Čo je nízkosacharidová diéta, čo jesť, ako začať, riziká a negatíva a skúsenosti s ňou
Mnohé diéty sú zaujímavé, viaceré sú žiadané, no len máloktoré sú naozaj tak populárne a vyhľadávané, ako je nízkosacharidová diéta. Tá patrí medzi veľmi efektívne, hlavne pokiaľ ide o viditeľné zníženie hmotnosti, ktoré zároveň nie je sprevádzané hladovaním.
Sacharidy sú jednou zo základných živín, no väčšina ľudí ich prijíma v nevhodnej forme a v nadmernom množstve. Výsledkom sú obezita a mnohé kardiovaskulárne problémy. Ak chcete vedieť, o čom táto diéta je, aký má jedálniček, ktoré potraviny sú povolené a zakázané, či je nejako nebezpečná alebo či je vhodná pre vegetariánov, čítajte ďalej.
Čo je nízkosacharidová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká
Pod pojmom nízkosacharidová diéta sa myslia také zmeny v životospráve a stravovaní, ktorých cieľom je znížiť príjem sacharidov do tela. Obmedzenie ich príjmu znamená zvýšenie spaľovania tukov na úkor cukrov, hlavne tukových zásob uložených v tele.
To so sebou prináša viditeľný efekt na chudnutie z tuku, čo je najväčšia výhoda tejto diéty. Druhou výhodou je priaznivé pôsobenie na krvný obeh, hlavne u ľudí, ktorí pred začiatkom diétovania konzumovali vyššie množstvo zložených cukrov. Ich zníženie môže zlepšiť hladinu cukru v krvi, pôsobiť na krvný tlak a byť prevenciou viacerých ochorení.
Diéta však nemá iba výhody a plusy, ale aj niektoré riziká a mínusy:
- v prvom rade ide o zníženie pocitu fyzickej vitality v aktuálnom čase, nakoľko hoci sú cukry dôvodom obezity, sú zároveň aj zásobárňou energie pre telo
- mnoho potravín, ktoré sú zdravé, je vďaka princípom nízkosacharidovej diéty vylúčených, napríklad cestoviny a niektoré druhy zeleniny alebo ovocia
- okrem zníženia pocitu fyzickej vitality môže prísť aj k zhoršeniu tej psychickej, čo sa prejaví únavou, pocitom slabosti, zhoršením pamäti a aj koncentrácie
- individuálne treba rátať aj s ďalšími vplyvmi na výkonnosť organizmu, ide napríklad o narušenie činnosti tráviacej sústavy alebo oslabenie prirodzenej imunity
Hoci skúsenosti ľudí s nízkosacharidovou diétou sú z pohľadu chudnutia viac menej pozitívne, práve uvedené nevýhody spôsobujú, že túto diétu nie je možné držať dlhodobo. Niektoré jej zásady a princípy sa však hodí prevziať aj do bežného života.
NIE KAŽDÝ MÔŽE TÚTO DIÉTU DRŽAŤ
Vzhľadom k povahe a základným zásadám nízkosacharidovej diéty je zrejmé, že nie každý môže takúto diétu dodržiavať. Vyhýbať by sa jej mali ľudia s vyšším tlakom, diabetici, ľudia s ochorením obličiek, ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami a tehotné ženy.
Aké princípy má nízkosacharidová diéta
Čo sa týka základných pravidiel, ktoré nízkosacharidová diéta má, medzi ne patria nielen zmeny týkajúce sa stravovania a konkrétnych jedál, ale aj niektoré opatrenia týkajúce sa nápojov a tiež spôsobu stravovania. Nezabúdajte ani na pravidelný pohyb.
Tu sú najdôležitejšie zásady a princípy diéty:
Opatrenia v jedálničku: Základom nízkosacharidovej diéty je zmena jedálnička s cieľom utlmiť jedlá obsahujúce zvýšené množstvo sacharidov. Ide hlavne o sladkosti, ale aj o väčšinu druhov ovocia, niektoré mliečne výrobky, cestoviny a niekoľko druhov zeleniny. Obmedziť treba aj sladené limonády, energetické nápoje a džúsy.
Pravidelné stravovanie: Veľmi dôležité je nielen to, čo konzumujete, ale aj to, akým spôsobom sa stravujete. Základom je pravidelnosť a konzumácia menších porcií počas dňa, no častejšie. Ideálnym vzorcom je 5 jedál denne, prvé jedlo by malo byť 30 minút po zobudení sa, posledné zas 2 hodiny pred spaním.
