Ak vás trápi alergická nádcha, tu je zopár tipov, čo pomáha a čo všetko je na ňu dobré

Ak vás trápi alergická nádcha, tu je zopár tipov, čo pomáha a čo všetko je na ňu dobré

Alergická nádcha, nazývaná niekedy aj senná, je ochorenie charakterizované zdurením sliznice nosa a to následkom alergickej reakcie. V závislosti od toho, na aký alergén táto reakcia vznikla, môže byť nádcha sezónna s pravidelným opakovaním, alebo celoročná.

Okrem typického príznaku spojeného s plným nosom sa môžu objaviť aj niektoré iné prejavy, napríklad v hrdle, očiach alebo ako celkové príznaky. Na alergickú nádchu existujú viaceré prípravky aj voľnopredajné lieky, no nejde o jediný spôsob, ako proti jej prejavom bojovať. Ak chcete vedieť, čo iné a ako sa dá pôsobiť na alergickú nádchu, čítajte ďalej.

Čo je alergická nádcha, ako vzniká a aké má príznaky

Alergická nádcha patrí medzi neinfekčné zápalové ochorenia dotýkajúce sa primárne nosovej sliznice. Ide o typ nádchy, ktorý sa od tých infekčných prejavuje tým, že vzniká na podklade prítomnosti alergénu, ktorý spôsobí neprimeranú reakciu imunitného systému.

Nádcha je spojená so zápalom sliznice nosa, čo so sebou prináša typické prejavy týkajúce sa jej zdurenia a opuchu a následne s tým bývajú spojené upchanie nosa, sťažené dýchanie cez nos a prípadne aj výtok z nosa. Podľa typu alergénu môže byť nádcha celoročná alebo sezónna, rozlišuje sa ešte aj počet dní v mesiaci, počas ktorých sa symptómy objavujú.

Sencor SHA 8400WH čistička vzduchu

 • Čistička vzduchu
 • 3-stupňová filtrácia
 • Ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne

Cetirizin-ratiopharm

 • Na príznaky alergickej nádchy
 • Na príznaky žihľavky

Zodac

 • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Livostin

 • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Claritine

 • Zmiernenie prejavov sennej nádchy
 • Zmiernenie prejavov žihľavky
 • Pôsobenie na iné alergie

Flixonel

 • Zmiernenie príznakov
 • Liečba sennej nádchy
 • Liečba iných alergií

Okrem tradičných prejavov v nose sa môžu vyskytnúť aj tieto príznaky:

 • okrem prejavov v nose sa môžu vyskytnúť problémy aj v krku, napríklad svrbenie, kašeľ, prípadne dychavičnosť, ktorá je veľmi podobná tej astmatickej
 • často dochádza aj ku kýchaniu, to môže byť niekedy priamo spojené s výtokom z nosa a čím je nos viac plný a upchatý, tým intenzívnejšie môže byť kýchanie
 • typicky sa prejavuje nádcha aj na očiach, hlavne ak ide o postihnutie očných spojoviek, svrbenie očí, slzenie očí alebo opuch na dolných viečkach
 • medzi ďalšie prejavy s individuálnou prítomnosťou patria žihľavka, hnačky, svrbenie pier a jazyka, výskyt ekzému, bolesti hlavy, únava alebo zvýšená teplota

ROZDIELNA INTENZITA NÁDCHY

Príznaky nádchy sa môžu odlišovať aj podľa jej intenzity. Pri menej intenzívnej nádche nie sú symptómy príliš obťažujúce, v prípade strednej až závažnej alergie však môže byť narušený spánok a aj bežná činnosť, napríklad športový výkon alebo sústredenie v práci a škole.

Príčiny a kedy vzniká alergická nádcha

Príčinou vzniku alergickej nádchy je podráždenie nosovej sliznice na základe prítomnosti alergénu, čo má pochopiteľne súvis aj s nesprávnou imunitnou reakciou. Za nádchou môže byť jeden alergén, ale aj kombinácia viacerých podnetov alergénneho typu.

Medzi najčastejšie alergény počas roka patria:

Alergény skorej jari: Prvou skupinou sú látky, ktoré sa vyskytujú na úvod jari, napríklad už vo februári alebo počas marca. Ide hlavne o alergény stromov, ktoré v tomto období kvitnú, medzi tie najčastejšie patria lieska a neskôr sa počas apríla pridá aj breza.

