Čo je Pescetariánstvo, aká je Pescetariánska diéta, aké má výhody, riziká a jedálniček
Ak ste ešte nepočuli pojem Pescetariánstvo, ide o spôsob stravovania, kedy sa čiastočne vynechávajú živočíšne zdroje potravín. V tomto prípade sa jedná o obmedzenie konzumácie mäsa cicavcov, naopak, rybie mäso a iné živočíšne produkty sa konzumujú.
V súvislosti s týmto spôsobom stravovania sa teda aj skloňuje Pescetariánska diéta. Jej cieľom nie je primárne chudnutie, ako je tomu v prípadoch iných diét, ale je možné tento efekt dosiahnuť správnou úpravou životosprávy a životného štýlu. Dobrou správou je, že v jedálničku tejto diéty dostávajú prednosť rastlinné potraviny, ktoré sú zdravšie.
Čo je Pescetariánska diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká
Pescetariánska diéta je pomenovanie pre taký jedálniček, ktorý nezahŕňa niektoré druhy potravín živočíšneho pôvodu, konkrétne niektoré druhy mäsa. Ľudia, ktorí sa podľa tejto diéty stravujú, nekonzumujú mäso cicavcov, naopak, ryby a rybie mäso jedia.
Pescetariáni nekonzumujú hovädzie, bravčové, kuracie, králičie a ani morčacie mäso, rovnako tak nie zverinu a divinu. Ryby, vajcia a mlieko sa konzumovať môžu. Výhodou tejto diéty je priaznivý vplyv na cholesterol, krvný tlak aj zdravie kardiovaskulárneho systému, rovnako tak prevencia cukrovky a obezity do budúcnosti. Aktuálnu obezitu ale príliš nerieši.
Pescetariánska diéta nemá len plusy a výhody, ale aj svoje mínusy:
- najdôležitejším negatívom diéty je, že pri úplnom vynechaní mäsa z jedálnička nastáva nedostatok vitamínu B12, ktorý je dôležitý pre červené krvinky
- bielkoviny rastlinného typu sú síce pre organizmus prospešné, môžu sa však horšie vstrebávať než tie živočíšne a tie sa nachádzajú práve v mäse
- v prípade, ak si budete vyberať nekvalitné ryby vo vyššom objeme, môžete do tela dostať viaceré škodlivé látky, ktoré neprospievajú srdcu a ani tráveniu
- problémom je aj to, že diéta nerieši iné aspekty životosprávy, absentujú tu pravidlá či zásady ohľadom pitného režimu alebo spôsobe stravovania počas dňa
Zásadným nedostatkom diéty z pohľadu optimalizácie hmotnosti je to, že sa nejedná o klasickú diétu určenú na chudnutie. Dodržiavaním čisto iba základného pravidla o obmedzení niektorých druhov mäsa k schudnutiu v žiadnom prípade nepríde.
KTO BY NEMAL TÚTO DIÉTU DRŽAŤ?
Pescetariánska diéta má viacero zdravotných benefitov, to však automaticky neznamená, že je úplne bezproblémová. Diétovať podľa tohto programu by nemali deti a mladiství do 18 rokov, tehotné a dojčiace ženy, seniori vo vyššom veku a ľudia trpiaci anémiou.
Aké princípy má Pescetariánska diéta
Pescetariánska diéta je o obmedzení niektorých živočíšnych druhov potravín, konkrétne teda o obmedzení konzumácie niektorých druhov mäsa. Ak chcete aj schudnúť, nevystačíte si iba s týmto zákazom, treba sa držať aj ďalších zásad a pravidiel.
Toto sú najdôležitejšie princípy, ktoré vám pomôžu:
Obmedzenie jedálnička: Základná zásada Pescetariánskej diéty je, že z jedálnička vám musia vypadnúť všetky druhy mäsa pochádzajúceho z cicavcov. Či už ide o hydinu, zverinu, divinu alebo červené mäso, tu platí zákaz ich konzumácie. Jesť či piť však môžete ryby a v zdravom množstve mliečne výrobky a vajcia.
Pitný režim: Ak chcete schudnúť, k obmedzeniu potravín o mäso treba pridať zásadu zdravého a dostatočného pitného režimu. Podľa vonkajšej teploty a fyzickej aktivity vypite denne 2 až 3 litre tekutín, predovšetkým neochutenej vody, čiastočne čaju. Obmedziť treba kávu, sladené nápoje a samozrejme alkohol.
