Čo je pomalý metabolizmus, jeho príznaky, prečo ho máte a čo urýchľuje metabolizmus
Pod pojmom pomalý metabolizmus sa myslí pomalý proces látkovej premeny a to hlavne pre metabolizmus makroživín. Niekedy sa tomuto stavu hovorí aj tzv. lenivý metabolizmus a jeho príznakom býva štandardne zvýšené ukladanie tukových zásob v tkanivách.
Výsledkom je tak zvyšovanie telesnej hmotnosti, čo sa prejaví spočiatku ako nadváha, neskôr už ako obezita. Práve pomalé spracovanie živín a pomalá látková premena energie sú z tohto pohľadu najdôležitejšie. Okrem toho má pomalý metabolizmus vplyv aj na chudnutie, ak sa vám nedarí zhodiť nadmerné kilogramy, je dosť možné, že práve tu je príčina.
Čo je pomalý metabolizmus, ako vzniká a aké má príznaky
Pomalý metabolizmus je stav, kedy dochádza k nedostatočnej premene tukov, sacharidov, proteínov, aminokyselín a nukleových kyselín v tele. Metabolizmus sa týka prakticky všetkých buniek, hoci pre väčšinu ľudí je najdôležitejší ten, ktorý sa týka tukov.
Veľmi dôležitý je však bazálny metabolizmus, ktorý ovplyvňuje to, koľko kalórií prijatých prostredníctvom potravín vie vaše telo spáliť v pokojovom režime, čiže bez cielených aktivít alebo pohybu zameraných na zrýchlenie látkovej premeny. Práve na tento metabolizmus je potrebné vplývať, keďže jeho pomalé fungovanie má najvýraznejší vplyv.
Ak ide o prejavy a to, ako rozoznať pomalý metabolizmus, všímajte si:
- svoju fyzickú výkonnosť a kondíciu, ak máte pomalý metabolizmus, obvykle skôr pri činnosti pocítite únavu, nedostatok energie a zhoršenie kondície
- priberanie, ktoré je sprevádzané hromadením tukových zásob a to najmä na tých najviac problematických partiách typu brucho, zadok, boky a stehná
- s pribúdajúcim uloženým tukovým tkanivom obvykle ide aj ochabovanie svalstva, ktoré atrofuje, to si môžete všimnúť najmä pri nejakom cvičení
- veľmi ťažké chudnutie, horšie trávenie a rôzne zažívacie ťažkosti, pokles psychickej kondície, nepravidelnú činnosť srdca a problémy s dýchaním
Pomalý bazálny metabolizmus je zodpovedný za skoro tri štvrtiny energetického metabolizmu a to sa prejaví na priberaní či naopak nemožnosti chudnutia. Má však vplyv aj na iné oblasti, napríklad kardiovaskulárny systém, imunitu, psychickú vitalitu či dýchanie.
NAJČASTEJŠIE CHYBY ŽIVOTOSPRÁVY
Mnoho ľudí nevedome spomaľuje svoje metabolizmus aj tým, že robia chyby týkajúce sa životosprávy a to v domnienke, že si tým pomáhajú. Ide napríklad o vynechávanie raňajok či iných jedál, cielené obmedzenie príjmu jedál a príliš excesívne cvičenie.
Príčiny a kedy vzniká pomalý metabolizmus
Pomalý metabolizmus je teda stav, ktorý má viacero nevýhod a následkov prakticky pre celodenné fungovanie tela. Aby ste sa s ním mohli vysporiadať, potrebujete poznať najčastejšie príčiny aj faktory, ktoré môžu rýchlosť metabolizmu ovplyvniť.
Tu sú vplyvy, ktoré pôsobia na rýchlosť metabolizmu najviac:
Stravovanie: Najčastejšou príčinou pomalého metabolizmu je nevhodné stravovanie. Ide o nepravidelné jedenie, veľa bielych sacharidov, nedostatok bielkovín či málo železa alebo vitamínu D. Negatívom je aj málo zeleniny a vlákniny v jedálničku.
Nedostatok aktivity: Rovnako tak príliš málo pohybu počas dňa prispieva k tomu, že váš bazálny metabolizmus ako aj látková premena všetkých makroživín sú výrazne spomalené. Nemusí ísť iba o nedostatok športovania, ale aj sedavé zamestnanie.
Externé faktory: Fajčenie patrí tiež medzi faktory, ktoré metabolizmus spomaľujú, rovnako ta ako aj externé vplyvy, napríklad príliš vysoká či nízka teplota okolia. Niekedy môžu byť za pomalou látkovou premenou aj ochorenia štítnej žľazy či liekov.