Alergény neskorej jari: V apríli a ešte na začiatku máte sa k spomínaným stromom môžu pridať alergény typické pre obdobie neskorej jari, konkrétne ide o bazu, agát a lipu, ktoré v tomto období kvitnú. Tieto stromy sú u nás hojne zastúpené aj v mestách.

Alergény začiatku leta: Na začiatku leta, hlavne v mesiacoch máj a jún, treba rátať tiež s rôznymi alergiami rastlinného typu. Nakoľko v tomto období už kvitne oveľa menej stromov, ako na jar, najčastejšie alergie sú na rôzne druhy tráv a ich peľ.

Alergény neskorého leta: Štvrtou skupinou sú alergické látky vyskytujúce sa hlavne na konci leta, prípadne na začiatku jesene. Ide o rastliny, ktoré kvitnú ešte stále aj v tomto období, najčastejšie sa jedná o nižšie byliny typu žihľava alebo palina.

Celoročné alergény: Medzi alergény, ktoré môžu vyvolať sennú nádchu kedykoľvek počas roka, patria hlavne alergény zo zvierat, prach a roztoče a spóry plesní. Zo zvieracích alergénov prevládajú tie, ktoré prenášajú mačky, psy, kone a hlodavce.

Riešenie alergickej nádchy doma

Ak ide o alergickú nádchu, z hľadiska jej riešenia je nevyhnutné obrátiť sa aj na lekára. Okrem toho však viete spraviť veľa aj bez neho, hlavne ak pôjde o symptomatické pôsobenie v kombinácii s niektorými jednoduchými režimovými opatreniami.

Tu je 5 spôsobov, ktoré sa osvedčili najviac:

Zmeny vo vnútri domácnosti

Základom sú zmeny vo vnútri domácnosti. Ide hlavne o obmedzenie prítomnosti zvierat, ktoré môžu byť z alergiou alebo jej zhoršením, používanie čističky vzduchu, inštaláciu protipeľovej sieťky na okná, odstránenie závesov a kobercov a obmedzenie vetrania.

Preventívne opatrenia vonku

Ak už budete vonku, aj tu môžete spraviť niektoré opatrenia a zmeny na zmiernenie sennej nádchy. Používajte slnečné okuliare, vonku sa zdržujte hlavne po daždi, ak sa dá, buďte skôr pri vodných plochách a pohybujte sa vonku skôr ráno a večer.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Okrem zmien a opatrení týkajúcich sa samotných alergénov a ich rizík sa treba zamerať aj na všeobecné potlačenie niektorých negatívnych vplyvov. Ide napríklad o obmedzenie fajčenia a cigaretového dymu, zvýšenie imunity a častejšie sprchovanie sa.

Podporné prípravky

Na potlačenie niektorých konkrétnych prejavov alergickej nádchy, ale aj na podporu imunity, si viete zakúpiť viaceré voľne dostupné prípravky a doplnky výživy. Môže ísť o tabletky a sirupy na imunitu pre deti aj dospelých, ale aj o nosové spreje a kvapky do hrdla.

Komplexnejšie liečivá

Pre tých, čo potrebujú intenzívnejšie pôsobenie, sú k dispozícii aj lieky. Okrem antihistaminík na predpis existujú aj voľne predajné lieky určené na symptomatické pôsobenie, napríklad na nosovú sliznicu, oči alebo hrdlo. K dispozícii sú aj tabletky s komplexným vplyvom.

DIAGNOSTIKA U LEKÁRA

Ak chcete vedieť, aký alergén alebo aké alergény sú príčinou vašej alergickej nádchy, bez lekárskeho vyšetrenia sa určite nezaobídete. Navyše, lekár môže okrem stanovenia príčiny pomôcť aj s indikáciou účinnej liečby, ktorá môže zahŕňať aj lieky na predpis.

Výživové doplnky a prípravky na alergickú nádchu

Na prejavy alergickej nádchy a ich zmiernenie je možné využiť viacero prostriedkov. Ľudia veľmi často siahnu po voľne dostupných doplnkoch výživy a zdravotníckych pomôckach, nakoľko na tie nie je potrebný lekársky predpis.