Spôsob stravovania: Na podporu trávenia a metabolizmu je dôležité prijať aj opatrenia týkajúce sa denného režimu stravovania. To v praxi znamená jesť viac jedál a v menšej porcii, ideálne 5 jedál denne, jesť najskôr 30 minút po zobudení a najneskôr 2 hodiny pred spaním a úplne si zakázať nočné vyjedanie chladničky.
Pravidelný pohyb: Posledným dôležitým princípom pre chudnutie a spaľovanie tuku je pravidelná fyzická aktivita. Vďaka nej viete minúť prijaté kalórie z potravín, podporíte trávenie a metabolizmus a zároveň zefektívnite spaľovanie tukových zásob. Skúste pravidelnú a každodennú chôdzu, beh, plávanie a bicyklovanie.
Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Pescetariánsku diétu
Tak, ako aj v prípade iných diétnych programov, aj Pescetariánska diéta má svoje odporúčané a naopak zakázané potraviny, suroviny, jedlá a nápoje. V tomto prípade je to uľahčené tým, že sa pozerá na pôvod, všetky rastlinné potraviny sú povolené.
Toto sú tie živočíšne zdroje, ktoré treba už rozlišovať:
Hydina
Ak ide o mäso, Pescetariánska diéta zakazuje jesť mäso cicavcov. Z hydiny sem patrí hlavne kuracie a morčacie mäso, ktoré je síce pri iných diétach povolené, v tomto prípade ale nie. Bielkoviny, ktoré sa tu nachádzajú, treba doplniť rastlinnými zdrojmi.
Červené mäso
Ak ide o červené mäso, čiže bravčové, hovädzie, zverinu a divinu, to je v rámci Pescetariánskej diéty zakázané rovnako, ako aj vyššie spomenuté mäso. Pescetariáni nekonzumujú červené mäso vôbec a z hľadiska zdravia to vôbec nie je na škodu.
Ryby
Rybie mäso je v rámci diéty povolené a to je len a len dobre. Ryby totiž obsahujú veľké množstvo zdravých omeg-3 a omega-6 mastných kyselín, ktoré pomáhajú tráveniu, metabolizmu a srdcu. Do jedálnička pokojne zaraďte lososa, tuniaka aj makrely.
Vajcia
Pre tých, čo viac športujú alebo majú vyššiu fyzickú záťaž počas dňa, je dobrou správou to, že v rámci Pescetariánskej diéty je možné konzumovať aj vajcia. Tie sú veľmi dobrým zdrojom bielkovín, ktoré sa hodia hlavne na energiu v prvej polovici dňa.
Mlieko a mliečne produkty
Rovnako tak môžete konzumovať aj mlieko a mliečne výrobky, či už ide o syry, tvaroh, jogurty a podobne. Ak chcete podporiť chudnutie, mali by ste sa však vyhýbať plnotučnému mlieku a mliečnym výrobkom, z jogurtov je najvhodnejší grécky typ.
Med
Med patrí medzi povolené živočíšne zdroje potravín a z hľadiska zdravia má v organizme nenahraditeľnú úlohu. Okrem toho, že je zdrojom vitamínu C, má aj antibakteriálne účinky, pomáha pri žalúdočných ťažkostiach či zápche a detoxikuje hrubé črevo.
NEZABUDNITE NA DOSTATOK ŽELEZA
Nakoľko práve tie druhy živočíšnych potravín, teda kuracie, červené a iné druhy mäsa cicavcov, sú dobrým zdrojom železa, treba pri držaní tejto diéty pamätať na adekvátnu náhradu. V opačnom prípade vám hrozí riziko anémie z nedostatku železa.
Prečo vyskúšať aj Keto diétu
Pokiaľ by ste chceli vo vyššej miere podporiť svoje chudnutie, mali by ste sa okrem Pescetariánskej diéty poohliadnuť aj po ďalších možnostiach s viditeľnejším efektom. Takouto alternatívou je aj Ketogénna diéta, ktorá je zameraná na bielkoviny.
Cieľom tejto diéty je stav zvaný ketóza a toto sú jej zásady a pravidlá:
- základom jedálnička je zvýšený príjem proteínov, vďaka ktorým sa telo dostane do špecifického stavu ketózy, kedy prichádza k spaľovaniu zásob tuku
- zároveň s tým sa vo zvýšenej miere, konkrétne až pol kilogramu denne, konzumuje zelenina, ktorá je zdrojom vlákniny potrebnej pre trávenie a metabolizmus
- okrem toho dochádza k zníženiu objemu jedál s obsahom sacharidov a tukov, čo znamená vplyv na efektivitu chudnutia z tuku a nie spaľovanie cukru
- diéta nie je o hladovaní, naopak, konzumuje sa až 5 jedál počas dňa a to s vyvážením všetkých potrebných živín, minerálov, vitamínov a stopových prvkov
Diéta má výhodu v tom, že má okrem chudnutia aj ďalšie pozitívne vplyvy a to hlavne na zdravie a fungovanie kardiovaskulárnej sústavy, ale aj celkovo na zdravé trávenie. Pomáha tiež na zníženie cholesterolu, prevenciu cukrovky a na normalizáciu tlaku.
