Čo je Štokholmská diéta, skúsenosti s ňou, jej jedálniček a recepty a recenzie z praxe

Čo je Štokholmská diéta, skúsenosti s ňou, jej jedálniček a recepty a recenzie z praxe

Hitom posledných rokov je po celom svete, ale aj u nás, Štokholmská diéta. Ide o špeciálny diétny program, ktorý je založená na tom, že jedálniček je zostavený na mieru pre každého človeka individuálne, pričom pre chudnutie nie je nutné hladovanie a cvičenie.

Na prvý pohľad ide o sľubovanie nereálnych výsledkov, no tento diétny program ponúka nielen záruku schudnutia, ale aj udržania hmotnosti. V opačnom prípade sľubuje vrátenie všetkých investovaných finančných prostriedkov. To, že sa diéta chváli úspechom vyše pol milióna ľudí, ktorí schudli po celom svete, vzbudzuje oprávnene očakávania.

Čo je Štokholmská diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Pod názvom Štokholmská diéta sa myslí stravovací program, ktorý vychádza zo zásad životosprávy odporúčaných zdravotníckym strediskom Swedish Medical Center, ktoré je rozšírené po celom svete. Centrum bolo založené švédskym lekárom Nilsom Johnsonom.

Diéta predstavuje komplexný stravovací plán, ktorý vyskúšalo už cez pol milióna ľudí v 170 krajinách po celom svete. Výhodou je, že ide o naozaj dostatočne overenú diétu, ktorá má dlhodobé výsledky. Čiastočným plusom je aj to, že diéta je zostavovaná na mieru, čo umožňuje väčšiu individualizáciu a personalizáciu jedálnička a stravovania.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Počítať však treba aj s niektorými mínusmi, nevýhodami a rizikami:

 • spomínaná individualita je nielen čiastočným plusom, ale aj čiastočným mínusom, nakoľko ste závislí od toho, čo vám diétny program odporučí
 • absencia cvičenia a fyzickej aktivity síce nie je najdôležitejšia nevýhoda, je to ale tiež mínus, práve pohybom viete chudnutie podporiť najviac
 • diétny program je založený na tom, že je potrebné do neho investovať a hoci je tu sľub vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti, môže to byť prekážka
 • rizikom diéty je, že ide o časovo obmedzený program, takže ak sa po jeho skončení vrátite k pôvodnému stravovaniu, hrozí tu známy jojo efekt

Ak ide o praktické skúsenosti či výsledky, viacero užívateľov udáva, že naozaj schudli. Na druhú stranu, aj vyššie spomínané nevýhody, ale aj iné vlastnosti, poukazujú na to, že v prípade, ak budete mať naozaj veľkú nadváhu, existujú aj efektívnejšie diéty.

JE ŠTOKHOLMSKÁ DIÉTA VHODNÁ PRE KAŽDÉHO?

Hoci je chudnutie cez túto diétu pomerne prirodzené a hlavne zdravé, nemusí byť stravovanie na jej základe ideálne úplne pre všetky skupiny ľudí. Pozor by si mali dať deti do 18 rokov, tehotné ženy, mamičky počas dojčenia a ľudia s metabolickými chorobami.

Aký princíp má Štokholmská diéta

Štokholmská diéta je založená primárne na stravovaní, už hneď na úvod sľubuje, že pre chudnutie nemusíte užívať žiadne lieky, doplnky výživy a nie je nevyhnutné ani nejaké excesívne cvičenie. Pozerá tiež na spôsob prípravy jedál.

Tu sú najdôležitejšie zásady, princípy a pravidlá diéty:

Jedálniček na mieru: Štokholmská diéta je založená na tom, že získate na základe vstupného dotazníka odborne vypracovaný jedálny lístok presne na mieru vašej situácii. Získate tak presný zoznam odporúčaných surovín, potravín, jedál a nápojov, ktorých základom sú hlavne čerstvé ovocie, zelenina, orechy a chudé mäso.

Bez cvičenia a hladovania: Diéta sa chváli tým, že chudnutie je zabezpečené bez ohľadu na to, či budete alebo nebudete cvičiť. Pochopiteľne, pravidelný a zdravý pohyb, napríklad chôdza, plávanie či rôzne kardio cvičenia, vám môžu pomôcť, no nie sú nevyhnutné. Plusom je, že počas diétovania nebudete hladovať.

