Čo je Paleo diéta, skúsenosti s ňou, jej zásady a výsledky, potraviny a možné negatíva

Čo je Paleo diéta, skúsenosti s ňou, jej zásady a výsledky, potraviny a možné negatíva

Paleolitická diéta budí v poslednej dobe veľkú pozornosť a získava si popularitu po celom svete. Dôvodom je téza, že moderné stravovacie návyky a jedálniček sú dôvodom, prečo čoraz viac ľudí trpí civilizačnými ochoreniami, kam patria aj obezita a nadváha.

Paleo diéta vychádza z tohto predpokladu a ako riešenie ponúka návrat k stravovaniu našich predkov, ktorí sa živili mäsom a rastlinnými zdrojmi potravín ako dominantami ich jedálnička. Jedálny lístok tak pozostáva z takej stravy a z takých potravín, ktoré sú pre telo prirodzené, minimálne spracovávané a neobsahujú dochucovadlá či konzervanty.

Čo je Paleo diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Paleolitická diéta je pomenovanie pre spôsob stravovania, kedy sú v jedálničku uprednostňované také suroviny a potraviny, ktoré boli typické pre ľudí v období paleolitu. Táto zmena vychádza z predpokladu, že stravovanie bolo vtedy prirodzenejšie.

Tak, ako mnoho iných diét, aj Paleo diéta má svoje silné stránky a výhody. Prvou je, že do jedálnička sa naozaj dostávajú potraviny bez chemickej úpravy, čo je pomerne veľký problém dnešnej doby. Druhou je, že z dlhodobého hľadiska diéta na chudnutie naozaj viditeľnej pomáha. Treťou výhodou je fakt, že tento stravovania je pre telo prirodzený.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na druhú stranu, netreba si zakrývať oči ani pred negatívami a mínusmi:

 • diéta obsahuje veľmi málo sacharidov, čo je na prvý pohľad dobré, na druhú stranu to znamená zároveň zníženie pocitu energie a vitality a tiež zvýšenie únavy
 • rovnako tak hrozí nedostatok niektorých dôležitých vitamínov, minerálov a fytonutrientov, to môže spôsobiť problémy s imunitou, srdcom či kosťami
 • diéta je ideálna iba pre mladých ľudí, pre iné vekové skupiny existujú aj vhodnejšie alternatívy, hoci mnoho princípov diéty a stravovania je v zásade správnych
 • z finančného hľadiska je diéta o niečo náročnejšia a drahšia, cena väčšiny potravín je vyššia, výsledok po skončení diéty nemusí byť v najlepšom pomere s cenou

V rámci Paleolitickej diéty predstavujú tuky polovicu prijatých živín, čo je v rozpore s mnohými modernými spôsobmi odporúčaného životného štýlu a životosprávy. Problémom je, že Paleo diéta vo veľkom uprednostňuje tie živočíšne, ktoré sú menej zdravé.

PRE KOHO NIE JE PALEO DIÉTA VHODNÁ?

Hoci je Paleo diéta považovaná za prirodzenú pre ľudský organizmus, nie je vhodná pre úplne každého. Nesmú ju držať deti, dospievajúci do 18 rokov a tehotné a dojčiace ženy. Pozor si musia dávať seniori, ľudia s cukrovkou a tí, čo majú metabolické ochorenia.

Aké princípy má Paleo diéta

Paleolitická diéta je založená na zmenách v stravovaní, kde sa uprednostňujú tie suroviny a potraviny, ktoré človek konzumoval v minulosti a boli minimálne spracovávané. Aby ste s ňou čo najefektívnejšie schudli, musíte však dodržať aj iné princípy.

Tu sú tie pravidlá, zásady a princípy, ktoré sú najdôležitejšie:

Zmena zloženia živín: Základným princípom Paleolitickej diéty je zmena zloženia a pomeru živín v jedálničku. Ide o zvýšenie príjmu tukov, zníženie príjmu sacharidov a priebežné dopĺňanie bielkovín. Odporúčaný pomer medzi živinami je 50:20:30, čomu sú prispôsobené jedálniček a povolené a zakázané jedlá aj nápoje.

Prirodzená a kvalitná strava: Druhou zásadnou zmenou v jedálničku je vynechanie všetkých jedál s chemickou úpravou a potravín obsahujúcich rôzne konzervačné a umelé stabilizačné látky. Najlepšia je strava v čo najprirodzenejšej podobe a v BIO kvalite, zabudnite na rafinované cukry aj spracované oleje.