Ak ide o možné riziká či nevýhody, Keto diéta je v tomto ohľade bezproblémová, hoci sú niektoré situácie, kedy ju nie je možné držať. Prekážkou môže byť už existujúca cukrovka, niektoré závažné ochorenia tráviacej sústavy či metabolické ťažkosti. Jedná sa ale o prípady, kedy nie je možná prakticky žiadna diéta na chudnutie, takže je to pochopiteľné.
Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
V prípade, ak sa vám Keto diéta zapáčila a chceli by ste ju skúsiť, no nechce sa vám riešiť jedálniček či recepty na jedlá bez sacharidov a s obsahom bielkovín, existuje veľmi zaujímavá možnosť zvaná KetoMix. Ide o diétny program práve pre túto diétu.
Značka ponúka široký sortiment jedál a produktov pre celý deň:
Môžete tu nájsť polievky, hlavné jedlá, pečivo, raňajkové kaše, slané a sladké pochutiny a dokonca aj nápoje a koktejly, v ponuke sú aj doplnky výživy na spaľovanie tuku
Pokiaľ ide o najdôležitejšie vlastnosti či benefity produktov, tak:
- z hľadiska kvality pôvodu a surovín sú potraviny bezproblémové
- nemusíte sa trápiť zložením živín, všetky produkty sú maximálne vyvážené
- jedlá a nápoje sú na celý deň, na jednom mieste máte celý jedálniček
Plusom je, že z hľadiska zloženia sú tieto produkty bez vážnejších vedľajších účinkov a zároveň ich viete pripraviť rýchlo, doslova do pár minút. V prípade miešania nie je potrebné miešanie s mliekom, potraviny aj doplnky výživy sú bez škodlivých a rizikových chemických prísad a aj bez lepku. Pozor si však dajte na niektoré iné potravinové alergie.
Čo sa týka ponuky, základom sú potraviny, kde máte široký sortiment. Ten obsahuje napríklad rôzne proteínové polievky, omelety, kaše, cestoviny, dresingy aj sušené mäso, rovnako tak menšie pochutiny typu tyčiniek, chipsov, palaciniek, dezertov a čokolád.
Proteínový program KetoMix zahŕňa aj nápoje a rôzne koktejly s príchuťou, ktoré si pripravíte jednoducho v odmerke zmiešaním s vodou. Pre tých, čo by chceli ešte intenzívnejšie podporiť chudnutie, je dobrou správou ponuka doplnkov výživy s obsahom aminokyseliny L-Karnitín. Tá totiž v tele pomáha ešte lepšiemu spaľovaniu tuku.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Samotná Keto diéta sa dá držať aj bez spomínaných hotových produktov a potravín, no s nimi je to efektívnejšie, pohodlnejšie a jednoduchšie. Rovnaká je aj ich kúpa, všetko vyriešite cez oficiálny eshop značky s celým sortimentom a to www.ketomix.sk.
Pre tých, čo chcú diétu držať, má tento eshop viacero plusov:
- nemusíte nikam ísť, nákup aj prevzatie prípravkov spravíte doma
- objednávka je vecou zopár minút a to tak cez počítač, ako aj smartfón
- máte záruku najlepšej možnej ceny, ide o originálneho predajcu
- doručenie je veľmi rýchle, obchod garantuje najviac 3 pracovné dni
Postup nákupu sa v ničom nelíši od bežnej objednávky v eshope. Stačí jednoducho len vložiť do online košíka tie prípravky a potraviny, ktoré chcete, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platby a dopravy a to je celé. Objednať si viete aj celé balíčky potravín.
Práve možnosť získania komplexného jedálnička v balíčku na 1, 2, 3 alebo aj 4 týždne je to, čo je najväčšie plus z pohľadu laického užívateľa. Nemusíte sa tak trápiť so skladbou jednotlivých jedál, výživoví špecialisti KetoMix to už spravili za vás. Diétu vám vedia naplánovať aj s ohľadom na nadváhu a všetko vyriešite čisto cez internet.