7 tipov a rád, čo je dobré, čo funguje, čo si dať a čo najlepšie pomáha na pálenie záhy

7 tipov a rád, čo je dobré, čo funguje, čo si dať a čo najlepšie pomáha na pálenie záhy

Bolesť za hrudnou kosťou, nepríjemné pocity v žalúdku alebo pachuť v ústach, to všetko sú neklamné príznaky súvisiace s pálením záhy. Stav, ktorý mnoho ľudí pozná veľmi dôverne a to hlavne vtedy, ak sa napijú kávy, dajú si perlivý nápoj či sa výdatne najedia.

Pokiaľ sa u vás tento problém vyskytuje len veľmi ojedinele, nie je potrebné sa ním špeciálne zaoberať, prípadne sa stačí do budúcnosti vyvarovať príčine, ktorá ho spôsobila. Ak ale naopak u vás vzniká pálenie záhy pravidelne alebo príliš často, je lepšie začať proti tomu aktívnejšie pôsobiť. Nasledujúce riadky vám ukážu, čo je na pálenie záhy najlepšie.

Čo je pálenie záhy, ako vzniká a aké má príznaky

Prv, než prejdeme k možným riešeniam, povedzme si niečo viac o tom, čo pálenie záhy je a čo ho spôsobuje. Odborne sa tomuto problému hovorí pyróza a ide o nepríjemné pocity kyslosti, pálenia či horkosti, ktoré vychádzajú zo žalúdka cez hruď až do hrdla.

Najčastejšie sa dostavujú tieto pocity nárazovo v opakujúcich sa vlnách, kedy sa strieda obdobie pokoja a obdobie výraznejšieho prejavu symptómov. Dôvodom vzniku pálenia záhy je nadmerná kyslosť žalúdka spôsobená tráviacimi šťavami s obsahom žalúdočných kyselín, ktoré sa dostávajú do vyššej časti tráviacej sústavy, kde spôsobia podráždenie slizníc.

Maalox

  • Pôsobenie na nadmernú kyslosť žalúdka a s tým spojené príznaky
  • Vplyv na pálenie záhy

Talcid

  • Vplyv na žalúdočné kyseliny
  • Protizápalové účinky v tráviacom trakte
  • Pôsobenie na vredy

Gaviscona

  • Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Iberogast

  • Pôsobenie na reflux
  • Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
  • Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti

Nolpaza 20

  • Zníženie žalúdočnej kyseliny
  • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
  • Predchádzanie vredovým ochoreniam

S pálením záhy bývajú spojené aj nasledovné problémy a prejavy:

  • pocit tlmenej, ale bodavej bolesti v oblasti hrudníka a za hrudnou kosťou, bolesť môže byť sprevádzaná niekedy aj tlakom rôzne intenzity podľa príčiny pálenia
  • typickým prejavom je pálenie v hrudi a taktiež v hrdle, v prípade prieniku žalúdočných štiav vyššie sa dostaví aj pálivosť, kyslosť a horkosť v hrdle
  • vyskytnúť sa môžu aj pocity na vracanie, nevoľnosť, nadmerné grganie alebo pocit plnosti žalúdka, to hlavne vtedy, ak sa pálenie záhy objavilo po jedle
  • objaviť sa môžu aj menej častejšie problémy typické iba pre niektoré prípady, napríklad tlak v bruchu či problémy s vyprázdňovaním žalúdka

Príčiny a kedy vzniká pálenie záhy

Príčinou vzniku pálenia záhy je teda prechod tráviacich štiav s obsahom žalúdočnej kyseliny do pažeráka a vyšších častí tráviacej sústav. Tomuto javu však môže napomôcť niekoľko iných vplyvov, ktoré zvyšujú riziko vzniku alebo priebeh.

Medzi tie faktory, ktoré sú najvýznamnejšie, patria:

Životospráva: Najčastejším vyvolávajúcim či rizikovým dôvodom vzniku pálenia záhy je životospráva a stravovanie. Alkohol, káva, cigarety, mastné jedlá, tučné mäso, plnotučné mliečne výrobky, pikantné jedlá či sladkosti, to všetko sú negatívne vplyvy.

