Čo najlepšie pomáha na nechutenstvo v tehotenstve v prvom, druhom aj treťom trimestri

Čo najlepšie pomáha na nechutenstvo v tehotenstve v prvom, druhom aj treťom trimestri

Nechutenstvo pri tehotenstve nie je nič nezvyčajné, dokonca sa niekedy  hovorí, že ide o prvý príznak súvisiaci s tehotenstvom. Objaviť sa môže už pomerne skoro, napríklad aj v 5. týždni, no rovnako tak sa môže výrazne prejaviť aj na záver, až v 9 mesiaci počas tehotenstva.

Najčastejšie sa pod týmto pojmom myslí nechutenstvo k jedlu a pitiu, no v prípade, ak tento stav sprevádzajú aj nevoľnosti, môže ísť o nechutenstvo všeobecné. Na druhú stranu, problém s nechutenstvom sa môže striedať s obdobiami až abnormálnej chuti do jedla a to v rôznych kombináciách, niekedy až bizarných. Tu sú rady, ako s nechutenstvom bojovať.

Ako vzniká nechutenstvo v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory

V tehotenstve je nechutenstvo pomerne častý jav a opakuje sa tak v prvom, ako aj v druhom a treťom trimestri. V tom prvom je asi najviac očakávané a prirodzené, pričom sa objavuje hlavne spoločne s rannou nevoľnosťou a zvracaním, ktoré trápia 8 z 10 žien.

S nechutenstvom však môžu súvisieť aj niektoré chrípkové a zápalové ochorenia, rovnako tak netreba zabúdať aj na psychogénne faktory typu stres či úzkosť, ktoré sú v tehotenstve tiež pomerne často prítomné. Obvykle je však tento typ problému spojený s bežnými tráviacimi a zažívacími ťažkosťami, hlavne so žalúdkom, črevami a celkovo s trávením.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Béres Drops Plus

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
 • Vplyvy súvisiaci s trávením

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Pokiaľ ide o niektoré špecifické podmienky týkajúce sa tehotenstva, tak:

 • podobne, ako aj na iné oblasti života, aj tu majú vplyv hormóny, ktoré pôsobia na žalúdočnú sliznicu a tá je náchylnejšia na podráždenie a s tým spojené problémy
 • ide predovšetkým o nafukovanie, prekyslenie žalúdka a pálenie záhy, nadúvanie, plynatosť, hnačku, zápchu a taktiež problém s narušením črevnej mikroflóry
 • hormonálna nerovnováha, hlavne tá, ktorá sa týka estrogénu a chóriového gonadotropínu, môže tiež spôsobiť aj nevoľnosti, s ktorými je nechutenstvo spojené
 • uvažovať treba aj s vplyvom maternice a hlavne zväčšujúcim sa plodom, ktorý môže tlačiť na oblasť žalúdka a taktiež narušiť riadne procesy trávenia

POZOR SI DAJTE NA CHUDNUTIE

Počas tehotenstva by, aj napriek výskytu občasnej nevoľnosti, určite nemalo prichádzať k chudnutiu. Ide o jav, ktorý je veľmi problematický a môže znamenať vážne komplikácie vývoja plodu. Ak sa tento stav u vás objaví, čo najskôr navštívte lekára.

Príznaky a prejavy nechutenstva v tehotenstve

Pokiaľ ide o nechutenstvo, najčastejšie sa s ním spája zníženie apetítu a chuti na jedlo, no tento problém nebýva až tak osamotený. Práve naopak, veľa krát sú s ním spojené aj iné problematické javy či príznaky, ktoré sa objavujú úplne bežne.

V tehotenstve tak možno naraziť hlavne na tieto:

Nechuť na jedlo a nápoje: Nechutenstvo sa typicky prejavuje hlavne znížením apetítu na jedlo a nápoje, prípadne aj jeho úplnou absenciou, hlavne ráno. Okrem toho má tehotná žena aj pocit plnosti a klesá produkcia slín, tráviacich enzýmov a tráviacich štiav.

Iné tráviace problémy: S nechutenstvom bývajú spojené aj viaceré zažívacie ťažkosti a problémy. Ide predovšetkým o nevoľnosti, najmä ráno, nutkanie na zvracanie alebo zvracanie samotné, pálenie záhy, nafukovanie, plynatosť, nadúvanie hnačka alebo zápcha.

Ďalšie ťažkosti: Medzi ďalšie symptómy a problémy, ktoré sa môžu objaviť individuálne, patria napríklad nadmerná únava, vyčerpanosť, problémy s koncentráciou, nedostatok energie alebo nadmerná spavosť. Ich intenzita je u každej ženy iná.

Riešenie nechutenstva v tehotenstve doma

Ak vás trápi nechutenstvo a chcete ho riešiť, viacero možností máte aj priamo doma. Malo by však ísť o komplexné pôsobenie, ktoré bude čo najširšie a bude zahŕňať tak obmedzenia problematických faktorov, ako aj prostriedky pozitívneho pôsobenia.

Siahnuť môžete po týchto možnostiach:

Okamžitá pomoc

Pre tie tehotné ženy, ktoré majú závažnú nevoľnosť spojenú s nechutenstvom, je nevyhnutné zaviesť okamžité opatrenia. Prejsť treba na ľahšiu stravu typu suchárov, obilnín alebo banánov, tiež je dôležitý maximálny pokoj na lôžku a obmedzenie stresu.

Zmena jedálnička a stravovania

Po tom, čo najhoršie prvotné príznaky pominú, môžete vyskúšať zlepšiť svoj jedálniček a pridať do neho hlavne čerstvé ovocie a zeleninu, prípadne ovsené vločky či obilniny. Snažte sa jesť radšej viac krát počas dňa, keď budete mať hlad, ale menšie porcie.

Zlepšenie pitného režimu

Ak ide o pitný režim, ten je dôležitý hlavne pre metabolizmus, trávenie vylučovanie, takže môže tiež pomôcť na zažívacie ťažkosti a nechutenstvo. Pite hlavne vodu, bylinkové čaje so zázvorom či mätou, ovocné a zeleninové šťavy a naopak obmedzte tie sladené.

Pohyb na čerstvom vzduchu

V rámci prevencie, ale tie aj na aktuálne problémy v prípade pominutia najťažších príznakov, môžete využiť pohyb. Ten sa odporúča aj tehotným ženám, hlavne ak ide o chôdzu, prípadne ľahšie joga cviky. Pomôžu na správne zažívanie a tiež na peristaltiku čriev.

Ďalšie režimové opatrenia

Podľa potreby je možné v rámci pôsobenia na nechutenstvo a aj celkovo trávenie prijať aj niektoré režimové zmeny a opatrenia. Ide hlavne o dobré požutie každého sústa, obmedzenie príliš studených či horúcich jedál a nápojov a celkovo obmedzenie námahy.

Doplnky výživy aj voľne dostupné lieky

Ak by ste chceli podporiť trávenie celkovo a zároveň pôsobiť aj proti niektorým zažívacím ťažkostiam, pokojne siahnite po rôznych tabletkách, kapsulách či tekutých formách a čajoch. Ide o voľne dostupné doplnky výživy aj lieky, ktoré si zakúpite bez receptu.

VŠÍMAJTE SI VŠETKY FYZICKÉ ZMENY

Nechutenstvo môže byť aj počas tehotenstva spojené nielen s typickým problémami gravidity, ale aj so všeobecnými ochoreniami a stavmi. Všímajte si preto napríklad to, či príliš nechudnete, či nie ste pričasto unavení alebo či sa neobjavujú iné celkové prejavy.

Výživové doplnky a prípravky na nechutenstvo v tehotenstve

Pokiaľ budete nechutenstvo počas tehotenstva výraznejšie, môžete využiť na upokojenie tráviaceho traktu aj zlepšenie chuti do jedla viacero voľne dostupných prípravkov. Ich spoločným menovateľom je, že majú prirodzené zloženie a účinky.

