Čo najlepšie pomáha na zápal vaječníkov? Tu sú domáca liečba, lieky aj overené bylinky
Pokiaľ ide o typické ženské ochorenia, ktoré majú vysokú mieru opakovania, zápal vaječníkov patrí medzi najčastejšie a zároveň najviac rizikové. Mnoho žien ho spája s prechladnutím vaječníkov, no samotné prechladnutie je len jeden z faktorov.
Zápal býva bežne infekčného pôvodu a v prípade jeho neriešenia hrozí rozšírenie infekcie aj do iných susediacich tkanív a orgánov, typicky do maternice, malej panvy alebo na povrch čriev. Podľa toho sa môžu odlišovať symptómy a tiež priebeh zápalu. Čo všetko ho spôsobuje, čo je naň dobré a ako na zápal vaječníkov pôsobiť doma, to si povieme teraz.
Čo je zápal vaječníkov, ako vzniká a aké má príznaky
Odborne sa zápal vaječníkov nazýva adnexitída a ide o zápal postihujúci štandardne buď len samotné vaječníky, alebo ešte častejšie vaječníky a vajíčkovody zároveň. Najčastejšie ide o infekciu, ktorá sa do vaječníkov vzostupnou cestou dostane práve z vajíčkovodov.
Bežne je infekcia bakteriálneho pôvodu a do vaječníkov sa môže dostať cez krv, alebo cez už spomínané vajíčkovody. Samotné prechladnutie vaječníkov nie je príčinou zápalu, no môže byť jedným z faktorov, ktoré umožnia už usadeným baktériám a iným patogénom začať samotný zápal. Ten môže byť nebezpečný aj tým, že má asymptotickú formu.
Našťastie, väčšinou sa zápal prejavuje aj navonok a to viacerými príznakmi:
- najčastejším prejavom zápalu vaječníkov sú pochopiteľne bolesti, ktoré sa vyskytujú v oblasti podbruška, sú zvyčajne súmerné po oboch stranách a nie len na jednej
- okrem toho sa môžu vyskytnúť bolesti aj počas pohlavného styku alebo pri močení, ich výskyt a intenzita je však individuálna a nemusia byť u každej ženy
- medzi ďalšie prejavy patria vaginálne krvácanie aj mimo bežného, riadneho a pravidelného menštruačného cyklu, menštruácia môže byť silnejšia a dlhšia
- okrem toho sa objaví vaginálny výtok, ktorý môže mierne zapáchať, prítomná môže byť aj horúčka a v prípade rozšírenia infekcie na črevá aj nevoľnosť a hnačka
PRÍZNAKY SPOLOČNÉ S INÝMI OCHORENIAMI
Vzhľadom na to, že viaceré vyššie uvedené symptómy a prejavy môžu byť spoločné aj s inými ochoreniami, napríklad s endometriózou, prasknutím cysty v oblasti panvy alebo so zápalom slepého čreva, je dôležité pre istotu kvôli odbornej diagnostike navštíviť lekára.
Príčiny a kedy vzniká zápal vaječníkov
Takmer všetky zápaly vaječníkov sa objavujú v súvislosti s infekciami, ktoré sú aj najčastejšou príčinou ich vzniku. Existuje zároveň tiež niekoľko faktorov, ktoré majú potenciál na zvýšenie pravdepodobnosti vzniku alebo zhoršenia priebehu zápalu.
Medzi najčastejšie príčiny, vplyvy a rizikové faktory patria:
Bakteriálna infekcia: Medzi infekcie, ktoré najviac a bežné spôsobujú zápal vaječníkov, patria bakteriálne typy. Môže ísť o streptokoky, stafylokoky, baktériu Escherischia Coli, chlamýdie, gonokoky, anaeróbne baktérie alebo mykoplazmatické typy.
Častý pohlavný styk: Zvýšené riziko nakazenie sa spomínanými baktériami a teda významný rizikový faktor predstavuje aj častejší alebo rizikový pohlavný styk. V tom druhom prípade ide o nechránený pohlavný styk s rôznymi pohlavnými partnermi.
Oslabenie imunity: Vplyvom, ktorý môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku zápalu, prípadne negatívne ovplyvniť jeho priebeh, je aj oslabená imunita. Tá sa prejaví napríklad aj tým, že zápal prepukne po prechladnutí vaječníkov pri nedostatočnom oblečení.
Ďalšie faktory: Pokiaľ ide o iné vplyvy, ktoré pôsobia na zápal vaječníkov, medzi tie najviac rizikové patria poškodenie krčka maternice pri pôrode, rôzne vaginálne zákroky, prítomnosť myómov, zmeny sliznice či zavedenie vnútromaternicového telieska.
Riešenie zápalu vaječníkov doma
Okrem antibiotickej liečbe, ktorú lekár najčastejšie po pozitívnej diagnostike zápalu vaječníkov indikuje, si viete pomôcť aj domácou liečbou, ktorá slúži ako podpora tej odbornej. Domáce pôsobenie zahŕňa hlavne režimové opatrenia, bylinky a niektoré lieky.
Väčšinou sa jedná o symptomatickú liečbu a komplexné pôsobenie:
Oddych a pokoj na lôžku
Pre správny priebeh liečby, na maximálne utlmenie zápalových prejavov vrátane bolestí či teploty a pre vytvorenie optimálnych podmienok je nevyhnutné dodržiavať počas zápalu vaječníkov pokojový režim. Oddýchnite si od stresu aj fyzickej aktivity.
Pitný režim a pravidelné močenie
Pokiaľ ide o pitný režim, vyhýbať sa treba dráždivým nápojom, kam patria kofeínové nápoje a tie, ktoré obsahujú alkohol. Najlepšie je piť vodu alebo bylinkové čaje. V súvislosti s pitným režimom treba dodržiavať aj pravidelnosť močenia počas dňa.
Bylinkové čaje a kúpele
Podobne, ako aj pri iných ženských problémoch, aj v prípade zápalov vaječníkov môžete siahnuť po bylinkách, napríklad na spomínané čaje či sedacie kúpele. Vyskúšajte alchemilku, rumanček, myší chvostík, hluchavku, šalviu alebo ľubovník bodkovaný.
Režimové opatrenia
Počas liečby je potrebné dodržiavať aj niektoré zásady súvisiace s obmedzením negatívnych vplyvov. Vyhýbať sa treba fajčeniu, dráždivým jedlám s obsahom korenín a tukov, rovnako tak si treba dať pauzu od sexuálneho styku a jesť viac ovocia a zeleniny.
Podporné prípravky
Na podporu imunity, ale aj na lepšie fungovanie reprodukčnej sústavy a jej orgánov, môžete využiť rozličné podporné prípravky. Tie majú najčastejšie formu doplnkov výživy s obsahom rastlinných extraktov a probiotík, prípadne formu čajov.
Voľne dostupné liečivá
V rámci liekov, ktoré viete užívať bez receptu alebo indikácie od lekára a ktoré vám môžu pomôcť na symptómy súvisiace so zápalom vaječníkov, sú najviac používané analgetiká. Tie pomáhajú proti bolesti a podľa zloženia aj proti horúčke.
NAJLEPŠIA JE PREVENCIA
Pokiaľ ide o prevenciu zápalu vaječníkov, tá je oveľa jednoduchšia a efektívnejšia, ako akákoľvek liečba a následne opatrenia. Základom je sústrediť sa na používanie bariérovej ochrany pri častejšom pohlavnom styku a všeobecné zvýšenie a podpora imunity.
Výživové doplnky a prípravky na zápal vaječníkov
Pokiaľ ide o doplnky výživy a prípravky využívané pri zápaloch vaječníkov, jedná sa o produkty, ktoré môžu pôsobiť a pomáhať na súvisiace problémy a príznaky, prípadne mať podpornú funkciu, napríklad na posilnenie obranyschopnosti.
V prípade týchto prípravkov je výber bohatý:
Najčastejšie ide o kapsuly a tabletky s obsahom probiotík, prípadne s rastlinnými extraktmi, použiť môžete aj vaginálne výplachy a vonkajšie formy
Pre tieto prípravky platia nasledovné výhody:
- kúpa nie je podmienená receptom alebo predpisom od lekára
- rôzne formy a typy prípravkov môžete navzájom kombinovať
- pôsobenie je prirodzené a to vďaka prírodnému zloženiu aktívnych látok
Na vaginálne problémy alebo výtok z pošvy, čo sa môže v súvislosti so zápalom vaječníkov objaviť, viete použiť rôzne krémy, vaginálne tablety, čípky aj výplachy. Siahnuť môžete tiež po bylinných čajoch a čajovinách, prípadne po perorálnych kvapkách s rastlinným zložením. Na posilnenie imunity zas slúžia probiotické doplnky výživy.
Lieky na zápal vaječníkov
Samotný zápal vaječníkov sa štandardne lieči antibiotikami na predpis, ktoré vám indikuje lekár v závislosti od pôvodcu infekcie, ktorá zápal vyvolala. Okrem nich však viete siahnuť aj po voľne dostupných liečivách v podobe tabliet a kapsúl.
Tie majú hlavne symptomatické pôsobenie:
Bežne sa počas zápalu využívajú hlavne lieky s obsahom syntetických látok pôsobiacich proti bolestiam a horúčke, prípadne aj nesteroidové protizápalové liečivá
Bez ohľadu na to, po ktorom type siahnete, tak:
- sa jedná o lieky založené na vysokej koncentrácii účinných látok
- ich použitie je obvykle časovo obmedzené a krátkodobejšie
- majú zároveň veľmi rýchly nástup prvých účinkov
Tieto liečivá obsahujú buď látky typu sodná soľ diklofenaku, ak ide o lieky s protizápalovým pôsobením, alebo látky z kategórie pôsobenia proti bolestiam a vysokej teplote, čiže ibuprofén, paracetamol a podobne. Plusom všetkých liekov je vysoká efektivita pôsobenia, menším mínusom zas riziko nežiaducich účinkov a kontraindikácií.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na zápal vaječníkov
Či už sa rozhodnete pre prírodné prípravky, výplachy pošvy, rôzne vaginálne čapíky a tablety, alebo si budete chcieť kúpiť iba lieky s protizápalovým účinkom, pôsobením na zníženie teploty alebo proti bolestiam, všetky tieto produkty nájdete v lekárni.
Na výber máte nákup v kamennej aj internetovej, druhá možnosť je však lepšia:
- online lekárne majú obvykle lepší výber značiek a typov prípravkov
- samozrejmosťou je nižšia cena oproti kamenným lekárňam
- na jednom mieste nájdete skladom viacero druhov balení
- nemusíte nikam chodiť, objednávku vybavíte priamo z domu, rovnako tak doručenie
Spomínané benefity v najväčšej miere ponúkajú hlavne tie známejšie a väčšie online lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu. Majú totiž najväčší sortiment skladom a zároveň aj najširšie zákaznícke služby.
To pocítite už pri objednávke, ktorá je veľmi jednoduchá a v mnohých známych lekárňach ju spravíte aj bez nutnosti zdržujúcej registrácie. Medzi ďalšie benefity, ktoré určite oceníte vo väčších lekárňach, patria možnosti platby kartou cez internet, rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín, väčší výber kuriérov a sledovanie zásielky.