Riešenie pomalého metabolizmu doma
Urýchlenie pomalého metabolizmu viete ovplyvniť predovšetkým zmenou životného štýlu a úpravou záležitostí týkajúcich sa životosprávy. Ide o kombináciu zmien v stravovaní, pitnom režime, vo voľnom čase a v spôsobe pohybu aj trávenia voľného času.
Čo metabolizmus najlepšie urýchľuje? Vyskúšajte tieto možnosti:
Zmena jedálnička a potravín
Ak chcete podporiť metabolizmus, bez zmien v jedálničku sa nezaobídete. Konzumujte čo najviac rýb, zeleniny, ovocia, korenín typu chilli alebo iné štipľavé korenie, chudého mäsa, orechov, semien a mliečnych výrobkov, ideálne v podobe bielych jogurtov.
Pravidelné stravovanie
Okrem toho, čo jete, je dôležité aj to, ako sa počas dňa stravujete. Pred raňajkami si dajte pohár vody, pomôže to zrýchliť metabolizmus, večer nejedzte 3 a menej hodín pred spaním. Počas dňa konzumujte jedlo pravidelne, ideálne 5 krát a s odstupom 3 hodín.
Zdravý a dostatočný pitný režim
Veľký vplyv na metabolizmus má aj to, čo pijete. Tu by základ pitného režimu mala tvoriť čistá voda v objeme 2 až 3 litrov, aj podľa teploty okolia a miery fyzickej aktivity. Stimulovať látkovú premenu môžete aj cieleným pitím čaju, najmä bylinkového a zeleného.
Pravidelný pohyb a fyzická aktivita
Hýbať sa je nevyhnutnou podmienkou stimulácie trávenia aj metabolizmu, hlavne po večeri. Snažte sa skĺbiť pravidelnú chôdzu po čerstvom vzduchu s intenzívnejším tréningom, napríklad bicyklovaním, behom alebo kardio cvičením, kde budete meniť tempo a zapájanie svalov.
Ovplyvnenie externých faktorov
Minimalizovať treba tiež niektoré vplyvy a faktory z externého prostredia, ktoré môžu látkovú premenu spomaľovať. Eliminovať treba fajčenie, pri rizikových liekoch hľadajte náhrady, nevystavujte sa príliš vysokej a nízkej teplote a doprajte si aj dostatok spánku.
Špeciálne doplnky výživy a prípravky
Na zrýchlenie metabolizmu viete využiť aj hotové produkty a to v podobe voľne dostupných doplnkov výživy a fitness prípravkov. Ideálne je, ak obsahujú bylinné extrakty a aminokyseliny zlepšujúce spaľovanie tukov, napríklad L-Karnitín, kofeín alebo chilli.
Komplexnejšie diétne opatrenia
Zásadnú zmenu v rýchlosti metabolizmu môžu priniesť celkové diétne opatrenia, ktoré majú za cieľ radikálnu zmenu životosprávy. Spomedzi tých najznámejších diét je však iba zopár takých, ktoré vám môžu pomôcť dlhodobo, vyhýbajte sa tým krátkodobým.
PÔSOBENIE MUSÍ TRVAŤ DLHŠIU DOBU
Zrýchlenie metabolizmu si vyžaduje určitý čas, či už ide o pokojový bazálny metabolizmus, alebo celkovo látkovú premenu počas dňa aj pri nejakej aktivite. Spomínané možnosti, spôsoby a prostriedky preto musia pôsobiť dlhšiu dobu a to aj viac týždňov.
Prečo vyskúšať aj Keto diétu
Jednou z možností, ako urýchliť metabolizmus, je skúsiť aj komplexné diétne programy. Tu si však treba dať pozor, aby nešlo o krátkodobé, drastické a redukčné diéty, ktoré sľubujú zázraky na počkanie, no paradoxne, metabolizmus môžu skôr spomaľovať.
Preto je oveľa lepšie staviť na dlhodobú diétu, napríklad Ketónovú diétu:
- základom diéty je obmedzenie príjmu sacharidov a taktiež nezdravých tukov, naopak, zvyšuje sa príjem bielkovín, zeleniny, orechov a semien v jedálničku
- vďaka zníženiu príjmu sacharidov pod 50 gramov za deň telo prechádza do stavu ketózy, čo je fyziologicky prirodzený stav energetického metabolizmu
- počas tohto stavu organizmus primárne využíva ako zdroj energie tuky namiesto cukru, a to tým, že spaľuje tukové zásoby v tele, čiže tukové tkanivá
- z pohľadu chudnutia je tento stav mimoriadne efektívny, takže výsledkom je viditeľný úbytok hmotnosti, no vďaka bielkovinám bez pocitu hladu a oslabenia
Práve zvýšený príjem proteínov v strave je pre Ketogénnu diétu alfa a omega, výsledkom je to, že svalstvo nechradne a stále máte dostatok fyzickej vitality. Zníženie príjmu cukru má pozitívny vplyv na zníženie jeho hladiny v krvi a preventívne aj voči vzniku cukrovky.