Zdravý a dostatočný pitný režim: Okrem jedla sú pre metabolizmus, trávenie a chudnutie dôležité aj tekutiny. V tomto ohľade sa treba zamerať na čistú vodu bez príchutí, ideálne nesýtenú alebo len veľmi jemne sýtenú. Na doplnenie môžete použiť bylinkové čaje. Denne sa odporúča vypiť spoločne od 2 do 3 litrov tekutín.
Pohyb a aktivita: V prípade, že chcete zlepšiť efektivitu chudnutia, pri väčšine diét sa bez pravidelného pohybu a fyzickej aktivity nezaobídete. To platí aj v prípade nízkosacharidovej diéty, kde však uprednostňujte dlhodobosť a pravidelnosť. Príkladom takýchto aktivít sú pravidelná chôdza, beh, plávanie či bicykel.
Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre nízkosacharidová diétu
Pokiaľ ide o zakázané a povolené jedlá, potraviny a nápoje, tak, ako aj iné diéty, aj nízkosacharidová diéta je v tomto ohľade veľmi dôležitá. Základom úspechu je dodržiavanie odporúčaní o tom, čo zaradiť a čo nezaradiť do jedálnička a stravovania.
Toto sú povolené a zakázané typy jedál a nápojov:
Vhodné a odporúčané potraviny a tekutiny
Pokiaľ ide o tie potraviny a nápoje, ktoré by ste mali počas nízkosacharidovej diéty konzumovať, základom je, aby obsahovali dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Jesť môžete a mali by ste mäso každého druhu, tiež ryby, vajcia a mlieko.
Medzi odporúčané potraviny patria aj plnotučné mliečne produkty z kategórie syrov a jogurtov, rovnako tak tvaroh, určite do jedálnička zaraďte aj orechy. V kuchyni používajte zdravé oleje typu kokosový, ľanový, olivový, avokádový a arašidový.
Jesť môžete aj viaceré druhy semien, najmä slnečnicové, tekvicové a chia jadierka. Zo zeleniny sa odporúča hlavne tá listová a zelená, ale aj mrkva, zeler, uhorky, reďkovky či cuketa. Z ovocia sú vhodné skôr citrusové plody alebo melóny.
Nevhodné a zakázané potraviny a tekutiny
Čo sa týka nevhodných potravín, tu je situácia pomerne jednoduchá, vylúčiť z jedálnička treba tie, ktoré obsahujú priveľa jednoduchých alebo zložených sacharidov. Ide o cestoviny, cereálie, pečivo, sladené mliečne výrobky, ryžu aj kuskus.
Problémové sú aj viaceré druhy zeleniny, najmä zemiaky, batáty či kukurica, ktoré obsahujú nadmerne veľa sacharidov. To isté platí aj o ovocí typu banány, hrušky či mango a prakticky tiež o každom druhu sušeného ovocia, kde sa cukor pridáva automaticky.
Samozrejme, problémom sú typické sladkosti, čokolády, dezerty a rôzne múčniky. Pozor si však treba dávať nielen na klasický cukor, ale aj med a iné sladidlá. Z nápojov sa treba vyhýbať alkoholu, sladeným limonádam a energetickým nápojom.
POZOR NA ČASTO OPAKOVANÉ CHYBY
Veľa ľudí robí pri tomto type diéty niektoré časté chyby, hlavne ak ide o jedálniček a stravovanie. Dajte si pozor na nadmernú konzumáciu mliečnych výrobkov, používanie umelých sladidiel a rovnako tak na nadmerný príjem kalórií z iných potravín.
Prečo vyskúšať aj Keto diétu
Hoci si veľa ľudí stotožňuje nízkosacharidovú a Ketogénnu diétu, nejde o to isté. Obmedzenie sacharidov je síce spoločné, no Keto diéta má aj niektoré iné princípy, vďaka čomu môže byť v prípade potreby schudnutia väčšieho množstva kilogramov efektívnejšia.
Toto sú jej základné princípy, zásady a charakteristiky:
- okrem zníženia príjmu sacharidov je jedálniček stavaný aj tak, aby došlo k zníženiu aj príjmu nezdravých tukov, čo je pre organizmus určite prospešné
- zároveň s tým by ste mali konzumovať také jedlá, ktoré sú bohaté na bielkoviny, nakoľko vďaka nim nedochádza počas chudnutia k oslabeniu svalstva
- výsledkom tejto kombinácie je navodenie stavu ketózy, čo je pre telo prirodzený stav, kedy dochádza k spaľovaniu nie sacharidov, ale tukových zásob
- zároveň je dôležité do jedálnička počas Ketónovej diéty zaradiť aj zvýšené množstvo zeleniny, nakoľko tá obsahuje vlákninu potrebnú pre trávenie a črevá
Výsledkom uvedených zmien a opatrení je nielen podpora metabolizmu, spaľovania tukov a teda aj chudnutia, ale aj iné pozitívne zmeny a vplyvy na organizmus. Ide napríklad o podporu trávenia ako takého, ale aj o pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém.
