Čo je psyllium, aké má účinky, aké je užívanie, kde kúpiť a ako pomáha na chudnutie

Čo je psyllium, aké má účinky, aké je užívanie, kde kúpiť a ako pomáha na chudnutie

Hovorí vám niečo pojem psyllium, hovorovo aj psýlium? Ide o špecifický druh vlákniny, ktorá pomáha na trávenie, na chudnutie, ale aj na niektoré iné oblasti fungovania tráviaceho alebo kardiovaskulárneho systému. Ide o vlákninu prospešnú pre deti aj dospelých.

Vzhľadom na jej široké pôsobenie sa využíva v rôznych formách a typoch prípravkov a doplnkov výživy. Najčastejšie ide o tabletky, kapsuly a prášok rozpustný vo vode, čo sú podoby s najjednoduchším užívaním a dávkovaním. Ak chcete vedieť o tejto vláknine niečo viac, napríklad aká je cena alebo či sú nejaké negatívne účinky, čítajte ďalej.

Čo je psyllium, aké má zloženie a chuť a ako vyzerá

Psyllium je pomenovanie pre druh vlákniny, ktorý sa získava zo skorocelu indického, oficiálne nazývaného Plantago ovata. Je to prírodná rozpustná vláknina z okvetných lístkov a semien, ktorá je vhodná aj pre celiatikov, keďže je bezlepková, ale aj pre diabetikov.

Jej užívanie sa odporúča ľuďom s tráviacimi problémami alebo kožnými problémami typu akné, pomáha aj na chudnutie a tiež má zmysel pre viazanie prebytočnej vody a toxických látok z tráviacej sústavy a čriev. V surovej forme je bez chuti a zápachu, má podobu podrvených lupienkov. V tráviacom trakte vie vláknina zväčšiť svoj objem až 14 – násobne.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Ak ide o význam psyllia, jeho použitie sa odporúča v týchto prípadoch:

 • u ľudí, čo majú dlhodobo zažívacie a tráviace ťažkosti a problémy, avšak zároveň majú problém s inými typmi vlákniny, ktorá obsahuje napríklad lepok
 • v prípade, ak chcete podporiť svoju oslabenú imunitu, prípadne ak užívate probiotiká a chcete zefektívniť ich účinnosť, psyllium je pre ne totiž prebiotikom
 • ak máte problémy s nadváhou či obezitou a to v dôsledku zhoršeného trávenia a nadmernej chuti do jedla, vláknina totiž v žalúdku vyvoláva pocit sýtosti
 • na celkovú podporu a pozitívne pôsobenie v kardiovaskulárnej sústave, či už ide o prevenciu voči ateroskleróze, na zlepšenie krvného obehu alebo na stav srdca

Použitie vlákniny v surovej forme je ideálne napríklad ako prísada do cereálií, jogurtov alebo ovsených vločiek. Dôležité je však zachovať pri jej konzumácii pitný režim, nakoľko psyllium na seba viaže vodu a spôsobuje jej zvýšené vylučovanie z tráviacej sústavy.

UŽÍVAŤ SA DÁ AJ NIEKOĽKO ROKOV

Vláknina je prírodného pôvodu a pôsobí na organizmus prirodzene, takže nie je problém ju užívať aj dlhodobo viac mesiacov, hlavne v prípade rôznych doplnkov výživy. Niektorí ľudia ju s menšími prestávkami užívajú aj viac rokov po sebe a vtedy sú jej účinky najlepšie.

Účinky a na čo psyllium pomáha

Vláknina psyllium je ideálna na regeneráciu a prečistenie tráviacej sústavy. Môžete ju však použiť aj na pôsobenie v iných oblastiach, či už ide o špecifické účinky pri niektorých zažívacích problémoch a ťažkostiach, alebo aj o vplyv na srdce a cievy.

Medzi oblasti, kde má psyllium význam, patria:

Trávenie všeobecne: Vláknina je zrejme najznámejším prostriedkom na celkovú podporu trávenia a mechanizmov zažívania. V žalúdku má pozitívny vplyv na pocit naplnenia, absorbuje tiež toxické látky a celkovo prečisťuje tráviace ústrojenstvo.