Zdravý pitný režim: Dôležité je nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete a v akom množstve. Prednosť musí dostať v prvom rade čistá a neochutená voda a to v objeme aspoň 2,5 litra za deň. Piť môžete aj čaje, najmä zelený alebo rôzne bylinkové čaje bez sladidiel, kvalitná káva bez mlieka a cukru v zdravom množstve tiež neškodí.

Pravidelný pohyb: Tak, ako aj v prípade stravovania a pitného režimu, aj v prípade pohybu platí, že by mal byť čo najviac prirodzený a hlavne pravidelný. Moderná doba so sebou prináša obezitu aj preto, že ľudia majú málo chôdze, tu by ste mali pridať najviac. V lete je vhodné zaradiť do fyzickej aktivity aj plávanie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Paleo diétu

Väčšina diétnych programov je založená na zmenách týkajúcich sa potravín a nápojov, ktoré delí buď medzi tie, ktoré sú povolené a teda by sa mali v strave čo najviac objavovať, a tie, ktoré sú zakázané, prípadne obmedzené alebo aspoň minimalizované.

Pre lepší prehľad preto uvádzame obe kategórie osobitne:

Povolené a vhodné potraviny a nápoje

Pokiaľ ide o vhodné jedlá v rámci Paleo diéty, základom je, aby boli čo najviac surové, čo najmenej akokoľvek chemicky a umelo spracovávané a používať treba tradičné tuky a oleje, najmä živočíšneho typu, napríklad hovädzí tuk či bravčovú masť.

Konzumovať treba mäso a vnútornosti, najvýživnejšie sú pečeň a srdce, z mäsa dajte prednosť hovädziemu. Ak ide o ryby, ideálne sú tie tučnejšie, napríklad losos či sardinky, z morských plodov sú najlepšie ustrice. Z vajec jedzte hlavne žĺtky.

Pokiaľ ide o zeleninu, tu sa odporúča tá listová, napríklad kel, rukola a špenát. Z ovocia treba dať prednosť tomu tradičnému z doby paleolitu, čo je bobuľové ovocie, napríklad černice, maliny a čučoriedky. Piť treba čistú, neochutenú a nesýtenú vodu.

Zakázané alebo nevhodné potraviny a nápoje

Ak ide o jedlá a tekutiny, ktorým by ste sa mali vyhnúť, v tomto má Paleo diéta viaceré správne postoje. V jedálničku treba obmedziť polotovary a konzervy, rovnako tak jedlá s rafinovaným cukrom, nadmerným množstvom laktózy alebo soli.

Medzi zakázané potraviny patria všetky druhy obilnín, rovnako tak strukoviny, sója, viaceré druhy orechov vrátane arašidov, mlieko a mliečne výrobky všeobecne, samozrejme aj sladkosti a dezerty, margaríny a taktiež slnečnicový spracovaný olej.

Z hľadiska nápojov je pozitívom, že diéta neodporúča konzumovať alkohol a ani limonády či nápoje s vysokým obsahom cukrov. Víno môžete piť iba v obmedzenom množstve. Ak ide o čaje a kávu, pite ich neosladené, čaje len bylinkové.

RECEPTY NEBUDÚ PRÍLIŠ ROZMANITÉ

Nevýhodou Paleo diéty z pohľadu stravovania je, že recepty, ktoré by mohli využívať vyššie uvedené potraviny a suroviny, nie sú natoľko rozmanité, ako je bežný človek zvyknutý. Pri dlhodobom diétovaní sa preto môže stať, že vás jedlá rýchlo omrzia.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem Paleolitickej diéty existujú aj iné diétne programy, pričom nielen v poslednej dobe, ale skôr dlhodobo, patrí medzi tie najviac overené a najpopulárnejšie aj Ketogénna diéta. Ide o diétu, kedy sa v tele má navodiť stav zvaný ketóza, čiže spaľovanie tuku.