Obezita a nadváha: Významný rizikovým faktorom, ktorý má vplyv tiež na priebeh pálenia záhy, prípadne môže zvýšiť skoršie riziko vzniku, je vyššia telesná hmotnosť. Dochádza totiž k väčšiemu tlaku na žalúdok a teda k vytláčaniu kyselín z neho nahor.

Vplyvy okolia: Medzi faktory, ktoré majú tiež negatívne pôsobenie na pálenie záhy, patria aj viaceré externé vplyvy. Ide napríklad o stres a nervozitu, ktoré ovplyvňujú trávenie celkovo, cigaretový dym alebo fyzické preťaženie, napríklad pri cvičení.

Riešenie pálenia záhy doma

Väčšina bežných prípadov pálenia záhy sa dá riešiť aj doma a to aj bez lekára alebo nejakej špeciálnej liečby. Vystačíte si s niektorými jednoduchými režimovými opatreniami a zmenami, či už v rámci životosprávy, jedálnička alebo životného štýlu.

Ako na pálenie záhy pôsobiť doma? Tu sú overené rady:

Obmedzenie niektorých jedál

Aby ste sa vyhli pyróze či prekysleniu žalúdka, musíte zo svojho jedálnička vyradiť niektoré jedlá. Ide o nadmerne solené a sladené jedlá, koreniny, niektoré druhy citrusového ovocia, mastné, ťažké a vyprážané jedlá a pozor aj na jogurty a tvaroh.

Obmedzenie niektorých nápojov

Okrem jedál sa zamerajte aj na nápoje, hlavne tie, ktoré najviac dráždia žalúdočnú sliznicu alebo ktoré si vyžadujú väčší objem tráviacich štiav. Ide napríklad o alkohol, kofeín a kofeínové nápoje, čaj alebo sýtené nápoje, hlavne kolového typu.

Zmena spôsobu stravovania

Nielen to, čo jete, ale aj to, ako sa stravujete, má vplyv na riziko pálenia záhy. Jedzte radšej viac krát do dňa a menšie porcie, vyvarujte sa jedla tesne pred spaním a neskoro večer, každé sústo dobre prežujte a počas jedenia nerobte inú činnosť.

Obmedzenie iných negatívnych faktorov

Na zníženie rizika vzniku pálenia záhy, prípadne na zmiernenie jeho priebehu a iných prejavov, je potrebné obmedziť aj fajčenie, stres, nadmernú fyzickú záťaž a ak máte nadváhu, snažiť sa mať čo najviac pohybu, aby ste znížili hmotnosť.

Prírodné prostriedky a bylinky

Sila prírody sa prejavuje pri riešení viacerých problémov a ťažkostí a pálenie záhy nie je výnimkou. Ak hľadáte účinný prostriedok na tento problém, skúste zázvorový, púpavový a harmančekový čaj, prípadne pohár vody s kolieskom citrónu.

Doplnky výživy a prípravky na pálenie záhy

Bez vyšetrenia a predpisu si viete zakúpiť aj viaceré voľne predajné prípravky v podobe doplnkov výživy. Niektoré sú zamerané proti páleniu záhy, iné aj na širšie prejavy, napríklad kyslosť žalúdka. Môžu mať podobu žuvacích tabliet aj kvapiek.

Lieky na pyrózu a reflux

Poslednou a najúčinnejšou možnosťou, ktorú máte v rámci domácej liečby, sú voľne dostupné lieky. Tie sú určené buď čisto na symptomatickú liečbu pyrózy, prípadne aj na reflux a utlmenie kyslých štiav, alebo celkovo na tráviace poruchy.

Výživové doplnky a prípravky na pálenie záhy

Veľmi populárnym pomocníkom na pálenie záhy sú rôzne žuvacie tabletky, kapsule, čaje, kvapky, sirupy či iné podobné doplnky výživy a voľne dostupné prípravky. Ich výhodou je, že mnohé pomáhajú nielen na pálenie záhy, ale aj komplexne na trávenie.

