až 3 mesiace a má tri fázy. Diéta nespôsobuje nadmerný hlad, práve naopak, okrem zníženia hmotnosti má viacero pozitívnych efektov. Jedným z nich je prevencia voči cukrovke, druhým vplyv na hladinu cholesterolu a cukru v krvi a tretím normalizácia vysokého tlaku.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénna diéta je teda o vážnejších a kompletných zmenách v jedálničku, čo však mnoho ľudí pokladá za menšie mínus, hlavne z hľadiska náročnosti prípravy jedál. Ak však chcete napriek tomu diétu skúsiť, riešenie prináša značka KetoMix.

Jedná sa o výrobcu potravín, ktoré sú určené špeciálne pre Keto diétu:

Ponuka obsahuje hotové hlavné jedlá aj polievky založené na proteínovom základe, ktoré obsahujú dostatok bielkovín a na druhú stranu minimum tuku a sacharidov

Ak sa rozhodnete tieto produkty vyskúšať, získate viacero výhod:

 • istotu, že všetky potraviny aj nápoje majú živiny potrebné pre diétu
 • jednoduchý nákup celého jedálnička pre Keto diétu na jednom mieste
 • rýchlosť prípravy, väčšinu jedál a nápojov si pripravíte do pár minút

Základom sortimentu sú potraviny, napríklad proteínové polievky, cestoviny, dresingy, pečivo, nátierky, kaše, omelety alebo palacinky. K nim na doplnenie jedálnička môžete zakúpiť proteínové tyčinky, sladké aj slané pochutiny a rôzne menšie jedlá. KetoMix nezabúda ani na nápoje, tu máte k dispozícii proteínové koktejly s príchuťami.

Okrem jedál a nápojov môžete využiť aj ponuku doplnkov výživy s obsahom L-Karnitínu, čo je známa aminokyselina na podporu spaľovania tukov. Spomínané produkty a potraviny si viete kúpiť jednotlivo, ale aj po celých na týždeň či na celý mesiac.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Či už siahnete po jedlách, potravinách, nápojoch alebo doplnkov výživy, máte istotu, že všetky tieto produkty sú v súlade s požiadavkami na Ketónovú diétu. V prípade potravín nie sú používané žiadne rizikové prísady, okrem pečiva v nich nenájdete ani lepok a z pohľadu vyváženia všetkých vitamínov a minerálov máte istotu kvalitného zloženia.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénnu diétu teda viete veľmi jednoducho dodržiavať s využitím hotových produktov a potravín KetoMix a rovnako jednoduchá je aj ich kúpa. Ak sa vám nechce osobne navštíviť predajňu značky, môžete si celý sortiment objednať aj cez www.ketomix.sk.

Na tejto oficiálnej stránke nájdete eshop, kde viete nakúpiť online a:

 • výhodne, nakoľko máte istotu najlepšej ceny od oficiálneho predajcu
 • rýchlo, ide o záležitosť zopár minút a to tak cez počítač ako aj mobil
 • flexibilne, či už ide o výber kuriérnych služieb alebo spôsobu platby
 • pohodlne, netreba nikam ísť, rovnako tak doručenie je až k vám domov

Na spomínanej webstránke nájdete nielen eshop, ale aj všetky detailné informácie ohľadom samotnej Keto diéty, čo vám pomôže sa v téme viac zorientovať. K dispozícii je aj telefonická a online infolinka, kde sa môžete spýtať akékoľvek otázky ohľadom diéty.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Samozrejme, nájdete tu na porovnanie aj nákup všetky potraviny a produkty značky. Pre tých, čo nechcú platiť v hotovosti a na dobierku kuriérovi, sú k dispozícii aj iné spôsoby platby a to cez internet, napríklad platobnou kartou alebo bankovým prevodom. Ak ide o doručovanie, to trvá zvyčajne 3 pracovné dni a máte viac možností prevzatia doma aj inde.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.69

26 Hodnotení