Vplyv na črevá: Špeciálne v prípade čriev má psyllium význam v tom, že pomáha na ich prečistenie, detoxikáciu a zlepšenie činnosti. Pôsobí na črevnú mikroflóru a zlepšuje jej zdravie a okrem toho vplýva na hybnosť čriev. Znižuje aj rakovinu hrubého čreva.

Zažívacie ťažkosti: Ak máte hnačku či zápchu, prípadne vás trápi nadúvanie, môže vám psyllium uľaviť. Normalizuje totiž črevné pohyby a v prípade riedkej stolice ju zahustí. Zároveň aj stimuluje činnosť čriev, čím pôsobí proti zápche a tvrdej stolici.

Chudnutie: Ak máte nadváhu a chceli by ste schudnúť, psyllium je na to ideálnym pomocníkom. Jednak pomáha znížiť chuť do jedla, nakoľko zaplní žalúdok, ale zároveň aj spomaľuje trávenie jedla, takže pocit sýtosti po najedení pretrváva dlhšie.

Hladina cukru a cholesterolu: Pravidelné a dlhodobé užívanie psyllia má pozitívny efekt na zníženie hladiny inzulínu a zároveň aj cukru v krvi a krvnom obehu. Zároveň má podobný účinok aj na hladinu cholesterolu, čo sa hodí predovšetkým u obéznych ľudí.

Kardiovaskulárny systém: Málokto vie, že táto vláknina môže pri pravidelnom užívaní pôsobiť nielen na zlepšenie krvného obehu a stav ciev a žíl, ale aj na srdce. Znižuje riziko srdcovocievnych ochorení a znižuje vysoký tlak, čím zlepšuje prácu srdca.

Tabletky, prášok a aké ďalšie formy psyllium má

Psyllium sa môže užívať vo viacerých formách a podobách, veľa závisí od toho, aký typ prípravku alebo produktu sa rozhodne použiť. Dobrou správou je, že máte na výber tak surovú podobu tejto vlákniny, ako aj hotové produkty a doplnky výživy.

Tu sú najčastejšie formy a typy podôb prípravkov so psylliom:

Drvené psyllium a prášok

Ak si chcete doma pripraviť vlastný nápoj obsahujúci vlákninu, môžete si kúpiť surový produkt a to v podobe drveného psyllia alebo v podobe prášku. Z týchto dvoch surovín môžete spraviť tak studený nápoj a to s pridaním obyčajnej vody alebo ovocnej šťavy či džúsu, ako aj teplý nápoj, napríklad odvar či domáci čaj aj s ďalšími surovinami.

Tabletky a kapsuly

Pokiaľ chcete siahnuť po hotových produktoch obsahujúcich túto vlákninu, môžete si vybrať tabletky alebo aj kapsuly. V tomto prípade sa jedná buď o prípravky čisto len s obsahom psyllia, alebo aj so širším zložením, napríklad ak sú určené na podporu imunity, trávenia, zažívacie ťažkosti či cievy. Ich výhodou je jednoduchosť užívania a dávkovania.

Sirup a čaj

Uprednostňujete tekuté formy? V tom prípade môžete pre dospelých aj pre deti využiť ponuku čajov alebo sirupov, podľa toho, čo je vám bližšie. Aj v tomto prípade ide o doplnky výživy, ktoré obsahujú čisto prírodné aktívne a účinné látky, viaceré z nich sú vhodné aj pre tehotné alebo dojčiace ženy. Najčastejšie sú určené na podporu trávenia a čriev.

NEKOMBINUJTE VIAC PRÍPRAVKOV NARAZ

V prípade, ak sa rozhodnete psyllium vyskúšať, pozerajte sa na maximálnu dennú dávku užitia tejto vlákniny. Nie je preto vhodné skombinovať množstvo podôb a foriem prípravkov súčasne, nakoľko by ste mohli prekročiť optimálne množstvo prijatej vlákniny.