Táto diéta má tiež svoje zákonitosti, vlastnosti a pravidlá:

 • aby ste dosiahli stav ketózy, musíte v rámci diéty minimalizovať príjem sacharidov a tukov na takmer úplné minimum, čo vplýva aj na jedálniček
 • zároveň sa posilňuje v strave príjem bielkovín, čo má za následok podporu fyzickej výkonnosti organizmu, nehrozí ani hladovanie a ochabnutie svalstva
 • súčasťou stravovania musí byť vláknina a to v podobe aspoň pol kila zeleniny denne, odporúča sa tiež pridať 20 gramov orechov alebo rastlinných semiačok
 • výsledkom takto upraveného jedálnička je stav ketózy, kedy dochádza nie k spaľovaniu cukrov ako zdroja energie, ale tukových zásob

Keto diéta má z pohľadu zdravia viacero zásadných výhod. Prvou je, že je možné ju držať aj dlhodobo, čo zvyšuje jej efektivitu. Zároveň s tým nie je diéta problematická z hľadiska vyváženia živín, nehrozí teda, že by vám chýbali nejaké vitamíny či minerály.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho má pozitívne vplyvy na trávenie a metabolizmus, hlavne vďaka dostatku vlákniny zo zeleniny. Pôsobí tiež na kardiovaskulárny systém, hlavne na zníženie cholesterolu a krvného tlaku, prípadne v rámci prevencie pred cukrovkou a niektorými ochoreniami srdca. Nemôžu ju však držať ľudia s vážnejšími metabolickými ochoreniami.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Možno sa vám zdá, že Ketogénna diéta je príliš zložitá z pohľadu prípravy jedál a jedálnička. Pravdou je, že hoci existujú viaceré recepty na jedlá, ktoré by mali byť súčasťou diéty, ich príprava nie je jednoduchá. Práve preto vznikol program zvaný KetoMix.

Ide o výrobcu potravín a prípravkov práve pre Keto diétu:

V sortimente tejto značky nájdete proteínové polievky, hlavné jedlá aj pochutiny, ktoré sú vhodné pre tento typ diéty, môžete ich doplniť aj o nápoje a výživové doplnky

Pre ľudí prináša využitie tohto sortimentu niekoľko benefitov:

 • garanciu nutrične vyváženého zloženia z pohľadu minerálov a vitamínov
 • jednoduchú prípravu do pár minút, či už ide o jedlá alebo nápoje
 • kvalitný pôvod a zloženie jednotlivých surovín s minimom chémie

Dobrou správou je, že vďaka produktom KetoMix môže byť aj samotná Keto diéta veľmi jednoduchá a efektívna z pohľadu jej dodržiavania a z pohľadu celkového jedálnička. Vo všetkých potravinách a produktoch získate dostatok bielkovín, dodržíte aj odporúčania týkajúce sa sacharidov, nenájdete tu lepok a príprava zaberie najviac 5 minút.

Čo sa týka zloženia sortimentu, z jedál môžete siahnuť po proteínových polievkach rôzneho druhu, po hlavných jedlách v podobe cestovín a dresingov, omeliet, sušeného mäsa či rôznych nátierok a pečive. K dispozícii sú aj proteínové kaše na raňajky či večeru.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Súčasťou ponuky KetoMix sú aj menšie pochutiny, či už pôjde o slané chipsy alebo sladké tyčinky, dezerty a čokolády, samozrejme so zložením prispôsobeným pre Keto diétu. Aby bol jedálniček kompletný, k dispozícii máte aj rôzne nápoje, hlavne miešané koktejly s vysokým obsahom proteínov. Siahnuť viete aj po doplnkoch výživy s L-Karnitínom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás zaujala nielen Ketónová diéta, ale rovnako tak aj samotný diétny program KetoMix, dobrou správou je, že táto značka je dostupná aj u nás a to prostredníctvom oficiálneho eshopu www.ketomix.sk. Nájdete tu celý sortiment potravín a produktov.

Nákup cez internet je pre ľudí výhodný hneď z viacerých príčin:

 • prvou je úspora financií, pri väčšej objednávke máte dopravu zdarma
 • druhou je garancia originality všetkých potravín a produktov
 • treťou je pohodlie, nákup aj doručenie vybavíte priamo doma
 • štvrtou je jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač aj mobil

Čo sa týka samotného procesu nákupu, ten je veľmi podobný, ako bežná objednávka v iných eshopoch. Stačí jednoducho len vložiť do online košíka produkty, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, zvoliť podmienky platby a dodania a objednávku odoslať.

V eshope viete platiť na dobierku, bankovým prevodom aj platobnou kartou, je to len na vás. Na výber máte aj viacero kuriérnych služieb, doručenie obvykle netrvá dlhšie, ako 3 pracovné dni. Plusom je, že k dispozícii máte aj telefonickú infolinku, kde vám zodpovedia všetky otázky týkajúce sa samotných produktov, diéty alebo podmienok nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie