Cvičili ste a neviete, čo je dobré a čo pomáha na svalovicu? Tu sú najlepšie tipy a triky

Svalovica, odborne nazývaná aj svalová horúčka, je prirodzenou reakciou organizmu po intenzívnejšej fyzickej aktivite, napríklad po cvičení, práci alebo športovaní. Jej výskyt sám o sebe nie je negatívny, no na druhú stranu, pre niekoho môže ísť o nepríjemný efekt.
Pôvodne sa myslelo, že za svalovicou je nahromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch, avšak najnovšie poznatky ukazujú, že ide skôr o vznik mikrotrhlín. Toto zistenie so sebou prináša aj úplne nový pohľad na jej riešenie. Ak chcete vedieť, čo vám najlepšie pomôže na svalovicu, čo môžete spraviť, aby ste ju zmiernili a čo naopak robiť nemáte, čítajte ďalej.
Čo je svalovica, ako vzniká a aké má príznaky
Svalovica, čiže svalová horúčka, je jav, ktorý nastáva obvykle po zvýšenej námahe alebo práci svalstva. Ide o stav, ktorý nastáva automaticky, prirodzene a nejedná sa o žiadnu poruchu, ochorenie či chybu, práve naopak, ide o veľmi prirodzený jav pre telo.
Za vznikom svalovice je vznik menších trhlín alebo narušení svalových vlákien, ktoré boli zaťažené viac, ako boli pôvodne a dlhodobo zvyknuté. Technicky sa jedná o menšie zápalové procesy, ktoré súvisia s hojením vzniknutých mikrotrhlín. Výsledkom je zvýšenie pevnosti svalov a rast svalových vlákien, takže svalová horúčka je v podstate pozitívny efekt.

Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Ako sa prejavuje a aké ďalšie javy svalovicu sprevádzajú? Najmä tieto:
- svalovica býva sprevádzaná najčastejšie pocitom bolesti v svaloch, ktoré boli zaťažované najviac, pričom táto bolesť je dlhodobá a obvykle rovnakej intenzity
- dochádza tiež k pocitom napätia vo svalstve a rovnako tak k jeho tuhnutiu, čo znižuje hybnosť a aj preto sa snaží väčšina ľudí svalovicu riešiť tým, že svaly nezaťažujú
- medzi ďalšie sprievodné javy patria zníženie výkonnosti svalov, zníženie pohyblivosti kĺbov a v niektorých prípadoch môže prichádzať aj k vzniku svalových kŕčov
- medzi celkové symptómy postihujúce celý organizmus, ktoré sa môžu aj nemusia objaviť a to v individuálnej miere, patrí únava, vyčerpanosť a celková slabosť
SVALOVÁ HORÚČKA BÝVA ČASOVO OBMEDZENÁ
Svalovica je jav, ktorý má svoje obmedzené trvanie, ktoré môže byť síce individuálne u každého človeka, ale obvykle netrvá dlhšie ako 24 až 48 hodín a to v závislosti od fyzickej záťaži. Vrchol, kedy sú príznaky najviac intenzívne, sa obvykle dosahuje do 12 hodín.
Príčiny a kedy vzniká svalovica
Vznik svalovice je dôsledkom mikrotrhlín v svalových vláknach, pričom z biologického hľadiska ide o malé zápaly. Bolesť, ale aj ďalšie spomínané príznaky, sú vonkajším symptómom týchto malých zápalov a zároveň aj prejavom ich hojenia.
Pokiaľ ide o ďalšie faktory, ktoré svalovicu ovplyvňujú, jedná sa hlavne o:
Nedostatok pohybu: Nakoľko svalovica vzniká následkom preťaženia svalov počas fyzickej námahy a práce, jedným z rizikových faktorov zhoršujúcich jej priebeh, je nedostatok pohybu. Človek, ktorý nie je na záťaž zvyknutý, bude mať horšiu svalovicu.
Nízka hladina horčíka: Horší priebeh svalovej horúčky, hlavne pokiaľ ide o zvýšené riziko vzniku kŕčov, býva ovplyvnený aj nedostatkom horčíka. Tento minerál je dôležitý tak pre správnu činnosť nervov, ako aj pre svalové vlákna a ich odolnosť.
Absencia strečingu: Rovnako tak je negatívnym vplyvom, ktorý môže mať negatívny a zhoršujúci účinok na svalovicu, aj nedostatočná príprava pred športovou či fyzickou aktivitou. Ak chýba zahriatie svalov, tie sa skôr unavia a príde skôr k svalovej horúčke.
Riešenie svalovice doma
Svalová horúčka vo väčšine prípadov odznie sama od seba, stačí len počkať istý čas. Pokiaľ sa však chcete nabudúce svalovici vyhnúť, alebo hľadáte spôsoby, ako zabezpečiť jej lepší a rýchlejší priebeh, môžete skúsiť niekoľko vecí.
Tu je prehľad 7 najlepších a najviac overených tipov a trikov:
Rozhýbanie sa
To najhoršie, čo môžete na svalovú horúčku spraviť, je len oddychovať a nerobiť nič. Práve naopak, aj keď sa to zdá paradoxné, snažte a aspoň o nejaký pohyb, bez väčšej záťaže. Výsledkom bude, že svalovicu utlmíte a nabudúce bude aj menej intenzívna.
Striedanie horúcej a studenej vody
Ak pociťujete v niektorých svaloch väčšiu bolesť, môžete skúsiť pri sprchovaní skúsiť striedať teplú a studenú vodu. Výsledkom by malo byť lepšie uvoľnenie svalov, utlmenie bolesti a aj pôsobenie na kŕče. Sprcha vám pomôže aj proti únave.
Sauna a masáž
Na lepšiu regeneráciu svalov a lepšie hojenie spomínaných mikrotrhlín môže pomôcť teplo aj v inej podobe, ako je voda, konkrétne v podobe pary. Ideálne je preto po športe a fyzickom výkone skúsiť saunovanie. K nemu sa hodí aj jemná masáž.
Dostatok spánku
V rámci regenerácie je nenahraditeľným pomocníkom spánok. Po náročnejšom dni si doprajte aspoň 7 či 8 hodinový spánok, ktorý so sebou prináša utlmenie viacerých fyziologických aj psychogénnych funkcií, hlavne však relaxáciu a uvoľnenie svalstva.
Dostatok živín a stopových prvkov
Snažte sa konzumovať potraviny a jedlá bohaté na horčík a vitamíny C a E, ktoré prispievajú k regenerácii svalov a ich lepšiemu prekrveniu. Nezabúdajte ani na pitný režim, najlepšie vodu. Po cvičení je vhodné doplniť sacharidy a bielkoviny.
Voľne dostupné prípravky
Na zmiernenie svalovej horúčky, bolesti svalov alebo na celkové uvoľnenie svalstva existujú aj viaceré voľne dostupné prípravky a produkty. Môže sa jednať o hrejivé alebo ochladzujúce náplasti, rôzne gély, krémy a masti, ktoré vám prinesú prirodzenú úľavu.
Lieky na bolesť svalov a svalové kŕče
Ešte účinnejším prostriedkom na úľavu od nepríjemných prejavov svalovej horúčky sú lieky a liečivá. Môže ísť tak o perorálne tabletky určené na zmiernenie bolestí, ako aj o rôzne gély, masti a krémy, ktoré pomáhajú hlavne na svalové kŕče a zápaly svalov.
POZOR NA ÚRAZY SVALOV
Okrem svalovice sa môžu pri nadmernej fyzickej či športovej aktivite vyskytnúť aj rôzne úrazy svalov. Najtypickejšie sú hlavne ich natiahnutie alebo natrhnutie, čo sa prejaví prudkou a lokalizovanou bolesťou s dlhodobejším trvaním. Vtedy si už bez lekára neporadíte.
Výživové doplnky a prípravky na svalovicu
Pokiaľ ide o problémy so svalmi, v rámci voľne dostupných prípravkov máte k dispozícii viacero produktov. Môže ísť o perorálne tabletky a kapsuly určené na výživu svalov, ale aj o náplasti, gély, krémy a masti na vonkajšiu aplikáciu.
Zmyslom ich pôsobenia je niekoľko účinkov:
Vitamínové a minerálové doplnky slúžia na doplnenie horčíka a iných minerálov, vonkajšie prípravky zas pôsobia na uvoľnenie, relaxáciu a proti bolesti svalstva
Spomínané prípravky a produkty majú viacero výhod:
- na ich kúpu nemusíte vopred navštíviť lekára a mať recept
- pôsobenie je prirodzené a môže byť aj časovo dlhodobejšie
- viaceré prípravky môžete využívať aj v rámci prevencie
Optimálne je skombinovať viacero foriem a produktov, najmä ak ide o doplnky výživy obsahujúce horčík, hrejivé náplaste na úľavu od bolestí svalstva alebo aj rôzne krémy, gély a masti na uvoľnenie a proti bolesti svalov. Plusom je, že väčšina prípravkov obsahuje prírodné látky, napríklad hadí jed a rastlinné extrakty.
Lieky na svalovicu
Druhou kategóriou produktov, ktoré už majú intenzívnejšie pôsobenie a viditeľnejšie účinky, sú lieky. Nemusíte sa jednať len o typické tabletky, ale môže ísť aj o gély alebo rôzne krémy. Dobrou správou je, že sú tiež dostupné bez receptu.
Na výber máte najčastejšie tieto typy prípravkov:
Na úľavu od bolestí a zápalov svalov sú určené tabletky, podobné účinky majú aj gély a krémy, ktoré majú lokálne pôsobenie, k dispozícii sú aj v tomto prípade náplasti
Lieky sa od bežných prípravkov odlišujú v tomto:
- ich pôsobenie je založené na syntetických zložkách
- použitie je časovo obmedzené, obvykle len krátkodobé
- sú určené na špecifické problémy v rámci symptomatickej liečby
Najčastejšie sa v nich využívajú účinné látky typu ibuprofen, heparinoid, diklofenak či kyselina acetylsalicylová, ktoré patria do kategórií antireumatík, antiflogistík a analgetík s lokálnym pôsobením. Uvedené liečivá preto pôsobia jednak na zápal, ale aj na bolesti a kŕče svalstva, ktoré sú prejavom takéhoto zápalu.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na svalovicu
Gély, krémy, tabletky, náplasti, masti aj iné formy prípravkov, doplnkov výživy či liekov môžete kúpiť v ktorejkoľvek lekárni, či už pôjde o kamennú alebo internetovú prevádzku. Ak sa rozhodnete pre online nákup, dobre si vyberte značku lekárne.

Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek

Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy

Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Tie známejšie a väčšie majú totiž viacero výhod:
- máte k dispozícii väčší výber prípravkov a to hlavne skladom
- okrem finančnej úspory šetríte aj čas, objednávka trvá len pár sekúnd
- doručenie zásielky je extrémne rýchle, niekedy aj do 24 či 48 hodín
- môžete platiť bezhotovostne a to dokonca aj platobnou kartou
Všeobecne býva nákup cez internet synonymom pohodlia, jednoduchosti a časovej úspory, napríklad kvôli tomu, že objednávku vybavíte pokojne aj cez mobil alebo aj bez nutnosti absolvovať zdĺhavú úvodnú registráciu.
Celý proces je veľmi podobný nákupu v eshope, či už ide o spôsob platenia, typ doručenia alebo možnosti objednávky cez rôzne platformy od počítač až po smartfón. Oproti osobnej kúpe šetríte predovšetkým čas, máte na výber väčšiu paletu produktov a zároveň máte k dispozícii porovnanie rôznych parametrov prípravkov na jednom mieste.