Čo nejesť pri chudnutí alebo ak chcem schudnúť? Vyhýbajte sa týmto 12 potravinám

Čo nejesť pri chudnutí alebo ak chcem schudnúť? Vyhýbajte sa týmto 12 potravinám

Hovorí sa, že 90 % úspechu pre chudnutie spočíva v jedálničku. Z tohto pohľadu je preto veľmi dôležité vedieť, čo nejesť na raňajky, obed alebo večeru, ak chcete schudnúť, prípadne, ak už chudnete. Platí to pre chudnutie oboch pohlaví, čiže pre ženy aj mužov.

Na druhú stranu, veľmi častým extrémom sú rôzne redukčné diéty, ktoré majú tak široký zoznam potravín, ktoré nesmiete jesť, že prakticky jete stále iba niekoľko druhov jedál. Tento princíp do úplnej absurdnosti doviedli tie diéty, ktoré sú založené len na jednom druhu jedál či úplnej hladovke. Ako nájsť zdravý balans? V celkovej zmene životosprávy.

Aký vplyv má jedlo na chudnutie, nadváhu a obezitu

Jedlo je jediným prirodzeným zdrojom živín, minerálov, vitamínov a iných stopových prvkov pre ľudský organizmus. Od množstva jedla a skladbe jedálnička závisí fungovanie tela, ale aj telesná hmotnosť. To, čo jete, vplýva na chudnutie, ale aj na nadváhu a obezitu.

Najdôležitejšie sú z tohto pohľadu dva aspekty. Prvým je množstvo prijatých kalórií, ktoré predstavujú energiu. Ak ich je príliš veľa, telo ich nevie spáliť a ukladá ich v podobe tukových zásob. Druhým aspektom je skladba živín, najmä bielkovín, tukov a sacharidov. Kým tie zdravé nemajú žiadny negatívny vplyv na chudnutie, tie nezdravé áno.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tu sú faktory, ktoré jedlo ovplyvňuje z pohľadu hmotnosti:

 • v prvom rade ide o spomínanú mieru ukladania kalórií, čo je energia, ktorú telo nestihlo spotrebovať, táto energia sa ukladá v podobe tukových tkanív
 • v druhom rade ovplyvňuje zloženie jedálnička mieru metabolizmu, čiže látkovej premeny, ale aj trávenie, ktoré majú súvis s chudnutím aj nadváhou
 • zároveň vplýva to, čo jete, aj na neskorší hlad, napríklad ak konzumujete jedlá s vyšším glykemickým indexom, oveľa skôr po nich znova vyhladnete
 • pomer sacharidov, tukov a bielkovín v potravinách tiež vplýva na zvýšené riziko nadmerného ukladania tukov, rovnako tak aj na možnosť ich spaľovania

Ak chcete chudnúť alebo si hmotnosť udržať, jedzte pravidelne, nevynechávajte jedlá typu raňajky alebo večera a snažte sa vyvážiť pomer prijatých a vydaných kalórií. Na spaľovanie tukov je najlepší pravidelný a intenzívny pohyb, z jedál najmä koreniny.

CHVÍĽKU POTRVÁ, KÝM PRÍDU VÝSLEDKY

Pri zmenách v jedálničku alebo zmenách v stravovaní treba počítať s tým, že výsledky neprídu zo dňa na deň, ale ide o dlhodobejší proces. Chudnúť môžete buď zdravo, alebo rýchlo, no s jojo efektom. Horným limitom pre zdravé chudnutie sú 4 kg mesačne.

Potraviny, jedlá a suroviny, ktoré nejesť pri chudnutí alebo ak chcete schudnúť

Prejdime teraz ku konkrétnym príkladom toho, čo nejesť pri chudnutí, čiže k najviac extrémnym príkladom potravín a jedál, ktoré majú najviac negatívny vplyv na vašu hmotnosť. V nasledujúcom zozname možno niektoré chýbajú, berte ho skôr orientačne.

Zo svojho jedálnička odstráňte predovšetkým tieto potraviny:

Sladkosti: Prvým jedlom, ktorému sa treba pri chudnutí oblúkom vyhýbať, sú sladkosti. Rôzne čokolády, dezerty, zákusky, napolitánky, perníky, koláče a torty, to všetko obsahuje enormné množstvo kalórií a cukru, čo je voda na mlyn pri ukladaní tukov.

Tučné jedlá: Mastné mäso, údeniny, vyprážané jedlá alebo plnotučné mlieko a mliečne produkty typu syrov a jogurtov, to všetko sú potraviny s vysokým obsahom nezdravých tukov. Ak chcete chudnúť alebo si hmotnosť udržať, obchádzajte ich zďaleka.