Sortiment prípravkov zahŕňa hlavne tieto typy:

Najčastejšie nájdete v ponuke rôzne tabletky, kvapky, roztoky, sirupy, kapsuly, šumivé tablety alebo žuvacie tablety a tiež čajoviny, ktoré podporujú celkovo trávenie

Výhodou takýchto produktov a prípravkov je, že:

 • si ich viete kúpiť bez lekára, hoci je dobré sa s ním poradiť
 • môžete skombinovať viacero foriem, interakcie sú minimálne
 • ich užívanie dlhodobé, zvyčajne je totiž úplne bezproblémové

Hlavne z hľadiska tehotenstva je dôležitým benefitom prírodné a prirodzené zloženie, najviac sa totiž využívajú rastlinné a bylinné extrakty. Okrem nich možno medzi aktívnymi látkami nájsť aj probiotické kultúry a laktobacily, rybí olej, rôzne enzýmy a aj vitamíny a minerály. Výsledkom je pôsobenie na žalúdok, črevá a celkovo na trávenie.

Lieky na nechutenstvo v tehotenstve

V prípade, že bude nechutenstvo počas tehotenstva sprevádzané vážnejšími problémami tráviaceho typu, alebo rôznymi zažívacími ťažkosťami, viete použiť aj lieky. Tie sú dostupné bez receptu, ale radšej ich užitie na úvod konzultujte s lekárom.

Ak ide o ich výber, k dispozícii sú tieto typy:

Najviac využívané sú perorálne formy tabliet, žuvacích tabletiek, kapsúl a tekutých roztokov či sirupov, ale aj rôzne čaje, pričom väčšina z nich je špecializovaná

Medzi ich najdôležitejšie charakteristiky patria:

 • jednoduchá kúpa, predaj nie je podmienený predpisom lekára
 • rýchly nástup účinku, hlavne vďaka vyššej koncentrácii látok
 • zároveň si však treba dať pozor aj na riziko vedľajších účinkov

Pokiaľ ide o ich zloženie, to pozostáva buď zo syntetických alebo z prírodných látok. V druhej kategórii sú hlavne liečivá s obsahom laktobacilov, probiotík, mastných kyselín a tráviacich enzýmov, pričom tieto pomáhajú hlavne komplexne. Syntetické lieky sú viac špecializované, napríklad na bolesti a kŕče brucha či na nevoľnosť.

Jamieson Vitamín B12 Metylkobalamín 100 µg

 • Podpora nervového a imunitného systému
 • Vplyv na únavu a vyčerpanie
 • Pôsobenie na kardiovaskulárny systém

Jamieson Prenatal

 • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

 • Na plánovanie tehotenstva
 • Tehotenstvo
 • Dojčenie

LadeeVita

 • Pre tehotné a dojčiace ženy
 • Doplnenie minerálov, vitamínov a mastných kyselín

Béres Drops Plus

 • Podpora imunity a ochrany buniek
 • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
 • Vplyvy súvisiaci s trávením

Femibion 2

 • Podpora tehotenstva a obdobia po pôrode až do konca dojčenia

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nechutenstvo v tehotenstve

Pokiaľ ste sa rozhodli siahnuť po spomínaných prípravkoch a produktoch na konkrétne problémy, prípadne všeobecne na trávenie, máte viac možností kúpy. Bežné doplnky si viete kúpiť aj v eshopoch, no najlepší výber prípravkov aj liekov majú hlavne lekárne.

To platí nielen pre tie kamenné, ale aj internetové, ktoré majú tieto výhody:

 • nemusíte nikam ísť, všetko vybavíte z domu cez počítač alebo cez internet
 • platiť nemusíte iba v hotovosti a na dobierku, ale aj vopred a bezhotovostne
 • k dispozícii máte širší sortiment a výber značiek a typov, hlavne skladom
 • viaceré lekárne ponúkajú aj možnosť rýchlej objednávky bez registrácie

Pokiaľ ide o samotný postup nákupu, ten je veľmi podobný bežnej objednávke v eshope, čiže stačí len do košíka vložiť to, čo potrebujete, vyplniť údaje o sebe a následne už len zvoliť typ platby a spôsob dopravy. V tomto sa lekárne tiež pomerne významne môžu líšiť.

Tie známejšie a väčšie, napríklad ako je [lekaren], vám ponúknu väčší výber kuriérnych služieb, čo so sebou môže priniesť aj rýchlejšiu dopravu, rovnako tak majú aj viac možností a spôsobov bezhotovostnej platby, napríklad aj cez internet banking. Veľmi dôležité je tiež to, že majú lepší výber prípravkov a to aj vtedy, ak ide o viac veľkostí balenia.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

33 Hodnotení