Spomínané zmeny v jedálničku môžu totiž zlepšiť stav cholesterolu v krvi, rovnako tak normalizovať krvný tlak a pôsobiť preventívne aj voči cukrovke. Diéta zároveň zlepšuje spôsob stravovania z pohľadu počtu jedál a tiež podporuje zdravý pitný režim. Jej pozitívom je aj to, že počas diétovania týmto spôsobom nedochádza k pocitom hladu.
Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Ak vás Ketónová diéta oslovila a chceli by ste ju skúsiť, no obávate sa o to, že príprava jedál bude príliš náročná, siahnite po programe KetoMix. Ide o špeciálny diétny program určený pre mužov aj ženy, ktorí chcú diétu držať jednoducho a efektívne.
V rámci tohto programu získate kompletný sortiment produktov:
KetoMix ponúka veľký výber proteínových polievok, hlavných jedál, pomazánok aj slaných a sladkých pochutín, ktoré sú výživné a spĺňajú podmienky Keto diéty
Všetci, ktorí sa pre program KetoMix rozhodnú a skúsia ho, získajú:
- produkty a potraviny s jasným pôvodom a bezproblémovým zložením
- jednoduchú prípravu jedál aj nápojov doslova za pár minút
- komplexný sortiment pre celodenný jedálniček bez ďalších starostí
Na jednom mieste nájdete všetky potraviny, doplnky výživy aj iné produkty a prípravky, ktoré pre Keto diétu potrebujete. Viete si vybrať z viacerých polievok, kaší, omáčok, cestovín, pečiva, tyčiniek, palaciniek, omeliet, proteínových chipsov aj čokolád a ďalších menších či väčších jedál. Vyskladáte si tak potraviny a jedlá na celý deň a to za pár minút.
Výrobca nezabúda samozrejme ani na nápoje, hlavne ak ide o proteínové koktejly, kde máte na výber rozličné príchute od kávy až po lesnú zmes. Všetky tiet potraviny a nápoje sú nutrične vyvážené a obsahujú pre telo potrebné vitamíny, minerály a iné látky.
Plusom je, že z hľadiska zloženia tu nenájdete žiadne pridané a rizikové chemikálie, rovnako tak sú tieto potraviny vhodné aj pre ľudí s citlivosťou na lepok. Výživoví poradcovia značky vám vedia zostaviť aj balíček a kompletný jedálniček podľa miery vašej nadváhy a tiež podľa toho, či chcete Ketogénnu diétu držať 7 dní, 2 týždne alebo aj celý mesiac.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
V prípade, že by ste si chceli Keto diétu vyskúšať so spomínaným programom KetoMix, nie je nič jednoduchšie, všetko totiž vybavíte bez toho, aby ste museli kamkoľvek ísť. Celý sortiment potravín, doplnkov výživy aj produktov je na www.ketomix.sk.
Ide o oficiálny eshop značky a nákup v ňom znamená tieto výhody:
- jednoduchý spôsob objednávky cez počítač, tablet či smartfón
- maximálne pohodlie, nákup aj doručenie vyriešite doma
- záruku originality, produkty nakupuje z oficiálneho zdroja
- flexibilné možnosti pri platení a to v hotovosti aj bezhotovostne
Pokiaľ ide o spôsob nákupu, ten sa vôbec nelíši v ničom od bežného eshopu. Do online košíka vložíte prípravky a potraviny, ktoré chcete, vyplníte svoje osobné údaje a adresu dodania, vyberiete si spôsob platenia, kuriérnu službu a po kontrole objednávku odošlete.
K dispozícii máte pri platení tak klasickú dobierku a platbu priamo kuriérovi, ako aj možnosti zaplatiť online a vopred, napríklad cez internet banking, bankovým prevodom alebo platobnou kartou. Doručenie obvykle netrvá dlhšie ako 3 pracovné dni a kuriér vám prinesie domov balíček v diskrétnom balení, ktorého hmotnosť bude najviac 5 kg.