Pečivo a cestoviny: Biele pečivo, ale bohužiaľ vo väčšine prípadov aj to celozrnné, je presne to, čomu sa treba vyhýbať, nakoľko obsahuje v skrytej forme veľké množstvo tukov. Podobne to platí aj v prípade bielych cestovín, rovnako ani nie všetky „tmavé“ sú zdravé.

Fast food jedlá: Vyhýbať sa treba aj všetkým typickým fastfóod jedlám a potravinám, či už ide o hranolky, bagety, burgre, obložené žemle, langoše a podobne. Platí to nielen o tých jedlách, ktoré sú pripravované na oleji, ale všeobecne o každom fast food jedle.

Pizza: Možno nepotešíme milovníkov talianskej kuchyne, ale bohužiaľ, kto chce chudnúť alebo sa vyhnúť obezite, ten musí obmedziť aj pizzu. Je jedno, či je z bielej alebo špaldovej múky, ide doslova o kalorickú bombu, navyše, s minimom zdravých živín.

„Diétne“ potraviny: V snahe obmedziť prísun cukru siaha veľa ľudí po „diétnych“ potravinách, ktoré ho neobsahujú. Bohužiaľ, čo si však už väčšina z nich nevšimne, je to, že obsahujú náhradné sladidlá, prípadne nezdravé tuky, ktoré sú rovnako rizikové.

Mliečne produkty: Kým nízkotučné a grécke jogurty sa do jedálnička na chudnutie odporúčajú, pre väčšinu ostatných mliečnych produktov je bohužiaľ vysvedčenie negatívne. Ak chcete chudnúť, zabudnite na bežné syry a jogurty, samozrejme aj na zmrzlinu.

Sladké ovocie: O ovocí sa hovorí ako o zdravom, nakoľko obsahuje naozaj veľa vitamínov aj minerálov. Z pohľadu vplyvu na hmotnosť však nie je ovocie homogénna skupina, to, ktoré má priveľa cukru, radšej nejedzte. Ide o banány, broskyne, nektarinky či hrozno.

Slané pochutiny: Veľký pozor si treba dať aj na slané pochutiny, najmä rôzne chipsy, nachos, krekry alebo slané paličky. Jednak obsahujú veľa soli, ktorá prispieva k zadržiavaniu vody v tele a zhoršuje metabolizmus, ale majú aj veľa skrytých nezdravých tukov.

Hotové cereálie a müsli: Na prvý pohľad zdravé raňajky, no v skutočnosti naopak. Mnoho ľudí dnes ešte stále verí tomu, že dať si hotové cereálie alebo müsli s jogurtom či mliekom je dobré na chudnutie. Naopak, nie je. Obsahujú veľa tuku a predovšetkým cukru.

Polotovary: Veľkým zlom pri chudnutí sú samozrejme polotovary. Mrazené alebo chladené, na tom až tak nezáleží, rovnako ani na tom, či ide o hranolky, pizzu alebo nejaké mäsové produkty. Tieto jedlá majú minimom vitamínov a priveľa nezdravých tukov.

Mäsové produkty: Pozor si treba dávať aj na viaceré mäsové produkty, najmä typu klobás a rôznych salámov, kde sa využívajú dochucovadlá a priveľa soli. Samozrejme, zdravá nie je ani slanina, aj keď tá je bezpečná aspoň z toho pohľadu, že je bez prísad.

ČO NEJESŤ PRI CHUDNUTÍ Z BRUCHA?

Mnoho mužov aj žien má absurdnú predstavu, že chudnúť sa dá lokálne z nejakej svalovej partie. Nie je to tak, chudnutie je celkové, no s pomocou cieleného cvičenia môžete čiastočne posilniť danú svalovú partiu. Viac svalov znamená menej tuku a lepší vzhľad.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Ak chcete nielen obmedziť tie najviac rizikové a najviac negatívne jedlá, ale spraviť pre svoju hmotnosť niečo viac a efektívnejšie, dobrou voľbou môže byť Keto diéta. Ide o pomerne populárnu a z pohľadu spaľovania kalórií a tukov najmä veľmi účinnú diétu.