K dispozícii je viacero foriem a typov prípravkov:

Na uvoľnenie nosa existujú nosové spreje, k správnemu fungovaniu imunity klasické kapsuly alebo sirup a na uvoľnenie dutín sa používajú aj nosové rozprašovače

Pokiaľ ide o charakteristiky prípravkov, tak:

 • ich výhodou je, že si ich zakúpite aj bez návštevy u lekára
 • užívanie je obvykle bezproblémové s minimom kontraindikácií
 • použitie a dávkovanie môže byť u niektorých typoch aj dlhodobé

Najčastejšie sú tieto prípravky založené na prirodzenom zložení, napríklad nosové spreje obsahujú neriedenú morskú vodu bez dráždivých plynov alebo konzervačných látok a sirupy či kapsuly sú založené na kombinácií vitamínov a minerálov. Pôsobenie je zamerané na imunitu a obnovu prirodzeného stavu a fungovania nosovej sliznice.

Lieky na alergickú nádchu

Ešte účinnejšou a aj viac vyhľadávanou kategóriou produktov sú lieky a liečivá. V bežnej lekárni si viete najjednoduchšie a najrýchlejšie kúpiť tie voľne dostupné, na predpis sú zvyčajne len antihistaminiká, ktoré vám môže indikovať lekár.

Aj v tomto prípade je výber foriem pomerne široký:

V ponuke liekov sú nosové spreje na zápal sliznice a zmiernenie jej opuchu, tabletky na celkové prejavy alergickej nádchy aj špeciálne masti na zvlhčenie nosa zvnútra

Oproti doplnkom výživy sú tieto lieky a liečivá:

 • oveľa koncentrovanejšie, takže aj viditeľne účinnejšie
 • určené pre krátkodobejšie a časovo obmedzené užívanie
 • spojené aj s rizikami nežiaducich účinkov a kontraindikácií

Zväčša sa môžu uvedené liečivá používať pre deti aj pre dospelých, pozor si však musia dať tehotné ženy a ženy v čase dojčenia. Ako účinné látky sú v produktoch využívané hlavne tie syntetického typu, napríklad mometazónfuroát a flutikazónpropionát zo skupiny kortikosteroidov, xylometazolín na sliznice či cetirizín dihydrochlorid.

Sencor SHA 8400WH čistička vzduchu

 • Čistička vzduchu
 • 3-stupňová filtrácia
 • Ničí mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne

Cetirizin-ratiopharm

 • Na príznaky alergickej nádchy
 • Na príznaky žihľavky

Zodac

 • Na alergiu a jej nosové, očné a kožné príznaky

Livostin

 • Na alergiu a príznaky s ňou spojené

Claritine

 • Zmiernenie prejavov sennej nádchy
 • Zmiernenie prejavov žihľavky
 • Pôsobenie na iné alergie

Flixonel

 • Zmiernenie príznakov
 • Liečba sennej nádchy
 • Liečba iných alergií

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na alergickú nádchu

Uvedené tabletky, nosové spreje, kvapky, sirupy, roztoky aj iné formy liečiv a voľne dostupných prípravkov si viete bez akýchkoľvek problémov zakúpiť prakticky v každej lekárni. Tie, na ktoré netreba recept, kúpite dokonca aj cez internet.

V online lekárňach získate, na rozdiel od tých kamenných, tieto výhody:

 • nemusíte nikam chodiť, objednávku vybavíte cez počítať aj mobil
 • ušetríte, ceny sú v internetových lekárňach väčšinou nižšie
 • je to pohodlnejšie, zásielku vám prinesie kuriér rovno domov
 • viete si vopred všetky prípravky porovnať a vybrať ten najlepší

Tak, ako v prípade kamenných lekární, aj v prípade tých internetových je dôležité vedieť si vybrať značku lekárne.

Prejaví sa to širším sortimentom, viacerými prípravkami dostupnými online, rýchlejším doručením do 1 až 2 pracovných dní, väčším výberom z doručovacích služieb, pohodlnejšou a rýchlejšou platbou vopred alebo aj rýchlejšou objednávkou bez nutnosti registrácie. Naplno tak využijete všetky benefity nakupovania z domu a cez internet.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.70

27 Hodnotení