Pokiaľ ide o mechanizmus ich účinku, tak:

Najčastejšie sa jedná o perorálne prípravky a doplnky výživy určené na symptomatické pôsobenie na pálenie záhy, prekyslenie žalúdka a na stav gastroezofageálneho refluxu

Bez ohľadu na liekovú formu sú tieto prípravky:

  • dostupné voľne bez toho, aby ste museli navštíviť lekára a mať recept
  • založené na prirodzenom pôsobení bez vedľajších efektov
  • bezproblémové na užívanie aj pre deti alebo pre tehotné či dojčiace ženy

Plusom spomínaných prípravkov je práve ich širší účinok. Viaceré totiž pôsobia nielen čisto na pálenie záhy, ale aj na žalúdočné kyseliny a tráviace šťavy, ktoré môžu ovplyvňovať kyslosť žalúdka. K dispozícii sú aj prípravky, ktoré vám pomôžu pri podráždeniach sliznice hltana či nosohltana, ale aj na problémy priamo v hrdle.

Lieky na pálenie záhy

Pokiaľ hľadáte ešte účinnejšie a viac špecifické typy prostriedkov proti páleniu záhy, môžete siahnuť po liečivách. Aj v tomto prípade je k dispozícii viacero foriem, či už pôjde o perorálne tabletky a kapsuly, alebo o tekuté roztoky a sirupy.

Spôsob pôsobenia týchto liečiv býva nasledovný:

Z hľadiska pôsobenia ide o antacidá vplývajúce na nadmernú kyslosť žalúdkovej šťavy, lieky na liečbu príznakov refluxu alebo o lieky s pôsobením aj na zažívacie ťažkosti

Na rozdiel od bežných prípravkov sú lieky:

  • oveľa účinnejšie, keďže obsahujú obvykle syntetické látky
  • majú skôr špecifické pôsobenie presne na kyslosť žalúdka
  • sú určené na krátkodobé použitie, môžu však mať aj vedľajší účinky

V prípade špecializovaných liekov len na pálenie záhy sa využívajú liečivá typu hydroxid hlinitý a hydroxid horečnatý, nátriumalginát alebo pantoprazol, ktorý blokuje tzv. pumpu produkujúcu žalúdočnú kyselinu. Niektoré komplexnejšie liečivá na tráviace problémy však majú ako účinné látky aj rastlinné extrakty.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na pálenie záhy

V prípade, ak siahnete po spomínaných perorálnych kapsulách, žuvacích tabletkách alebo tekutých formách, najlepšou voľbou pre kúpu sú lekárne. Lieky alebo doplnky výživy sú predajné bez receptu, takže nie ste odkázaní iba na kamenné lekárne.

Maalox

  • Pôsobenie na nadmernú kyslosť žalúdka a s tým spojené príznaky
  • Vplyv na pálenie záhy

Talcid

  • Vplyv na žalúdočné kyseliny
  • Protizápalové účinky v tráviacom trakte
  • Pôsobenie na vredy

Gaviscona

  • Pôsobenie na žalúdočnú kyselinu

Iberogast

  • Pôsobenie na reflux
  • Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
  • Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti

Nolpaza 20

  • Zníženie žalúdočnej kyseliny
  • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
  • Predchádzanie vredovým ochoreniam

Objednať si ich môžete aj z tých internetových, ktoré majú tieto výhody:

  • ušetríte veľa času, objednávku spravíte doma a aj cez smartfón
  • je to pohodlnejšie, nemusíte nikam ísť, zásielka vám príde domov
  • je to rýchle, doručenie môže byť v ideálnom prípade do 24 či 48 hodín
  • máte možnosť porovnať si všetky liečivá a prípravky na jednom mieste

Spomínané benefity sú ešte výraznejšie vtedy, ak si zvolíte pre nákup niektorú z väčších a známejších lekární, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. V tomto prípade máte k dispozícii aj väčší výber a to skladom.

Známejšie, väčšie a overené lekárne ponúkajú aj viac možností ohľadom spôsobu dopravy, viac možností bezhotovostnej platby, napríklad aj platobnou kartou, rýchlejšiu a flexibilnejšiu objednávku, možnosť nákupu aj bez zdĺhavej registrácie alebo výhodu rôznych vernostných zliav. Nakupovať online sa vyplatí časovo aj finančne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.77

47 Hodnotení