Čo odhalia domáce testy na alergiu na potraviny, mačky, psa, mlieko, lepok aj vajcia

Čo odhalia domáce testy na alergiu na potraviny, mačky, psa, mlieko, lepok aj vajcia

Alergie sú v populácii prítomné čoraz viac, či už ide o tie potravinové alebo o alergie na chlpy, srsť, peľ, trávu a prach. Najčastejšie sa prejavujú slzením, kýchaním, začervenaním kože a inými prehnanými reakciami imunitného systému, podľa druhu a typu alergie.

Jednou z možností, ako aspoň orientačne zistiť, či sú nielen vyššie uvedené príznaky spojené s alergickou reakciou, sú domáce testy na alergiu. Ide o pohodlnú alternatívu, ktorá je dostupná pre dospelých aj pre deti, v závislosti od konkrétneho typu. Či už máte alergiu na laktózu alebo na glutén, tieto testy to odhalia a to s výsledkami do niekoľkých minút.

Ako fungujú a na čo slúžia domáce testy na alergiu

Ako alergia či alergická reakcia býva označovaný stav, kedy organizmus reaguje na blízkosť a prítomnosť nejakého podnetu a faktoru, ktorý spôsobí spustenie imunitnej odpovede vo vnútri tela alebo navonok. Takýto podnet sa nazýva alergén a môže mať rôznu podobu.

Bežne ide buď o alergény súvisiace s potravou, hlavne niektoré látky ako sú laktóza a lepok, prípadne o alergie typu roztoče, zvieracia srsť, tráva, peľ a prach. Ak sa takéto látky či alergény dostanú do blízkosti organizmu, ten spustí imunitnú reakciu. Jej prejavy však nie sú vždy špecifické a na odhalenie pravej príčiny slúžia práve domáce testy na alergiu.

Postup fungovania a použitia týchto testov je najčastejšie nasledovný:

 • vo väčšine prípadov ide o testy, kde sa musí získať kvapka krvi z prsta, takže na úvod je potrebné premasírovať tampónom s alkoholom špičku jeho bruška
 • vzápätí priložte kruhový otvor automatickej lancety na očistenú špičku a jednorazovým stlačením zabezpečíte vpich, čím príde k uvoľneniu krvi
 • potom do pripravenej skúmavky alebo nádoby z testu nechajte krv odkvapkať v objeme zopár kvapiek, uzavrite skúmavku a zmiešajte tu s ďalším roztokom
 • ohľadom objemu krvi a ďalšieho postupu pri zmiešaní roztoku a vyhodnotení testu sa riaďte návodom od výrobcu testu, u každej značky a typu je to individuálne

Všetky tieto domáce testy majú výhodu v tom, že na ich obsluhu nemusíte mať žiadnu asistenciu, aj napriek prvému dojmu sú prakticky bezbolestné, ich použitie je bezproblémové a bezpečné a výsledky viete do niekoľkých desiatok minút v závislosti od typu testu.

100 % ISTOTU NEMÁTE, IDE O ORIENTAČNÉ TESTY

Všetky domáce testy určené na alergiu patria svojim charakterom medzi orientačné a nemáte 100 % istotu, že v prípade pozitívneho testu sa naozaj u vás jedná o alergiu. Spolu s ďalšími príznakmi však viete odhaliť najpravdepodobnejšiu príčinu nepríjemných príznakov.

Ktoré typy domácich testov na alergiu sú najčastejšie

Podobne, ako v prípade rôznych prípravkov a produktov, aj v prípade testov na zistenie alergie zahŕňa ich sortiment hlavne tie typy, ktoré pokrývajú najčastejšie alergie. Na výber máte všeobecné testy na potvrdenie alergie ako takej, alebo konkrétne.

Tu sú najčastejšie typy a druhy domácich testov:

Všeobecné testy na alergiu: Úlohou týchto testov nie je zistiť, či máte alergiu na niektorý z konkrétnych alergénov, ale či sú prípadné štípanie očí, slzenie z nich, svrbenie a podráždenie kože alebo výtok z nosa dôsledkom alergie.

Tieto testy totiž skúmajú len hladinu imunoglobulínov typu E, skrátene označených aj ako IgE, čo sú špecifické protilátky aktívne len v prípade alergickej reakcie. Testy môžete použiť v ktorékoľvek ročné obdobie a výsledky získate z krvi spravidla do 30 minút.

Testy na potravinovú alergiu: Druhým veľmi často využívaným typom domácich testov sú tie na potravinové alergie a alergény. Najčastejšie sa skúma alergia na mlieko, čiže laktózu, alebo alergia spôsobujúca celiakiu, čiže alergia na lepok.

Aj v tomto prípade ide o samotestovanie z kvapky krvi, ktorá sa získa pomocou lancety obsiahnutej v balení a ktorá sa zmieša s vopred pripraveným roztokom obsiahnutým v teste. Výsledkom je potvrdenie či vyvrátenie alergie, obvykle veľmi rýchlo do 10 minút.

Testy na externé alergény: V prípade, ak sa máte podozrenie na alergickú reakciu spôsobenú externými alergénmi prostredia, napríklad trávou, peľom, roztočmi alebo zvieracou srsťou, využiť môžete domáce testy na alergény presne tohto typu.

Testy tejto kategórie bývajú vhodné pre dospelých aj pre deti, aj v tomto prípade ide o testovanie z kvapky krvi získanej z prsta na ruke. Presnosť a spoľahlivosť testov sa pohybuje na úrovni nad 94 % a výsledok získate najviac do pol hodiny.

Ďalšie spôsoby riešenia problémov s alergiou doma

Ak ste už test na alergiu absolvovali a tá sa u vás potvrdila, okrem odbornej liečby indikovanej priamo lekárom môžete pôsobiť na alergiu a jej niektoré príznaky aj doma a to v rámci podpornej domácej liečby. Tá zahŕňa viacero opatrení a prostriedkov.

Tu sú tie, ktoré sú najviac využívané a najefektívnejšie:

Minimalizácia pôsobenia alergénu

Základom domáceho riešenia symptómov alergie je minimalizácia pôsobenia alergénu. Vonku sa pohybujte iba vtedy a tam, kde je výskyt alergénov najnižší alebo žiadny, vnútri dbajte na vyššiu úroveň hygieny, používajte čističku vzduchu a viac vetrajte.

Podpora správnej imunity

Okrem obmedzenia alergénu je dôležité podporiť aj správnu funkciu imunity a to cez rôzne voľne dostupné prípravky, ale aj cez životosprávu. V druhom prípade sú dôležité dostatočný pohyb, dostatok spánku, minimalizácia stresu a konzumácia ovocia a zeleniny.

Obmedzenie ďalších faktorov

Nielen obmedzenie samotných alergénov, ale aj iných negatívnych faktorov je dôležité pre čo najlepšie zmiernenie a utlmenie problémových príznakov alergie. Vyhýbajte sa preto fajčeniu, častejšie sa sprchujte, obmedzte vplyv slnečného žiarenia a nepite alkohol.

Podporné prípravky aj liečivá

Okrem režimových zmien vám vedia na niektoré prejavy alergie pomôcť aj špecifické prípravky, či už ide o doplnky výživy alebo lieky. Ich cieľom je hlavne dočasné utlmenie problémových symptómov na pokožke, slizniciach, v nose alebo v očiach.

BEZ POTVRDENIA OD LEKÁRA PRÍPRAVKY NEUŽÍVAJTE

Ak ide o využitie vyššie spomínaných doplnkov výživy, rôznych nosových sprejov, kvapiek do hrdla a očí alebo o použitie špecifických voľne predajných liekov, kým sa u vás nepotvrdí alergia lekárskym vyšetrením, nekupujte si ich, aj keď sú dostupné bez receptu.

Domáce testy na alergiu a ich ponuka

Tak kamenné, ako aj internetové lekárne majú pomerne širokú ponuku domácich testov na alergiu Spravidla bývajú tieto testy k dispozícii skladom, takže si ich môžete zakúpiť okamžite. Rýchlosť zistenia možnej alergie sa tak ešte viac znásobí.

Ak ide o sortiment, väčšina lekární ponúka tieto druhy:

Medzi najviac žiadané domáce testy na alergiu patria všeobecný test na alergickú reakciu a potom konkrétne testy so zistením alergie na konkrétny podnet a alergén

Či už siahnete po všeobecných alebo špecializovaných testoch, tak:

 • v oboch prípadoch ide o voľne dostupné pomôcky, nemusíte mať recept
 • použitie testov je jednoduché, nevyžaduje si odbornú prípravu a ani asistenciu
 • väčšina testov je využiteľná bez u detí, dospelých aj seniorov

V prípade všeobecných testov určených na zistenie alergie je cieľom zistenie hladiny špecifických protilátok označovaných ako IgE, čiže imunoglobulínov typu E. Tieto protilátky sú zvýšené v prípade, ak príde k precitlivenej a alergickej reakcii či už na niektoré potravinové alergény, alebo na externé podnety typu srsť, trávy a peľ.

Druhý typ, čiže testy na konkrétnu alergiu, zas môžu potvrdiť prítomnosť alergickej reakcie len na konkrétny alergén, napríklad na laktózu, lepok, srsť psov a mačiek, peľ, roztoče, trávu a podobne. Bez ohľadu na typ sú však všetky domáce testy jednorazové.

Najčastejšie využívajú tieto testy odber kvapky krvi z prsta, pri ich použití sa stačí držať len návodu od výrobcu. Podľa konkrétne značky sa úspešnosť testov pohybuje od 94 až do 97 %, výsledok máte do 10 až 30 minút a test môže vykonať prakticky ktokoľvek. Ak ide o deti, najčastejšie sú tieto testy dostupné pre deti vo veku minimálne 6 rokov.

Ako a kde kúpiť domáce testy na alergiu

Všetky vyššie spomínané typy testov si viete bez väčších problémov kúpiť prakticky v každej jednej lekárni. Nakoľko ich predaj nie je podmienený odporúčaním lekára v podobe predpisu či receptu, môžete využiť nielen osobný nákup, ale aj objednávku cez internet.

V tomto prípade je kúpa pohodlnejšia, rýchlejšia a aj finančne výhodnejšia:

 • online lekárne majú navyše oveľa širší sortiment a to hlavne skladom
 • zároveň máte k dispozícii tak bezhotovostnú, ako aj hotovostnú platbu
 • na jednom mieste si viete všetky potrebné parametre testov porovnať
 • nikam nemusíte ísť, objednávku spravíte aj cez mobilný telefón

Všetky spomínané výhody viete znásobiť tým, ak sa rozhodnete pre kúpu v niektorej z  overených online lekární. Také značky, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, majú totiž nielen široký sortiment, ale aj výborné zákaznícke služby.

Prejaví sa to možnosťou platby cez internet nielen bankovým prevodom, ale aj platobnou kartou, čo je pohodlnejšie a rýchlejšie. Väčšie a lepšie lekárne zároveň ponúkajú rýchlejšiu dopravu, aj do 24 či 48 hodín, väčší výber kuriérnych služieb a viac vernostných zliav či benefitov. Niektoré naopak umožňujú aj jednoduchšiu objednávku bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.68

22 Hodnotení