Podpora metabolizmu: Cieľom Štokholmskej diéty je stimulácia metabolizmu, čo je dosiahnuté viacerými spôsobmi. Ide predovšetkým o častejšie a pravidelné stravovanie počas dňa v menších porciách a tiež o zdravý pitný režim, hlavne založený na čistej vode a bylinných čajoch, ktoré pomáhajú na trávenie a spaľovanie kalórií.

Zdravé a udržateľné stravovanie: Posledným princípom diéty je nastavenie stravovania a životosprávy tak, aby boli zdravé a zároveň udržateľné. To zahŕňa pravidlá týkajúce sa zdravej prípravy jedál, ale aj možnosť raz za čas „zhrešiť“ a dopriať si nejakú sladkosť či nezdravé jedlo, čím je diétovanie udržateľné dlhodobo.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Štokholmskú diétu

Hlavnou charakteristikou Štokholmskej diéty je, že je zostavovaná priamo na mieru, čo znamená, že podľa vstupných údajov o vás je jedálniček prispôsobený vašej situácii a vášmu organizmu. Všeobecne však existujú viac aj menej využívané jedlá.

Tu je prehľad jednotlivých kategórií potravín a nápojov:

Odporúčané potraviny a nápoje

Ako vidno aj na základe vzorových jedálničkov, preferované sú čerstvé a kvalitné suroviny, do popredia sú v rámci stravovania dávané hlavne zelenina, ovocie, zdravé a ľahké mäso, cestoviny, orechy a semiačka. Na pitie sú vhodné voda aj bylinné čaje.

Na raňajky je veľmi často odporúčané ovocné alebo zeleninové smoothie, čo je skvelý zdroj vitamínov, minerálov a energie. Hlavné jedlá sú bohaté tiež na energiu, ale aj na bielkoviny, ide hlavne o cestoviny, chudé hydinové mäso, ryby a tiež zeleninu.

Odporúčaná je konzumácia najmä surovej zeleniny a ovocia, hlavne ide o banány, slivky, jahody, uhorky, rajčiny a šalát. Ryby a mäso sa pripravujú varením, dusením, na pare alebo zdravým pečením. Odporúčajú sa aj orechy, najmä arašidy a pistácie.

Neodporúčané potraviny a nápoje

Čo sa týka potraviny a nápojov, ktoré sú naopak v rámci stravovania obmedzené na minimum, prípadne zakázané, ide o tie potraviny, ktoré zhoršujú metabolizmus a trávenie, rovnako tak o jedlá a nápoje s nezdravými tukmi a sacharidmi.

Pokiaľ ide o nápojový lístok, vyhýbať sa treba hlavne sladeným vodám a limonádam, rovnako tak alkoholu a energetickým nápojom. Ak budete piť čaj alebo kávu, vyhýbajte sa tiež ich sladeniu. Pri ovocných smoothies treba tiež sledovať objem sacharidov.

Čo sa týka potravín a jedál, vyhýbajte sa vyprážaným, tučným a mastným jedlám. V jedálničku minimalizujte príjem červeného mäsa, bieleho pečiva a bielej múky všeobecne, sladkostí, presolených pochutín, polotovarov, konzerv a hotových jedál.

100 % ZÁRUKA SPOKOJNOSTI?

Program diéty poskytuje podľa vyjadrení na oficiálnom webe záruku vrátenia peňazí pre tých, čo nebudú s výsledkami spokojní. Stačí napísať na mail alebo kontaktovať telefonickú podporu. V tomto ohľade nie sú na internete zverejnené žiadne skúsenosti.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že by ste chceli skúsiť aj viac overenú a známejšiu diétu, ktorá má nielen jasné výsledky, ale zároveň aj komplexnejšie pôsobenie na životosprávu a životný štýl, môžete sa poobzerať po niektorých alternatívach, napríklad ako je Ketogénna diéta.

Tento typ diéty si zakladá na mierne odlišných princípoch a zásadách:

 • cieľom diéty je navodenie stavu zvaného ketóza, kedy dochádza k zvýšenému spaľovaniu tuku na úkor sacharidov, čo je pre chudnutie dôležité
 • tento stav je pre organizmus z fyziologického hľadiska prirodzený, no dá sa dosiahnuť iba zmenami jedálnička a zmenou pomeru prijímaných typov živín
 • základom jedálnička sú potraviny, ktoré majú vyšší objem bielkovín a naopak, treba z neho vyradiť potraviny, ktoré sú príliš bohaté na tuky a sacharidy
 • okrem toho je dôležité konzumovať aj zeleninu a to v objeme aspoň pol kilogramu denne, najmä preto, že obsahuje vlákninu nevyhnutnú pre trávenie

Takéto zmeny jedálnička v tele vyvolajú stav ketózy, ktorý môže nastať už po niekoľkých dňoch. Ketónová diéta však trvá dlhšie a má tri fázy, pričom tá posledná sa dá držať aj dlhodobo a jej cieľom je stabilizácia hmotnosti, čím sa predchádza jojo efektu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta pozitívne vplýva nielen na chudnutie, trávenie a metabolizmus, ale napríklad aj preventívne voči niektorým ochoreniam srdca a ciev a proti vzniku cukrovky. Zmeny jedálnička totiž pomáhajú na zníženie hladiny cholesterolu a cukru v krvi a tiež na zníženie krvného tlaku. Veľkým plusom je, že Keto diétu možno držať aj dlhodobo.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ ide o samotné diétovanie, mnoho ľudí vidí veľkú prekážku práve v tom, že recepty a jedlá v rámci diéty musia spĺňať náročné podmienky ohľadom pomeru bielkovín, sacharidov a tukov. To sa však dá vyriešiť prostredníctvom sortimentu KetoMix.

Ide o výrobcu potravín a produktov určených práve pre Keto diétu:

V sortimente tohto diétneho programu nájdete proteínové polievky, hlavné jedlá aj menšie pochutiny, rovnako tak nápoje a koktejly a tiež aj výživové doplnky

Čo sa týka výhod a vlastností tohto programu, medzi najdôležitejšie patria:

 • jednoduchosť prípravy jedál a nápojov, všetko trvá obvykle najviac 5 minút
 • komplexnosť, na jednom mieste vyriešite naraz svoj celodenný jedálniček
 • rýchlosť objednania, všetky potraviny a produkty nakúpite online z domu

V ponuke viete nájsť proteínové potraviny, či už pôjde o väčšie jedlá typu omeliet, kaší a polievok, alebo aj o proteínové tyčinky, sušené mäso, chipsy, čokolády a rôzne dezerty. K dispozícii sú aj proteínové pečivo a nátierky, prípadne menšie pochutiny. Na doplnenie pitného režimu sú určené rôzne nápoje a kokteily so srvátkovou bielkovinou.

Všetky spomínané produkty sú bez škodlivých a rizikových chemických prísad, neobsahujú ani lepok, s výnimkou pečiva a z hľadiska pomeru živín, vitamínov a minerálov sú vyvážené. Na doplnenie účinku pre chudnutie si viete kúpiť aj L-Karnitín v kapsulách.

Výhodou je, že potraviny a produkty môžete zakúpiť nielen jednotlivo, ale aj v komplexných balíčkoch, či už podľa miery nadváhy a obezity, alebo aj v závislosti od toho, ako dlho chcete Ketogénnu diétu držať. Naraz tak viete vyriešiť jedálniček na týždeň, 14 dní, tri týždne a aj na celý mesiac. Výživoví poradcovia značky vám pomôžu aj s inými otázkami.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pokiaľ vás Ketónová diéta zaujala a chceli by ste vyššie spomínané potraviny, produkty či doplnky výživy vyskúšať, nie je nič ľahšie. Celý sortiment nájdete na oficiálnom webe www.ketomix.sk, kde sa dozviete niečo viac aj o samotnej diéte.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ľudia na tomto spôsobe nakupovania oceňujú niekoľko benefitov:

 • originalitu a výhodnosť, nakoľko nakupujete priamo z oficiálneho zdroja
 • jednoduchosť, objednávku spravíte cez počítač, notebook, tablet aj mobil
 • rýchlosť, nákup je vecou zopár minút a doručenie 3 pracovných dní
 • pohodlie, netreba nikam ísť, kuriér vám doručí zásielku priamo až domov

Či už sa rozhodnete pre jednotlivé produkty a potraviny, alebo si budete chcieť kúpiť balíček na dlhšie obdobie, objednávka je veľmi podobná bežnému nákupu v štandardnom eshope. Zaplatiť za ňu môžete v hotovosti na dobierku, ale aj vopred a cez internet.

V druhom prípade sú k dispozícii internet banking, bankový prevod a tiež aj najpohodlnejšia možnosť a to platba platobnou kartou online. Na doručenie si viete vybrať viacero kuriérnych služieb a dodanie tak domov, ako aj na odberné miesto vo okolí. Veľkým plusom je, že pri nákupe máte k dispozícii infolinku, kde sa môžete čokoľvek spýtať.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.48

88 Hodnotení