Užívanie, dávkovanie, skladovanie a možné riziká

Pokiaľ ide o hotové prípravky obsahujúce psyllium, ale aj o prášok alebo drvenú vlákninu, vždy ich uchovajte v pôvodnom obale. Skladujte tieto produkty a suroviny na suchom mieste, mimo priame slnko, mimo vlhkosť, mimo mráz a pri bežnej izbovej teplote.

Ak ide o dávkovanie, treba sa držať inštrukcií k danému prípravku:

V prípade tabliet alebo kapsúl sa najčastejšie užívajú 1 až 2 tablety denne, v prípade tekutých foriem najčastejšie do 30 ml, pričom uvedené dávky platia pre dospelých

Čo sa týka všeobecne užívania a odporúčaného množstva vlákniny, tak:

 • bežný človek môže bez väčších problémov skonzumovať do 12 gramov psyllia
 • v prípade väčšej záťaže, napríklad u športovcov, môže byť táto dávka dvojnásobná
 • ideálne je užiť psyllium 30 minút pred jedlom, podporíte tak viac trávenie

Na výber máte prípravky, ktoré obsahujú iba tento druh vlákniny a potom doplnky výživy so širším zložením. To, po čom siahnete, je iba na vás, záleží to od toho, za akým účelom chcete psyllium užívať. Pokiaľ hľadáte iba podporu trávenia, postačí vám aj čistý prášok, ak chcete podporiť chudnutie či krvný imunitu, lepšie sú komplexné produkty.

Veľmi dôležité je pozerať aj na spôsob prípravy surových foriem. Prášok sa má rozmiešať v studenej vode pri izbovej teplote, v žiadnom prípade nie v teplej a určite ho nevarte. Pri zápche alebo hnačke môžete užívať aj vyššiu dennú dávku, dočasne.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Čo sa týka možných rizík, väčšina prípravkov a produktov obsahujúcich psyllium nemá žiadne vážnejšie nežiaduce, negatívne alebo vedľajšie účinky. Výnimočne sa môžu na úvod alebo po prekročení dávkovania objaviť tráviace ťažkosti, čo je pomerne prirodzené. Ak by boli opakované alebo intenzívnejšie, určite situáciu preberte s lekárom.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce psyllium

Pokiaľ ide o produkty a výživové doplnky, ktoré obsahujú psyllium, nájdete ich prakticky v každej lekárni. Nakoľko sú dostupné voľne, využiť môžete aj tie internetové, napríklad ako je [lekaren]. Nie ste teda odkázaní iba na osobný nákup, ktorý je časovo náročný.

Navyše, internetová objednávka je oveľa lepšia aj z týchto dôvodov:

 • nie je potrebné nikam ísť, nákup aj doručenie vybavíte z pohodlia domova
 • objednávku môžete spraviť cez počítať, tablet alebo aj mobilný telefón
 • platiť viete v hotovosti, čiže na dobierku, ale aj bezhotovostne, vopred a online
 • k dispozícii máte oveľa širší sortiment značiek a typov, hlavne skladom

Dobrou správou pre všetkých, čo by si chceli doplnky výživy a prípravky obsahujúce psyllium kúpiť, je to, že na výber je naozaj veľký sortiment rôznych typov od všeobecných doplnkov až po tie špecializované, napríklad na chudnutie alebo podporu imunity.

Psyllium ADVANCE

 • 100 % psyllium
 • špičková kvalita spracovania
 • vysoký obsah vlákniny

Okrem toho, pri nákupe vo väčších a overených online lekárňach získate lepšiu cenu, väčšie zľavy, možnosť dopravy zdarma, bezproblémové doručenie aj do 24 až 48 hodín a tiež jednoduchý nákup aj bez zdržujúcej registrácie. Plusom je tiež dostupnosť týchto prípravkov skladom a to aj v prípade viacerých veľkostí balenia, čo ešte zlepšuje výber.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

31 Hodnotení