Okrem toho diéta prospieva preventívne aj voči vzniku niektorých kardiovaskulárnych ochorení, normalizuje krvný tlak a tiež hladinu tzv. dobrého cholesterolu v krvi. Keto diéta nie je žiadnou rýchlou diétou, má tri fázy a trvá 12 až 14 týždňov. Jej výsledkom je komplexná zmena energetického metabolizmu a minimálne riziko jojo efektu.
Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Zmeny v jedálničku s cieľom zvýšenia príjmu bielkovín sú základnou charakteristikou Keto diéty. Nie každému sa však chce takéto zmeny absolvovať, najmä s ohľadom na náročnejšiu prípravu jedál. Pre týchto ľudí prináša riešenie producent značky KetoMix.
Ide o diétny program obsahujúci potraviny určené práve pre Keto diétu:
V ponuke nájdete proteínové polievky, hlavné aj menšie jedlá, rovnako tak koktejly a nápoje s obsahom srvátkovej a sójovej bielkoviny, ktoré sú ideálne pre pitný režim
Po týchto produktoch môžu siahnuť muži aj ženy, pričom v nich získajú:
- na jednom mieste komplexné riešenie svojho celodenného stravovania
- jednoduchú a rýchlu prípravu jedál a nápojov, stačí len voda a 5 minút
- istotu, že jedlá, suroviny, potraviny a nápoje splnia podmienky Keto diéty
Ponuka zahŕňa proteínové kaše, omelety, palacinky, pečivo, sušené mäso, cestoviny, polievky aj iné suroviny, ktoré viete využiť na prípravu raňajok, obeda či večere. Okrem toho nájdete v sortimente KetoMix aj proteínové tyčinky, ktoré môžete konzumovať počas celého dňa, ak si budete chcieť zamaškrtiť, tak dokonca aj čokoládu, perníky, dezerty a chipsy.
Všetky tieto potraviny a jedlá spĺňajú podmienky Keto diéty a nenarušia proces ketózy, čo je mimoriadne dôležité. Obsahujú tiež dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov a iných potrebných živín, naopak, nenájdete v nich žiadne rizikové chemické prísady.
S výnimkou pečiva sa v nich nenachádza ani lepok, sú teda vhodné aj pre celiatikov. Môžete tiež siahnuť po proteínových nápojoch s rôznymi príchuťami od banánu, cez vanilku až po kokos. Zároveň nájdete v ponuke KetoMix aj doplnky výživy obsahujúce L-Karnitín, čo je aminokyselina podporujúca spaľovanie tukov, takže viete podporiť aj túto oblasť.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu
Zaujali vás potraviny, jedlá či samotná Ketogénna diéta? Všetky tieto produkty a celý sortiment nájdete na www.ketomix.sk, čo je oficiálna webstránka značky. Sú tu aj informácie o Keto diéte, taktiež aj telefonická a online infolinka pre vaše ďalšie otázky.
V eshope môžete nakúpiť za pár minút cez telefón aj počítač, pričom:
- máte istotu originality a najlepšej ceny, ide sa o oficiálny online obchod
- nemusíte nikam osobne ísť, objednávku aj doručenie vybavíte z domu
- nákup je flexibilný, je vecou zopár kliknutí, máte viac možností platby
- z pohodlia domova viete všetky produkty porovnať a pozrieť zloženie
Čo sa týka platenia, v eshope KetoMix máte na výber dobierku a platbu kuriérovi priamo v hotovosti, ale aj bezhotovostné platby online a vopred, či už cez internet banking alebo platobnou kartou. Práve posledná možnosť je najrýchlejšia a tiež najkomfortnejšia.
Pokiaľ sa rozhodnete nakupovať cez eshop, môžete si vybrať aj viaceré kuriérne služby a doručenie domov aj na odberné miesto Zásielkovne. Spravidla do 3 pracovných dní vám kuriérna služba zásielku doručí. Produkty a potraviny si viete objednať jednotlivo, ale aj v komplexných balíčkoch podľa doby diétovania na 1 týždeň aj na celý mesiac.