Základným pilierom je dôsledná zmena jedálnička, najmä:

 • najdôležitejším opatrením je zníženie príjmu sacharidov pod 50 gramov za deň, vďaka čomu sa telo dostane do ketózy, kedy sa zvyšuje spaľovanie tukov
 • rovnako tak znižuje príjem nezdravých tukov, no zároveň sa zvyšuje príjem bielkovín, ktoré sú dôležité pre udržanie stavu svalov a zníženie pocitu hladu
 • zásadnou zmenou v jedálničku je aj pridanie zeleniny, ktorá je bohatá na vlákninu, minerály a vitamíny, vláknina je dôležitá pre trávenie a metabolizmus
 • okrem toho sa odporúča konzumovať aj viac orechov a semien, ktoré sú dobrý zdroj zdravých mastných kyselín, najmä pokiaľ ide o omega-3 kyseliny

Uvedené zmeny týkajúce sa stravovania majú za následok, že v tele sa pomocou ketózy, čo je energeticky prirodzený stav metabolizmu, vo vyššej miere spaľujú tukové zásoby. Pokles príjmu sacharidov totiž znamená, že telo si primárne berie energiu z tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem chudnutia cez spaľovanie tukových zásob má Ketónová diéta, ako sa jej niekedy tiež hovorí, aj iné pozitívne efekty. Znižuje napríklad hladinu cukru v krvi, čo má pozitívny vplyv aj na prejedanie sa, rovnako tak preventívne pôsobí proti vzniku cukrovky a niektorých ochorení srdca a ciev a pomáha na normalizáciu cholesterolu a krvného tlaku.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli Keto diétu držať, je nevyhnutné zmeniť jedálniček s cieľom zvýšenia bielkovín a naopak zníženia sacharidov. Môžete tak spraviť úpravou receptov alebo výberom jedál, ale aj pohodlnejšie a rýchlejšie a to s využitím sortimentu značky KetoMix.

Za touto značkou je bohatá ponuka hotových jedál aj nápojov:

Siahnuť môžete po hlavných jedlách a menších potravinách s využitím počas celého dňa, ktoré majú bielkovinový základ, veľký je aj výber proteínových koktejlov

Všetky tieto produkty sú využiteľné pre mužov aj ženy, pričom:

 • máte istotu, že splnia parametre diéty a to vrátane sladkostí a pochutín
 • sú zložené z kvalitných surovín a majú dostatok vitamínov a minerálov
 • si viete na jednom mieste nájsť jedálniček aj pitný režim na celý deň

KetoMix má okrem jedál a nápojov v ponuke aj niektoré iné produkty, najmä pokiaľ ide o výživové doplnky. Tie majú podobu tabliet a kapsúl a obsahujú látky, ktoré pomôžu vašim črevám, tráveniu aj spaľovaniu tukov. Ak ide o potraviny, nenájdete v nich žiadne rizikové chemické prísady a konzervanty, väčšina z nich dokonca neobsahuje ani lepok.

Sortiment jedál zahŕňa proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, cestoviny, sušené mäso, pečivo, nátierky, pomazánky, dresingy, omáčky alebo tyčinky a to s výberom viacerých príchutí. Siahnuť môžete aj po čokoládach, perníkoch, chipsoch alebo krekroch.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Či už si vyberiete veľké jedlo alebo nejakú sladkosť, nemusíte mať obavu o narušenie ketózy a chudnutia. Pokiaľ ide o nápoje, najviac využívané sú koktejly v prášku, kde stačí pridať vodu a zamiešať. Obsahujú veľký objem srvátkovej a sójovej bielkoviny, pričom v ponuke sú aj verzie pre vegánov. Na výber sú ovocné príchute, príchuť kávy či vanilky.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Všetky produkty, potraviny a nápoje KetoMix nájdete aj na oficiálnej webstránke značky na www.ketomix.sk. Kúpiť si ich viete v kamennej predajni, no aj cez internet, na spomínanom webe je totiž oficiálny eshop. Takto spravíte nákup bez ohľadu na to, kde ste.

Proces a podmienky online nákupu sú podobné bežným eshopom:

 • potraviny a nápoje môžete nakupovať jednotlivo aj po celých balíčkoch
 • objednávku spravíte z pohodlia domova, doručenie je tiež k vám domov
 • nákup je otázkou pár kliknutí, či už cez počítač, tablet alebo smartfón
 • pri väčšom nákupe ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, poštovné je grátis

Na webstránke značky nájdete komplexné informácie o produktoch vrátane zloženia, môžete si jednotlivé jedlá a nápoje porovnať, rovnako tak tu nájdete informácie o samotnej Ketogénnej diéte. K dispozícii sú aj operátori na telefonickej aj online infolinke.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení viete využiť hotovostné aj bezhotovostné platby, vrátane platby kartou. Dobrou správou je tiež možnosť objednávania jedál a produktov aj po balíčkoch, napríklad na týždeň či mesiac diéty. Doručenie môže byť priamo k vám domov, ale ak vám to nebude vyhovovať, viete si nechať doručiť balíček KetoMix aj do najbližšej pobočky Zásielkovne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení